Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Aer conditionat John Deere

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mimima

mimima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.10.2014
Buna ziua,

Este vorba de un tractor John Deere 6420, an fabricatie 2005, nu este dotat cu aer conditionat.
Montarea ulterioara a intregului sistem de aer conditionat implica costuri foarte mari, am primit oferte de 6000 - 7000 euro.
Intentionez sa montez pe cabina un aparat de aer conditionat, insa nu stiu ce randament va avea, daca praful de pe camp va fi o problema foarte mare etc.

Are cineva sfaturi si sugestii, a mai montat cineva asa ceva?

Multumesc.


Asta este ideea:

[ https://agro-anunt.ro/wp-content/uploads/2015/02/248.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://media.cylex.ro/companies/1224/81/products/Aer-conditionat-tractor_520195_large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am vazut ceva de genul in jur de 800-900 euro.
Sau pe 24V la 1.000.

Edited by dreaQ, 19 April 2017 - 10:13.


#3
mimima

mimima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.10.2014
Da, Fomco ma atrage si pe mine.

Marea mea ingrijorare este praful abundent. Bine, la plug, coasa, balotat nu prea, insa de exemplu la discuit cand sufla vantul se face cateodata un praf ca nu vad nimic, nici lateral nici in spate. Ok, are aparatul filtre, dar in ce masura filtreaza acel praf?

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca te sperie praful, afla ca aerul din exterior nu are legatura cu aerul din cabina.
Filtrele sunt pentru unitatea exterioara, atat.

Pe de alta parte, poti opri aerul conditionat in momentele alea cu praf mult.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da´ macar geamuri electrice si oglinzi retrovizoare incalzite are? Da´ incalzire in scaune, adica un minimum de dotari?Posted Image

#6
mimima

mimima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.10.2014

 ericmario, on 19 aprilie 2017 - 10:40, said:

Daca te sperie praful, afla ca aerul din exterior nu are legatura cu aerul din cabina.
Filtrele sunt pentru unitatea exterioara, atat.

Pe de alta parte, poti opri aerul conditionat in momentele alea cu praf mult.

Stiu ca nu patrunde praful in cabina, eu ma refeream la faptul ca fiind atat de mult praf, nu dauneaza aparatului in sine (unitatii exterioare)?

 myshyk, on 19 aprilie 2017 - 10:40, said:

Da´ macar geamuri electrice si oglinzi retrovizoare incalzite are? Da´ incalzire in scaune, adica un minimum de dotari?Posted Image

Incalzire in scaune? Pai mie imi trebuie frig, nu incalzire in scaune Posted Image

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mimima, on 19 aprilie 2017 - 10:51, said:


Stiu ca nu patrunde praful in cabina, eu ma refeream la faptul ca fiind atat de mult praf, nu dauneaza aparatului in sine (unitatii exterioare)?
Nu cred ca-i dauneaza foarte tare, dar nici "fericita" nu o sa fie (unitatea exterioara).
Poti sa o sufli cu un compresor dupa ce gati treaba pe camp, dar cu atentie, nu de aproape ca lamelele alea de tabla sunt tare fragile.

#8
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Ii sufli filtrele si radiatoarele. N-ar trebui sa fie mari probleme daca ai grija de asta. Si sistemele "de origine" tot cam la fel sunt. Numai vezi sa iei unul potrivit din punct de vedere al capacitatii de racire.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
il sufli si tu zilnic cand ai praf
dar eu as merge mai departe si desi suna prostesc uite ce as face - o cutie suplimentara care sa acopere acel aparat de deasupra si toti peretii sa fie din filtre dealea auto de praf .......alea zimtate sau nu stiu cum sa le zic

#10
mimima

mimima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.10.2014
Ideea cu suflatul zilnic (in zilele cu praf abundent) imi pare cea mai la indemana.


 dreaQ, on 19 aprilie 2017 - 10:12, said:

Am vazut ceva de genul in jur de 800-900 euro.
Sau pe 24V la 1.000.

Sa inteleg ca totusi trebuie montat compresor care este antrenat de motorul tractorului, deci asta implica conducte de la compresor la unitatea de pe cabina.

Dar nu exista unitati care au compresor alimentat de la instalatia electrica (12 V)?

#11
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Cele din link sunt cu compresor antrenat de motor și în opinia mea sunt cele mai bune. Faptul că necesită ceva conducte n-ar trebui sa fie o problema, presupun că cei ce le comercializează de ocupa și de un montaj profesionist, nu de o carpeala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate