Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cardurile neebosate pot fi folosite si la plata la POS-uri din magzine?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Cardurile neebosate (fara litere si cifre in relier) pot fi folosite si la plata in magazine la POS-uri? Pentru ca am citit pe internet ca nu se poate sa platesti la POS.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Daca intra cardul in POS se poate. Ma gandesc ca nu are cocoasa de juma de cm incat sa nu poti baga cardul. Mai nou au aparut alea cu contactless la care nu mai conteaza embosarea aia.
Cred ca astea de care spui tu sunt cu acea banda magnetica , care intr adevar nu se mai folosesc, sunt modele vechi fara cip

Edited by A10, 19 April 2017 - 22:39.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
va uitati la prea multe filme americane vechi...

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Da pot fi folosite. Cel putin Visa Electron merge la POS-uri in magazine si nu are elemente in relief.

#5
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View PostA10, on 19 aprilie 2017 - 22:38, said:

Daca intra cardul in POS se poate. Ma gandesc ca nu are cocoasa de juma de cm incat sa nu poti baga cardul. Mai nou au aparut alea cu contactless la care nu mai conteaza embosarea aia.
Cred ca astea de care spui tu sunt cu acea banda magnetica , care intr adevar nu se mai folosesc, sunt modele vechi fara cip
Nu e vorba de astae, ci pur si simplu sa nu functioenze sa respinga tranzactia cand efectuezi plata la POS, nue vorba ca are avea cocoas sau ceva... Dat fiind faptul ca nu este embosat.
http://jurnalmm.ro/c...-inseamna-asta/
Citez ,,Pe de alta parte, cardul neembosat, fara caractere scoase in relief, poate fi folosit numai in mediul electronic''

Edited by knight28, 19 April 2017 - 22:48.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View Postknight28, on 19 aprilie 2017 - 22:46, said:

Nu e vorba de astae, ci pur si simplu sa nu functioenze sa respinga tranzactia cand efectuezi plata la POS, nue vorba ca are avea cocoas sau ceva... Dat fiind faptul ca nu este embosat.
http://jurnalmm.ro/c...-inseamna-asta/
Citez ,,Pe de alta parte, cardul neembosat, fara caractere scoase in relief, poate fi folosit numai in mediul electronic''
si acum toate platile cu cardul sunt in mediul electronic....

http://www.investope...bossed-card.asp

Edited by arg, 19 April 2017 - 22:55.


#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,826
  • Înscris: 01.09.2006

View Postknight28, on 19 aprilie 2017 - 22:46, said:

Nu e vorba de astae, ci pur si simplu sa nu functioenze sa respinga tranzactia cand efectuezi plata la POS, nue vorba ca are avea cocoas sau ceva... Dat fiind faptul ca nu este embosat.
http://jurnalmm.ro/c...-inseamna-asta/
Citez ,,Pe de alta parte, cardul neembosat, fara caractere scoase in relief, poate fi folosit numai in mediul electronic''
Initial am crezut ca ai gasit tu un site de rahat care nu stie sa explice care e treaba cu acele carduri embosate.
Dar de fapt acolo explica foarte bine. Nu ai fost in stare sa intelegi ce scrie acolo?
Uite un citat mai relevant de acolo:
"Cardul de debit embosat are elementele de identificare (numele titularului, numarul cardului si data expirarii) inscriptionate in relief, astfel incat sa faca posibila facturarea manuala.
Informatia inscrisa pe card este tiparita in relief pentru a permite imprimantelor ca, prin presare, sa fie copiata pe chitanta eliberata de comerciant catre cumparatorul-titular."
Deci, cardurile embosate pot fi folosite si in situatii mai deosebite, in care nu ai acces la internet.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am un card Maestro de cumparaturi de la Reiffeisen neembosat si merge OK.
Scrie pe el ca este valabil pana in 2019.

Plus cardul Ticket Restaurant (pe care se baga contravaloarea tichetelor de masa), care este si contactless, si el tot neembosat, valabil pana in 2021. Sub 100 lei merge fara contact, iar la peste trebuie bagat in POS si cu PIN.

Edited by claudiu1, 19 April 2017 - 23:07.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postech, on 19 aprilie 2017 - 22:59, said:


Cardul de debit embosat are elementele de identificare (numele titularului, numarul cardului si data expirarii) inscriptionate in relief, astfel incat sa faca posibila facturarea manuala.

Acum aud pentru prima data de facturarea aia manuala. Posted Image

#10
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View Postclaudiu1, on 19 aprilie 2017 - 23:05, said:

Plus cardul Ticket Restaurant (pe care se baga contravaloarea tichetelor de masa), care este si contactless, si el tot neembosat, valabil pana in 2021. Sub 100 lei merge fara contact, iar la peste trebuie bagat in POS si cu PIN.
Nu, la plati peste 100 lei, merge tot contactless, doar ca va trebui sa bagi pinul dupa. Mie nu mi s-a mai intamplat de mult sa mi se "frece" cardul prin POS-uri.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001
De asta sunt embosate? Sa se transfere pe chitanta numele cand le pica curentul?
La al meu i-am polizar 4 cifre din serie si codul CVV2. Era sa ajung si la antena contactless.

#12
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postericmario, on 19 aprilie 2017 - 23:14, said:

Acum aud pentru prima data de facturarea aia manuala. Posted Image

La inceput prin anii 60 cum crezi ca era? Cip NFC cu autentificare contactless?

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Candva cele neembosate erau de debit, iar cele embosate erau de Credit.
Intre timp devenisera toate embosate (nu Maestro/Electron).
A fost cu scandal => acum sunt Embosate si scrie pe ele Credit/Debit.

Oricum, TOATE cardurile pot fi folosite offline (POS) si majoritatea online.

Attached Files



#14
tase77

tase77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.07.2007
Toate cardurile de credit emise de o banca sunt embosate iar cele emise de IFN-uri sunt clasice ( gen Cetelem). Cardurile de debit ( cele de salariu ) sunt in marea lor majoritate clasice foarte putine fiind embosate. Cu ambele poti plati fara probleme si in tara si in strainatate dar la inchirierea unei masini trebuie neaaparat un card embosat. Am fost inn Spania si ca sa imi fie mai usor am inchiriat o masina de la Avis pe net cu un card de credit emis de Cetelem. In conditii se spunea clar ca trebuie sa fie card de credit si cum aveam unul de la Cetelem am platit cu el insa cand am ajuns acolo desi masina era platita mi-au refuzat eliberarea ei spunand ca eu am platit cu un card de debit deoarece nu era embosat asa ca in acceptiunea lor era de debit.

#15
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View Postericmario, on 19 aprilie 2017 - 23:14, said:

Acum aud pentru prima data de facturarea aia manuala. Posted Image
Nici eu nu am inteles care e treaba cu facturarea manuala sincer. Nu stiu la ce se refera. Chiar nu inteleg. In orice caz am inteles ca toate cardurile Visa Electron sunt neembosate.

Edited by knight28, 20 April 2017 - 08:28.


#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostAdm, on 20 aprilie 2017 - 07:13, said:

Candva cele neembosate erau de debit, iar cele embosate erau de Credit.
Intre timp devenisera toate embosate (nu Maestro/Electron).
A fost cu scandal => acum sunt Embosate si scrie pe ele Credit/Debit.

Oricum, TOATE cardurile pot fi folosite offline (POS) si majoritatea online.
La OTP am avut mastercard debit embosat, un coleg, care si-a facut cardul cu cateva zile diferenta, a primit neembosat.
BT card credit nu scrie "credit" pe el.
Visa Electron BT/ING nu e embosat. ING il elibereaza pe loc si scrie debit pe el.
Pe CC de la BRD apare 'credit' si e embosat, MC.

@tase77 se poate inchiria masina cu debit, doar ca banii de asigurare ajung inapoi mai greu.

#17
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View Posttase77, on 20 aprilie 2017 - 07:21, said:

Toate cardurile de credit emise de o banca sunt embosate iar cele emise de IFN-uri sunt clasice ( gen Cetelem). Cardurile de debit ( cele de salariu ) sunt in marea lor majoritate clasice foarte putine fiind embosate. Cu ambele poti plati fara probleme si in tara si in strainatate dar la inchirierea unei masini trebuie neaaparat un card embosat. Am fost inn Spania si ca sa imi fie mai usor am inchiriat o masina de la Avis pe net cu un card de credit emis de Cetelem. In conditii se spunea clar ca trebuie sa fie card de credit si cum aveam unul de la Cetelem am platit cu el insa cand am ajuns acolo desi masina era platita mi-au refuzat eliberarea ei spunand ca eu am platit cu un card de debit deoarece nu era embosat asa ca in acceptiunea lor era de debit.
Ce legatura are atata timp cat ai un card de debit si ai bani pe el? E ok. Trebuia sa ii tragi de maneca sa le explici. Bani sa aiba pe el si sa scrie acolo VISA/MasterCard ca se poate plati la POs cu aceste tipuri de carduri.

Edited by knight28, 20 April 2017 - 08:28.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postknight28, on 20 aprilie 2017 - 08:25, said:

Nici eu nu am inteles care e treaba cu facturarea manuala sincer. Nu stiu la ce se refera. Chiar nu inteleg. In orice caz am inteles ca toate cardurile Visa Electron sunt neembosate.

Se folosea in State acum ceva vreme, cand nu exista POS.
Aveau un fel de presa cu o rola. Puneau o hartie deasupra cardului, treceau cu rola aia peste hartie si se imprimau pe hartie datele cardului. Aia era factura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate