Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor pentru refugiatii ucraineni

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutați și voi un tanar...

La multi ani @GaBogdan!
 La multi ani @Kokoshmare!

La multi ani @yanni17!

Revizie centrala termica

Dulie e27 fara suruburi de prinde...
 Tratare lemn strasina/sageac/pazie?

Laptop se incalzeste

Prelungitor audio stereo cu micro...

Traind in Germania și Olanda
 Cum gasesc anunturi imobiliare di...

Amenajare teren 2000mp - proiect ...

Telefon de pe OLX

Sfat daca pot sa fac RCA

Izolatie placa de beton -pod

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

birau1982

birau1982

Active Member

• Grup: Members
Construiesc o casa iar înălțimea finită de la cota 0 pana la placa de beton o sa fie 2.85m, vreau sa cobor un pic cu tavanul si sa pun rigips sa ajung la 2.7m. Între rigips si placa de beton as vrea sa pun vata minerală 15cm iar in pod deasupra plăcii încă 20cm de vata. E Ok dacă merg pe aceasta varianta?

flavius999

flavius999

Junior Member

Nu pune nimic intre rigips si placa. Se izoleaza partea exterioara (rece). Eu am pus 2 randuri de vata de sticla de 15 cm, total 30 cm. In mijlocul podului am facut un caroiaj din lemn pentru acces si depozitare.

birau1982

birau1982

Active Member

In pod vreau sa fac și eu spațiu de depozitare. Nu e o problema sa izolez doar deasupra plăcii, mă gândeam ca poate ajuta un pic și vata între rigips și placa.

mmmgigi

mmmgigi

Member

De ce sa te complici cu vata, caroiaje, etc?
Pune placi de polistiren lipite cu spuma intre ele acoperite cu un lemn/OSB/etc subtire. Cel mai ieftin EPS. Grosimea conteaza! 30 cm aprox.
Cred ca iesi si mai ieftin.
Izolatul la interior nu prea are sens. Ideea este ca placa de beton te ajuta la inertia termica.

Edited by mmmgigi, 02 November 2021 - 10:36.

Cip_

Cip_

Junior Member

• Grup: Junior Members
@mmmgigi : pai cam asa am vazut ca zicea lumea pe aici.
Acum, dupa ce am mai vorbit in stanga si dreapta, ma bate gandul sa merg pe urmatoarea configuratie :
* curatat podul
* pusa bariera de vapori, fixata cu ceva silicon / adeziv de betonul din pod. Fasiile le suprapun cam 10 cm si le lipesc cu banda intre ele.
* polistiren extrudat de 10 cm, 10x60x1250, lipit cu ceva spuma pe folia bariera de vapori
* deasupra sa vin pe alocuri cu ceva plasa de sarmna 1000x2000 cu fir de 1.7 mm parca, (gen plasa de buzau)
* ultimul strat : o sapa
Cam asta asa avea acuma in minte. Cumva cred ca ar fi solutia cea mai ok si ca montaj, si ca buget, si ca izolare. In cel mai rau caz, daca chiar nu o sa fiu multumit, o sa mai pot dubla structura (cand va permite si bugetul).
Azi am vazut insa va ar fi si ceva placi de vata bazaltica pentru terase, care sunt cumva compacte - profi terrasse R - care rezista la un factor de compresie de 30kPa. Se pot pune dale, sape peste ele fara nicio problema (din cate am vazut), si scap de OSB, capriori / grinzi etc. Partea proasta insa este ca nu am gasit niciunde un pret la vata asta pe metru patrat / bax / palet etc....

vintage86

vintage86

New Member

• Grup: Candidate Members
Si mie imi pare rau ca nu am pus vata intre rigips si placa, totusi am citit nu mai stiu pe ce forum ca in cazul acesta placa a facut condens la partea inferioara, deci nu e in regula.
In acelasi timp, toți recomandati izolarea cu polistiren sau vata si caroiaj cu osb deasupra, de ce nu va gândiți la spuma xu celula inchisa 7 sau 10cm peste placa? Este cel mai bun izolator, are cel mai bun coeficient de retinere a căldurii prin compoziție si prin faptul ca etanseaza perfect. Si cred ca e si mai ieftina decat celelalte variante, in jur de 20euro /mp.
Singura frica pe care o am ca sa nu o aplic, este offgassing ul, desi din ce m am interesat nu ar trebui sa emita miros dupa uscare, plus ca podul este doar pt depozitare, urc rar si oricum las geamurile f putin deschise pt ventilare.

l_stoian79

l_stoian79

Active Member

View Postvintage86, on 19 ianuarie 2022 - 05:22, said:

... Este cel mai bun izolator, are cel mai bun coeficient de retinere a căldurii prin compoziție si prin faptul ca etanseaza perfect. Si cred ca e si mai ieftina decat celelalte variante, in jur de 20euro /mp.,....

nu vreau sa intru in polemici, dar spuma are Lambda in jur de 0.0031 - 0.0032, asta spuma cu celula inchisa, cea cu celula deschisa e mai mare (pe la 0.0034-0.0035) ...adica fix exact ca o vata bazaltica sau un polistiren mai de calitate. "Cel mai bun izolator" e poveste de marketing, cu chin cu vai au vrut sa-mi trimita o specificatie tehnica a spumei folosite unde sa vad scris negru pe alb care e coeficientul Lambda . Dupa ce l-am primit si am vazut valorile am intrebat ca de ce e mai bun decat polistirenul sau vata (ca doar asa e reclama) ce alt coeficient e mai bun decat la materialele astea.... nu mi s-a raspuns nici in ziua de azi.

Legat de pret, iti garantez ca iesi mai ieftin cu vata bazaltica semirigida, deoarece vata aia o poti pune tu/utilizatorul, nu ai nevoie de echipamente/utilaje dedicate. Ai nevoie de un cutit ptr vata, niste scanduri, cuie, ciocan...cleste.  1-2 dupa amieze cu chef de munca, sau o sambata mai lunga....si in final iesi sub jumatate din pretul spumei. E drept ca la spuma esti "boss" numa stai, privesti, dai banu si e gata lucrarea. Daca nu esti presat de timp, si nu ai 2 maini stangi, cu un minim de efort poti izola la fel de bine la jumate de pret. Sau in acelasi pret izolatie de 2x mai buna :-P

Ca idee:
1 pachet de vata Multirock 10cm costa (ACUM) 100ron si acoperi 4.6mp cu el (grosime 10cm) sau 2.3mp (grosime 20cm). Mai ai nevoie de scanduri si vreo 2-3kg de cuie. Ca referinta, in mai-iuni2021 cand am cumparat vata am luat cu 63ron acelasi pachet/material.

La spuma pretul de 20eur/mp (apropo include sau nu TVA, ca unii fac magarii si zic pretul fara TVA ;-)  ) la ce grosime e ofertat? Mie in 2021 in primavara, pentru o grosime de 10cm mi-au cerut  intre 19-23eur+TVA cu spuma cu celula deschisa si  35eur+TVA ptr 15cm cu spuma inchisa (zona Timisoara, discutam de mai-iunie 2021). Vezi mai sus cat a costat vata in aceeasi perioada.

Marele avantaj la spuma e manopera si rapiditatea executiei., vin aia pun folie pe geamuri sau unde protejeaza, pe jos, intind furtunele arunca smecleanul pe tavan, aduna foliile, iau banul si pleaca. Intr-o zi termina tot si e si curat dupa ei...
Mie ptr 100mp de tavan care l-am izolat cu 20cm de bazaltica mi-a luat vreo 4 weekenduri (sambetele) impreuna cu un prieten. Dar am pus si folia antivapori, am mai dat si un gratar, o bere pe langa. Daca trageam de noi in 2 sambete le puneam fara emotii....a da, si am lucrat cu masca pe fata sa nu inspir praful ala...in rest nu am avut nevoie de alta protectie, nu ne-am iritat la piele sau alte nebunii...masca pe gura/nas si ochelari pe ochi, o basca in cap, panataloni scurti si o camasa cu maneca lunga...aia a fost tot....si multa apa si bere ca era cald afara :-)

Tu daca izolezi in pod pe jos, nici macar nu trebuie sa lucrezi cu mainile pe sus, nu iti cade nimic in ochi...e mult mai simplu...faci caroiajul de lemn la dimensiuni sa nu trebuiasca sa tai din vata... e mult mai usor de lucrat.

Edited by l_stoian79, 19 January 2022 - 10:51.

vintage86

vintage86

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare. Cred ca e cel mai bun izolator pt ca etansezi perfect, față de orice alt material (polistiren, vată). 20 de euro era pretul pt 7 cm cu tva in noiembrie 2021.
Sincer nu ma pricep sa execut caroiajul, cred ca un meserias ar cere destui bani pt a realiza lucrarea. Ar fi deci cheresteaua(riglele necesare) si desigur osb ul. Pretul celor 2 materiale a crescut f mult in ultima perioada. Aici se adauga si prețul vatei. Per total cred ca as iesi mai scump.
Intr adevar ar fi ieftin sa izolez cu vata intre căpriori si eventual sa realizez eu lucrarea. Totuși eu mai tin cele 2 geamuri putin deschise pt ventilare, deci tot s-ar face frig in pod, de aceea voiam sa optez pt izolarea placii.
Mulțumesc pt feedback.

danciusergiu84

danciusergiu84

Member

View Postl_stoian79, on 19 ianuarie 2022 - 10:42, said:

Tu daca izolezi in pod pe jos, nici macar nu trebuie sa lucrezi cu mainile pe sus, nu iti cade nimic in ochi...e mult mai simplu...faci caroiajul de lemn la dimensiuni sa nu trebuiasca sa tai din vata... e mult mai usor de lucrat.

Ce dimensiuni de lemn ai pus pentru caroiaj si cum le-ai fixat?

l_stoian79

l_stoian79

Active Member

Eu la mine am izolat pe tavan intre grinzile de la tavan, nu am avut nevoie de carioaj (am pus 20cm de vata ca 20cm aveau grinzile inaltime). Ziceam ca daca omul va pune vata sus in pod (nu pe tavan ca mine) trebuie sa-si faca un carioaj de lemn, pune vata intre si scandura deasupra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate