Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Necesar apa pentru porumb si ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
canabysxxl

canabysxxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2017
Buna ziua
Sunt student in ultimul an la inginerie electrica si trebuie sa fac o licenta cu tema: sistem inteligent de irigare.
Am nevoie sa stiu necesarul de apa pentru o cultura de 5ha de porumb si 1ha de ceapa, pentru ca mai departe sami calculez marimea rezervorului, dimensionarea pompelor etc.
Daca ma poate ajuta cineva cu un grafic; de exemplu cata apa imi trebuie la 5ha de porumb pe zi si in ce moment al zilei se face udarea/de cate ori pe saptamana...
Va multumesc.
P.S. irigarea o voi face prin picurare

Edited by canabysxxl, 19 April 2017 - 14:42.


#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
sistemul inteligent de care spui ar trebui sa contina senzori de umiditate dat fiind ca avem o cultura in aer liber,de aici si relativitatea unui consum de apa care va fii corelat cu natura si zona de amplasare.acum sincer la porumb sa irigi 5 ha prin picurare ,nu ca e imposibil dar costurile de irigat vor fii enorme.nu mai spun ca furtunele de irigat prin picurare au garantie 3 ani,se colmateaza orificiile foarte des.iar la ceapa as putea spune ca e o vorba din batrani,sa nu o uzi" ca altfel se cloceste,sincer nu face o tema de dragul temei.fa ceva realist.practic.mai gandeste si spor sa ai la toate.

#3
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Culturile de porumb si ceapa ti-au fost impuse sau le-ai ales tu? Ce cunostinte ai in domeniul agricol?

#4
canabysxxl

canabysxxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2017

 corsica, on 19 aprilie 2017 - 15:02, said:

Culturile de porumb si ceapa ti-au fost impuse sau le-ai ales tu? Ce cunostinte ai in domeniul agricol?
Nu am o anumita cultura impusa...pur si simplu trebuie sa aleg ce sa cultiv si cat de mare sa fie terenul...ca apoi sami fac calculele care tin de domeniul meu.
Nu am niciun fel de experienta in domeniul agricol, tot caut pe multe site-uri , dar fiecare site da o alta informatie.
Pe teren vor fi amplasati si senzori, prin care si senzorul de umiditate.

Am nevoie de urmatoarele:
-sa aleg doua feluri de culturi pe care sa le irig.
-sa aleg marimea terenului.
-sa stiu necesarul de apa pentru irigare (si aici trebuie sa stiu cand si cum se iriga respectiva cultura)
-apoi fac dimensionarea rezervorului(daca va fi cazul), dimensionarea pompelor, si sa stiu cum voi baga si fertilizatorul odata cu irigarea
etc.

#5
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Atunci ar trebui sa te concentrezi pe o cultura de legume, o sera, etc. Aici ai citit?

#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Nu am udat ceapa niciodata!

#7
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Arunca un ochi la atașament cred că îți va fi de ajutor. http://cloud.tapatal..._de_irigare.pdf


#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
'sa-mi'....esti student in ultimul an, las-o in spanac....

#9
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
E inginer, are privirea inteligentă dar nu știe să se exprime. :D
Mai greșește omu'....

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 bietu, on 19 aprilie 2017 - 15:19, said:

Nu am udat ceapa niciodata!
Dacă ai pământ lutos nisipos de luncă de râu cum am eu îți spun eu că pui arpagic și scoți tot arpagic dacă nu irigi, poate tu ai cerniozom și d”aia nu irigi, totuși dacă ai secetă prelungită tot trebuie să-i dai apă indiferent cât de bun este pământul ! Posted Image

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Fratiloor,poate nu ati inteles.
El nu are pamant,n-are nimic.Habar n-are de agricultura.Nu-l intereseaza nici ceapa nici arpagicul (arpagica).
Doreste doar sa-si definitiveze lucrarea de licenta.la profilul inginerie electrica care n-are nici o treaba cu agricultura.
Nu intereseaza pe nimeni daca va fi sau nu viabil acest proiect.
Pana la urma nici nu stiu de ce a mai intrebat pe forum.

 canabysxxl, on 19 aprilie 2017 - 14:39, said:

Daca ma poate ajuta cineva cu un grafic; de exemplu cata apa imi trebuie la 5ha de porumb pe zi si in ce moment al zilei se face udarea/de cate ori pe saptamana...
Va multumesc.
P.S. irigarea o voi face prin picurare

Pune datele "din burta".Parerea mea.

Edited by adisz, 20 April 2017 - 10:15.


#12
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Ma gandesc ca in functie de te au invatat in timpul facultatii iti da proiect .
Cum poti sa termini mata facultatea si sa vii in tarna sa ma intrebi pe mine cat apa ai trebe la popusoi , nu cumva treaba asta se invata acolo unde esti mata ..
????

Dao in ceaoa caprii masii.

Sau daca ai citi tehnologia de cultura a porumbului ai afla cata apa ai trebe si asa ai vedea cat ploua si ce trebe sa mai completezi ...nu incerca sa faci un sistem mai inteligent ca matale ca nuti iese .

#13
canabysxxl

canabysxxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2017
cipriane nu ai inteles nimic...
sunt student la inginerie electrica...de unde vrei sa stiu asa ceva...
eu vreau doar niste informatii despre agricultura ca sami pot face eu sistemul

#14
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Atunci ceteste tehnologia de cultura a porumbului .
Nu poti sa faci ceva fara sa stii totul despre acel lucru.
Spune profesoruluii ala ca acel proiect ar trebui facut in colaborare cu un tehnician agronom ..si din colaborarea voastra sa iasa acest sistem..ca pana ls urma cel care are popusoii e beneficiarul proiectului si tot el ar trebuie sa stie ce vrea .

#15
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Astea sunt calcule ce au multe variabile. Nu mi-au placut irigatiile  dar cat de cat stiu despre ce este vorba. Sorin Campeanu, profesorul nostru, nu a prea trecut pe la curs. De fapt nici nu a apucat sa ne cunoasca...avea alte treburi pe la minister.

Ideea este ca trebuie sa stii ce nevoie de apa are planta respectiva. Asta o afli dupa ce stabilesti zona unde o sa se afle experienta. Pe baza temperaturilor medii din zona, afli coeficientul de evapotranspiratie. Apoi trebuie sa vezi ce precipitatii ai in zona respectiva, ce tip de sol si cum/cat retine el apa. Apoi faci un plan pe baza precipitatiilor si temperaturilor medii si afli capacitatea de apa in camp, pragul minim de la care incepi sa irigi (imi scapa denumirea termenului)...si tot asa.
Dar astea sunt chesti care se fac la inginerie agricola (imbunatatiri funciare)...sunt multe calcule. Aia studiaza 4 ani fenomenul.
Poti merge pe la facultatile de profil agronomic de la tine din zona, poate gasesti pe cineva interesat sa te ajute in demersul tau.

Legat de irigatul porumbului prin picurare, cei de la JD, Netafim, au niste sisteme cu care au scos niste productii uimitoare cu costuri ok (asa mi s-au parut atunci cand le-am studiat). Nu este o aberatie sa irigi asa porumbul. Banda (furtun) de picurare se pune un rand da, unul ba. In 2012 la porumb am facut 4000 kg. A fost 0.8-1 lei kg. Cel ce a irigat cu un astfel de sistem a facut, undeva prin Braila, peste 16.000 kg/ha boabe stas.
Sa nu uzi ceapa ca cloceste...hahahhaha
Ceapa de apa, de la clocit ii vine numele....?

#16
canabysxxl

canabysxxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2017

 medelin992, on 21 aprilie 2017 - 12:11, said:

Astea sunt calcule ce au multe variabile. Nu mi-au placut irigatiile  dar cat de cat stiu despre ce este vorba. Sorin Campeanu, profesorul nostru, nu a prea trecut pe la curs. De fapt nici nu a apucat sa ne cunoasca...avea alte treburi pe la minister.

Ideea este ca trebuie sa stii ce nevoie de apa are planta respectiva. Asta o afli dupa ce stabilesti zona unde o sa se afle experienta. Pe baza temperaturilor medii din zona, afli coeficientul de evapotranspiratie. Apoi trebuie sa vezi ce precipitatii ai in zona respectiva, ce tip de sol si cum/cat retine el apa. Apoi faci un plan pe baza precipitatiilor si temperaturilor medii si afli capacitatea de apa in camp, pragul minim de la care incepi sa irigi (imi scapa denumirea termenului)...si tot asa.
Dar astea sunt chesti care se fac la inginerie agricola (imbunatatiri funciare)...sunt multe calcule. Aia studiaza 4 ani fenomenul.
Poti merge pe la facultatile de profil agronomic de la tine din zona, poate gasesti pe cineva interesat sa te ajute in demersul tau.

Legat de irigatul porumbului prin picurare, cei de la JD, Netafim, au niste sisteme cu care au scos niste productii uimitoare cu costuri ok (asa mi s-au parut atunci cand le-am studiat). Nu este o aberatie sa irigi asa porumbul. Banda (furtun) de picurare se pune un rand da, unul ba. In 2012 la porumb am facut 4000 kg. A fost 0.8-1 lei kg. Cel ce a irigat cu un astfel de sistem a facut, undeva prin Braila, peste 16.000 kg/ha boabe stas.
Sa nu uzi ceapa ca cloceste...hahahhaha
Ceapa de apa, de la clocit ii vine numele....?
multumesc pentru informatii
nu o sa imi bat capul foarte mult cu toate aceste lucruri...vreau doar sa stiu in general...nu cred ca intereseaza pe cei din comisia de examinare aceste lucruri( nici nu cred ca au habar)
pana la urma e proiect de licenta....nu e teza de doctorat.

#17
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ai o gramada de date estimative aici.
http://www.agrimedia...-si-fata-de-sol

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate