Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

URGENT! CADE (curge) parul din cap

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
Pai doctorii spun numai Stres și șampoane​ scumpe. Le-am cumpărat. A încetinit căderea câteva zile și nimic. Am scris aici în speranța că sunt persoane din toate județele țării și să merg oriunde. A luat anticoncepționale până în iulie anul trecut.

Pentru metale grele nu. Pentru că nici un doctor nu a zis așa ceva. A făcut ceva formonal. Nush dacă tot ce trebuie.... La tiroida au zis că nu are nimic. La Anascreening a zis că nu are boli autoimune.

Ce mănâncă și bea ea, consum și eu. Eu nu am nimic

#20
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

La tiroida au zis că nu are nimic

Pe verificate? La sânge și la ecograf?

Pe de altă parte, dacă toți doctorii au ajuns la concluzia că nu e nimic, probabil că așa este ...

Dacă nu puteți altfel, mergeți la privat și faceți toate analizele alternative din buzunarul propriu, dar măcar veți sta liniștiți că nu-i o problemă gravă.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
luka, cu ce se ocupa sotia ta, in ce mediu lucreaza ? ar putea fi ceva toxic la locul de munca, adica ?
s-a intamplat ceva deosebit in urma cu trei luni ? deces in familie, probleme la locul de munca ?

#22
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
Probabil că nu are nimic... Ok. Dar parul? Am fost la privat. Și da, voi merge in continuare la privat. Intrebarea mea este Unde? Un doctor ok care să știe ce analize sa ne pună sa facem?

Stă la birou. De la 8 la 4. Muncă de birou. Stres în condiții normale. Colege ok.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Lasa naibii dermatologii, mergeti si faceti analize de sange.

#24
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
AlexEn - unde? Ce analize?

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 lukaaa, on 19 aprilie 2017 - 14:47, said:

Pai doctorii spun numai Stres și șampoane​ scumpe. Le-am cumpărat. A încetinit căderea câteva zile și nimic. Am scris aici în speranța că sunt persoane din toate județele țării și să merg oriunde. A luat anticoncepționale până în iulie anul trecut.

Pentru metale grele nu. Pentru că nici un doctor nu a zis așa ceva. A făcut ceva formonal. Nush dacă tot ce trebuie.... La tiroida au zis că nu are nimic. La Anascreening a zis că nu are boli autoimune.

Ce mănâncă și bea ea, consum și eu. Eu nu am nimic

Consumi ce maninca si bea ea , dar nu ai luat anticonceptionale .
Daca nu are o intoxicatie cu ceva metale grele sau expunere la radiatie , dezechilibrul hormonal poate duce la aceasta stare . De obicei la femeie e reversibila  
Stresul si alimentatia  participa la caderea parului .Trebuie sa realizezi ca un folicul mort nu pica a doua zi ci dupa cca 2-3 luni ,deci cauzele cautale cu ceva timp in urma, precum si tratamentul nu il vezi de pe o zi pe alta

#26
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
Cine - ce e de făcut? În primul rând unde sa merg sa fac ce trebuie?

#27
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Intrebarea mea este Unde? Un doctor ok care să știe ce analize sa ne pună sa facem?

Păi dacă le-a făcut pe cele uzuale (hemoleucogramă, transaminazele, panou chimic seric etc și au ieșit toate bine), puteți trece chiar voi direct în regim privat. Mergeți la Bioclinica/Synevo/alt laborator de marcă ce-l aveți la Brașov și testați cele mai comune (cu uzul de rigoare ...) cauze pentru căderea bruscă a părului:
- Vitamina A (hipo sau hiper cauzează căderea părului) seric
- Plumb, arseniu, aluminiu, cadmiu, mercur (seric/urină, dacă din varii motive puteți face numai unul, alegeți urina)
- LDH izoenzime faceți doar "LDH", fără izoenzime; faceți o economie de bani și cam același răspuns îl veți primi
- Estradiol
- Progesteron
- DHEA
- Cortizol (seric)
- Estrogen (E3, E4 - nu-i musai, dar e recomandat)
- SHBG
- TSH
- T3
- T4

Vă vin rezultatele direct pe e-mail în câteva zile; dacă vedeți ceva în neregulă, mergeți la doctor cu ele. Dacă-s toate bine, Doamne-ajută, măcar sunteți liniștiți. Cumpărați un Chelstop și aia e.

Totuși, după cum vedeți și dumneavoastră de ce nici un doctor nu vă va cere așa ceva fără să fie sigur, este din cauză că analizele sunt multe, scumpe și cel mai probabil inutile. Este o șansă (foarte) mică să fie o intoxicație cu metale grele cu o simptomatologie așa redusă.

Dar, dacă aveți posibilitatea (mai mult financiară), mâine dimineață (vedeți că la alea hormonale trebuie venit la recoltat într-un anumit orar interval în funcție de laborator!) mergeți și testați să fiți liniștiți.

Edited by britneysbitch, 19 April 2017 - 15:41.


#28
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 lukaaa, on 19 aprilie 2017 - 15:04, said:

Probabil că nu are nimic... Ok. Dar parul? Am fost la privat. Și da, voi merge in continuare la privat. Intrebarea mea este Unde? Un doctor ok care să știe ce analize sa ne pună sa facem?

Stă la birou. De la 8 la 4. Muncă de birou. Stres în condiții normale. Colege ok.
Recomand sa vi la Parhon, de aici vei avea cea mai buna indrumare ..daca e cazul

#29
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
Mulțumesc Britney. Mulțumesc catena. Și celorlalți. Vom lua la rând analizele de mai sus. Parhon unde e?

Și un doctor anume acolo?

Mulțumesc carens. Autocorecție a scris catena

#30
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
E institutul de endocrinologie la București. Dacă analizele hormonale nu ies bine (cele de mai sus de sub izoenzime) sau sunt alte probleme hormonale, de regulă acolo se beneficiază de cel mai bun tratament endocrinologic din țară (la "stat").

#31
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
Nu mă dau banii afară din casă dar nici foarte rău nu o ducem financiar. Dar problema e gravă( vizibil) . Și deranjanta pentru o femeie. Dacă eram eu , stăteam chel lejer. Deci mergem și la stat și la privat. Oriunde. Numai să rezolvăm.

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
sotia ta isi vopseste parul ? a schimbat salonul la care se duce de obicei pentru tunderea/vopsirea parului ? sa nu fie vorba despre o alergie severa la vopseaua de par/produsele de ingrijire sau de vreo infectie fungica la nivelul scalpului.
are pete de chelie sau parul s-a rarit in mod uniform in toate zonele ? alte simptome are, mancarime, roseata la nivelul scalpului ?

oricum, e buna recomandarea cu institutul parhon din bucuresti. sa ia sotia trimitere de la medicul de familie, pentru internare si/sau efectuare analize.

#33
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
Are măcar 3 ani de când nu și-au vopsit. E RAR uniform. Nu am văzut să aibă ceva pe scalp.

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
-disfunctie tiroidiana
-probleme hormonale (estrogen)
-lipsa de nutrienti si/sau minerale
-anticonceptionale
-stress, depresii
-medicamente
-intoxicatia cu metale grele
-chimicale din produsele de par

Problema caderii parului de tip difuz, era o "boala" care aparea in varste avansate. Datorita poluarii, mancarii proaste si vietii nesanatoase, aceasta "boala" s-a raspandit si la persoane tinere.

Parerea mea personala este ca sotia ta, a luat anticonceptionale o perioada lunga de timp, corpul s-a obisnuit cu hormonii estrogenului şi progesteronului, astfel ca dupa ce nu a mai consumat aceste pastile, corpul nu a mai cunoscut reactia astfel ca parul a inceput sa cada. Daca se "vindeca" sau parul se regenereaza nu iti pot raspunde, aici ar trebui sa te ajute un doctor de specialitate.

Edited by business11, 19 April 2017 - 15:54.


#35
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

 lukaaa, on 19 aprilie 2017 - 14:41, said:

Sunt din Brașov. Nu mă interesează orașul unde ar trebui sa mergem. Oriunde! Nu am stat degeaba. Undeva in decembrie a început să cadă. Am mers la TOȚI dermatologii din Brașov, care am auzit că ar fi buni. Fără o analiza și fără nimic îi spune că stresul. Are 29 ani. Nu are o boala de care sa știm. Analize mai are de făcut oftalmologie și le-a făcut pe toate. (Vede bine deci...). Ducre, vichi( sau cum se scrie) le-am luat pe toate

 lukaaa, on 19 aprilie 2017 - 15:19, said:

Cine - ce e de făcut? În primul rând unde sa merg sa fac ce trebuie?

Sa gasesti un doctor care sa nu dea prescriptii la sampoane de sute mii care nu au niciun efect, asta ar trebui facut dar e greu .

Datorita stresului am pierdut cam 60-70 % din par la nici 27 de ani.
Norocul meu a fost ca aveam parul foarte des si la prima vedere nu isi dadea nimeni seama ca eram cheala la spate.
Diagonosticul a fost alopecie aerata datorita stresului si dupa ce am incercat Vichy, Ducree,Foltene si toate produsele scumpe recomandate de dermatologii lu' peste am dat peste o tanti care m-a pus pe pastile Revalid.
Timp de vreo 2 luni am luat cate 6 pastile pe zi dupa care am scazut la 3 si dupa aia cate una de intretinere.

Am folosit samponul si balsamul de la Revalid concomitent plus de doua ori pe saptamana mergeam la cabinet si-mi facea tratament cu gheata.

Singurul lucru de care ma deranjeaza acum este ca aveam parul destul de des inainte iar acum e foarteee des .

Edited by Noua_pe_site, 19 April 2017 - 16:41.


#36
lukaaa

lukaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.03.2017
Noua_pe_site - de cat timp ai terminat tratamentul. Și nu va creste niciodată la fel?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate