Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Padurea Neagra (Basel-Mulhouse-Freiburg)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Multumesc! Am citit.

#20
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postflorinbad, on 02 mai 2017 - 22:00, said:

Aveti mai jos un articol superb (Calatorie la izvorul Dunarii in Padurea Neagra - poate ajungeti si pe acolo).
https://calatorieinj...padurea-neagra/

placa aceea mie mi-a creat emotii diferite. si asta pt ca ea a fost pusa acolo de uniunea fostilor detinuti politici anticomunisti.  in iunie, 1992.

#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdariuscha, on 02 mai 2017 - 23:52, said:



placa aceea mie mi-a creat emotii diferite. si asta pt ca ea a fost pusa acolo de uniunea fostilor detinuti politici anticomunisti.  in iunie, 1992.

Habar nu am avut, eu in iulie 1992 am fost prima data acolo, nu tin minte vreun semn ca era proaspat pusa.
Doi la mana, nu e propriu-zis acolo izvorul, doar marcajul "festiv".
Ultima data am fost acolo acum 2 veri, era un santier absolut, restaurau, si nu mai transmitea multa emotie. Or fi terminat intre timp.

#22
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Multumesc pentru toate informatiile. Va tin la curent.

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
denky, scrie pe placa cand si de cine a fost pusa.
ca locul acela marcheaza simbolic izvorul dunarii, cred ca stie toata lumea.  Attached File  IMGP9094.JPG   340.49K   37 downloads Attached File  IMGP9088.JPG   528.15K   32 downloads

#24
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pana la urma am ajuns si vara in Schwarzwald, e o zona absolut superba. Am gasit o super casa( moderna, dotata cu de toate) chiar in Hochschwarzwald, la Bernau im Schwarzwald mai exact. Zona e atat de curata ca poti manca de pe jos... exagerez putin si eu, insa eu nu am mai vazut pana acum un loc asa curat.
Spal masina de 2-3 ori pe an, ca nu am nevoie mai des, dar in Schwarzwald daca ploua 30min poti considera masina spalata :)

Daca mergeti cu copii zona e perfecta, sunt multe locuri de joaca super amenajate. In general consider ca locuri de joaca si spatii amenajate pt copii ca in Germania nu prea gasest in alte tari, asa ca si aici erau super faine toate. Am gasit inclusiv locuri de joaca cu buldozere, excavatoare sau macarale in care bagai 1€ si le manevrai singur . Erau fixe, dar de dimensiunile unor astfel de masini mici. Plus altele clasice, cu spatii de catarat mai mari sau mai mici, locuri de joaca cu apa, locuri de joaca cu nisip, etc... chestii care iti tin un copil de 2-8 ani ocupat lejer 5-6 ore.

De vizitat am vizitat asa:
- lacurile Titisee si Schluchsee
- Feldberg - cel mai inalt munte din Schwarzwald
- cascadele de la Todtnau, 97m inaltime (oricum, in zona sunt multe cascade, am tot vazut pe drum semne)
- cascadele de la Triberg - faine de tot, nu am inteles insa de ce sunt mai inalte ca cele de la Todtnau, la Triberg masoara doar 92m. Tot la Triberg sunt o gramada de locatii unde se fabrica si se vand ceasuri cu cuc, remarcabile.
- muzeul Automobilului Francez din Mulhouse - am vrut sa vedem cea mai mare colectie de auto Bugatti
- valea Wehra - Wehratal -
- parcul de distractii+zoo Tatzmania din Löffingen
- cea mai inalta fabrica de bere germana, Rothaus de la Grafenhausen.

Sunt o gramada de chestii de vazut acoolo, vreau sa mai mergem si pe weekend (avem cam 3-3,5h distanta).  Evident ca se poate merge mai departe spre Bodensee, Alsacia, insa noi nu vrut sa facem asta acum.

#25
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Fain!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate