Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce este un corp ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 15:02, said:

Nu-nteleg ce vrei sa spui. Nu e ca si cum as fi spus ceva gresit. Pur si simplu, in fizica moderna conceptul de energie nu mai exista. E ca si cum ai vorbi de piatra filozofala sau de eter.

Tu trebuie sa intelegi cum functioneaza fizica. Fizica functioneaza in felul urmator: niste fiinte constiente au la dispozitie diverse aparate de masura: cum ar fi un voltmetru care cand trece curentul electric prin el, se misca acul intr-o anumite maniera, si pe miscarea aia se pot pune numere. Asta e la tot ce are constiinta acces. Apoi pentru miscarea acului aluia, inventeaza in spate diferite concepte. Pe vremea lui Newton, conceptul de "energie" functiona bine astfel incat sa prezica in limitele acuratetii de masuratoare, pozitia acului pe cadran. Asa ca au zis ca "energia" exista. De cand cu Einstein, s-a observat ca acul se misca un pic altfel. Asa ca au renuntat la conceptul de "energie" si au inventat conceptul de stres-energie tensor, care acum asta prezice cum trebuie pozitia acului pe ecran. Dar in cele din urma, singura realitate e realitatea constiintei care priveste acul. Apoi fel si fel de inventii ale constiintei pentru a isi explica experientele.

Cand faci o miscare cum faci sa o realizezi in absenta energiei? Ce anume te propulseaza pe tine sa faci orice? Daca mintea ia o decizie de a misca un obiect de ici colo e sau nu e nevoie de lucru mecanic, deci de energie pentru a deplasa acel obiect?

#56
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postf300, on 24 aprilie 2017 - 15:13, said:

Ai curaj sa aduci asta si pe aria care include fizica sau nu te simti bine decit sa pacalesti zoologii cu ea?

Nu inteleg inversunarea asta a voastra de a nu il crede pe cuvant pe cel mai inteligent user de pe forum. :lol:

Uite aici de exemplu mai multe detalii: http://motls.blogspo...nserved-in.html

Citat:

"Energy in general relativity
But this article should have been about the energy in general relativity. We're exactly in 1/2 of the article and I still haven't answered the main question. Does energy exist in general relativity? Is it nonzero? Is it exactly conserved? Is it approximately conserved? Can it be written as an integral of the energy density over space?
Well, most of these answers are No, at least morally. But let's look at them more carefully. The precise answers will depend on what you mean by energy and what situation you consider."

View PostTestosteron, on 24 aprilie 2017 - 15:21, said:

Cand faci o miscare cum faci sa o realizezi in absenta energiei? Ce anume te propulseaza pe tine sa faci orice? Daca mintea ia o decizie de a misca un obiect de ici colo e sau nu e nevoie de lucru mecanic, deci de energie pentru a deplasa acel obiect?

Constiinta misca corpul prin intermediul intentiei. Nu stiu de ce vrei tu sa explici lucrul asta folosind conceptul de "energie". In vise cand te misti, folosesti vreo energie ? Se stie oricum de la Zeno incoace ca miscarea e o iluzie.

#57
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 15:02, said:

...au renuntat la conceptul de "energie" si au inventat conceptul de stres-energie tensor, care acum asta prezice cum trebuie pozitia acului pe ecran. Dar in cele din urma, singura realitate e realitatea constiintei care priveste acul. Apoi fel si fel de inventii ale constiintei pentru a isi explica experientele.
Interesant :)
Ai desfiintat realitatea energiei si consideri "constiinta" (mai) reala.
Daca reusesti sa parcurgi si inapoi drumul intre realitatea cu energie si realitatea cu constiinte poate se alege ceva de teoria ta.
Mi-ar placea sa citesc ceva de genul "constiinta de 5KWh" sau ceva, cu suport matematic cu tot in spate :)

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 15:31, said:

In vise cand te misti, folosesti vreo energie ?
Depinde.
Daca esti somnambul, te misti pe bune cand visezi si consumi energie.
Daca ramai nemiscat, se consuma doar ceva energie cu functionarea creierului (din timpul visului).

#58
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PosttheMisuser, on 24 aprilie 2017 - 16:04, said:

Interesant Posted Image
Ai desfiintat realitatea energiei si consideri "constiinta" (mai) reala.
Daca reusesti sa parcurgi si inapoi drumul intre realitatea cu energie si realitatea cu constiinte poate se alege ceva de teoria ta.
Mi-ar placea sa citesc ceva de genul "constiinta de 5KWh" sau ceva, cu suport matematic cu tot in spate Posted Image

Asta e iar alta misconceptie despre modul de a fi al existentei. Se presupune ca totul trebuie sa fie matematic. Dar existenta nu e defapt asa. Matematica a aparut pentru ca constiinta vedea in experientele ei obiecte repetate, si a inceput sa numere: 1, 2, 3... si apoi sa dezvolte apriopric matematica folosind concepte pe care le gasea in interiorul ei. Ca s-a nimerit ca chestia asta sa descrie asa de bine o parte din natura, e altceva. Dar existenta nu se rezuma la matematica. Matematica e doar o parte din qualiile pe care le are o constiinta. Si la fel cum nu poti explica culorile prin mirosuri, la fel nu le vei explica nici prin matematica. Evident ca la un moment dat trebuie sa existe o legatura intre constiinta si ceea ce a descoperit stiinta pana acum in forma matematica, dar asta nu inseamna ca constiinta se reduce la matematica. Am explicat pe topicul "Emergenta constiintei din mecanica cuantica" cum anume poti face o astfel de integrare.

View PosttheMisuser, on 24 aprilie 2017 - 16:04, said:

Daca ramai nemiscat, se consuma doar ceva energie cu functionarea creierului (din timpul visului).

Si cum faci corelatia intre ce consuma asa-zisul "creier" cand visezi, si ce se intampla in lumea visului ? Cand visezi ca zbori consumi mai multa energie decat atunci cand visezi ca mergi ?

Edited by Abc2001ro, 24 April 2017 - 16:39.


#59
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
*Om mani padme hummmmm, Om mani padme hummmmm........

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 16:38, said:

Cand visezi ca zbori consumi mai multa energie decat atunci cand visezi ca mergi ?
Posibil. Zborul e (mai) neobisnuit si este un aspect emotional mai intens decat la mers asa ca creierul va lucra mai mult.

*ps - daca parasesti energia si matematica, cred ca esti pregatit deja de mantre si iluminare :)

#60
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 15:31, said:


Constiinta misca corpul prin intermediul intentiei. Nu stiu de ce vrei tu sa explici lucrul asta folosind conceptul de "energie". In vise cand te misti, folosesti vreo energie ? Se stie oricum de la Zeno incoace ca miscarea e o iluzie.
Iluzie sau nu ca sa mergi de la Cluj la Bucuresti consumi vreo 30 litri de benzina. Acei 30 litri de benzina este enrgia consumata ca tu sa faci miscarea respectiva. Constiinta misca corpul si daca tu n-ai baga in tine zilnic vreo 3000kcal pe care sa le arzi ca sa produci energie n-ai misca tu un deget prin intermediul intentiei. Nici macar intentie n-ai avea ca si creierul papa energie ca sa-ti produca intentii.

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 16:38, said:

Asta e iar alta misconceptie despre modul de a fi al existentei.
Misconceptie= conceptie gresita.

#61
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostTestosteron, on 24 aprilie 2017 - 19:13, said:

Iluzie sau nu ca sa mergi de la Cluj la Bucuresti consumi vreo 30 litri de benzina. Acei 30 litri de benzina este enrgia consumata ca tu sa faci miscarea respectiva. Constiinta misca corpul si daca tu n-ai baga in tine zilnic vreo 3000kcal pe care sa le arzi ca sa produci energie n-ai misca tu un deget prin intermediul intentiei. Nici macar intentie n-ai avea ca si creierul papa energie ca sa-ti produca intentii.

Lucrurile de care zici tu, cu adevarat se intampla. Dar trebuie sa intelegi ca explicatia nu e "energia". "Energia" e doar un concept inventat in cadrul mecanicii clasice. Atata. Nu e ceva real, si nici macar ceva cu aplicabilitate generala, avand in vedere ca de 100 de ani a disparut de pe scena fizicii. Ca n-a auzit publicul larg asa ceva si ca in scoala inca se invata fizica newtoniana, asta e altceva. E datorita faptului ca fizica clasica e mai usoara. Dar fizica adevarata nu mai lucreaza cu conceptul asta de 100 de ani.

#62
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 19:54, said:

Lucrurile de care zici tu, cu adevarat se intampla. Dar trebuie sa intelegi ca explicatia nu e "energia". "Energia" e doar un concept inventat in cadrul mecanicii clasice. Atata. Nu e ceva real, si nici macar ceva cu aplicabilitate generala, avand in vedere ca de 100 de ani a disparut de pe scena fizicii. Ca n-a auzit publicul larg asa ceva si ca in scoala inca se invata fizica newtoniana, asta e altceva. E datorita faptului ca fizica clasica e mai usoara. Dar fizica adevarata nu mai lucreaza cu conceptul asta de 100 de ani.
Si constiinta are nevoie de un intermediar pentru a misca lucrurile. Einstein spunea E=mc2, asa ca nu sunt de acord ca fizicienii au exclus conceptul de enregie. Din contra au spus ca masa este energie si ca energia este masa.

Edited by Testosteron, 24 April 2017 - 20:22.


#63
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostTestosteron, on 24 aprilie 2017 - 20:12, said:

Si constiinta are nevoie de un intermediar pentru a misca lucrurile. Einstein spunea E=mc2, asa ca nu sunt de acord ca fizicienii au exclus conceptul de enregie. Din contra au spus ca masa este energie si ca energia este masa.

Intr-adevar, nu stim cum misca constiinta corpul. Dar cu atat mai interesant: avem inca o gramada de probleme la care sa ne gandim si sa luam niste premii Nobel. Cat despre partea cu E=mc2, aia e din relativitatea restransa, care inca pastreaza conceptul de energie. Dar in relativitatea generala acesta dispare, la fel cum dispar si alte concepte problematice, cum ar fi simultaneitatea, care in relativitatea speciala sugera ca nu exista liber arbitru. Dar odata simultaneitatea disparand ca si concept in relativitatea generala, s-a lasat iar loc, asa cum se cuvine, liberului arbitru.

Edited by Abc2001ro, 24 April 2017 - 20:28.


#64
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
O scurta analiza mai in detaliu despre miscarea corpului de catre constiinta:

Corpul este miscat de constiinta prin intermediul intentiei: creez in constiinta mea o anumita intentie si intentia asta este preluata cumva de corp. Cum anume se intampla asta ? Ce fel de structuri exista in corp pentru a primi aceste intentii de la constiinta ? O incercare de a gasi un raspuns e de a analiza putin mai in detaliu o intentie. O intentie presupune o incadrare preliminara intr-un context moral: vreau sa misc mana sa iau cana pentru ca imi este sete si a bea apa este ceva care imi face bine. Deci mai intai se creeaza in constiinta un context moral, iar apoi in cadrul acestui context moral se creeaza o intentie care are ca si scop indeplinirea unei dorinte in cadrul contextului moral. Deci orice structura care ar exista in corp capabila sa preia intentia din constiinta probabil o face nu doar prin intentie ca atare, ci prin intreg contextul moral in care are loc intentia. Iar cum corpul este defapt o alta constiinta (asa cum am explicat in primul post), miscarea corpului inseamna defapt o unificare morala intre constiinte.

Edited by Abc2001ro, 24 April 2017 - 22:29.


#65
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 20:27, said:

Intr-adevar, nu stim cum misca constiinta corpul. Dar cu atat mai interesant: avem inca o gramada de probleme la care sa ne gandim si sa luam niste premii Nobel. Cat despre partea cu E=mc2, aia e din relativitatea restransa, care inca pastreaza conceptul de energie. Dar in relativitatea generala acesta dispare, la fel cum dispar si alte concepte problematice, cum ar fi simultaneitatea, care in relativitatea speciala sugera ca nu exista liber arbitru. Dar odata simultaneitatea disparand ca si concept in relativitatea generala, s-a lasat iar loc, asa cum se cuvine, liberului arbitru.

Deci conceptul de energie n-are cum sa dispara, chiar daca pentru intreaga omenire ar disparea eu afirm ca acest concept este unul important doar ca ar trebui inteles mai in detaliu ce este si cum este.

#66
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Corpul e o multitudine de celule, bacterii,  virusi care creeaza un tot functional impreuna cu viata.....Ce este viata? Pai viata este o boala, o boala grea, mortala chiar.....o boala cu transmitere sexuala....

#67
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostAbc2001ro, on 24 aprilie 2017 - 15:31, said:



Nu inteleg inversunarea asta a voastra de a nu il crede pe cuvant pe cel mai inteligent user de pe forum. :lol:

Uite aici de exemplu mai multe detalii: http://motls.blogspo...nserved-in.html

Citat:

"Energy in general relativity
But this article should have been about the energy in general relativity. We're exactly in 1/2 of the article and I still haven't answered the main question. Does energy exist in general relativity? Is it nonzero? Is it exactly conserved? Is it approximately conserved? Can it be written as an integral of the energy density over space?
Well, most of these answers are No, at least morally. But let's look at them more carefully. The precise answers will depend on what you mean by energy and what situation you consider."



Constiinta misca corpul prin intermediul intentiei. Nu stiu de ce vrei tu sa explici lucrul asta folosind conceptul de "energie". In vise cand te misti, folosesti vreo energie ? Se stie oricum de la Zeno incoace ca miscarea e o iluzie.

Uite ca mi.ai captat atentia.
Am inceput sa iti citesc si I exist,desi cred ca e o confuzie acolo. E numele unui tip acolo sub titlu. Daca tot este de acum public articolul ...tau, ai vreo legatura cu al nostru de la CERN sau e o coincidenta de nume?

#68
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostClovis, on 25 aprilie 2017 - 21:56, said:

Corpul e o multitudine de celule, bacterii,  virusi care creeaza un tot functional impreuna cu viata.....Ce este viata? Pai viata este o boala, o boala grea, mortala chiar.....o boala cu transmitere sexuala....

Ai observat si tu ca viata este o boala? Eu credeam ca sunt singurul care crede asta....

#69
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostTravertin, on 25 aprilie 2017 - 22:24, said:

Uite ca mi.ai captat atentia.
Am inceput sa iti citesc si I exist,desi cred ca e o confuzie acolo. E numele unui tip acolo sub titlu. Daca tot este de acum public articolul ...tau, ai vreo legatura cu al nostru de la CERN sau e o coincidenta de nume?

Nu-i nicio coincidenta. CERN-ul a fost una din etapele mele de evolutie spirituala. Apoi am inteles ca particulele sunt o iluzie asa ca am evoluat mai departe spre adevar incercand sa inteleg constiinta. Si ca urmare a acestei evolutii au rezultat si acele articole. Au trecut ceva ani si de la articolele alea, dar intre timp desi intelegerea mea a constiintei s-a inmultit de multe sute de ori, am realizat ca problemele sunt atat de dificile incat nu mai pot pune de un nou articol serios.

#70
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu "problemele sunt atit de dificile" te referi ca ti s-a terminat bursa in UK si unde te-ai mutat nu mai sint legale ciupercile magice?

Ai deschis threadul ala cu energia pe aria care contine fizica sau o arzi doar cu biologii, cit mai departe de aia care pot sa-ti dezumfle prostiile cu CERN-ul? Pentru referinta: https://xkcd.com/435/

#71
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostAbc2001ro, on 26 aprilie 2017 - 09:35, said:



Nu-i nicio coincidenta. CERN-ul a fost una din etapele mele de evolutie spirituala. Apoi am inteles ca particulele sunt o iluzie asa ca am evoluat mai departe spre adevar incercand sa inteleg constiinta. Si ca urmare a acestei evolutii au rezultat si acele articole. Au trecut ceva ani si de la articolele alea, dar intre timp desi intelegerea mea a constiintei s-a inmultit de multe sute de ori, am realizat ca problemele sunt atat de dificile incat nu mai pot pune de un nou articol serios.

Totusi, ce te atrage la a scrie pe aici? Si o gramada de timp...pierdut? Daca esti acel om cred ca ar trebui sa te ocupi cu ceva maret. Nu oricine ajunge acolo. Eu, personal, scriu pt ca am mult timp liber in ultima perioada. Altfel nu as avea timpul necesar.

In fine, fiecare cu treaba lui.

#72
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postf300, on 26 aprilie 2017 - 12:39, said:

Cu "problemele sunt atit de dificile" te referi ca ti s-a terminat bursa in UK si unde te-ai mutat nu mai sint legale ciupercile magice?

Sunt dificile pentru ca la inceput cand incepi sa te gandesti la constiinta, te gandesti la chestii simple, gen culori, sunete, sentimente, etc., si chiar si ajungi la anumite concluzii si scrii articole cum am scris eu "Is Qualia Meaning of Understanding?" in care chiar am rezolvat o problema la care Schrodinger se intreba in "Mind and Matter", respectiv de ce obiectele foarte fierbinti se simt la fel ca obiectele foarte reci. Dar odata ce treci de nivelul asta de suprafata al qualiilor, si intri in profunzimea structurii lor, gasesti atata imbarligatura de legaturi incat nu mai poti vorbi simplist despre ele.

View Postf300, on 26 aprilie 2017 - 12:39, said:

Ai deschis threadul ala cu energia pe aria care contine fizica sau o arzi doar cu biologii, cit mai departe de aia care pot sa-ti dezumfle prostiile cu CERN-ul? Pentru referinta: https://xkcd.com/435/

Deschide tu topicul ala. Mie mi se pare maxim de plictisitor sa discut despre un concept inventat. Iar poza aia de ai pus-o, este doar preconceptia "scienstitului" de rand despre modul in care functioneaza lumea. Ar mai fi trebuit desenat un maimutoi mult mai la dreapta, pe care sa scrie "cercetator al constiintei".

View PostTravertin, on 26 aprilie 2017 - 12:55, said:

Totusi, ce te atrage la a scrie pe aici? Si o gramada de timp...pierdut? Daca esti acel om cred ca ar trebui sa te ocupi cu ceva maret. Nu oricine ajunge acolo. Eu, personal, scriu pt ca am mult timp liber in ultima perioada. Altfel nu as avea timpul necesar.

Cercetarea nu functioneaza cum are omul de rand preconceptiile, gen un cercetator se inchide 16ore/zi intr-un laborator si isi stoarce continuu creierii si vine cu o solutie magica. Cercetarea e aleatoare. O idee buna poate veni si o data pe an. Degeaba imi ocup timpul cu "ceva util", nu pot forta cand sa-mi vina ideile. Ori vin, ori nu vin. Evident ca si concentrarea ajuta, dar fiecare are modul lui prin care isi optimizeaza modul de ajungere la idei noi. In studiul constiintei de altfel, ai nevoie de experiente noi. Gen te duci si te sexezi cu o gagica, si in timp ce te sexezi iti analizezi starile si tragi anumite concluzii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate