Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sony A9

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

Quote

Vizualizare mesajnicolaie, pe 19 aprilie 2017 - 20:25, a scris:
Pai si mie de ce nu imi ajungeau 200 de mm pe teren de fotbal in sala ?
Am scris si de 300.
Insa motivul pt care nu-ti ajungea e altul.
Eu ma gandeam la ce mi-au spus pozarii de stadion profesionisti, care aveau legitimatii si erau mobili pe langa stadion.
Daca stai doar in tribune normal ca nu o sa bata orice obiectiv pana in capatul celalalt al stadionului...


Nu te supara dar tu imi spui mie cum am fotografiat ? Crezi ca as fi comentat ca nu imi ajung 200 de mm daca as fi stiut ca am stat in tribuna ? Am fost fotograf principal la turneu (16 meciuri x 45 min) de fotbal pe teren mic al celor de la Continental automotive, si am stat pe tusa, adica pe langa jucatori. Am avut momente cand actiunea era la 1 metru de mine si nu puteam incadra nici cu 70 ceva, si am avut momente cand actiunea se intampla la poarta, la 15-20 de metri de mine, iar 200 de mm incadra toata poarta, portarul si o intreaga echipa de jucatori. Atunci cand portarul degaja, ocupa cam o jumatate de cadru sau mai putin, pe verticala, la 200 de mm. Ce ar fi trebuit sa fac, sa intru in teren si sa ii fac poze mai de aproape ? Sigur ca poti sa alergi pe tusa ca disperatul ca sa te apropii de actiune dar mingea pe teren mic circula ca la biliard si risti sa fii prins in celalalt capat al terenului si atunci nimic nu mai incadrezi, asa ca oscilezi pe tusa in zona mijlocului terenului,

Si de ce sunt "pozari" acei fotografi care sunt acreditati, ii desconsideri pentru ca nu sunt niste artisti care isi dau "aere" si viseaza la monitoare ultramegaOLED si rezolutii de printare de minim 1200 dpi ? Tu stii ce inseamna sa stai 8 ore in soare cu un 70-200 2.8 si un mark3 pe marginea terenului, in picioare, si sa urmaresti printr-un teleobiectiv un meci de fotbal ?

Edited by nicolaie, 20 April 2017 - 01:08.
language


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postnicolaie, on 19 aprilie 2017 - 23:44, said:


Exagerezi, mai ales ca am scris inainte si de 300mm si ai si citat acum.

Nici eu nu credeam ca e destul, dar mai multi...fotografi profesionisti de la un ziar important de sport mi-au spus ca folosesc de 200mm si mai rar de 300mm si se opresc acolo.
Poate au mai schimbat ceva intre timp, au trecut multi ani de atunci...

Nu ma pasioneaza fotografia sportiva, deci nu pot avea prea mult respect pt. o munca chinuitoare cu rezultate care nu ma pasioneaza.
Dincolo de subiectivisme, munca in sine si chinul nu are valoare. Rezultatele au valoare.
Am vazut si fotografie sportiva valoroasa, chiar si uluitor de valoroasa, inclusiv artistic.
I-am recunoscut valoarea, dar nu caut intentionat acest subiect.
Lumea e f. complexa, si nu poti sa fi interesat chiar de toate lucrurile de pe lumea asta - sper sa intelegi.
Imi cer scuze daca te-am ofensat neintentionat - nu retineam ca te-ai ocupat serios cu asa ceva, acum stiu.
Daca ai lucruri interesante, si poti sa ne arati, am sa ma bucur daca vad ceva interesant; am vazut alte lucrari facute de tine si probabil ca poti sa faci performanta si pe subiectul asta.

Tocmai corectam chestia cu focus breathingul care e la close focus nu la distanta, ba chiar afirmam ca si la 1,4-1,5-2m e in general OK pt ca taie mai putin si nici nu te obliga sa te departezi si sa aplatizezi imaginea, si chiar nu ma asteptam sa sari asa pe mine... apropo - cred ca intra la atac la persoana destul de vulgar...

Edited by loock, 20 April 2017 - 00:54.


#21
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Poate ca am exagerat cu exprimarea dar m-am enervat ca ti-ai dat cu parerea pe niste lucruri pe care nu le stiai, si ai desconsiderat niste oameni care chiar muncesc. Cat despre mine, ca fotograf fara alta ocupatie, fotografiez in principal evenimente dar si tot ce prind pe langa si imi face placere (si ma ajuta sa imi platesc facturile). In ultimul an, pe langa nunti/botezuri/sedinte foto am fotografiat fotbal pe teren mic, 2 colectii de haine, make-up, stock, mancare, 2 restaurante nou deschise si alte lucruri care acum imi scapa. Din pacate Softpedia, Facebook si Instagram nu imi platesc facturile asa ca trebuie sa ma intrebuintez, la fel ca fiecare fotograf care traieste doar din asta.

Edited by nicolaie, 20 April 2017 - 01:04.


#22
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Si iata ca Sony lanseaza si un 100-400mm F/4.5-5.6:

https://www.dpreview...5-6-gm-oss-lens


Pretul de lansare o sa fie 2500$. Obiectivul cantareste 1.4 Kg.
Este bun si la macro (dist. min. foc 0.98m, factor de marire 0.35x).

Usor, usor, lucrurile incep sa capete contur.
Mai au nevoie de un fix bun de 400...500mm.

Edited by katran, 20 April 2017 - 08:02.


#23
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmontecarlo, on 19 aprilie 2017 - 20:53, said:

https://m.dpreview.c...e-sony-alpha-a9

Ca body e un A7II mai bine dotat cu "controale directe"și ce mai e fain este bateria cu putere dublă și compatibilă cu A7, A6xxx...

Nu prea cred ca e si pentru modelele mai vechi.Sa vedem cand apare pagina cu compatibilitatea pentru baterie.

Edited by idaho333, 20 April 2017 - 08:47.


#24
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Unul dintre cei mai corecti review-eri de pe net. Desi de multe ori il ''invita'' Sony la lansari, omul nu are nici o problema in spune si minusurile. La minutul 2 :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AREGOD7jf2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Tare. Poate au luat in considerare maini japoneze.

Edited by idaho333, 20 April 2017 - 09:49.


#26
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
http://www.sansmirro...er-upscale.html

E interesanta observatia cu cate note de subsol are anuntul :).

Pe hartie imi place camera asta, dar notele de subsol ma sperie. E amuzant cum zilele trecute trageam cu Fuji X-T2 si imi ziceam ca urmatoarea camera pe care o cumpar va avea neaprat joystick si acum Sony scoate asta.

#27
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma voi ce vreți, s-o nimerească 100% din prima? E oricum un eveniment interesant și dă indicații despre ce urmează.

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Evident. Si Sony itereaza foarte rapid si de regula bine.

Sincer, mi-am facut calculul de dimineata daca as renunta la sistemul pe Nikon F cat de aproape as fi sa iau un A9 si noul 100-400 :). E tentant. Al naibii de tentant.

Doar ca ma uit la restul obiectivelor si e pustiu ca optiuni iar cele care sunt duc la desertificarea portofelului :).

#29
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu aș aștepta să apară o abundență de oferte în camere și obiective. S-ar putea să fie vorba de câțiva ani. Dar nu e grabă, până atunci rămân cu ce am și o pun de niște vacanțe frumoase. Să se mai bucure și alții de portofelul meu.
Posted Image

Edited by calexe, 20 April 2017 - 11:45.


#30
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Intelepte cuvinte spui calexe!
Ce bine ar merge vreo doua saptamani in Islanda la pozee :)

Si in plus, nu cred ca cei de la Nikon si Canon stau degeaba :)

Edited by StefanSC, 20 April 2017 - 12:08.


#31
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma nu știm dacă alții stau degeaba sau nu. Vom vedea. Dar ar fi drăguț să ai posibilitatea să folosești obiective Canon/Nikon fără adaptoare și fără penalități tehnice pe ceea ce va urma.
Islanda, spuneai?

#32
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
https://photographyl...es/#more-144015

Samples!

#33
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Parca alea cu Oly sunt mai bune Posted Image

Imi pare bine ca in sfarsit este un producator care a renuntat la nesfarsita crestere a numarului de megapixeli si s-a concentrat in principal pe alte aspecte in dezvoltarea unui aparat de fotografiat.
Poate iau si altii exemplu.

Edited by edri, 20 April 2017 - 13:07.


#34
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005

View PostStefanSC, on 19 aprilie 2017 - 17:13, said:

e naspa, telefonul meu are 40 de megapixeli

#35
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Aia cu mărimea camerelor ML pică, dacă vrei să arate mai mare îi pui grip şi ai şi 2 baterii oricum necesare.
Dacă Fuji poate face medium format pe mirrorless pot şi restul macăr un FF, numai să vrea.
Canon şi Nikon ne dau tehnologia cu pipeta pe cînd Panasonic, Sony, etc o pun pe tavă la preţ de 2000+ euro.

#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
2000+3300? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate