Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Izolatie placa de beton -pod

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Parca era vorba de un pod aici. Cum sa fie -15gr intr-un pod, fie el si neizolat !?

Oricum, topicul asta nu mai aduce nimanui niciun fel de valoare si repeta ceea ce se mai discuta deja in alte 2-3 locuri. Propun moderatorilor sa il inchida.

#38
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@godaro

Nu inteleg ce este atat de incredibil?

 arg, on 20 aprilie 2017 - 10:18, said:

depinde de umiditate si de cat de cald e in casa....
Corect.

Totusi diferenta de pret in a izola cu 5 cm si a izola cu 10-20 este infima...acelasi cost cu adeziv acelasi cost cu sapa acelasi cost la manopera...

Singura diferenta va fi la polistiren in sine.

Scopul discutiei e sa se inteleaga ca nu este o idee buna sa izolezi cu 5cm...daca tot faci izolatie fa-o cum trebuie.

Putem sa discutam pana ne ies peri albi daca cum si cand va face sau nu condens....dar daca cineva reuseste sa imi motiveze de ce sa izolez cu doar 5 cm de termoizolatie atunci eu mananc diferenta.

Edited by -Jinx-, 20 April 2017 - 11:41.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
La reabilitarile din bucuresti au inceput cu 5cm pe pereti dupa care au mai pus 5 sau 10cm peste.
Acum toate reabilitarile se fac cu 10cm.

#40
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Este mai scump sa izolezi placa de beton la pod sau de lemnn? Nu sunt decis daca sa fac de beton sau de lemn... Stiu ca ii mai bun la rezistenta daca fac din beton. Dar in legatura cu izolatie si costuri? Si pierderi de caldura? Si care ii mai racoros vara?

#41
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Ca si comfort termic placa de beton e mai buna mai ales daca o izolezi bine LA EXTERIOR.

Asta pentru ca are o inertie termica destul de mare....pe principiul sobelor de teracota (placa beton) vs soba metalica(planseu de lemn)



 arg, on 20 aprilie 2017 - 13:29, said:

La reabilitarile din bucuresti au inceput cu 5cm pe pereti dupa care au mai pus 5 sau 10cm peste.
Acum toate reabilitarile se fac cu 10cm.
Intr-adevar pana in 10 cm se vad cele mai mari imbunatatiri.... De la 10-20 cm in sus beneficiile scad exponential daca privim dpdv al timpului de recuperare al investitiei in functie de economiile facute la incalzire.

Eu totusi am decis sa izolez casa cu 20cm vertical si 40cm acoperisul terasa....ma indoiesc ca o sa imi para rau vreodata.

#42
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008
M-am decis vata de 5+ folie vapori+osb de 10.Sper sa nu fac o prostie

#43
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Banuiesc ca bariera de vapori o bagi sub vata / peste placa.
Cu OSB de 10 ce faci? Peste ce il asezi? Vrei sa calci pe el ca Osb 10 e cam subtire.

#44
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008

 godaro, on 05 iunie 2017 - 23:03, said:

Banuiesc ca bariera de vapori o bagi sub vata / peste placa.
Cu OSB de 10 ce faci? Peste ce il asezi? Vrei sa calci pe el ca Osb 10 e cam subtire.
schelet de grinzi 46/46mm fixate in placa din 60 in 60 cm+vata de 5 +folie+OSB de 10

#45
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Nu merge Osb de 10 peste grinzi montate la 60 cm! Eu am osb de 18 (!!!) care flambeaza in zonele cu grinzi montate la 50-60cm, daramite osb de 10!
Am asa o impresie ca osb de 10 se foloseste pt placari verticale si nu prea poti calca pe el.

Cumpara de proba o placa osb de 10mm, pune-o peste 2 grinzi si calca pe ea. Vezi daca te multumeste. Eu cred ca faci o gresala...

Edited by godaro, 06 June 2017 - 17:23.


#46
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Eu cred ca faci o greseala cu doar 5 cm de vata si apoi o a doua greseala cu OSB de 10

#47
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008

 godaro, on 06 iunie 2017 - 17:20, said:

Nu merge Osb de 10 peste grinzi montate la 60 cm! Eu am osb de 18 (!!!) care flambeaza in zonele cu grinzi montate la 50-60cm, daramite osb de 10!
Am asa o impresie ca osb de 10 se foloseste pt placari verticale si nu prea poti calca pe el.

Cumpara de proba o placa osb de 10mm, pune-o peste 2 grinzi si calca pe ea. Vezi daca te multumeste. Eu cred ca faci o gresala...

 godaro, on 06 iunie 2017 - 17:20, said:

Nu merge Osb de 10 peste grinzi montate la 60 cm! Eu am osb de 18 (!!!) care flambeaza in zonele cu grinzi montate la 50-60cm, daramite osb de 10!
Am asa o impresie ca osb de 10 se foloseste pt placari verticale si nu prea poti calca pe el.

Cumpara de proba o placa osb de 10mm, pune-o peste 2 grinzi si calca pe ea. Vezi daca te multumeste. Eu cred ca faci o gresala...
si daca intaresc intre grinzi ?Mai multe cuie, munca dar sper ca pret sa ies mai ieftin

#48
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Planuiesti sa te plimbi prin pod?

Daca nu atunci nu trebuie sa plachezi tot podul.

Placheaza doar zonele in care vrei sa umbli dar fa-o corect .

#49
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Sau si mai bine fa o "alee" cu OSB de 18 pe care sa poti circula si in rest pune de 10 ca sa poti depozita diverse chestii pe el


#50
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 unbrutus, on 19 aprilie 2017 - 12:48, said:

Izolatia acoperisului e documentata pe multe site-uri, si pe aici pe forum, e solutia mult mai buna decat izolarea placii de la pod.

Trebuie o izolatie de minim 30cm, vata plus polistiren plus folie, cu cat mai groasa cu atat mai bine. Izolarea placii va deveni inutila probabil.

Daca totusi e necesara, niste polistiren extrudat in pod si turnat apoi peste o


Greu de crezut ca o incapere izolata cu 1 geam deschis pt ventilare va ajunge la temperatura aerului de afara...
Dar presupunand ca este asa, de ce ai mai dori sa ai un pod daca temperatura programata pt el va fi egala cu cea de afara?

Ce avantaje aduce un pod in care aduci temperatura la nivelul de afara?


deci sfanta, Am auzit al altii panouri, folie, vata si apoi rigipc sub acorperis si asa este. Si toate etans prinse

Eu am vata 2 straturi sub el si folie si e sauna. si am doar P+M. Si am vata si scandura plus parchet pus peste. Daca nu pui calumea te frigi rau .

#51
vintage

vintage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.06.2008
Salut,cum vi se pare ideea de a izola cu spuma cu celula închisă placa peste etaj spre pod? Înțeleg ca rezista la circulație (e mai rezistenta decât un polistiren extrudat) iar eu oricum folosesc podul pt depozitare, e ignifuga, și din ce am mai investigat nu pare sa fie toxica (oricum nu locuiesc în pod). Sincer, as fi preferat sa izolez cu spuma pe astereala dar nu vreau sa nu știu ce se întâmplă cu lemnul sub învelitoare dacă exista infiltratii prin aceasta (as fi ținut și în pod un ambient aproape de cel din casa).
În același timp, alt avantaj al izolării plăcii este și ca pot lăsa geamurile podului deschise în vederea aerisirii.


#52
Cip_

Cip_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.05.2020
Salutare,
As dori daca se poate o parere / un sfat de la voi referitor la izolarea podului intr-un bloc comunist... Varianta scurta : stau la etajul IV (ultimul etaj) si deasupra am acoperis cu tigla. Tigla este asezata direct pe lateti / capriori (fara alte folii, spume, izolare etc). As dori sa imi izolez partea mea din pod. Am citit pe aici, sunt putin in ceata, nu lucrez in domeniul constructiilor, si nu as vrea nici sa cheltui bani aiurea.
Podul, cel putin teoretic, nu ar trebui sa fie circulat (decat ocazional pentru o verificare etc... sa nu fie vreo infiltratie ...verificate luminatoarele etc) - am vazut un sfat de a se face o " alee" din OSB.
In pod sunt si 3 luminatoare , inchise cu ceva PVC / plexiglass ca sa fie ceva lumina (din cate am vazut eu nu se pot deschide)
Am vazut ca mai ziceati si de ventilatie pe aici... Nu prea cred ca e cazul. Fiind la bloc, trage un curent din toate directiile . Posted Image
Desigur, toate astea vor fi suportate de baiatu' , din buzunarul propriu, asa ca orice parere / cost care ar implica asociatia de proprietari....
Va multumesc in avans, si sper ca nu supar pe nimeni cu postul acesta.
Zi buna!

#53
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Nefiind pod circulat, pune cea mai ieftina izolatie. Polistiren sau vata de sticla. Strat cat msi gros si cu cel putin 2 metri mai mult (pe fiecare latura) decat amprenta apartamentului. Betonul este bun conducator de energie termica si placz va disipa caldura emisa.

#54
Cip_

Cip_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.05.2020
Multumesc de info. Am mai citit in perioada asta, am mai studiat... cred ca pana la urma , o sa merg pe polistiren extrudat de 10. Am vazut ca are si o rezistenta mecanica destul de buna, si scap de grinzi / capriori de lemn + OSB de cat o fi el (mai mare de 12 in principiu). Daca chiar o sa fie rau, o sa mai pun inca un strat de 10 => la final sa am un strat de 20 [cm].
Vorbind cu un consultant dintr-un magazin de bricolaj acuma in week-end, mi-a recomandat sa pun si ceva plasa de sarma (gen plasa de buzau, destul de ieftina vreo 14/15 RON / coala), si peste sa torn o sapa. Nu mi se pare o ideea rea.

Edited by Dany_Darke, 01 November 2021 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate