Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Tamponare

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
giulian96

giulian96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2017
Buna ziua, am avut o (mica) tamponare. Am intrat in spatele autovehiculului din fata mea. Urmatoarea mea problema este: Domanul  imi ceruse la inceput o suma de bani, am fost de acord pana la urma sa-i dau. Pana la urma mi-a zis ca nu i vrea si ca sa ajunga la un service sa vada acolo ce si cat costa si ma va anunta, nu am facut amiabila nu am facut nimic.. doar dansu a facut 2-3 poza si la C.I-ul meu. Au trecut 24 de ore de la accident, si inca nu ma contactat.. ce se face mai departe.. nu poate sa se mai duca la politie? Cu asigurarea cred ca a picat.. ca trebuia facuta atunci pe moment, nu?. Va rog daca puteti sa-mi raspudeti, multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://adevarul.ro/n...5027/index.html

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 giulian96, on 18 aprilie 2017 - 17:26, said:

Buna ziua, am avut o (mica) tamponare. Am intrat in spatele autovehiculului din fata mea. Urmatoarea mea problema este: Domanul  imi ceruse la inceput o suma de bani, am fost de acord pana la urma sa-i dau. Pana la urma mi-a zis ca nu i vrea si ca sa ajunga la un service sa vada acolo ce si cat costa si ma va anunta, nu am facut amiabila nu am facut nimic.. doar dansu a facut 2-3 poza si la C.I-ul meu. Au trecut 24 de ore de la accident, si inca nu ma contactat.. ce se face mai departe.. nu poate sa se mai duca la politie? Cu asigurarea cred ca a picat.. ca trebuia facuta atunci pe moment, nu?. Va rog daca puteti sa-mi raspudeti, multumesc.

Cred ca s-a dus la politie, daca nu ... amiabila, ii dai asigurarea si-si repara masina pe asigurarea ta

#4
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna ziua si tie, bine-ai venit.

Musai trebuia facuta amiabila ori sa fi  mers amandoi la politia rutiera  pentru intocmirea actelor de reparatie.
Daca  nici una nici alta nu s-au facut, daca au trecut 24 h si nu te-a contactat, poti sa-ti vezi de treaba.
  V-ar fi fost controlata alcoolemia si v-ar fi fost verificate actele.
La politie singur nu avea ce cauta.
As putea crede ca ori bause o berica ori nu avea asigurare. Sau ITP sau ceva nu avea in regula.
Oare de ce s-ar fi multumit cu niste bani, asa, pe loc ?
Doar cu pozele nu poate face nimic (fara sa aveti un act intocmit),  sa nu te lasi amenintat in cazul asta.
Flit. A avut ceva de ascuns.
Desi din ce spui, se pare ca tu esti cel care nu a pastrat o distanta de siguranta intre voi. Ai lovit pe cineva care nu era deloc in regula.

Edited by Topp, 18 April 2017 - 17:47.


#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 17:39, said:


La politie singur nu avea ce cauta.

e nu, dar ce are?

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Da' nu mai bine il suni pe om si-l intrebi?

#7
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 alexpet, on 18 aprilie 2017 - 17:46, said:

e nu, dar ce are?
  Are.
   Politia trebuie sa vada ambele masini, ca sa intocmeasca PV de reparatie cu care te duci la service.
Si-ti  ia musai alcoolemia si-ti verifica toate actele. Asa e procedura.
  De n-ar fi asa, ar putea declara in termen de 24 h ca a fost lovit in parcare.
  Insa daca apare  si celalalt impricinat ?  Si iaca penalul pt inducerea in eroare a organului si declaratii false.

ART. 79 Noul Cod Rutier:

3. Daca in accidentul de circulatie sunt implicati doi sau mai multi conducatori ale caror vehicule avariate pot fi deplasate fara riscul de a periclita siguranta circulatiei, acestia se vor prezenta imediat cu vehiculele la unitatea de politie pe raza careia a avut loc evenimentul, pentru intocmirea documentelor de constatare a accidentului.

 crocko.dilul, on 18 aprilie 2017 - 17:51, said:

Da' nu mai bine il suni pe om si-l intrebi?
  Mai bine nu.
In cazul de fata, desi initiatorul topicului e clar vinovat, ala din fata sigur era cu musca pe caciula.

Apare insa intrebarea:
   Care-i  sunt pagubele si daca-si poate  repara masina fara dovada de la politie.

Edited by Topp, 18 April 2017 - 18:17.


#8
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Cel mai simplu mergi la accidente usoare si vezi daca s-a raportat ceva. Am patit-o si eu odata. M-am dus dupa 23 de ore am intrebat daca apare numarul meu in "catastif", nu a aparut si a fost ok. E un politist acolo, ii spui despre ce e vorba si se uita. De obicei e gol, in 5 minute afli, mai mult faci pe drum. Daca nu apare nimic inseamna ca nu s-a dus la politie, astepti sa te sune.
Daca a raportat la politie si nu te-a sunat inseamna ca a fost bul..iu si vrea sa iti faca rau. Declari si tu accidentul si reparati pe asigurare.

Edited by Maryus89, 18 April 2017 - 18:06.


#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 17:54, said:

  Are.
   Politia trebuie sa vada ambele masini, ca sa intocmeasca PV de reparatie cu care te duci la service.
politia nu trebuie sa vada nimic (nu in faza asta), crede-ma sunt patit, te duci si declari accidentul si aia este. Pentru dovada te intorci mai tarziu.

Edited by alexpet, 18 April 2017 - 18:20.


#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Nu putea sa se duca singur la politie.
   Decat daca ar fi declarat ca si-a gasit masina lovita in parcare.
Politia l-ar fi intrebat unde-i, cine-i, ce nr are la masina celalalat implicat in accident, ar fi presupus ca e ranit, ar fi intervenit, l-ar fi cautat.

 alexpet, on 18 aprilie 2017 - 18:17, said:

politia nu trebuie sa vada nimic (nu in faza asta), crede-ma sunt patit, te duci si declari accidentul si aia este. Pentru dovada te intorci mai tarziu.
  Si articolul citat ?
Oi fi dat tu peste un politist plictisit. Sau neprofesionist.
Am trecut si eu prin asta. Si a fost exact cum am spus mai sus, nici pomeneala sa nu fii testat, verificate toate actele si sa nu ti se dea pe loc dovada de reparatie.

Edited by Topp, 18 April 2017 - 18:27.


#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Sunt si altii care au trecut prin asta, nu numai tu. Ala se putea duce la politie sa declare accidentul singur, nu trebuia sa mearga si initiatorul. Been there, done that.

Variantele sunt:

a) ala s-a dus la politie - nu mai conteaza ce faci tu acum. ca te duci la politie sau te cauta ei, tot ramai fara permis 30 de zile (+ amenda pt. nedeclarare accident + amenda pt. nepastrarea distantei) si isi face masina pe asigurarea ta, nu-i mai dai bani

b) ala nu s-a dus la politie cu sub-variantele:
1. ii dai cat cere si ati terminat povestea (daca e om de cuvant) - poate pana acum nu a aflat cat il costa, ieri service-urile au fost inchise, poate nici azi nu lucreaza multi, etc.
2. faceti amiabila si-si repara masina pe asigurarea ta
3. mergeti amandoi la politie, va ia carnetul + amenda pt. nedeclarare in 24 de ore (bonus amenda pt. nepastrarea distantei la tine)

Vezi cat cere, daca e mai convenabil sa-i dai bani sau sa faceti amiabila (o sa-ti creasca nitel prima de asigurare). Daca nu e marlan si cere o suma rezonabila (3-400 lei pt. vopsit bara, sa zicem) ar fi mai elegant sa-i dai bani, asa cu asigurarea e mai complicat pt. el - pana la urma ai comis-o, daca si celalalt e OK e frumos sa-ti repari greseala cum e mai convenabil pt. el - repet, daca e vorba de o suma rezonabila.

c) putin probabil - dauna a fost atat de mica la el incat a zis ca o lasa asa.

Tu nu ai luat nr lui de telefon sa-l suni?

Edited by Alice, 18 April 2017 - 18:39.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Mie mi se pare cusuta cu ata alba
Cred ca el i-a promis o suma de bani pentru ca ala sa nu se duca la politie.
Acu' daca se duce o pune de-o suspendare de 30 de zile

 Alice, on 18 aprilie 2017 - 18:38, said:

Sunt si altii care au trecut prin asta, nu numai tu. Ala se putea duce la politie sa declare accidentul singur, nu trebuia sa mearga si initiatorul. Been there, done that.

Variantele sunt:

a) ala s-a dus la politie - nu mai conteaza ce faci tu acum. ca te duci la politie sau te cauta ei, tot ramai fara permis 30 de zile (+ amenda pt. nedeclarare accident + amenda pt. nepastrarea distantei) si isi face masina pe asigurarea ta, nu-i mai dai bani

Posted Image ala nu s-a dus la politie cu sub-variantele:
1. ii dai cat cere si ati terminat povestea (daca e om de cuvant) - poate pana acum nu a aflat cat il costa, ieri service-urile au fost inchise, poate nici azi nu lucreaza multi, etc.


Vezi cat cere, daca e mai convenabil sa-i dai bani sau sa faceti amiabila (o sa-ti creasca nitel prima de asigurare). Daca nu e marlan si cere o suma rezonabila (3-400 lei pt. vopsit bara, sa zicem) ar fi mai elegant sa-i dai bani, asa cu asigurarea e mai complicat pt. el - pana la urma ai comis-o, daca si celalalt e OK e frumos sa-ti repari greseala cum e mai convenabil pt. el - repet, daca e vorba de o suma rezonabila.

E ilegal ce-l inveti tu aici

#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Ilegal era si daca ii dadea bani de la inceput :)

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Alice, on 18 aprilie 2017 - 18:42, said:

Ilegal era si daca ii dadea bani de la inceput Posted Image

D-asta nu-l cred.

Si mai cred ca ar trebui indrumat sa faca totul legal.
Altfel i se poate propune si alte lucruri violente.

#15
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Initiatorul nu mai apare, nu completeaza cu mai multe date si amanunte.
   Pana atunci, degeaba ne dam cu presupusul. Lipsesc date.
Prima data pe SP, fara buna ziua, arunca speta si dispare.
Era normal sa discute aici cu noi, sa ne raspunda daca vrea sfaturi.
   Daca n-are rost, ce rost mai are ?
O fi ciocnind un ou rosu cu familia. Sa-i fie de bine din partea mea.

Edited by Topp, 18 April 2017 - 18:59.


#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Stangul, probabil.
Acum serios, n-ai cum sa-l obligi pe celalalt sofer sa mearga de mana la Politie iar articolul pe care l-ai citat nu mentioneaza prezenta SIMULTANA a celor implicati.

LE: in legatura cu reparatul fara dovada....pe bune? Poate doar daca e sange si ceva tesut uman pe parbriz...

Edited by crocko.dilul, 18 April 2017 - 19:05.


#17
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 crocko.dilul, on 18 aprilie 2017 - 19:01, said:

Stangul, probabil.
Acum serios, n-ai cum sa-l obligi pe celalalt sofer sa mearga de mana la Politie iar articolul pe care l-ai citat nu mentioneaza prezenta SIMULTANA a celor implicati.

LE: in legatura cu reparatul fara dovada....pe bune? Poate doar daca e sange si ceva tesut uman pe parbriz...
Doar daca s-a intocmit amiabila.
Pai, tu ce intelegi prin : ,,acestia se vor prezenta imediat cu vehiculele la unitatea de politie pe raza careia a avut loc evenimentul...'' ?
Legiuitorul  n-a stiut ce stipuleaza ?
In legatura cu dovada, tot asa cum spun eu e. Am trecut prin asta. Poate este pe-aici un politist. In civil   :-)
Gandeste-te: poti lovi noaptea pe cineva si fugi de la locul accidentului.
   L-ai lovit cu bara, cu farul, nu conteaza.  Vopseaua nu ramane intreaga.
Nici un service nu-ti va repara masina fara dovada de reparatie eliberata de politie.
  Daca exista un accident de circulatie cu autor necunoscut, toate accidentele rutiere vor fi rasverificate.

Dar iar o luam de la capat si  omul si-o fi rezolvat problema cumva.

Edited by Topp, 18 April 2017 - 19:18.


#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cauta in sectiunea "sanctiuni" pedeapsa pentru "imediat".
Iar cu reparatul te inseli. Nu-ti cere niciun service altceva decat bani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate