Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema cu o partitie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Tocmai mi-ai reinstalat Windows-ul, atunci cand m-a pus sa aleg partitia in care sa fie windows-ul am mai vazut si alte parititii, vreo 3 la numar, care erau cu nu mai stiu exact scria (oem reserved) ceva de genu, nu le-am dat importanta stiu ca  sunt pentru update-uri sau pentru backup-uri,in fine, am formatat partitica C pentru windows si restu' acelea de cativa MB.  Totu' a mers ok pana ce a terminat m-am trezit cu inca o partitie de 500mb, as vrea daca se poate sa o sterg dar sa nu pierd acei 500mb ci sa-i integrez in parittia F, cum e in poza.
Eu am un SSD 120 si un SSHD de un 1 tera. C-ul si E-ul  este spatiu de pe ssd si F-ul este doar sshd de 1 tera, chestia e ca nu stiu de la cine e spatiu de 500mb de la ssd sau sshd.
Poza 2:
Primele 2 partitii care nu au litera sunt  libere,nu inteleg ce rol au, si D-ul care este partitia de 500mb ce am zis'o  mai sus.,

Attached Files


Edited by Calypsso, 19 April 2017 - 14:25.


#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

View PostCalypsso, on 19 aprilie 2017 - 14:09, said:

chestia e ca nu stiu de la cine e spatiu de 500mb de la ssd sau sshd.

Control Panel -> Administrative tools -> Computer Management
Acolo alegi din stanga Disk Management, iar in dreapta o sa ai toate informatiile care te intereseaza.

#3
VirusFM

VirusFM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.09.2014
D si F sunt de la SSHD, celelalte sunt de la SSD (C, E si cele 2 de 450 mega hidden). De obicei cele rezervate de sistem nu trebuie sa le faci vizibile in windows, ele sunt hidden. Pot sa intreb si eu de ce ai partitionat SSD-ul si nu l-ai lasat intreg?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asta inseamna sa instalezi un WIndwos cu mai multe harduri in PC.

Practic tu cand ai instalat trebuai sa stergi partitiile de 450Mb ( nu nu sunt de recovery, asa le vede sistemul, dar daca eraui de recoveri aveau macar 10 Gb si erau la coada hardului ) si sa faci partitie ptr windwos - atutomat acesta isi facea ( versiuena noua ) o partitie de 500 Mb pe acel hard la inceputul sau, si totul era ok. Apoi bagai al doiela Hdd in sistem si il formatai ca o singura partitie.

In cazul tau acum, nu ai sters cele 2 partitii ramase si partitia de boot si-a facut-o pe celalalt hard. Daca scoti al doiela hard, nu-ti va boota sistemul.

Solutia corecta este reinstalarea asa cum am zis mai sus a sistemului. Ulterior din Disk Management poti sterge partitiile de pe al odilea disc si faci una singura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate