Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Padurea Neagra (Basel-Mulhouse-Freiburg)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Salut,
Vreau sa fac o vacanta cu familia Germania-Elvetia. Wizzair zboara avantajos pe Basel-Mulhouse-Freiburg care este la granita si pot vizita zona Padurea Neagra in Germania dar si in Elvetia Zurich, Lucerna, Interlaken etc.

A fost cineva in zona? Este frumos? Cate zile minim merita zona?

Voi inchiria o masina si ne vom plimba prin locurile cele mai interesante, ma intereseaza mai ales natura, peisaje, etc.

#2
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari,
Am vizitat eu imprejurimile Freiburg-ului in iarna acestui an in special zona de munte in regim de trail running.

Schauinsland si Sankt Peter mi s-au parut ca si Cota 1400 din Sinaia. Nimic f spectaculos daca e sa compar cu muntii nostri.
Voi incerca sa postez cateva poze pentru a-ti face o idee.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
una dintre cele mai frumoase zone, dute pana la Bodensee, lacul care leaga Austria, Germania si Elvetia. Zona este foarte, foarte frumoasa!

#4
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Padurea Neagra este o zona cam de 150km lungime si 50 latime. Merg de cateva ori pe an pentru ca e cam la 3 ore de mine si mi se pare o zona frumoasa: dealuri acoperite cu paduri adevarate, vechi, nu aschiile de copaci pe care le vezi la tot pasul prin vestul Europei si pe care ei le numesc paduri. Din 2014 a obtinut status de parc natural si deci are un aer mai salbatec, vezi caprioare  si alte animalute. Oraselele din zona sunt niste sate in stil traditional, foarte curate, vara fiecare casa e plina de flori, poti sa cumperi de la oameni produse locale gen miere de albine. Mie zona, imi aduce aminte de dealurile de la noi si de aceea imi place sa ma duc acolo. Drumetiile sunt usoare, nimic muntos dar placute daca iti place natura.
Poti sa stai cate zile vrei sa te odihnesti. Sunt si niste spa-uri pe acolo, cele mai renumite la Baden-Baden si la Freiburg, aia de la Friburg mi s-a parut calda rau.

La Zurich nu as sta mai mult de o zi, e un oras micut, ai un bulevard central care te duce de la gara la lac, un parc.

In schimb la Interlaken cred ca as avea ce face o saptamana. Nu am apucat sa ma duc dar primul pe lista ar fi sa ajung la Grindelwald  de acolo ai o vedere directa spre Eiger, cred ca arata superb Alpii de acolo si-mi inchipui ca sunt destule excursii organizate pe munte

#5
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Multumesc pt. informatii. Voi studia in continuare.

#6
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Daca inchiriezi masina, poti ajunge si la castelele Sigmaringen si Hohenzolern. Sunt la distanta de cca 1-1.5 ore cam de unde pleci tu. Amandoua sunt interesante si dureaza vizitarea fiecaruia cca 2 ore.
Pe mine Baden-Baden m-a cam dezamagit: am fost cu mari asteptari (in secolul trecut lumea buna acolo se ducea), dar am plecat dupa max 1 ora de la sosire.
Tot in zona, pe granita cu Franta, la Rust, este parcul de distractii Europa Park. Poti petrece o zi acolo fara probleme.

Edited by bogwol, 19 April 2017 - 11:33.


#7
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
mie mi-a placut baden-baden. eleganta, curata, iar de-a lungul aleii lichtentaler e o placere sa te plimbi (exista o gradina de trandafiri superba) . singurul regret legat de vizita acolo e ca n-am reusit sa ajungem la capela sturza.
sfatul meu e sa te uiti si pe malul francez al rinului. intre muhlouse si strassbourg ai ruta vinului . colmar e absolut superb, la fel si sate ca ribeauville , riquewihr, obernai.

#8
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostPhaseZ, on 18 aprilie 2017 - 16:01, said:

Padurea Neagra este o zona cam de 150km lungime si 50 latime. Merg de cateva ori pe an pentru ca e cam la 3 ore de mine si mi se pare o zona frumoasa: dealuri acoperite cu paduri adevarate, vechi, nu aschiile de copaci pe care le vezi la tot pasul prin vestul Europei si pe care ei le numesc paduri. Din 2014 a obtinut status de parc natural si deci are un aer mai salbatec, vezi caprioare  si alte animalute. Oraselele din zona sunt niste sate in stil traditional, foarte curate, vara fiecare casa e plina de flori, poti sa cumperi de la oameni produse locale gen miere de albine. Mie zona, imi aduce aminte de dealurile de la noi si de aceea imi place sa ma duc acolo. Drumetiile sunt usoare, nimic muntos dar placute daca iti place natura.
Poti sa stai cate zile vrei sa te odihnesti. Sunt si niste spa-uri pe acolo, cele mai renumite la Baden-Baden si la Freiburg, aia de la Friburg mi s-a parut calda rau.

La Zurich nu as sta mai mult de o zi, e un oras micut, ai un bulevard central care te duce de la gara la lac, un parc.

In schimb la Interlaken cred ca as avea ce face o saptamana. Nu am apucat sa ma duc dar primul pe lista ar fi sa ajung la Grindelwald  de acolo ai o vedere directa spre Eiger, cred ca arata superb Alpii de acolo si-mi inchipui ca sunt destule excursii organizate pe munte
tu sigur ai fost la Zurich? Sau la Zalău? Auzi Zurich e oraș micuț :))

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 19 aprilie 2017 - 13:31, said:

. colmar e absolut superb
recomand si eu Colmar- centrul vechi, in care poti petrece linistit o zi. Acolo se gaseste si un muzeu al jucariilor - vreo 2 ore le-am petrecut numai acolo.

Problema tine de masina: daca vrei sa inchiriezi masina, ai multe oportunitati in regiune. Fara, cred ca va trebui sa te limitizi doar in zona in care ai cazarea.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View PostEscapE13, on 19 aprilie 2017 - 13:34, said:

tu sigur ai fost la Zurich? Sau la Zalău? Auzi Zurich e oraș micuț Posted Image)

Dar ce este metropola? Sa stii ca Zalau este ca suprafata cam ca Zürich, doar locuitori mai putini. Zürich-ul il faci de la A la Z in 10 minute cu masina. Ce ti se pare asa mare?

Edited by business11, 20 April 2017 - 15:37.


#11
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Am fost vara trecuta in zona din apropiere de Freiburg. Am stat cateva zile in minuscula localitate Feldberg, unde exista gara foarte bine deservita de trenuri care se termina si pleaca din Freiburg si trec prin mai multe sate/statiuni(Titisee e foarte aproape, la fel si Hinterzarten sau lacul Schluchsee). In Titisee e multa lume, probabil acolo e si mai scumpa cazarea si mai greu de gasit in sezon, deci parca as recomanda mai degraba in localitatile din apropiere. Exista evident si ceva autobuze deci pentru zona aia nici nu e nevoie de masina.
Se poate ajunge in excursii de o zi la Colmar(foarte frumos), Basel, Zurich, poate si Lucerna(eu la Lucerna m-as duce dintre toate astea)

#12
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Va multumesc si eu pentru mesaje!

Nu intentionam o vacanta in aceasta parte a Germaniei, dar cred ca este o varianta buna pentru drumul dinspre Franta spre Romania. 3-4 zile pe vreo  500-600km mi se pare un plan bun pentru apa "calda rau" de la Freiburg si orasele-sat de care scrie <PhaseZ>. Cam tot 4 zile am rezervat acum cativa ani pentru Romantische Straße.

Va rog sa mai scrieti despre Padurea Neagra, orice sfat este binevenit!

<das_d>, uite ce am gasit dupa ce am citit mesajele noului topic si, mai ales, despre apa calda rau: http://www.freiburg....Len/226308.html

#13
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu as recomanda ruta vinului din Alsacia, de la Mulhouse pana la Strasbourg. Sunt niste sate superbe pe acolo plus un castel frumos. Partea germana a Rinului nu-i asa frumoasa, dar Freiburgul merita vizitat.

#14
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
De la Strasbourg venim, dar cel putin pana la Munchen sa mergem pe un alt drum, sa transformam cateva zile in vacanta. Iar daca dam si de apa calda…

#15
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010

View Postbiscatrix, on 29 aprilie 2017 - 17:37, said:

Eu as recomanda ruta vinului din Alsacia, de la Mulhouse pana la Strasbourg. Sunt niste sate superbe pe acolo plus un castel frumos. Partea germana a Rinului nu-i asa frumoasa, dar Freiburgul merita vizitat.

Tin sa te contrazic. Partea germana a Rinului e printre cele mai frumoase regiuni din lume. Nu degeaba e trecuta pe lista patrimoniului UNESCO. Ma refer aici la valea Rinului de la Rüdesheim am Rhein la Koblenz.
Locuiesc in Germania si am vizitat valea Rinului si regiunea Muntii Padurea Neagra. Legat de ultima zona va pot recomanda cascada Triberg,cea mai inalta din Germania,Titisee,un lac foarte frumos,Europa Park,al doilea parc de distractii ca marime din Europa.Nu ar trebui sa ratati zona lacului Bodensee(orasul Konstanz si insula Mainau,cea mai frumoasa gradina botanica vazuta de mine,oraselul medieval Meersburg si neaparat Lindau).Deasemenea puteti merge la cascada Rinului,care este impresionanta.Cam atat imi vine in minte acum.

#16
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Initiatorul topicului spunea ca intentioneze sa zboare pana la Basel si nu cred ca-i vine sa mearga pana la Koblenz. Ce zici tu s-ar preta mai mult de la Frankfurt sau alt aeroport mai apropiat. Iar pentru Bodensee ar fi mai simplu cu un zbor la Memmingen.

#17
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010

View Postbiscatrix, on 02 mai 2017 - 18:49, said:

Initiatorul topicului spunea ca intentioneze sa zboare pana la Basel si nu cred ca-i vine sa mearga pana la Koblenz. Ce zici tu s-ar preta mai mult de la Frankfurt sau alt aeroport mai apropiat. Iar pentru Bodensee ar fi mai simplu cu un zbor la Memmingen.

De la Memmingen doar Lindau e mai aproape. Pentru Konstanz, insula Mainau, Meersburg e mai potrivit aeroportul Basel. Sund doar 150 km intre Basel si Konstanz, o nimica toata pe autostrazile de aici. Eu unul nu as rata insula Mainau daca as ajunge in zona.

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Aveti mai jos un articol superb (Calatorie la izvorul Dunarii in Padurea Neagra - poate ajungeti si pe acolo). Loredana are un stil de a scrie exceptional. Pacat ca nu este prea cunoscuta in blogosfera de turism:
https://calatorieinj...padurea-neagra/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate