Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

"un pranz la blender"

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
c0szu

c0szu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.08.2015
Salutare!Sunt elev in clasa a zecea si invat "dupa-amiaza".Am pus in ghilimele fiindca am un program intre cel de dimineata si cel de dupa-amiaza,avand zile in care intru la 8,9,10,11,deci daca e sa ma gandesc e un fel de program de dimineata.In fine,ideea acestui subiect este ca sar peste masa de pranz si o inlocuiesc cu multe prostii gasite pe rafturile magazinelor(cornuri cu ciocolata,biscuiti,etc).Mi-am dat seama ca gresesc si vreau sa schimb ceva.Initial m-am gandit sa-mi iau un sandvis cu un piept de pui sau ceva,insa mai iau in considerare si ideea unui shake cu fructe,legume,fulgi de ovaz sau ceva insa nu gasesc nici o reteta,decat cele pentru slabit.Stiu ca nu poate inlocui un shake o masa,insa poate inlocui un corn de exemplu,ideea e ca vreau sa fie ceva nu imi mai fie foame timp de vreo doua ore.Stiti reo reteta sau aveti vreun sfat?

#2
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
In functie de ce pui in el, un shake poate inlocui mancarea de pranz. Ovazul e o optiune buna si l-ai putea amesteca cu banane si multa apa.

#3
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Peste afumat. Cu ceapa roșie tăiată julien.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Nu stiu, doar zic, crezi ca un astfel de "suc" ti-ar tine de foame?
Acum clar, e mult mai ok decat prostiile de la magazine... eu inca stau si ma gandesc cum puteam manca atat de prost in scoala/liceu :))

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ramai la ideea cu sandvisul. sunt atatea variante si posibilitati de combinare a ingredientelor, astfel incat sa nu te plictisesti de el. piept de pui, branza, cascaval, crema de branza, rosii, castraveti, unt, unt de arahide si gem, snitel de pui, chiftelute, si lista poate continua.
unde tii shake-ul la scoala, la rece, ca sa nu inceapa sa fermenteze fructele/legumele sau laptele daca pui in compozitie ? te mai alegi si cu burta deranjata...
dar o sa ai surpriza sa constati, macar in primele zile, ca nu te va multumi acel sandvis, chiar daca iti va tine de foame, vei simti nevoia de dulce, pentru ca asa ti s-a obisnuit organismul.

Edited by corinadaniela, 19 April 2017 - 11:08.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcataspo, on 19 aprilie 2017 - 10:58, said:

Peste afumat. Cu ceapa roșie tăiată julien.
si cind te urci in mijloacele de transport in comun, te faci ca tusesti de 2 ori si se goleste ;)

hai ca mi-ai facut pofta de ceapa cu telemea "imputzita" de oaie .. ;)

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
stinge cu sprite sau kinley, scapa 2 ragaituri subtile si il cheama "arma de nimicire in masa" sau "atac terorist cu arme chimice"

#8
c0szu

c0szu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.08.2015
Posted Image))

View Postcataspo, on 19 aprilie 2017 - 10:58, said:

Peste afumat. Cu ceapa roșie tăiată julien.
si ca sa mai diversific  iau si praz cu slana in unele zile:)))

View Postcorinadaniela, on 19 aprilie 2017 - 11:05, said:

ramai la ideea cu sandvisul. sunt atatea variante si posibilitati de combinare a ingredientelor, astfel incat sa nu te plictisesti de el. piept de pui, branza, cascaval, crema de branza, rosii, castraveti, unt, unt de arahide si gem, snitel de pui, chiftelute, si lista poate continua.
unde tii shake-ul la scoala, la rece, ca sa nu inceapa sa fermenteze fructele/legumele sau laptele daca pui in compozitie ? te mai alegi si cu burta deranjata...
dar o sa ai surpriza sa constati, macar in primele zile, ca nu te va multumi acel sandvis, chiar daca iti va tine de foame, vei simti nevoia de dulce, pentru ca asa ti s-a obisnuit organismul.
da,o idee buna, multumesc.Nu am luat in considerare ca de acum se va incalzi afara si shakeul meu practic va fi degeaba.

Edited by c0szu, 19 April 2017 - 11:43.


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postc0szu, on 19 aprilie 2017 - 11:41, said:

se va incalzi afara si shakeul meu practic va fi degeaba.

posibil sa nu! fa un test cu un recipient d'ala tip termos, am vazut pe strada la diversi tineri frumosi si liberi, cu cafea .. gindesc ca daca bagi amestecul la congelator macar juma' de ora inainte de plecarea la scoala .. poate s-o mentine, merita testat.

#10
c0szu

c0szu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.08.2015

View Postr_murphy, on 19 aprilie 2017 - 11:45, said:

posibil sa nu! fa un test cu un recipient d'ala tip termos, am vazut pe strada la diversi tineri frumosi si liberi, cu cafea .. gindesc ca daca bagi amestecul la congelator macar juma' de ora inainte de plecarea la scoala .. poate s-o mentine, merita testat.
voi incerca,mersi

#11
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Eu imi mai fac shake-uri care sa inlocuiasca masa, doar ca ori le beau imediat, ori le bag la frigider. Fac din fructe (banane, fructe de padure, piersici, ananas - daca iei la borcan/conserva vezi sa fie in suc propriu, nu apa cu zahar), iaurt grecesc, fulgi de ovaz. Daca vrei mai dulce adaugi putin sirop de artar/miere (la fel, pentru a evita zaharul).

View PostAndyM, on 19 aprilie 2017 - 11:01, said:

Nu stiu, doar zic, crezi ca un astfel de "suc" ti-ar tine de foame?
Acum clar, e mult mai ok decat prostiile de la magazine... eu inca stau si ma gandesc cum puteam manca atat de prost in scoala/liceu Posted Image)
Nu iese chiar suc la blender. Iese ca o crema. In functie de ingrendiente, tine de foame.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Avocado in smoothie tine bine de foame si e f. sanatos.

#13
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Daca renunti la ideea cu blenderul exista si asta:

Quote

Datorita principiilor nutritive sanatoase dupa care a fost conceput, acest baton respecta cerintele legii 123/2008 privind alimentatia sanatoasa si este recomandat oricarei persoane, pentru gustul bun si calitatile nutritive ideale. Se poate comercializa si in scoli.
Attached File  ideal-bar (1).jpg   17.17K   6 downloads

Edited by EXIT, 19 April 2017 - 13:47.


#14
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View PostEXIT, on 19 aprilie 2017 - 13:45, said:

Daca renunti la ideea cu blenderul exista si asta:

Attachment ideal-bar (1).jpg

Mi-ai starnit amintiri de cand mergeam prin munti is luam batoane din astea ca sa nu fie nevoie sa car prea mult :)).
Eu imi fac shake-uri la aparate din alea nutri, la 20.000 de rotatii pulverizeaza tot. Dar la beau/mananc imedita. La niic jumatate de ora incep sa se separe lchidele in el, isi schimba culoarea.
Pentru pachet as ramane la ideea de sandvis. Sau daca ai rabdare iti poti face clatite pe care le umpli cu ce vrei tu. La fel cumperi pita pentru saorma dar in loc de 1kg de carne grasa si uelioasa bagi ceva mai sanatos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate