Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sony este nr.2 pe piata de FF-uri din US

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
SONY este pe locul 2 pe piata FF-urilor din SUA:

https://www.dpreview...s-camera-market

Se pare ca lucrurile se schimba mai repede decat se astepta lumea.

#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
http://www.dslrbodie...some-smack.html

In ianuarie si februarie. Dupa dolari castigati nu camere vandute. Dupa un studiu Sony :). Fara sa spuna cine era pe locul 2 de i-au depasit.

Asta e marketing nu stire :)

Edited by StefanSC, 19 April 2017 - 08:41.


#3
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Au depasit nikon-ul,  am vazut un articol acum cateva zile.

https://petapixel.co...e-lens-cameras/

Le: daca e sa corelam cu anuntul Sony de acum cateva sapt in care si-au exprimat dreptul la exclusivitate la abumiti senzori pare a fi mai mult decat marketing. Piata pare sa se schimbe din canikon in SoNiCa, dezavantajat pare a fi nikon cu problemele sale si ca depinde de altii. Sa speram ca restructurarea facuta la ei e tocmai a pregati o strategie de viitor

Edited by cristi_cost, 19 April 2017 - 10:23.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Era de asteptat - au camere bune - achizitiile din ultimii ani i-au ajutat la capitolul asta, iar pe piata de senzori oricum sunt nr 1.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 eiffel, on 19 aprilie 2017 - 11:02, said:

.. - achizitiile din ultimii ani ..
Ce achizitii au facut?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Marketing...si cam atat. Nu stiu daca Sony va depasi, la camere foto, vre-odata Nikon sau Canon.

#7
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu cred că dacă ar fi urcat în ierarhie Sony ar fi trâmbițat asta în mod explicit. Dar au ales o modalitate a unui șmecher de marketing care sugerează ceva din care fiecare înțelege ce dorește. De ex. eu înțeleg că mesajul destinat era mai degrabă deținătorilor de camere Sony pentru a se simți mângâiați pe creștet. De altfel au fost și sunt producători, nu numai în domeniul foto, care se folosesc de fanboisme și le încurajează.

Altceva mi se pare interesant în acest interviu:
https://www.dpreview...-overall-market
Anume acest pasaj:
"The most important thing is the image sensor. As you know well, every camera function is related to the image sensor. For example, the AF sensor and exposure sensor are all based off the image sensor. So the image sensor is key, and we develop it in-house. This means we can customize our future products with more intention [by having our camera and sensor development teams working together]. This is a differentiator compared to our competitors."
Poate greșesc, dar mie îmi sună a avertisment voalat pentru firmele care nu-și produc proprii senzor de imagine. Faptul că sunt producător major de senzori (buni) dă lui Sony un potențial imens și n-ar fi de mirare chiar să devină pe bune nr. 2/1 în piața sistemelor foto pentru public într-un viitor nu foarte îndepărtat.

Dincolo de asta nu spune mai nimic nenea-Sony.

Spre deosebire de managerul Oly, care e o cu totul altă calitate de manager. Relaxat, realist.
https://www.dpreview...hose-to-be-bold
Ăsta mi-a plăcut.

Edited by calexe, 19 April 2017 - 12:07.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
La cum evolueaza lucrurile, maine poimaine vine un tert si face senzori comparabili sau mai buni decat sony, la juma de pret. E ca la poker, acum ai full de asi si castigi masa maine nu ii mai ai, nu mai castigi nimic.

Edited by crokodilu, 19 April 2017 - 12:40.


#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
De unde sa vina tertul ala, ca Sony se chinuie cu senzorii de vreo 10-15 ani, pana au ajuns la performantele de acum. Mai tineti minte senzorii Sony de 6 megapixeli, plini de color noise cu care abia faceai niste expuneri lungi si care se cam faceau de ras in fata senzorilor Canon ?

#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Zici ca-i o stire de la telejurnal, ala cand doar acolo vedeam cascaval ;)

Nu cred ca-si permit sa le spuna celorlati ca de acum le vand numai senzori slabi si senzorii buni ii tin numai pentru ei, eventual vor livra ultima generatie de senzori ceva mai tarziu pentru alti producatori, astfel incat Sony sa fie primii care arata la expozitie aparatul cu noul megaultrasupersenzor.

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
GlobalFoundries (https://en.wikipedia...GlobalFoundries) + Nikon de exemplu?
Toshiba?
ONSemiconductor (Aptina)?

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 nicolaie, on 19 aprilie 2017 - 12:48, said:

De unde sa vina tertul ala, ca Sony se chinuie cu senzorii de vreo 10-15 ani, pana au ajuns la performantele de acum. Mai tineti minte senzorii Sony de 6 megapixeli, plini de color noise cu care abia faceai niste expuneri lungi si care se cam faceau de ras in fata senzorilor Canon ?

Era o vreme cand erau destule smartfoane pe care scria Sony si nimeni nu avea smartfoane chinezesti, asa ca ....

Edited by edri, 19 April 2017 - 12:55.


#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

De unde sa vina tertul ala,
La un moment dat un gigel si-a propus sa construiasca rakete, si acum e cam singurul care transporta pe ISS. Cat de greu e sa fac un senzor? Oricum in prezent sony nu este deloc singurul producator.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004

 crokodilu, on 19 aprilie 2017 - 11:33, said:

Ce achizitii au facut?
De Minolta si Konica ai auzit ?

#15
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cu tot mișto-ul vostru, Sony are o carte strategică în mânecă. Nu sunt singurii dar, din câte știu, sunt nr. 1 în domeniu la distanță mare față de ceilalți competitori. Și chiar fac senzori buni. Nu că n-ar mai vinde la ceilalți senzori, dar pot păstra crema la ei sau mai pot trage cu ochiul la ce fac ceilalți când construiesc un senzor nou la ei. De ex. la Nikon, la Pentax, etc..

Concurența? Toshiba e în corzi la nivel general. De Aptina nu știu - în ce camere au senzori?
Da, mai e și fabrica lui crokodilu, era să uit. Așteptăm cu interes.
Posted Image

Edited by calexe, 19 April 2017 - 13:18.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 eiffel, on 19 aprilie 2017 - 13:09, said:

De Minolta si Konica ai auzit ?
Da, atat, si asta a fost demult. Dar folosisei pluralul.

Quote

Da, mai e și fabrica lui crokodilu, era să uit. Așteptăm cu interes.
Eu am cumparat de la chineji senzor cu tot cu electronica. 10$ bucata.

Pana/oly de unde au senzorii?

Edited by crokodilu, 19 April 2017 - 13:22.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Max 10 ani nu e chiar mult si oricum au fost producatori de top. Cu ce au luat de la ei si cu ce aveau in casa era normal sa urce.

Pai majoritatea ii au de la Sony. Panasonic sigur. Chiar si Canon, desi ei au inceput sa-si faca si proprii senzori - am inteles ca vor sa mai investeasca in fab-ul care il au.

Si de cumparat da, gasesti, ca sunt destui care fac senzori, dar conteaza al naibii tehnologia si calitatea.

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Panasonic si-a facut proprii senzori pt GX7 si E-M1 :)

Samsung mai are knowhow de senzori si, chiar de au iesit de pe piata foto, senzorul de NX1 era foarte bun si ei inca mai produc (special senzori mici pt mobile)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate