Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Artefacte care sfideaza istoria

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#19
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016
De data asta, chiar eu vin cu un contra-argument ! Am citit despre acest subiect candva .
Istoricul Mihai Wittenberger a trimis pozele la marile companii aeriene din Europa. Un răspuns foarte clar a venit din Germania și obiectul a fost identificat drept o piesă din trenul de aterizare al unui avion Messerschmitt ME 262.

#20
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostZalmoxis10, on 18 aprilie 2017 - 19:27, said:

De data asta, chiar eu vin cu un contra-argument ! Am citit despre acest subiect candva .
Istoricul Mihai Wittenberger a trimis pozele la marile companii aeriene din Europa. Un răspuns foarte clar a venit din Germania și obiectul a fost identificat drept o piesă din trenul de aterizare al unui avion Messerschmitt ME 262.
Oare cercetatorii nostri nu sunt in stare sa dateze un amarat de obiect? :)

#21
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View PostErwin_Rommel, on 18 aprilie 2017 - 19:29, said:

Oare cercetatorii nostri nu sunt in stare sa dateze un amarat de obiect? Posted Image

Daca ma intrebi pe mine, cred ca datarile sunt, in general, foarte aproximative, iar unele chiar departe de adevar.

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postcrisstonne, on 18 aprilie 2017 - 18:33, said:

Hai mai oameni buni, există documentar, despre craniile de cristal.
Urmăriți filmul si apoi mai vedem dacă pare S.F.
Bre crisstonne ..sunt zeci de documentare despre lipsa de continut a religiilor si pentru aia miliarde de oameni dezbat inca subiectul. . Ocazional se mai si omoara intre ei cand au pozitii opuse . Posted Image
Rommele , n-auzi ca-i bucata de avion ? Ei l-au datat ca preistoric pentru ca langa el au gasit oase de animal preistoric ( numai in Romana pare o idee buna ) . Bine ca nu l-au gast langa o centura de castitate si niste oase imbacsite de baba prestorica ...sa vezi atunci polemici stiintifice.

Edited by JurasikMan, 18 April 2017 - 19:42.


#23
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostZalmoxis10, on 18 aprilie 2017 - 19:33, said:


Daca ma intrebi pe mine, cred ca datarile sunt, in general, foarte aproximative, iar unele chiar departe de adevar.
<<Oare datarea bucatii astea de aluminiu s-a facut ''dupa ochi'' sau cu niste carbon radioactiv?>> Intrebare des intalnita pe saiturile de arheologie/paranormal...

View PostJurasikMan, on 18 aprilie 2017 - 19:37, said:

Bre crisstonne ..sunt zeci de documentare despre lipsa de continut a religiilor si pentru aia miliarde de oameni dezbat inca subiectul. . Ocazional se mai si omoara intre ei cand au pozitii opuse . Posted Image
Rommele , n-auzi ca-i bucata de avion ? Ei l-au datat ca preistoric pentru ca langa el au gasit oase de animal preistoric ( numai in Romana pare o idee buna ) . Bine ca nu l-au gast langa o centura de castitate si niste oase imbacsite de baba prestorica ...sa vezi atunci polemici stiintifice.
Interesanta gluma, dar nu e de ras..

#24
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View PostErwin_Rommel, on 18 aprilie 2017 - 19:48, said:

<<Oare datarea bucatii astea de aluminiu s-a facut ''dupa ochi'' sau cu niste carbon radioactiv?>> Intrebare des intalnita pe saiturile de arheologie/paranormal...

Daca sunt comentarii pe diverse saituri , probabil cei ce le fac nu cunosc ca misterul acestui presupus artefact a fost elucidat : piesă din trenul de aterizare al unui avion Messerschmitt ME 262.

Edited by Zalmoxis10, 18 April 2017 - 20:01.


#25
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Datarea bucatii de aluminiu s-a facut dupa gradul de coroziune (cu carbon se dateaza doar ce contine carbon, logic.)

Misterul n-a fost elucidat, s-a facut doar o presupunere ca ar fi piesa de avion, dar nu concorda cu locatia si alti factori, deci la fel de bine s-ar putea face presupunerea ca e piesa de la un OZN.

Argumente destul de bune ca artefactul de la Aiud ar fi un dinte de la cupa unui excavator aici.

Edited by ever_forever, 18 April 2017 - 20:10.


#26
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostZalmoxis10, on 18 aprilie 2017 - 20:01, said:

Daca sunt comentarii pe diverse saituri , probabil cei ce le fac nu cunosc ca misterul acestui presupus artefact a fost elucidat : piesă din trenul de aterizare al unui avion Messerschmitt ME 262.
Messerschmitt ME 262 a fost folosit in Al Doilea Razboi Mondial, iar in zona unde a fost gasit (malul Muresului), afirmatia poate fi reala chiar si fara studiu. Sper sa mai vada si alti oameni discutia noastra si sa se inlature partea mistica din jurul acestui obiect.

Dar din cate stiu sau fabricat putine avioane, astea au fost primele avioane cu reactie operationale din lume...aici pana a se prabusi unul in Transilvania de atunci, la sfarsitul razboiului, cam anapoda.

Edited by Erwin_Rommel, 18 April 2017 - 20:16.


#27
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postever_forever, on 18 aprilie 2017 - 20:07, said:

Datarea bucatii de aluminiu s-a facut dupa gradul de coroziune (cu carbon se dateaza doar ce contine carbon, logic.)

Misterul n-a fost elucidat, s-a facut doar o presupunere ca ar fi piesa de avion, dar nu concorda cu locatia si alti factori, deci la fel de bine s-ar putea face presupunerea ca e piesa de la un OZN.

Argumente destul de bune ca artefactul de la Aiud ar fi un dinte de la cupa unui excavator aici.

Istoricul Mihai Wittenberger a trimis pozele la marile companii aeriene din Europa. Un răspuns foarte clar a venit din Germania și obiectul a fost identificat drept o piesă din trenul de aterizare al unui avion Messerschmitt ME 262.
Cred ca subiectul "toporul de aluminiu din Aiud" este lamurit :)

#28
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postever_forever, on 18 aprilie 2017 - 20:07, said:

Datarea bucatii de aluminiu s-a facut dupa gradul de coroziune (cu carbon se dateaza doar ce contine carbon, logic.)

Misterul n-a fost elucidat, s-a facut doar o presupunere ca ar fi piesa de avion, dar nu concorda cu locatia si alti factori, deci la fel de bine s-ar putea face presupunerea ca e piesa de la un OZN.

Argumente destul de bune ca artefactul de la Aiud ar fi un dinte de la cupa unui excavator aici.
Da, dar excavatoarele nu folosesc dinti de aluminiu, ci din aliaj otelos. Posted Image
Si eu sunt de parere ca subiectul ''toporului'' poate fi incheiat.

Edited by Erwin_Rommel, 18 April 2017 - 20:21.


#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostZalmoxis10, on 18 aprilie 2017 - 17:36, said:

Propun acest topic pentru prezentarea de artefacte a caror existenta intra in contradictie cu nivelul tehnologic  din timpul perioadei in care au fost descoperite / datate.
De asemenea, sper sa fie si comentarii interesante pe aceasta tema.

Pur si simplu aleator, propun spre discutie Craniul de cristal Mitchell-Hedges.
Pe scurt, se presupune ( oficial ) ca acest craniu a fost modelat de mayasi cu peste 1000 ani in urma, fiind cioplit in sens invers al axei naturale a cristalului. Numai ca aceasta operatie ar fi si astazi imposibil de realizat fara ajutorul razelor laser si fara a realiza in prealabil un modet 3D pe calculator ...
Craniul are proprietati optice deosebite, lumina focalizandu-se dinspre ceafa spre orbite.
Scula lui Terente chiar e reala si e pastrata intr-un borcan cu formol. In schimb, lumea e plina de artefacte fake care sunt slefuite bine de escroci care schimba sfidator istoria omenirii pentru vreo teapa grasa. Exista un site de compare , tasteaza acolo scula lui Terente versus Craniul de cristal Mitchell-Hedges, ai sa vezi ca prima are specificatii mult mai performante si reale decat scula lui Mitchell-Hedges. In fond, ambele sunt tot niste capete. :lol:

#30
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View PostJurasikMan, on 18 aprilie 2017 - 19:37, said:

..sunt zeci de documentare despre lipsa de continut a religiilor si pentru aia miliarde de oameni dezbat inca subiectul. .
Așa-i când oamenii încearcă să rezolve preoblemele prin emisiuini de propagandă în loc de studiu și rațiunePosted Image

Edited by Morosanul, 18 April 2017 - 20:55.


#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostZalmoxis10, on 18 aprilie 2017 - 19:06, said:

existenta acestui Craniu de cristal
... care are o istorie banala si documentata, cumparat de la un dealer de antichitati si nu gasit la nu stiu ce templu, craniu despre care nu s-a facut nicio analiza speciala si nu s-a constatat nimic neobisnuit.

#32
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postbladhaund, on 18 aprilie 2017 - 21:06, said:

... care are o istorie banala si documentata, cumparat de la un dealer de antichitati si nu gasit la nu stiu ce templu, craniu despre care nu s-a facut nicio analiza speciala si nu s-a constatat nimic neobisnuit.

Nimic neobisnuit ? :)
Sa presupunem  ca nu este antic, dar cum a fost realizat la nivel de an 1920, cand a fost prezentat ?

#33
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostZalmoxis10, on 18 aprilie 2017 - 18:34, said:

Cum ar putea fi contrafacut cand nici azi nu poate fi realizat usor ? Posted Image))

Astazi, cu tehnicile moderne, ar fi necesar mai mult de un an pentru realizarea lui. Iar prelucrarea ar lasa urme care ar duce la identificarea tipului de instrument folosit.

Insa acest Craniu de cristal nu prezinta nici cea mai mica urma de prelucrare cu orice fel de instrument !

Apoi, sa nu uitam ca a fost descoperit inainte de "epoca digitala" ! Posted Image

Asta ca ar trebui un an nu este argument.
In primul ramd .. mayasii (ca si alti antici) aveau timp .... mi erau grabiti
Apoi tine cont ca de fpat erauinca inepoca de piatra. Adica ... fata de noi stiua sa prelicreze piatra .. chiar cea mai dura.
In fine cum? Pai sa zicem ca in cea mai mare parte prin slefuire. Si ultima .. sa zicem cu piele de rechin.

#34
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postever_forever, on 18 aprilie 2017 - 20:07, said:

Datarea bucatii de aluminiu s-a facut dupa gradul de coroziune (cu carbon se dateaza doar ce contine carbon, logic.)

Misterul n-a fost elucidat, s-a facut doar o presupunere ca ar fi piesa de avion, dar nu concorda cu locatia si alti factori, deci la fel de bine s-ar putea face presupunerea ca e piesa de la un OZN.

Argumente destul de bune ca artefactul de la Aiud ar fi un dinte de la cupa unui excavator aici.

Da, gradul de coroziune ar fi mult prea mare pentru un obiect cu o vechime de doar cateva zeci de ani. ME-262 nu am auzit sa fi zburat vreodata in Romania (si chiar sunt pasionat de avioane militare), in plus un astfel de avion prabusit pe malul Muresului ar fi fost consemnat cu certitudine. Ipoteza asta imi pare doar o simpla presupunere, un fel de explicatie trasa de par pentru ca cea cu originea extraterestra (ori a unei civilizatii pre-umane disparute, a unor calatori in timp etc etc) suna mai SF asa. Nu am vazut sa fi fost prezentate nici desene sau schite cu o astfel de piesa care sa confirme cat de cat ipoteza.
Nu am auzit nici ca dintii de la cupele excavatoarelor sa fie facuti din aluminiu, cred ca se foloseste doar otel, mai ales ca aia sunt partea cea mai solicitata si ar fi ciudat sa fie facuti dintr-un metal mai moale si mai putin rezistent.

Originea piesei de la Aiud cred ca mai are pana sa fie elucidata, daca va fi vreodata in mod clar.

Mai "cu picioarele pe pamant" (desi tot destul de controversate) ar fi diversele presupuse artefacte de origine romana descoperite in America si care ar arata ca romanii antici au ajuns (chiar de mai multe ori si in mai multe locuri, din Brazilia in Canada) in America

Edited by lupu2, 18 April 2017 - 22:27.


#35
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Dintii de excavator se fac din tot felul de aliaje, inclusiv aliaje de aluminiu, se gasesc de vanzare pe net pentru cine nu crede. Se gasesc si poze la dintii de excavator, care seamana izbitor cu obiectul.

Aliajele neferoase se folosesc pentru medii inflamabile, ca sa nu produca scantei prin frecare, de exemplu in minerit. Aliajul obiectului e aluminiu cu cupru, siliciu si alte elemente, care il fac ca duritate ca un otel mai slab.

Posibilul excavator care si-ar fi pierdut dintele ar fi putut fi utilizat intr-un asemenea mediu, si apoi a fost folosit la excavare in zona respectiva, ceea ce ar explica adancimea la care a fost gasit obiectul (aprox 10 metri). Daca era bucata dintr-un avion, n-avea ce sa caute la 10 metri sub nisip. Si nici oasele de mastodont n-aveau ce sa caute langa o bucata de avion cazuta din cer.

Partea de cupru din aliaj ar explica de asemenea si coroziunea accentuata, mult mai mare decat la un aliaj de aluminiu obisnuit, ceea ce a indus in eroare datarea obiectului.

Tot ce am zis mai sus sunt argumentele de pe linkul pe care l-am dat, le-am mentionat ca mi-am dat seama ca n-are nimeni chef sa citeasca ce scrie acolo ci prefera sa comenteze doar ce se scrie pe acest topic.

Edited by ever_forever, 18 April 2017 - 22:57.


#36
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,133
  • Înscris: 05.08.2015

View PostErwin_Rommel, on 18 aprilie 2017 - 19:22, said:

E posibil oare sa fi fost pepite naturale de aluminiu?

Nu, nu e posibil. Aluminiul nu poate fi sintetizat decat artificial.

"Toporul" ala, daca este din aluminiu, este un artefact modern. Si forma lui sugereaza asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate