Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Focus Mk3 Wagon 1.0 Ecoboost

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#199
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Nu sunt foarte inalt, 1.78 insa am picioarele lungi :).

Aceeasi a fost si senzatia mea, ca stai "PE", amplificata probabil si de faptul ca eram proaspat coborat din Civic.

#200
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postcloschkutza, on 06 mai 2019 - 14:09, said:

Nu sunt foarte inalt, 1.78 insa am picioarele lungi Posted Image.

Aceeasi a fost si senzatia mea, ca stai "PE", amplificata probabil si de faptul ca eram proaspat coborat din Civic.
Vrei sa spui "urcat din" Civic :)

#201
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Corect :)

#202
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View Postcloschkutza, on 06 mai 2019 - 11:25, said:

Mie mi s-a parut ca stai prea sus in ea raportat la bord / cat se ridica volanul. Cu scaunul dat la minim in jos atingeam cu genunchiul in volan cand ridicam piciorul sa apas ambreiajul.
Treaba de fiecare.
Eu VREAU sa pot atinge cu genunchiu in volan asa cum puteam la Golf, dar practic imposibil la mk3.5 (pesemne ca ai cracii lungi :)  )
Consecinta (pt mine) volanul nu vine suficient de jos, sau cat as vrea eu, e mai mult pe stil kart, placut la condus sportiv, dar nu prea odihnitor la drum lung.
La mk4 podul pedalier mi se par claaar mai bine amplasate fata de mk3/mk3.5

Edited by Octavian___, 10 May 2019 - 20:45.


#203
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Se mai plange cineva de un 1.0 EB 2015 80k km cu probleme de compresie pe un cilidru si diagnoza de schimbat motor la reprezentanta.
Ar fi numarul doi pana acum, in vreo 3 ani de cand activez pe forumul monomarca si pagina de facebook omonina.
Parca imi pare bine ca am luat Ford12 si as mai prelungi-o si anul viitor.

#204
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
incet incet parca ma conving ca ar trebui masina noua.
Am fost pe la Kia sa adulmec pe langa un Ceed 1.4 turbo automat si mi-a picat RAU cu tronc un Proceed GT.
Sper sa pot primi o masina cu automata la un testdrive mai lung, de weekend, altfel nu m-as arunca la automata, investitia fiind una pe termen lung: 7-10 ani.

Epopeea cu Ford continua insa: Focus Mk4 are niste ciudatenii majore in configurator, nu se poate motorul de 180CP si cu cutie automata daca nu iau echiparea Active si eu nu vreau masina inalta sau inaltata. Incet incet ajung intr-un impas. Mai ales ca nu se poate STLine cu trim-uri interioare brushed aluminium, doar niste imitatii glossy de fibra de carbon. Iar Titanium are proiectoare de ceata cu halogen, ceea ce nu o sa accept ever.

#205
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Oricât te-ai "chinui", observ ca Ceed rămâne mașina ta de suflet, dacă îmi permiți să zic (dar deja am zis-o😁)
Gt-ul arată într-un mare fel, iar pt ce oferă, nu mi se pare scump deloc.

Edited by corcodel10, 17 May 2019 - 17:37.


#206
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postcorcodel10, on 17 mai 2019 - 17:37, said:

Gt-ul arată într-un mare fel, iar pt ce oferă, nu mi se pare scump deloc.
e 30k EUR masina. Psihologic nu pot sa dau banii astia pe o masina.

#207
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
In varianta automată ProCeed eu vad 26139 euro tva inclus (1000 euro reducere ) dar cred ca se poate si mai jos.
Ca dotări standard e clar mai accesorizata decat ce vad la concurenta .
Nu e rau deloc

#208
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Mie imi ieșise una manuală la 27000 cu câteva opțiuni fără de care nu aș lua mașină nouă: încălzire scaune, faruri șmechere, parbriz încălzit, banchetă spate rabatabilă, sistemul de navigație de 800 euro parcă, frânare in funcție de obstacole și cam atât.

#209
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Poti sa urci prețul ușor
Dar are destule standard

Attached Files



#210
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
a trecut ceva timp de la ultima postare, intre timp s-au intamplat urmatoarele:
ODO: 105k km si ceva, o calatorie de weekend lung la Nesebar. Ascutitoarea e incantatoare, ca intotdeauna. In schimb m-am ingrozit din nou de soferii romani care dau de autostrada, 4 ore jumate Bucuresti - Vama Veche pentru ca 4 accidente pe A2, 2 cu persoane decedate, toate evitabile. Sursa: boi care depasesc pe banda de urgenta, altii care nu stiu sa mearga pe axul drumului, condus agresiv, etc.

O gherla insa, am gasit ceva umezeala pe covorul pasagerului din dreapta, cred ca furtunul de condens al AC-ului s-a infundat, asa ca va trebui sa investigam.

Cautarea de masina noua e foarte complicata.
Proceed a iesit din calcul pentru ca nu incap. Eu stau mai vertical la volan, dar cu scaunul in pozitie joasa. Oricum m-as potrivi, cei 185cm ai mei ma fac sa ating plafonul. Si nu imi place.
Mondeo Wagon Hibrid e la oferta, 22k EUR + TVA. Dar e o masina la final de viata, iar Ford si bateriile....parca nu as risca.
La Focus nu pot sa fac o configuratie care sa imi placa sub nici o forma, daca vreau motorul de 182CP si A8 trebuie Active, dar nu pot nici farurile adaptive full LED si nici ornamentele interioare brushed aluminium sau tapiteria plafornului inchisa. Niste limitari cretine. Si e obligatoriu sa iau keyless entry, chestie care nu imi place din ratiuni de securitate.

Cred ca o sa mai astept PHEV-uri pe piata din RO sau SH-uri putin rulate din afara si sa gasesc o firma de leasing care sa imi finanteze jucariile.

Intre timp am renuntat la 2 roti si mi-am luat motor si merg la scoala sa iau si permisul, sper ca vara asta Wagonetta sa vada doar drumuri externe si in rest sa ma strecor cu Horneta.

Si cadou Wagonetta a primit CASCO si RCA de la Allianz, cca 800 RON pe trimestru. La ce fenomene meteo am avut in ultima vreme nu vreau sa caut oameni cu ventuze sa rezolv probleme de la grindina. Iar de nebuni in trafic nu ducem lipsa.

Edited by danX, 19 June 2019 - 09:00.


#211
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Si vine concediul, un road trip de cca 3500 km prin Europa Centrala. In mare parte autostrada. Fingers crossed!

#212
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Ia motorizarea de 150 cp.
Daca iti place tare nu ar trebui sa te cramponezi de asta.
Sau macar fa un drive test cu varianta de 150 cp



#213
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am deja 125CP pe a mea, de ce as da 20k+ EUR pentru 25CP in plus? Oricum, avand in vedere ca pe Puma si Kuga au aparut ceasurile complet digitale si pe Focus nu-s nici macar optionale, o sa astept faceliftul.

#214
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Diferenta de bani intre motorizari nu e asa de mare ca la alte firme.
Nu sunt "doar" acei 25 cp, are cuplu clar mai bun, 240Nm fara overboost, fara de 170Nm (sau 200 in overboost) se simte mult mai potent.
Dar inteleg ce zici, faceliftu n-o veni prea curand.
Cat m-am uitat si eu la configurari, cel mai ok e cel de 150 cp, si cam aiurea tare sa nu poti configura varianta de 180 cp la fel ca cea de 150cp...

#215
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
De vineri pana azi am mers Bucuresti - Bratislava - Brno - Praga - Karlovy Vary - Viena.
Daca as rezolva problema greierilor de la plasticele interioare as iubi masina asta maxim. Sa vedem ce idei imi vin in drumul spre casa!

#216
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Gata tura. Cca 3100 km. Consum mediu undeva in jur de 7.1. Determinat empiric. Am reusit sa scap de grindina pe drum azi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate