Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Apartament din licitatie dar cu sechestru asigurator - probleme ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Salut. De curand la o licitatie am achizitionat un apartament platind integral suma ceruta. Acesta a fost cumparat de Debitor cu un imprumut din banca pe care nu l-a mai returnat, si banca a decis sa vanda apartamentul ipotecat. Intre timp Debitorul are si o problema intr-un dosar penal si Tribunalul a pus sechestru asigurator pe apartament. Implicit am si interdictie de vanzare. Eu nu vreau sa vand apartamentul, cel putin nu in curand, dar as vrea sa reusesc sa ii sterg toate problemele. Vreau sa ii intreb pe cei ce se pricep in materie de drept civil dar si de drept penal urmatoarele:

- Executorul judecatoresc are voie sa vanda prin executare silita un asemenea imobil cu sechestru?
- Evacuarea se poate face la un imobil cu sechestru? Executorul zice ca da ..
- Eu am platit apartamentul. Se poate face ca sechestrul asigurator sa se mute pe suma platita executorului judecatoresc/bancii ?
- Exista vreo posibilitate ca eu sa am vreo problema cu legea sau in cel mai grav caz sa pierd apartamentul ?
- Ce alte probleme ar mai putea fi si credeti ca ar trebui sa ma astept la ele ?

Va multumesc.

Edited by zerillos, 18 April 2017 - 14:34.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
asta cu debitorul ma dezorientat total
inlocuieste cuvantul ala cu ceva mai omenesc

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
debitorul banuiesc ca e fostul proprietar.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Care a fost mai întîi - vînzarea sau sechestrul?

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Din prima intrebare este clar ca sechestrul a fost inainte de vanzare.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cand ai participat la licitatie, nu stiai despre problema cu sechestrul ?

#7
mirq

mirq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 23.05.2007
In licitatie/executare silita, imobilele se vand libere de sarcini. Discuta cu executorul.
Succes.
PS: probleme ar putea aparea la evacuare, daca locatarul actual refuza sa plece de buna voie.. iese cu spectacol, jandarmi, politie, presa poate etc :) Oricum, tu ca si actual proprietar nu ai treaba.

Edited by mirq, 18 April 2017 - 15:07.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Da' de cînd se pot vinde imobile aflate sub sechestru?

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 radunic, on 18 aprilie 2017 - 16:34, said:

Da' de cînd se pot vinde imobile aflate sub sechestru?
S-a putut pentru că nu proprietarul (debitorul) a vrut să vândă ci a fost executat de creditorul ipotecar - banca.
Explicația se găsește în materialul de aici , la pct 2. CONCURSUL DINTRE EXECUTAREA SILITĂ ŞI SECHESTRUL INSTITUIT POTRIVIT C. PROC. PENALĂ și în Concluzii. Banca a obținut titlu executoriu și nu putea fi împiedicată să-l pună în aplicare de sechestrul asigurător pus ulterior de procuror.    

Quote

Instituirea sechestrului penal nu poate duce la suspendarea legală a executării silite în cazul în care un alt creditor ce deţine un titlu executoriu împotriva învinuitului sau inculpatului a solicitat executarea silită a imobilului sechestrat, întrucât cauzele privind suspendarea legală a executării silite sunt expres şi limitativ prevăzute de lege, iar printre acestea nu se regăsesc şi cele privind instituirea unui sechestru penal asupra bunurilor mobile sau imobile ale persoanei urmărite penal[6].
...
Referitor la sechestrul instituit în materie penală, concluzia ce poate fi extrasă din analiza argumentelor mai sus expuse este că niciun creditor ipotecar nu poate fi împiedicat de a-şi exercita dreptul de a executa bunurile ipotecate în favoarea sa, fără a fi necesar a aştepta finalizarea procesului penal în cadrul căruia s-a instituit sechestru pe respectivele bunuri ipotecate. Potrivit celor expuse în detaliu, niciunul din argumentele analizate nu poate să înlăture dreptul unui creditor ipotecar de a-şi satisface creanţa înscrisă cu prioritate în cartea funciară a imobilului.
...
În urma vânzării silite a imobilului ipotecat, creditorul îşi va îndestula creanţa cu prioritate, urmând ca restul de preţ obţinut, în măsura în care va exista, să fie indisponibilizat pentru acoperirea creanţelor derivate din cauza penală.

Părerea mea e că nu se poate anula licitația dar nu înțeleg interdicția de vânzare de care zice inițiatorul.

#10
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Petre69, Kobra2602: Debitorul este fostul proprietar.

Radunic, User107: Banca e prima care a cerut vanzarea ipotecii, apoi a pus tribunalul sechestru.

corinadaniela: Din informatiile telefonice dinainte de la niste angajate "varza" am stiut ca e liber de sarcini. Am depus avansul 10% mai mult pe fuga. In ziua licitatiei am aflat, dar deja eram in joc, riscand sa pierd avansul. In final l-am castigat, l-am si platit integral, dar nu am fost sa semnez actul final de adjudecare. De fapt am fost sa-l semnez dar am cerut o amanare sa mai cer informatii, etc.

mirq: Probleme la evacuare nu stiu daca o sa am. Nu cunosc proprietarii, dar stiu imobilul, si mai stiu ca stau niste chiriasi deci nu cred ca vor fi probleme grave la evacuare, posibil si cu vorba buna.

althea: Ceva de genul asta zicea si executorul si anume ca se poate vinde, altfel nu vindea. Dar nu se poate vinde ca are sarcini cred pana la terminarea procesului. Totusi nu inteleg de ce sa pus sechestru pe ceva ce era ipotecat si neplatit. Ok, una peste alta vad ca stii cat de cat despre ce vorbesti. Poti sa imi spui care sunt urmarile? Eu pot vreodata sa pierd apartamentul? Inca nu am semnat documentul de adjudecare. Sa merg mai departe? Ce riscuri sunt? ... Daca pierde procesul si tribunalul vrea apartamentul ? ..

Edited by zerillos, 18 April 2017 - 19:22.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Părerea mea e că dacă tot ai plătit trebuia să și semnezi actul de adjudecare, pentru că e titlu de proprietate:
Art. 852
Actul de adjudecare
După plata integrală a preţului sau a avansului prevăzut la art. 851, executorul, pe baza procesului-verbal de licitaţie, va întocmi actul de adjudecare, care va cuprinde următoarele menţiuni:
h) menţiunea că actul de adjudecare este titlu de proprietate şi că poate fi înscris în cartea funciară;
Art. 853
Predarea şi comunicarea actului de adjudecare
(1) Un exemplar de pe actul de adjudecare se va preda adjudecatarului spre a-i servi ca titlu de proprietate, iar altul va fi comunicat din oficiu biroului de cadastru şi publicitate imobiliară pentru înscrierea provizorie în cartea funciară a dreptului de proprietate al adjudecatarului, pe cheltuiala acestuia.
Detalii: http://legeaz.net/no...-civila/art-853

Quote

Totusi nu inteleg de ce sa pus sechestru pe ceva ce era ipotecat si neplatit.
S-a pus sechestru pe ce avea în proprietate, nu a contat că era ipotecat și că el n-a plătit.    

Quote

Poti sa imi spui care sunt urmarile? Eu pot vreodata sa pierd apartamentul?
O urmare poate fi că n-o să reușești să-ți înscrii imobilul în CF până nu obții ridicarea sechestrului asigurător și asta ar însemna proces cu Parchetul.
Părerea mea e că nu-l poți pierde dar va fi greu să-l înscrii în CF. Contează cu cât s-a vândut, ce sumă mai datora băncii, pentru ce sumă a fost pus sechestrul... sunt prea multe întrebări. Clar e doar că trebuie să te duci cu un avocat de mânuță la executor ca să-i ceară toate detaliile, n-are cine să te lămurească total pe vreun forum.

#12
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Ok. Dar ce inseamna ca il inscriu greu in CF? Sau am inteles ca poate fi trecut cu sechestru. E un impediment? Pot sa scot sechestrul mai tarziu din CF? Ca poate se stinge penalul si renunta tribunalul la sechestru. Eu din cate stiu raman proprietar si nu sunt alte probleme, decat daca as fi cumparat prin "prima casa" sau orice implica credit bancar.

PS: Actul de adjudecatar se poate plati in 30 zile de la licitatie. Eu am platit si avans apoi restul de bani. Intrega suma e la executor, eu timp mai am. Pot semna si maine daca ma hotarasc final. Vroiam doar informatii sa stiu cum sa procedez.

  Si chestia cu administrator - sechestru din ultimul link dat de tine, nu l-am inteles Posted Image)))

....... si mersi mult de raspunsuri. Se vede ca ai legatura si stii despre ce vorbesti ;)

Edited by zerillos, 18 April 2017 - 20:57.


#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca l-ai luat ieftin mergi inainte, ca alea se rezolva in timp de la sine chiar, fara prea mari interventii din partea ta. Mai ales daca spui ca nu l-ai cumparat ca sa il revinzi cu profit.

#14
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
rumlegok: L-am luat ca investitie pentru mine. Ori voi sta eu acolo, ori in cel mai rau caz il mai inchiriez o perioada pana decid sa ma mut. Posibil si sa vand in viitor daca apar alte planuri de constructie casa, etc, si vreau sa fie curat la momentul respectiv. Nu ma grabesc, pot sa-l tin si 2-3 ani. Dar vreau sa dorm linistit pe perna ca nu il pierd sau sa ma bage complice la vreo infractiune sau sa mai platesc diferente, etc. Ca se pare ca oricum mai cheltui cu avocati Posted Image) Nu vreau sa ajung sa platesc cat nu face Posted Image

PS: L-am luat cu 75% din valoarea lui pe piata. Nu stiu daca e mare afacere ...

Edited by zerillos, 18 April 2017 - 21:07.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 zerillos, on 18 aprilie 2017 - 20:54, said:

Dar ce inseamna ca il inscriu greu in CF? Sau am inteles ca poate fi trecut cu sechestru. E un impediment? Pot sa scot sechestrul mai tarziu din CF? Ca poate se stinge penalul si renunta tribunalul la sechestru. Eu din cate stiu raman proprietar si nu sunt alte probleme, decat daca as fi cumparat prin "prima casa" sau orice implica credit bancar.
Doar după înscrierea ca proprietar în cartea funciară (CF) dobândești drepturile reale ale unui proprietar, de ex. acela de a-l vinde.
În situația asta, în care s-a desfășurat o executare silită dar există un sechestru asigurător înscris în dreptul imobilului, până când nu se ridică acel sechestru nu cred că se va face înscrierea ta ca nou proprietar cu drepturi reale (depline).
Părerea mea e că și dacă ar face contestație la executare n-au cum să câștige împotriva băncii, care e creditor ipotecar și are primul drept de a-și recupera creanța iar tu ai cumpărat de la bancă, nu de la om.

 zerillos, on 18 aprilie 2017 - 20:54, said:

PS: Actul de adjudecatar se poate plati in 30 zile de la licitatie. Eu am platit si avans apoi restul de bani. Intrega suma e la executor, eu timp mai am. Pot semna si maine daca ma hotarasc final. Vroiam doar informatii sa stiu cum sa procedez.
Odată semnat, actul ăla te face proprietar cu condiția să scrie în el tot ce e enumerat la art. 852 din noul cod de procedură civilă. Fă click pe link că doar pe tine te interesează ce scrie acolo, și citește cu atenție.

 zerillos, on 18 aprilie 2017 - 20:54, said:

Si chestia cu administrator - sechestru din ultimul link dat de tine, nu l-am inteles )))
Nu se aplică în cazul tău, de-aia nu ți l-am pus în ce am citat.

 zerillos, on 18 aprilie 2017 - 21:03, said:

Ca se pare ca oricum mai cheltui cu avocati Posted Image) Nu vreau sa ajung sa platesc cat nu face Posted Image
E foarte posibil să mai ai cheltuieli însă nu chiar așa de mari ca să ajungi la valoarea reală a apartamentului. Deocamdată ar ajunge o consultație.

#16
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Mersi althea. Azi e posibil sa ma vad cu un avocat care a mai trecut prin asa ceva. E recomandarea executorului ca a mai avut un caz castigat prin ridicarea unui sechestru, dar fiind recomandarea executorului nu stiu cat de ok este, o sa vad ce zice.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 zerillos, on 18 aprilie 2017 - 21:03, said:

rumlegok: L-am luat ca investitie pentru mine. Ori voi sta eu acolo, ori in cel mai rau caz il mai inchiriez o perioada pana decid sa ma mut. Posibil si sa vand in viitor daca apar alte planuri de constructie casa, etc, si vreau sa fie curat la momentul respectiv. Nu ma grabesc, pot sa-l tin si 2-3 ani. Dar vreau sa dorm linistit pe perna ca nu il pierd sau sa ma bage complice la vreo infractiune sau sa mai platesc diferente, etc. Ca se pare ca oricum mai cheltui cu avocati Posted Image) Nu vreau sa ajung sa platesc cat nu face Posted Image

PS: L-am luat cu 75% din valoarea lui pe piata. Nu stiu daca e mare afacere ...

Concret cat ? sau care piata? piata Obor, Dorobanti ? esti intr-un cerc vicios, apartamentul nu putea sa fie scos la vanzare atat timp cat asupra lui este pus un sechestru, eu in locul tau m-as duce maine la banca si as cere banii, cu avocatul de mana desigur, ai putea avea probleme daca sechestrul ala va produce efecte, statul este mai smecher ca tine si ca noi restul, si isi va lua partea leului, te va lasa sa te bati cu banca pana la sfantul Asteapta

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 zerillos, on 19 aprilie 2017 - 08:21, said:

Azi e posibil sa ma vad cu un avocat care a mai trecut prin asa ceva.  
Foarte bine.
Altfel, nu există niciun risc real pentru tine, n-ai cum să pierzi banii chiar dacă s-ar obține anularea executării silite - atâta doar că ar dura ceva până i-ai vedea înapoi.

 Platon, on 19 aprilie 2017 - 08:22, said:

esti intr-un cerc vicios, apartamentul nu putea sa fie scos la vanzare atat timp cat asupra lui este pus un sechestru,
Te rog să nu mai scrii din impresii.

A, și asta

 zerillos, on 19 aprilie 2017 - 08:21, said:

dar fiind recomandarea executorului nu stiu cat de ok este, o sa vad ce zice.
este foarte ok, ascultă-l.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate