Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dosar adoptie - arhiva

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ignition2you

ignition2you

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2017
Buna ziua

Bunicul meu nascut in 1911 si decedat intre timp, a fost adoptat de catre o alta familie din zona Pitesti (nu cunosc o localitate exacta).
Unde pot gasi o copie dupa dosarul de adoptie si in baza a ce acte pot avea acces la el. ?

Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Stai asa, sa intelegem: tu vrei dosar de adoptie din 1911 ?

#3
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
plătești gras un avocat bătrân care să umble prin arhivele primăriilor și a instanțelor.

rezultatul nu e garantat, însă merită încercat.

#4
ignition2you

ignition2you

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2017
@adm
S-a nascut in 1911, insa nu stiu in ce an a fost adoptat.

@BogzaG
Pot sa umblu si eu dupa acte la arhive.
Vreau sa stiu in baza a ce acte pot verifica arhivele ? (am certificat deces, certificat mostenitor unic, e.t.c.).

S-a nascut intr-o comuna din judetul Constanta si a fost adoptat de o familie "de pe langa Pitesti".
Presupun ca ar trebui sa caut in Constanta si Pitesti... insa la ce arhive sunt inregistrate adoptiile ?
Asta presupunand ca adoptia s-a facut legal... adica cu acte, avand in vedere ca in vreme de razboi (1914-1918) se intampla multe.

#5
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Natural sau adoptat, orice cetatean are certificat de nastere la primarie .
Acolo este fiul lui......... si al.......
Mergi prima oara la primaria din constanta .
Cauta si datele parintilor lui.

Quote

Vreau sa stiu in baza a ce acte pot verifica arhivele ?
Faci cerere, platesti si le zici ca te intereseaza istoria poporului roman .

Edited by tiupedix, 19 April 2017 - 09:05.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Primarie, Starea civila. Numai ca mecanismul birocratic se misca greoi, asa e el din nastere. La noi e anchilozat de tot, mai trebuie "uns". Succes! Si mai ales rabdare...

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Nu stiu cum era in 1900, dar acum la adoptie se emite un nou certificat de nastere si se schimba numele de familie, se poate schimba chiar si numele de botez.

#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postl_dan, on 19 aprilie 2017 - 10:07, said:

Nu stiu cum era in 1900, dar acum la adoptie se emite un nou certificat de nastere si se schimba numele de familie, se poate schimba chiar si numele de botez.
Bunicul tau nu a avut certificatul de nastere schimbat la venirea comunistilor? Cel original, de la adoptie il mai ai?

Edited by Erwin_Rommel, 19 April 2017 - 11:14.


#9
ignition2you

ignition2you

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2017
@tiupedix
Am certificatul de nastere, in care figureaza parintii naturali, iar el apare cu numele lor (logic).
Nu am un alt certificat de nastere cu noii parinti, sau alt act in acest sens.
Singura referire la noii parinti apare pe un buletin vechi unde apar la parinti, noii parinti adoptivi.
P.S. Tocmai mi-ai deschis ochii ca-mi place istoria poporului Roman :)

@altuser09
Sunt familiar cu acest sistem... de fapt am auzit de alte sisteme prin tari calde dar nu le-am vazut :)

@l_dan
Nu am gasit nici un alt certificat de nastere in afara de cel cu parintii naturali... de asta am intrebat de dosar de adoptie.

@Erwin_Rommel
Nu stiu.
Din ce mi-au povestit la venirea comunistilor (rusi) respectivii erau atat de "civilizati" ca dadeau de pamant cu orice ceas de buzunar ar fi gasit... pur si simplu nu stiau ce-i aia.
O parte din rude au murit pe front, o parte au reusit sa fuga din tara, iar cei care au facut prostia sa ramana, au fost inchisi/persecutati de comunisti pe motiv ca aveau pamanturi, erau intelectuali (asta n-am inteles de ce era o problema), aveau afaceri, e.t.c.
In cazul bunicului meu exista un gol intre anul nasterii 1911 si 1939 anul casatoriei, perioada despre care nu exista acte, iar cand era in viata nu discuta.
In perioada comunista stiu (tot din povestite) ca a facut puscarie pentru ca a detinut o afacere de producere/vanzare incaltaminte de lux... ma rog capitalist...
Dupa eliberare, am documente ca a lucrat intr-o fabrica, tot pe parte de productie incaltaminte si pielarie... dar la stat. Probabil ca si comunistii aveau nevoie de incaltaminte :)
In afara de numele de familie nu stiu nimic despre strabunicii mei (adoptivi) din partea bunicului si as vrea sa aflu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate