Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cat consuma Skoda Superb 2012 Greenline?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006
Salut,

in urma discutiei de aici:https://forum.softpedia.com/topic/1077385-sfat-masina-de-familie/

am cumparat o Skoda Superb 2012 Greenline, 1.6 TDI, cu toate dotarile posibile.

In drumurile pe care le-am facut in afara orasului, consumul a fost cam asa:
- Brasov --> Fagaras si retur: media consumului a fost de 6,5 l/100km.
- Bucuresti - Brasov - 5 l /100km (pe de la Predeal in jos spre Brasov nu am calcat-o deloc, ca e la vale, si de aici media asta mica)

La cealalta masina pe care o detin (Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI), consumul e ceva mai mic, de ex Brasov - Fagaras e 5 - maxim 5.5% daca merg tare (120)

Calculatorul (extern) legat la masina nu arata probleme pe nici un senzor, insa ma nelinisteste consumul asta putin cam mare.

Ce parere aveti?

Multumesc,
Catalin

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca astia au micsorat cilindreea, dar greutatea a ramas la fel.
1.6l e chinuit pe asa caroserie.

https://www.autoevol...8-16-tdi-105-hp

Ai 105 CP...

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Exact,e motorul mic ptr o masina de talia Superbului.
Pe Octavia e ok.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 icm76, on 19 aprilie 2017 - 18:56, said:

Salut,

in urma discutiei de aici:https://forum.softpedia.com/topic/1077385-sfat-masina-de-familie/

am cumparat o Skoda Superb 2012 Greenline, 1.6 TDI, cu toate dotarile posibile.

In drumurile pe care le-am facut in afara orasului, consumul a fost cam asa:
- Brasov --> Fagaras si retur: media consumului a fost de 6,5 l/100km.
- Bucuresti - Brasov - 5 l /100km (pe de la Predeal in jos spre Brasov nu am calcat-o deloc, ca e la vale, si de aici media asta mica)

La cealalta masina pe care o detin (Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI), consumul e ceva mai mic, de ex Brasov - Fagaras e 5 - maxim 5.5% daca merg tare (120)

Calculatorul (extern) legat la masina nu arata probleme pe nici un senzor, insa ma nelinisteste consumul asta putin cam mare.

Ce parere aveti?

Multumesc,
Catalin

Cu aia veche cat scoteai pe ruta Bucuresti - Brasov?3,5 litri,daca cu asta noua scoti 5 litri?
Dupa parerea ta,care ar fi consumurile satisfacatoare?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mie consumurile mi se par ok pentru motor de 1.6l...
TDI e o masina foarte buna la drum intins dar papa motorina daca o calci.

Iar viteza "mare", cand motorul incepe sa pape vizibil, inseamna peste 130Kmh... La 120Kmh inca esti in zona optima de turatie, sa spunem...

Eu am un Polo 1.4 TDI, vechi de 10 ani si am mers ieri pe autostrada A2, la intoarcere in Bucuresti, cu cca. 130Kmh-150Kmh adica forja pentru o astfel de masina, in 3 cilindri.
A papat cam 7-8% in regimul asta de viteza, dupa calculele mele (2 persoane si ceva greutate pe ea).  Daca merg domol (max 110 Kmh, batraneste) consuma cam 4.5% -5%.
Deci....

Edited by rosix, 19 April 2017 - 19:22.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu te inteleg... nu esti multumit de consum? Mie mi se pare ok.
In mod cert, cind te vei invata "cind s-o calci" consumul va mai scadea un pic.

Orice masina, daca o abuzezi, consuma mai mult. Ia mergi cu 90, vei avea surprize placute.

#7
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Eu zic sa nu te uiti la 1L de consum in plus, da-i talpa ca altfel ai probleme cu EGR-ul, DPF-ul si alte cele, mai ales la diesel.

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Accelerație rapidă, viteză constantă, frână de motor cu cât mai puțină frână din pedală. Cam asta e dinamica condusului economic. Evident, nu o să accelerezi la 50 km/h ca Schumacher când ai semafor în 300 de metri.

#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

 icm76, on 19 aprilie 2017 - 18:56, said:

in urma discutiei de aici:https://forum.softpedia.com/topic/1077385-sfat-masina-de-familie/ am cumparat o Skoda Superb 2012 Greenline, 1.6 TDI, cu toate dotarile posibile.

In drumurile pe care le-am facut in afara orasului, consumul a fost cam asa:
- Brasov --> Fagaras si retur: media consumului a fost de 6,5 l/100km.
- Bucuresti - Brasov - 5 l /100km (pe de la Predeal in jos spre Brasov nu am calcat-o deloc, ca e la vale, si de aici media asta mica)
Sa o folosesti cu placere! Ce rulaj are masina?

In ce priveste consumul, acesta este influentat de faptul ca ai un motor subdimensionat pe o masina foarte mare si destul de grea. Daca masina ar fi fost mai mica/mai usoara ai fi avut un consum cu 1 litru mai mic. Tinand cont ca ai o varianta Greenline ar fi fost de asteptat totusi sa ai un consum ceva mai mic.

Ca si comparatie cu Superb-ul meu sedan 2.0 TDI 170 cp DSG 4x4 din 2014 iti pot spune ca am valori de consum similare, masina este insa mai grea, are 4x4, are cutie automata si 170 cp. Este inca o dovada clara ca o masina cu un motor de 2.000 cc si putere de 140/170 poate consuma la fel sau mai putin decat una cu motor de cilindree si putere mai mica.

 rosix, on 19 aprilie 2017 - 19:15, said:

Eu am un Polo 1.4 TDI, vechi de 10 ani si am mers ieri pe autostrada A2, la intoarcere in Bucuresti, cu cca. 130Kmh-150Kmh adica forja pentru o astfel de masina, in 3 cilindri.
A papat cam 7-8% in regimul asta de viteza, dupa calculele mele (2 persoane si ceva greutate pe ea).  Daca merg domol (max 110 Kmh, batraneste) consuma cam 4.5% -5%.
Amuzanta comparatia de consum intre un Superb si Polo, a mea consuma cam 6,5-7,5% la 130-150Kmh, la mers calm scoate un 5-5,5%.

Edited by Mr. Incredible, 19 April 2017 - 20:54.


#10
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 09.09.2008
E posibil ca Skoda Superb 2012 Greenline, 1.6 TDI sa aiba filtru de particule, pe cand Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI sa nu aiba.

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 adisz, on 19 aprilie 2017 - 19:11, said:

Dupa parerea ta,care ar fi consumurile satisfacatoare?
Probabil se asteapta sa i se umple rezervorul, nu sa se goleasca ...

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 icm76, on 19 aprilie 2017 - 18:56, said:

La cealalta masina pe care o detin (Skoda Octavia Tour, 1.9 TDI), consumul e ceva mai mic, de ex Brasov - Fagaras e 5 - maxim 5.5% daca merg tare (120)

Aici eu o sa-ti dau dreptate, deoarece si motorul meu 1,9 ASV fabricat in 2003 consuma foarte putin.
Anul trecut cind am fost in concediu in Grecia cu 4 adulti + 1 copil + bagaje gramada, am crezut ca o sa-mi creasca consumul. Dar chiar si daca am mers in multe portiuni cu peste 130km/h, consumul mediu tot a fost undeva pe la 4,8 litri/100km, de parca pe motor nu la interesat ca masina este ultra incarcata.

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 missionnad, on 19 aprilie 2017 - 19:09, said:

Exact,e motorul mic ptr o masina de talia Superbului.
Pe Octavia e ok.
Eu am masina asta. Este exagerat ceea ce spui.
O singura problema are, in depasiri, ti le pregatesti cum trebuie ca e canci rezerva de putere dar masina este absolut ok in rest, in toate conditiile.

Consumul este de 5.4-5.5 extern iar oras, depinde de multi factori. Eu fac drumuri foarte scurte si consumul poate fi de 11%. Dar si de 6,5%. Nici nu apuca sa se incalzeasca la mine.

Spun astea in contextul in care am inca o masina care are aproape 300 de cai putere si sunt absolut ok cand coduc si Skoda. E drept, alta treaba cu motor de 3000 si atatia cai... si un consum cu doar putin mai mare.

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 serginho74, on 19 aprilie 2017 - 21:45, said:

O singura problema are, in depasiri, ti le pregatesti cum trebuie ca e canci rezerva de putere
Adica exact ce spune missionnad ...

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Asta e o singura situatie. Nu inseamna ca masina este submotorizata.
Eu o folosesc intr-o tara unde reteaua de drumuri este foarte buna. Nu am avut nevoie decat o singura data in cateva luni de zile sa fi fost mai puternica.
Sunt multe alte masini care sunt ma proaste ca reprize si nu spune nimeni de ele ca sunt submotorizate.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
LoL, griji si framantari, nopti nedormite ca noua masina consuma cu o juma' de litru mai mult ca in brosura.
Obsesia generala a romanului automobilist: consumul. Sta tot drumul cu ochii in computerul de bord si e in al noualea cer daca i-a consumat cu 100ml mai putin ca data trecuta.

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
ai luat o masina cu un motor mai mic pe o caroserie mai mare, fata de ce masina aveai inainte.... la ce te asteptai?
mai bine luai 1.0tsi, cica astea produc benzina, nu consuma..

#18
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006
Va multumesc tuturor pentru comentarii. Unele au fost instructive, alte amuzante.

Am mai auzit partea cu motor mic pt caroseria asta dar, fiind SH, am preferat s-o iau la 90000 KM (verificati !) fata de una mai putin dotata, cu mai mult multi km (140000) si la acelasi pret.

Nu e vorba de 1 L in plus - stiu ca masina e mai grea decit cealalta cu aprox 250 kg si are motorul mai mic - numai sa nu fie vorba de probleme tehnice (injectoare ?) care sa creasca consumul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate