Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

exista asa ceva? internet prin reteaua electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YlfxxvYcKlw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca da pot sa rog colegii sa-mi dea mai multe amanunte? Pe unde am intrebat (magzine de profil) pareau picati din cer si habar nu aveau.
Multumesc mult

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Off... cred ca si aici au fost cateva topice in ultimii ani.

Da, exista, dar retea LAN. Adaptoare gasesti in toate magazinele, chiar si la supermarket.

Conditia esentiala - cele 2 echipamente prin care se induce semnalul in isntalatia electrica trebuei sa fie pe aceeasi faza.

Distanta de acoperit nu poate fi foarte mare - de obicei sub 100m.

Se cheama "power line ethernet adapters" si pot merge pana la vreo 600Mbps.
Mai departe dai o cautare dupa denumirea din ghilimele si aflii tot ce vrei.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
interesant dar totusi exista wifi.....

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
este vorba de aceeasi casa, acelasi proprietar, etaje diferite, deci sub 100 m chiar si masurat pe fir (in linie dreapta 10 m). WIFI-ul exista dar nu functioneaza (adica functioneaza greu) in situatia data din motive de placa de beton a dracului. Am incercat si cu range extender fara mare succes.  Evident vorbim de aceeasi retea electrica. Deci este o solutie pentru mine?
Exemplu concret TP-link AV500 pot sa-l folosesc in felul acesta?

Edited by alexpet, 19 April 2017 - 14:33.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Da, se poate. La case in general nu ai trifazic ca sa-ti bati capul daca esti pe aceeasi faza.
Vezi ca exista la TP-Link si adaptor cu Wi-Fi Inclus, tot ptr priza.

#6
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003

 alexpet, on 19 aprilie 2017 - 14:28, said:

este vorba de aceeasi casa, etaje diferite, deci sub 100 m chiar si masurat pe fir (in linie dreapta 10 m). WIFI-ul exista dar nu functioneaza in situatia data din motive de placa de beton a dracului. Am incercat si cu range extender fara mare succes.  Evident vorbim de aceeasi retea electrica. Deci este o solutie pentru mine?
Exemplu concret TP-link AV500 pot sa-l folosesc in felul acesta?
"Aceeasi retea electrica" poate fi si trifazata...si atunci o sa ai probleme. Exista si solutii Powerline pentru trifazat, dar sunt foarte scumpe. Daca ai noroc sa fie circuit monofazat te-ai scos.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
monofazat este, deci? pot sa folosesc 'utilajul' mentionat mai sus sau altul similar? (eventual recomandari)

Edited by alexpet, 19 April 2017 - 14:51.


#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
iesi mai ieftin cu cablu UTP intre etaje si un access point

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
sunt sigur, dar nu vreau sa gauresc placa si sa ma tarai cu un fir pe perete. Cred ca este suficient sa spun ca am incalzire prin pardoseala si chiar daca, sa zic as gasi un colt undeva unde sa risc, tot nu vreau sa sparg ca se lasa cu damage mare (am mai spus ca este o placa a dracului, cu tot cu finisaje cred ca are 40 cm grosime). Tot solutia de mai sus ma intereseaza.

'chestia' asta ajuta? repet, am ceva semnal wifi la nivel de 2 liniute (adica cand una, cand doua, cand trei)
http://www.emag.ro/a...1/pd/E6TX2BBBM/

Edited by alexpet, 19 April 2017 - 15:13.


#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cred ca ar merge si cu Range Extender.

LE. Acum am vazut ca ai testat si cu range extender, ce model era? :)

Edited by xxvirusxx, 19 April 2017 - 15:11.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
A zis deja ca a incercat si nu a mers.

#12
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
sunt niste porcarii acele power line, cheltui banii degeaba, functioneaza si nu prea, am avut 3 bucati si le`am invartit de m`am plictisit la final am tras cablu...

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 xxvirusxx, on 19 aprilie 2017 - 15:05, said:

Cred ca ar merge si cu Range Extender.

LE. Acum am vazut ca ai testat si cu range extender, ce model era? Posted Image
Asus (am totul Asus, router-range extendere). Range extenderului ma ajuta sa am acel semnal slab/oscilant de care vorbeam mai sus, altfel pauza. L-am mutat in toate pozitiile posibile, casa scarii este singura zona unde se am comunicare intre router si range extender cat de cat

 niceguy12, on 19 aprilie 2017 - 15:10, said:

sunt niste porcarii acele power line, cheltui banii degeaba, functioneaza si nu prea, am avut 3 bucati si le`am invartit de m`am plictisit la final am tras cablu...
aha....interesant, deci nu prea functioneaza sa inteleg

Edited by alexpet, 19 April 2017 - 15:22.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Functioneaza foarte bine, dar nu ai vitezele de pe cablu, si scad estul de mult cu distanta.
Pot fi ceva probleme daca te apuci sa le imperechezi - codezi - dar acasa nu e nevoie de asa ceva. Atunci te poti trezi ca iti pica netul ptr ca nu se mai "vad" intre ele.

#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu vreau sa am viteza de pe cablu (in fine vreau, dar nu ma amagesc), vreau doar sa nu am 'caderi' si sa se miste cat de cat (macar cu 10-20 % din ce pleaca de la router).

Edited by alexpet, 19 April 2017 - 15:34.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
O sa iti mearga. In cel mai rau caz poti lua in calcul sa iei de la un magazin online si sa le returnezi daca nu-ti place cum merg.

Era bine daca cine a gandit instalatia electrica a casei gandea si ptr net, eventual si cablu tv.

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
da stiu ca era bine, dar am zis ca o rezolv prin wifi. M-a ajutat capul doar sa ridic un cablu de la demisol in mansarda dar parterul a ramas fara.
Bun iau de la magazin online dar spuneti-mi va rog ce sa le cer. Ca atunci cand le-am spus ce vreau au spus ca nu exista asa ceva (emag + doi cu firma de pe olx, model Tp-link AV500) si ca este vorba doar de comunicare prin wifi (singura legatura cu reteaua electrica fiind alimentarea), ba chiar i-a bufnit si rasul. Daca se poate cu link ar fi perfect.

in descrierea produsului spune clar extinde conexiunea la Internet, în fiecare cameră a casei, folosind instalatia electrică (cu toate astea s-au spart de ras cand am intrebat, cam la modul la care as fi intrebat daca pot sa ma barbieresc cu o minge de fotbal)
http://www.cel.ro/wi...SO5EaAlvi8P8HAQ

Edited by alexpet, 19 April 2017 - 16:16.


#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am incercat eu powerline dar m-a dezamagit rezultatul. Am folosit Powerline D-Link DHP-500AV, kitul format din 2 buc. Sunt multe cerinte de indeplinit pentru a avea rezultate bune. La mine nu erau toate indeplinite, probabil de aceea nici nu a mers cum ma asteptam.
La mine este aceeasi faza dar circuite separate pentru prizele de retea 220V in care puneam adaptoarele (circuitele se intalneau in tabloul de sigurante).
Conductorii din instalatia electrica sunt din aluminiu, nu din cupru.
Se cere sa pui adaptorul direct in priza din perete, fara prelungitor. Eu am folosit prelungitor deci am marit rezistenta traseului.
Am avut noroc ca cel de la care cumparasem a fost de acord sa ma lase 2 zile sa testez si sa le pot returna. Le-am dat inapoi.
E bine sa urmezi sfatul dat de eiffel mai sus, sa cumperi de undeva unde se accepta returnare.
Eu folosesc in continuare reteau wifi (merge mult mai bine decat cu powerline) desi am cam 9 metri distanta (e vorba de orizontala) si 3 pereti grosi din beton. Am vrut sa folosesc powerline ca sa mai scap de radiatiile din casa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate