Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa schimb sau nu distributia?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Esti din Constanta. Poate atmosfera cu mai multa sare sa distruga mai repede cauciucul?
Ai carte tehnica si service unde o intretii? Fa cum zice cartea si service-ul.

#20
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Cartea tehnica zice sa o schimb la 150.000 Km si nu are un interval maxim de timp. Probabil ca cei 150.000 sunt cu kitul OE. Nu cred ca afecteaza sarea cureaua, doar e capsulata bine iar aerosolii "face bine", glumesc.

Doar nu intru pe nisip cu ea iar atmosfera nu e plina de sare, e sare cat si in alte judete unde ninge :)

Edited by ct03nut, 18 April 2017 - 20:36.


#21
hdigil

hdigil

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.04.2017
Va salut!
Recent am cumpărat un Peugeot 307 1.6 hdi 109 cp din 2005 cu turbina defectă.mașina mergea f bine ,pleca bine de pe loc iar motorul nici nu-l auzeam din mașină excluzând fluieratul din cauza turbinei .am dus mașina la mecanic ,mi-a trimis turbina la rectificat iar la o verificare mai amănunțită a văzut că axele cu came prezentau uzură f mare .am dus chiuloasa la rectificat ,capacul pe care vine axele+axele le-am cumpărat din dezmembrări de pe un Ford din 2009 cu motor identic .garnitura de la chiloasa este de 1.5,cea veche era de 1.45 sau 1.43 CV de genul asta(grosime ) .Am schimbat bujiile Si chitul complet de distribuție .După o lună pieton si o groază de bani cheltuiți ,mașina nu mai trage mai ca înainte,motorul scoate un tacanit destul de ascuțit ...unele persoane mi-au spus ca ar fi sunet de tacheti...mecanicul spune ca el o făcut totul "ca la carte" ..cel ce mi-a rectificat chiuloasa la fel susține...nici nu stiu cu care din ei sa ma cert ...habar n-am ce poate fi ...orice sfat este bine venit.menționez ca am schimbat si filtre + ulei .
Va mulțumesc ...

Menționez că la diagnoza singurul lucru ce-l arata este faptul ca ,citez :"egr-ul nu funcționează chiar chiar în parametri normali dar nu-i de speriat "

#22
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 User107, on 18 aprilie 2017 - 20:33, said:

Esti din Constanta. Poate atmosfera cu mai multa sare sa distruga mai repede cauciucul?
Aidi, bree...da-o-n colo. Posted Image
Pe principiul asta, in C-ta  se dizolva  si galosii de guma, mai ales daca-s influentati de razele de Luna.
Si chederele de la geanta de voiaj

Edited by Topp, 18 April 2017 - 21:32.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 15:57, said:

Schimb-o.
  Se schimba la 4 ani (chiar daca n-ai circulat !) sau la 60.000 km.
De unde ai scos asta? Nu e Logan...

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 17:07, said:

daniMMM
Cui apartine , cine a scris acea instructiune din imagine ? Pentru ce masina sunt instructiunile ?
   Ba sa-mi dai  tu scris la notar ca daca nu schimb distributia mai devreme de150 mii (cat scrie acolo)  imi repari masina.
Si distributia nu inseamna doar cureaua. Pompa de apa, rolele, cat duc ?
Si abtine-te de la ironii ieftine care nici nu se leaga.
Abtine-te si tu totusi de la a da sfaturi gresite pe banii altuia.
Ai scris ca se schimba la 4 ani sau 60k km ca si cum ai stii... acum o dai la intors si zici "mai devreme de 150mii)
Daca la 150k se schimba la masina si motorul asta, asta e. Nu se aplica ce ai auzit tu la logan sau la ce masina ai vazut tu ca se schimba la 4 ani si 60k?
Distributia inseamna si rolele si pompa de apa in general, de vreme ce nu sint instructiuni de schimbare separat pt acestea.

Nu mai fa pe atotstiutorul

 Cap-shoot, on 18 aprilie 2017 - 18:18, said:

Nu te mai lua dupa forum ca daca se rupe nu iti facem noi cheta sa iti refaci motorul. Producatorul ti-a spus un interval, daca mergi peste o faci pe barba ta. Cureaua de cauciuc nu da semne cum face lantul, se rupe si gata, asa ca nu astepta indicii ca nu vor exista.

Eu cunosc un caz in care i s-a rupt cureaua dupa 38k cu masina in garantie (masina veche de sub 3 ani). Taicamiu a mers cu o curea 140k in 6 ani si nu s-a rupt... dar nimeni nu iti poate garanta asta.
Dar nu a mers peste cat i-a dat producatorul, tocmai aici e problema...

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 18:40, said:

Cureaua, de exemplu, are garantat un anumit nr de km sau ani. Pompa, rolele, alt nr de ani. Si daca le pui de la firme diferite ?
Unde vezi ma tu in carte nr de ani pt care e garantata pompa/rolele?? Ti s-a pus scan dupa carte si tot cumva gasesti sa comentezi...
Vino si tu cu informatii din carte... o poza, ceva... ai telefon, ai si masina presupun. Sau nu ai?

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 18:40, said:

Manualul nu zice cat garanteaza firma cutare o curea sau cat garanteaza  firma cutare rola cutare.
Vezi ca ti s-a pus si cat spune Continental ca garanteaza kitul de distributie, km si ani.
Asa se discuta aici, cu argumente, date, linkuri... nu opinii nefondate

#24
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 unbrutus, on 18 aprilie 2017 - 21:59, said:

Unde vezi ma tu in carte nr de ani pt care e garantata pompa/rolele?? Ti s-a pus scan dupa carte si tot cumva gasesti sa comentezi...
  No comment.
Nu ma determina  sa-ti arat ce ai inteles din tot topicul.  Pentru ca nu ai inteles nimic din cum a decurs discutia. Dar daca vrei sa te faci  de ras, ok.
Faptul ca stapanesti limba romana  la nivel de mecanic nu te scuza.
Si  cu ,,ma'' sa te adresezi in familia ta.

Edited by Topp, 18 April 2017 - 22:26.


#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Constructorii aia nu pun de prosti limita aia,ci au facut teste,nu au dat cu banul.Daca au pus 150.000 km,distributia duce mai mult,dar au pus o limita de siguranta la o exploatare normala,curelele bune sunt cu kevlar,eu intodeauna merg pe role INA si curea Gates.Care stie ca are talent la condus masina cum am eu la popice,sa o schimbe la 30.000

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 18:40, said:

  Sa nu-mi spuna cineva ca-si monteaza o curea de distributie low cost si o schimba la 150 mii, ca asa zice manualul.
Cine isi pune distributie low cost desi putea mai mult isi manaca rahatul de sub unghie de foame,sa-i sara distributia la fiecare o mie de kilometri si sa i se deregleze farurile,unu-n jos si altu-n sus ca ala nu merita masina.Manualul e adresat oamenilor normali la cap,care au grija de masina

Edited by daniMMM, 19 April 2017 - 06:30.


#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Topp, on 18 aprilie 2017 - 22:01, said:

  No comment.
Nu ma determina  sa-ti arat ce ai inteles din tot topicul.  Pentru ca nu ai inteles nimic din cum a decurs discutia. Dar daca vrei sa te faci  de ras, ok.
Faptul ca stapanesti limba romana  la nivel de mecanic nu te scuza.
Si  cu ,,ma'' sa te adresezi in familia ta.
Tu te-ai facut de ras si continui sa te faci, ai venit cu indicatiile de la Logan si le-ai pus ca generale pt orice alta marca...
Ai plecat mai educat sper despre distributie...
Ai aflat si tu ce si cum... poate si despre ce inseamna masini adevarate... cum se posteaza argumentat... te-am invitat sa postezi si o dovada in sprijinul afirmatiilor tale, dar tot numai troleala ai postat...

#27
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Mie pe o autoutilitara Fiat Ducato cu motor 2,8 tot la 60 000 km mi s-a recomandat sa schimb distributia la fel ca si la Logan. Deci sa inteleg ca distributia la fel ca si la ulei uzura de fapt nu se calculeaza in km ci in ore de funcionare a motorului. Ore de functionare indiferent ca este la relanti in trafic aglomerat si faci 10 km/h sau pe autostrada si faci 130 km/h

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ct03nut, on 18 aprilie 2017 - 14:50, said:

Salut,

Masina, Golf V, 1.9 TDI 105 cp BXE, schimbat distributie OE la 108.000 Km, septembrie 2012 (in carte se schimba la 150.000 Km prima oara dar nu sunt atat de curajos) cu distributie Contitech si role INA sau SKF + pompa apa Hepu, pale metal.

Acum am 158.000, adica 50.000 in putin sub 5 ani. Masina a facut Km astia 80% in exterior si sta numai in garaj cand e "idle", adica nu are parte de temperaturi extreme care sa afecteze cauciucul curelei chiar atat de grav.


Sa schimb la toamna distributia cand se fac 5 ani  sau sa o mai las inca un an adica max 65.000 Km ? Mi se pare risipa sa o schimb acum.
Dupa tot ce am citit , zic sa n-o schimbi inainte de a face 200 k km ca merge si asa !

Glumesc binenteles , daca ti drag fierul schimbi distributia in 5 ani sau 60 k km , preventiv , nu ca nu ar mai merge dar pt ca vrei sa mergi linistit fara morcovul in ( .. ) .

#29
Cuntang

Cuntang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2018
Bună ziua,am citit foarte multe postări și sunt îngrijorat. Am un Seat cu motor 1.9 tdi 105 cai din noiembrie 2007. Am făcut distribuția in 2011 la 124k iar acum am aproape 199k ...după aproape 7 ani.Nu se aude nimic la motor, totul pare ok.
Mă gândesc că ar fi bine sa schimb distribuția cat mai repede.

#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu la polo tdi am schimbat prima oara distributia dupa 8 ani si 150.000 de km. Dupa care am mai facut 80.000 si am aruncat-o.

Aia de la VW nu spun dar daca te uiti in ELSA, iti explica cum sa controlezi cureaua de distributie.
Parerea mea e ca tu arunci banii pe fereastra.

#31
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
iti explica cum sa controlezi cureaua de distributie.
Cum?

#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 ph13xlv, on 12 mai 2018 - 09:11, said:

iti explica cum sa controlezi cureaua de distributie.
Cum?
Desfaci putin capacul cat sa ajungi cu un subler si masori largimea curelei.

#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 Cuntang, on 12 mai 2018 - 08:37, said:

Mă gândesc că ar fi bine sa schimb distribuția cat mai repede.
eu as schimba-o

#34
Cuntang

Cuntang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2018
@paz...cum apreciem deteriorarea curelei pe interior? pe partea cu dințată? E soada treaba cu șublerul daca cureaua are mulți km ca la mine , adica 75k.

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu trebuie sa vezi nimic pe interior. Se masoara largimea curelei si gata. 75.000 nu cred ca sunt multi. Nu-ti fa paranoia ca nu e cazul.
Vezi ca scrie in manualul masinii la cati km trebuie sa schimbi.

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cu Contitech nu as risca. Mi s-au rupt 2 Contitechuri noi in 3000 de km dupa ce am pus Contitech in loc de Gates-ul vechi. Deci o medie de 1500 de km/curea. Bine ca erau la alternator nu la distributie. Schimbat cu Gates si merge de 60.000 deja . Nu am schimbat absolut nimic inafara de curea, deci nu erau role, fulii etc. deoarece Gates merge pe aceleasi role/fulii pe care s-au rupt Contitech-urile.
  La Peugeot am facut 230.000 cu  Dayco pe  distributie.
Din pacate nu am fost pe faza si am lasat service-ul sa aleaga piesele. Mi-au inlocuit-o cu Contitech Posted Image
  Deci Contitech se schimba cum iese din garantie. Nu prea poti avea incredere in ea, cel putin din experienta mea.

Edited by PoeOvidiu, 13 May 2018 - 07:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate