Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

pentru loto

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Hai ca acum o sa spuneti ca si alba-neagra e un joc corect, si se poate calcula statistic sansele de castig.

Edited by arg, 22 April 2017 - 23:14.


#38
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E mai plauzibil decat teoria ca Loteria Romana arajeaza extragerile ca sa stranga report si sa il ia tot ei...
Acel report nu reprezinta decat aproximativ 16,67% din incasarile Loteriei Romane pentru jocul 6/49...
Ei la fiecare saptamana opresc ca venituri proprii 40% din incasari, legal, conform regulamentului de functionare. Iar 40% din incasari sunt distribuite ca fond de castiguri (premii).
Si ca sa iti faci o idee, acum la Loto 6/49 e report de aproximativ 1.850.000 euro report strans de la ultimul castig din 29.01.2017... adica in aproximativ 3 luni...
Stii ce venituri proprii a avut Loteria Romana de la ultimul castig pana acum numai din Loto 6/49? Aproximativ 5 milioane euro.
Stii ce valoare au avut premiile ce s-au acordat la restul categoriilor de la ultimul castig pana acum? Aproximativ 3-3,5 milioane euro.
Cifrele sunt estimative, ca nu stau sa calculez exact... si retine, doar din jocul 6/49.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 23:46.


#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007


View Postunbrutus, on 22 aprilie 2017 - 21:25, said:


Prin marirea pretului pe varianta s-a redus f mult ...

. pur si simplu daca ar fi nevoie sa se castige mai rar premiul, ar fi suficient sa se mareasca costul unei variante sau sa se mareasca numerele totale (deci 6 din 50 in loc de 49 de ex).

Da, deci daca se joaca in medie 300.000 de variante pe tragere, din care probabil sint si multe dubluri (deci nu sint 300.000 unice), raman doar... ah, ba nu, raman tot aproape 14 milioane necastigatoare.

Deci de ce ar trebui intervenit in vreun fel??
Bravo man, ma bucur sa vad ca exista si oameni inteligenti.

Si care crezi tu ca este SCOPUL loteriei nationale? Sa imbogateasca pe cineva?  De ce costa tigarile 15 lei?  Ca sa nu ne imbolnavim de cancer?
Nu! Scopul este sa se stranga bani la buget.
Cati bani se incaseaza saptamanal la loterie?
Cati bani din incasari se reporteaza?  Infim!  
Practic doar vreo 10-15% din incasarile din bilete vandute ajung in premiu. Restu' ajung la buget, si de acolo nu se mainstie de ei.
Deci scopul este sa se incaseze cat mai multi bani, cu riscul cel mai mic de a da inapoi ceva in caz ca exista un eventual castigator. Daca ei calculeaza ca ar juca mai multa lume la un pret de 1 leu varianta,  si apoi ar creste si sansele de castig, lor ce le mai ramane?  Scopul lor este sa incaseze bani de pomana.
Concluzia, fraier e cel care joaca la loto.
La fel cum  zic unii ca ar fi manarite orice  varianta de extragere, fie ea manuala sau mecanica, asa pot sa zic si eu ca aia care castiga la loto, nu exista, sunt niste actori platiti. Si asa nu o sa recunoasca nimeni ca a castigat la loto. Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi castigat un capat de ata la loto.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Cand eram student visator de cai verzi la final de anul I in 2005 vedeam asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/74mY97zQPmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce este enervant e ca in alte tari sunt oameni ai strazii care castiga la Loto. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 23 April 2017 - 01:46.


#41
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Posttfmercedez, on 23 aprilie 2017 - 00:51, said:

Practic doar vreo 10-15% din incasarile din bilete vandute ajung in premiu. Restu' ajung la buget, si de acolo nu se mainstie de ei.
E fals, nu doar 10-15% ajung ca premii... din incasari se duc 40% ca venit al loteriei si 40% ca fond de premii.
Premiile totale (categoriile 1 2 3 4) nu pot avea fond de premii care sa fie sub 40% din incasari.
La categoria1 se duc sub 20% (aprox 16.67%) din banii totali incasati dupa cum facut o estimare mai sus.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Bravo tie! Hai, spor la joc, bafta si bulan,  sper sa te imbogatesti la loto, desi nu cred ca ai destule vieti sa te nimereasca sansa.

#43
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu incerc doar sa propag adevarul... explicat cu cifre, nu emotii.
Sansele de a castiga sunt mici, pe asta se si bazeaza jocurile de noroc, pe calcule matematice care sa demonstreze profitabilitatea.
Iti dai seama, ca si daca ar da saptamanal premiul cel mare, Loteria Romana tot ar castiga 40% din incasari, care incasari probabil ar fi chiar mai mari daca lumea vede ca se castiga des... vor fi mai motivate sa isi incerce norocul.
Acum, cand vad ca se castiga categoria1 rar, nu mai joaca decat pasionatii si clientii fideli and nu sunt reporturi mari... deaceea cand e potul mai mare sau e in preajma unor sarbatori, oamenii joaca mai mult, pentru ca "simt" ca a trecut mult timp de la ultimul castig si potul e mare, si presupun ca se da premiul. Si asta e si una din explicatiile pentru care se castiga in preajma acestor evenimente, ca se joaca mult mai mult decat in mod obisnuit, si deci variante jucate multe, si pe cale de consecinta variante unice jucate multe.

Edited by rumlegok, 23 April 2017 - 11:09.


#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am primit odata bani de la rude sa joc la loto. Am cheltuit banii in interes personal, si am evitat ulterior subiectul  loto.
Am fost totusi odata si am luat o varianta cea mai ieftina posibila. Am ramas socat sa vad pensionari jucand sute de lei! Era si un politist, bagase echivalentul unuibsalar la vremea respectiva.  Ma gandeam, de ce mai joaca la loto din moment ce isi permit sa piarda din start atatia bani?

#45
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Pentru ca jucand sume mari castigi sume mari... deaceea unii joaca scheme, si de mute ori la categoria 2 si 3 cam astia cu scheme castiga Posted Image
Cunosc si eu astfel de persoane, care practic au facut din jocul la loto o meserie. Si castiga anual o categorie 2 si multe altele 3 si 4.
Si daca prinzi anual minim o categoria a doua de 5000-10000 euro, ai bani de jucat combinatii cam 400-800 euro lunar, adica 50-100 euro per tragere. Suficient cat sa se sustina hobbyul.
Unii joaca cu speranta ca daca iau potul cel mare isi iau mult meritatul concediu permanent. Si decat sa dai annual cateva mii sa te duci in niste excursii de doi bani (asta daca nu iei teapa de la agentie), prefera sa dea cateva mii pe an pentru a juca la loto.

Edited by rumlegok, 23 April 2017 - 11:24.


#46
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
da sincer...voi chiar credeti ca orice neica nimeni ar putea castiga poturi mari? sa fim seriosi...
la castiguri mici posibil da cand se aduna sume mari e discutabil....in ultimii ani am obs.ca majoritatea castigatorilor erau fosti angajati ai MAPN sau MI....pura coincidenta desigur....
imi este greu sa cred ca intr-o tara in care se fura pana si din mancarea bolnavilor din spitale, ar putea castiga un simplu cetatean sume atat de mari...

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Angajatii aia au salarii/pensii ceva mai mari si "statisc" vorbind isi permit sa joace mai mult.

#48
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ia explicati asta,necredinciosii care cred ca tragerile nu sunt manarite si care iau de-a buna ce spune gaura neagra numita Loto,si sa nu-mi veniti cu texte ca seamana 7 cu 1" putea fi vorba despre o eroare umană, cifra 7 de pe bilă putând fi confundată uşor cu 1. Doar că următorul număr extras din urnă a fost chiar 21, iar probabilitatea să fi fost doar o simplă eroare sau o coincidenţă nefericită pentru cei de la Loteria din Serbia pare în acest moment extrem de mică."
http://www.digi24.ro...din-urna-422823
http://www.romaniatv...ras_236308.html

Edited by daniMMM, 24 April 2017 - 14:43.


#49
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Dupa cum am spus mai sus, asta e unul din dezavantajele bilelor fara chip... trebuie sa se chiorasca un angajat si sa introduca repede manual ce bila vede el ca s-a extras.
Daca erau cu chip, in momentul in care treceau de reader se citea corect si automat ajungea bila pe grafica de pe ecran fara interventie umana.
In plus, nu stim daca in Serbia extragerea era live sau nu. Sa nu mai spun ca Loteria din Serbia nu are nici o legatura cu cea din Romania...
Iar faptul ca vecinul e criminal nu inseamna ca si tu esti criminal.

Edited by rumlegok, 24 April 2017 - 14:42.


#50
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Toate extragerile sunt live,scrie acolo

View Postrumlegok, on 24 aprilie 2017 - 14:41, said:

Dupa cum am spus mai sus, asta e unul din dezavantajele bilelor fara chip... trebuie sa se chiorasca un angajat si sa introduca repede manual ce bila vede el ca s-a extras.
Daca erau cu chip, in momentul in care treceau de reader se citea corect si automat ajungea bila pe grafica de pe ecran fara interventie umana.
In plus, nu stim daca in Serbia extragerea era live sau nu. Sa nu mai spun ca Loteria din Serbia nu are nici o legatura cu cea din Romania...
Iar faptul ca vecinul e criminal nu inseamna ca si tu esti criminal.
Sa se chiorasca?Deci e o mica coincidenta,nu?In afara ca e acelasi aparat care raspunde la comenzi nu e nici o legatura,intr-adevar
http://ioncoja.ro/lo...eapa-nationala/

Edited by daniMMM, 24 April 2017 - 14:47.


#51
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu stiu daca e live, nu vorbesc sarba, ca nu sunt Ghita :D
Da, e posibil sa fie o mare coincidenta.

Din reactia prezentatoarei inteleg ca ea a sesizat greseala de citire a colegului de la grafica.

#52
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sarbii sunt mici copii, la bulgari daca va aduceti aminte au iesit aceleasi numere de doua ori la rand si mi se pare ca in aceeasi ordine....
Cred ca s-a imbatat ala de la pc si a uitat sa schimbe schimbarea Posted Image

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
na ca li sa sticat masina si a iesit un castigator
http://www.digi24.ro...loto-649-722964

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate