Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

マツダ6 (Matsuda 6) aka Mazda 6 G165 MT Revolution

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

 stiinta82, on 20 aprilie 2017 - 13:09, said:

Am fost azi și am declarat-o la DITL sector 1. Totul a mers surprinzător de repede. La 8:20 am ajuns, la 8:30 am întrat și am luat bon de ordine, iar la 8:45 am terminat. Urmeaza să mă duc pe 6 iunie la poliție. Sper sa meargă si acolo la fel de repede.

20170419_212100-3024x1701.jpg

Am fost ieri la politie ca sa-mi schimb permisul si totul a decurs foarte bine. Normalitatea uneori e chiar socanta :D Am stat la 2 cozi, timp de aprox o ora in total, dar a fost ok. Fara nervi, frustrari... :)

#20
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Eu la poliție am făcut programare online și sper sa nu dureze foarte mult.

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
merge programare online la politie? in bucuresti?

#22
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Pentru inmatriculare și permise, merge. E pe site_ul DRPCIV

#23
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
și eu am cochetat cu Mazda 6 dar parcă îi lipsește ceva. eram atras de aspect dar nu era același feeling la volan. am ales un a4 b9.
mulți km fără probleme.

#24
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Merci la fel, mai ales ca și tu ai schimbat recent mașină.

Nu zic ca nu ai un feeling mai bun în a4, dar e și la alți bani.
Până la urmă e vorba de buget și priorități. Și apoi de gusturi. Nu exista încă mașină perfectă care sa mulțumească pe toată lumea.Sau dacă exista costa prea mult și atunci tot vor fi nemulțumiți ca nu și-o permit și ca ar trebuie sa fie mai ieftina 😁


#25
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
clar..la mașină este ca la apartament/casă sau ”nevastă” (dacă nevestele nu stau pe softpedia și nu văd mesajul ăsta). nu există apartamentul/casa perfectă (a se citi și nevasta perfectă) ci doar compromisul acceptat. cred că aș fi ales Mazda 6 dacă nu vedeam înainte interiorul de la mazda 3 care mi-a plăcut mai mult și îmi era ciudă că nu este transpus și la mazda 6 (la mazda 3 totul pare foarte minuțios gândit și poziționat).
eu am prins un a4 dintr-un lot de 150 de mașini pe care le-au avut cei de la Audi (destul de dotate), folosite 6 luni, garanție până la 5 ani și fix 50% din prețul inițial (aici e totuși jurnalul tău, nu al meu).
Ce mi-a plăcut cel mai mult la mazda 6: sistemul i-stop (sau cum se numește - este mult mai bine gândit decât la celelalte mărci).
ce nu am simțit propriu-zis: G-Vectoring Control - parcă era punctul G la femei...toată lumea vorbește de el dar puțini l-au găsit Posted Image)))

La mașina ta: culoare superbă și jante pe măsură

Edited by bobalex18, 03 May 2017 - 15:30.


#26
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Sa o stapanesti sanatos, e o masina care imi place foarte mult.

Edited by flaviuf, 03 May 2017 - 20:35.


#27
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Din pacate nu am mai apucat sa merg prea mult cu masina, abia am ajuns 950 km.

Trebuia sa fac o excursie pe 23 aprilie la Vama Buzaului, dar atunci a venit zapada si din cate am inteles era destula in zona respectiva. Am cautat sa cumpar anvelope de iarna, dar nu am gasit nimic pe stoc pe 19’. Din cauza asta si alte motive nu am mai fost si am amanat ptr iunie.

Am mai facut ceva km in Bucuresti si imi place foarte mult masina. Ma gandeam ca e cam mare ptr fataiala prin oras, dar nu e asa. Sistemul Start & Stop imi place foarte mult, si nu inteleg de ce sunt personae deranjate de el; s-a mai intamplat sa gafeze, adica sa opreasca motorul chiar cand voiam sa plec, dar 95% din timp isi face treaba. Am inceput sa turez motorul peste 4000 de ture si e o placer cum trage si cum se aude. Consumul in oras variaza intre 8% si 10%. Mi se pare un consum acceptabil. Probabil cu 1.0 TSI scoteam 5-6% dar nu ma deranjeaza. In aceleasi conditii cu Avensisul aveam 9.5% -11%.  Cu ocazia suspendarii permisului am redescoperit metroul dupa 8 ani de mers numai cu masina la serviciu. Acum am zis ca mai merg cu masina doar cand e vrermea urata sau mai am alte treburi de rezolvat. De 2 zile am inceput sa merg cu bicicleta la serviciu si e si mai OK.

Din pacate Parchetul de la Sector 1 mi-a facut o nefacuta si incepand cu 11.05 iar am ramas fara drept de conducere.

In 12 aprilie am primit Ordonanta de clasare a dosarului de cercetare penala, si in 24 aprilie am fost la Brigada Rutiera sa-mi recuperez permisul. Politistul de la ghiseu s-a uitat pe dovada, a vazut ca din 10.01 pana in 11.04 nu am condus (90 de zile), si mi-a zis sa revin pe 4.05 sa ridic permisul. Cand m-am prezentat pe 4.05 la politie si m-au verificat in baza lor de date, mi-au zis ca mai am de stat 30 de zile. Am ramas blocat in prima faza; dupa ce mi-am revenit, am intrebat care este motivul. Mi-a spus ca in baza lor de date figurez cu dovada de conducere prelungita in perioada 10.03-09.04. Binenteles, cum stiam ca eu nu am depus nicio cerere la Parchet, am inceput sa ma cert cu ei. Mare mi-a fost surpriza cand mi-au aratat Ordonanta semnata de procuror in care zicea ca imi aproba cererea de prelungire a dovezii. Am sunat la Parchet, dar evident ca nu au vrut sa-mi dea informatii la telefon. M-au pus sa scriu pe mail, dar cred ca a fost degeaba mail-ul. Luni dimineata, pe 8.05 am fost la Parchet si am depus cerere de anulare/revocare a acelei Ordonante din martie, intrucat eu nu am solicitat asa ceva. Grefiera mi-a spus ca probabil a fost o eroare, dar termenul de raspuns este de maxim 30 de zile. Acum nu pot nici sa-mi prelungesc dovada (ca dosarul a fost clasat) si nici sa-mi obtin permisul mai devreme de 10 iunie. Din ce am citit pe net, lumea se plange de procurorul Sergiu Gabura (el s-a ocupat de dosar) ca tergiverseaza dosarele si nici nu da prelungiri. E cunoscut ptr respingeri (asa mi-au zis de la politie). A fost amuzant la politie cand ma intreba politistul in ce calitate il trag eu la raspundere pe procuror ca a gresit. Am ramas  socat, nu stiam ca trebuie sa am o calitate anume. Mi-a zis sa nu fac valuri ca poate se supara procurorul si redeschide dosarul.

Acum astept sa vad cum se rezolva, iar apoi ii voi face plangere acestui procuror, intrucat mi se incalca un drept.
Sper sa rezolv cat mai repede si sa ma bucur si eu de masina ca e tare aiurea sa stai sa te uiti la ea (macar imi place cum arata Posted Image )

#28
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
ce părere am eu despre procurori și toate instituțiile de control/anchetă....dar poporul vrea circ și i se servește circ fără să realizeze prețul real

#29
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Weekend-ul ce a trecut, am mai adaugat 470 Km (ODO 1420 Km), din pacate in calitate de pasager. Am facut o excursie la Vama Buzaului. Traseul la dus a fost pe DN1 apoi Sacele-Teliu -Vama Buzaului. La intoarcere am fost pe traseul Prejmer-Centura Brasov( foate faina centura)-Rasnov-Paraul Rece- Predeal –Bucuresti (pe DN1). Consumul a fost de 6 % dar sunt convins ca eu scoteam mai putin. Masina a fost condusa de finul meu care are Kadjar si a mers mai turat decat era cazul. De exemplu masina cerea tr 6 la 80 km/h si el statea cu in tr4. Cand l-am intrebat de ce nu schimba a zis ca e obisnuit sa stea cu motorul turat ca altfel nu trage bine. Nu am condus Kadjar cu motorul 1.2 tCe dar din cate stiam are turbo si trage de la turatii joase. Nu a folosit nici cruise control ca a zis ca nu ii place. Initial zicea sa dezactiveze si S&S dar dupa ce a vazut cum functioanea, a zis ca e mai OK ca la Kadjar si l-a pastrat. Masina mi-a placut cum se simte ptr pasager. Ultima bucata de drum pana la pensiune (5 Km) au fost facuti pe drum neasfaltat si cu foarte multe gropi. Nu am simtit jantele de 19’ ca fiind neconfortabile asa ca si la iarna ma gandesc sa le pastrez si sa cumpar anvelope de iarna pe 19’. Initial ma gandeam sa cumpar pe 17’. Sta bine pe curbe si e foarte confortabila. De exemplu cand am mers pe la Paraul Rece in Kadjar  si Avensis ca pasager, am simtit oarecare “rau de masina” . Acum a fost foarte OK.

De azi am din nou permis de conducere si sper sa il pastrez.  Mi-a placut ca pasager dar totodata mi-a facut si o pofta de condus si abia astept urmatoarea iesire.  Urmeaza o spalare, ca masina a stat o luna in garaj si e murdara rau de tot. A fost plina de praf si a mai si plouat…arata saraca… O sa-i fac niste poze asa murdara pana la spalare.

Am rezolvat si cu inmatricularea la fel de repede ca la DITL. Am avut programare online la 8:45, la 9 am terminat, m-am dus peste 2 zile si am ridicat numerele la fel de repede. Nu prea inteleg de ce sunt persone dispuse plateasca 100 de euro la o firma sa se ocupe de inmatriculare.

#30
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 stiinta82, on 18 aprilie 2017 - 13:15, said:

Mulțumesc,

Am uitat sa trec și asta la părți nașpa, dar sunt obișnuit cu deciziile tâmpite ale japonezilor. La Avensis, de exemplu, nu aveam butoanele pentru oglinzi luminate...

 LauCalin, on 18 aprilie 2017 - 13:10, said:

Da, misto masina! Drumuri bune sa ai! :)
Dar nu am cum sa nu observ o chestie a la masina de 12000 de euro, uitandu-ma la batul care tine capota motorului. Au japonezii astia un stil sa se faca de kko la lucruri atat de simple! Oare era chiar atat de scump sa puna un telescop la o masina de peste 20 000 de euro?!
Este o masina adusa din Japonia, care, cu tot transportul si toate taxele aferente, tot este o alegere mai buna dpdv al raportului pret/dotari decat o europeana de aceeasi talie.

Felicitari pentru achizitie ! Din ce in ce mai multe japoneze/coreene in trafic. Foarte bine.

LE: fa ceva si schimba titlul topicului cu unul 100% scris in romana.

Edited by curentelectric, 12 June 2017 - 19:06.


#31
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ai probleme cu vopseaua? Stiu ca la nuanta aia doar daca te uiti la ea se zgarie.

#32
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 curentelectric, on 12 iunie 2017 - 19:05, said:

LE: fa ceva si schimba titlul topicului cu unul 100% scris in romana.
Adică Maţuda 6 G165 MT Revoluţie te-ar satisface?

#33
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Până acum nu,dar nu prea am folosit-o. A sta în garaj și când o sa ma duc la spălatorie o sa le dau prosopul meu sa o șteargă.

#34
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 matrwe, on 13 iunie 2017 - 09:18, said:

Adică Maţuda 6 G165 MT Revoluţie te-ar satisface?
N-ai tu treaba cu satisfactiile mele. Baga un ochi in poza asta si intreaba-te tu si raspunde-ti in gand care din titluri incepe diferit ?

Grafie latina, poftim.
Greseala mea si copilaria (puerilitatea) ta.

Attached Files

  • Attached File  x.jpg   123.56K   110 downloads

Edited by curentelectric, 15 June 2017 - 14:11.


#35
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006

 curentelectric, on 15 iunie 2017 - 14:09, said:



Ce probleme au unii...

#36
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 curentelectric, on 15 iunie 2017 - 14:09, said:


N-ai tu treaba cu satisfactiile mele. Baga un ochi in poza asta si intreaba-te tu si raspunde-ti in gand care din titluri incepe diferit ?

Grafie latina, poftim.
Greseala mea si copilaria (puerilitatea) ta.

esti tare plicitisit, asa-i?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate