Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

scalp foarte gras

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Buna ziua,
de aproximativ 1 an ma confrunt cu o problema foarte mare de care nu pot sa scap si anume parul meu se ingrasa foarte repede, il spal dimineata iar seara deja are exces de sebum. Am folosit toate sampoanele din comert, si Seboderm, Dercos, Cattier zilnic si tot degeaba. Mentionez ca faceam coji dupa ambele urechi de care am scapat cu AURDERM in 1 saptamana. Se mai confrunta cineva cu aceasta problema ?

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
scalpul foarte gras se intelege de minune si cu excesul de cheratina, parca sunt vorbite sa faca necazuri oamenilor cu anumite componente in exces din organism sau cu lipsa altora.  dar, oricum, apa si sapunul sunt dusmanul ambelor. cel mai bine apelezi si la un dermatolog care sa aiba habar si de nutritie pentru ca totul, in fond, pleaca de la ce bagam in noi. suntem ceea ce mancam. pot pune pariu ca iti place grasimea, ai manca si untura pe paine chiar.

Edited by androholic, 17 April 2017 - 23:12.


#3
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
^Nu neaparat. Am aproape aceeasi problema (ma spal pe cap de 4-5 ori pe saptamana). Nu prea mananc grasimi (nici nu am voie, fiind operat de fiere in iarna), evit pe cat posibil prajelile si de grasime animala nici nu se pune vorba, nu mancam oricum. Am incercat si sa nu mai folosesc fixativ/ceara, insa am observat ca nu se trage de la astea.

Edited by alekz31, 17 April 2017 - 23:54.


#4
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postandroholic, on 17 aprilie 2017 - 22:58, said:

pot pune pariu ca iti place grasimea, ai manca si untura pe paine chiar.
Vezi să nu, eu mănânc grăsime cu proteine non-stop și am părul uscat 24/7 Posted Image
Eu chiar pun de multe ori ulei de cocos pe el, pentru că îl hrănește și oricum nu pare gras nici măcar dacă pun asta pe el.

Concluzie : forumul nu este cabinet medical. Dacă asculți ce zice fiecare, există riscul să devii vegetarian.

Mergi la medic.

Edited by Surgeoniac, 17 April 2017 - 23:51.


#5
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
grasime animala nu mananc deloc, mananc insa cam mult junk food si prajeli. credeam ca stiti vreun tratament care a avut efect la voi

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Vichy Dercos a avut efect la mine cam aproape 2 ani de zile, acum a revenit matreata cu coji cu tot. Cam din 2003 de la 18 ani am aceasta dermatita seboreica, ma tund cu numarul 1 lunar, nu ma deranjeaza neaparat scalpul gras cat matreata, fulgii vizibili si cojile.

De mancat da, cam multa carne si prajeli, dulciuri, uneori si fast food, sunt supraponderal de mic si e singurul meu viciu, chiar asa s-a exprimat o dermatoloaga la cabinet "el e mai grasut si deci e si mai seboreic".

Dar cred ca si stress-ul amplifica matreata, am avut cand eram mic si ma stresa scoala, intre 2005 si 2014 nu prea am mai avut matreata, a reaparut brusc in ianuarie 2014 cand am aflat ca tatal meu are cancer si va deceda in 6 luni, ceea ce s-a si intamplat, de atunci nu am scapat decat 2 ani la trecerea pe Vichy Dercos, acum ar trebui sa gasesc alt sampon de genul, sunt scumpe rau astea dar mai bune decat cele obisnuite care nu mai sunt ce au fost, Head & Shoulders si Wash & Go imi tripleaza matreata.

Edited by Neaceasca85, 18 April 2017 - 00:17.


#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Fi-mea a suferit de asa ceva. Am dus-o la dermatolog, a facut vreo 2 ani tratament cu diverse creme si lotiuni. Aveau efect, dar dupa un timp destul de scurt cojile reapareau.
Era o problema mare si, brusc, s-a rezolvat de la sine. Probabil cauzele sunt stresul / modificarile hormonale.

#8
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Eu am avut problema asta inca de la intrarea in pubertate. Singura metoda prin care am reusit s-o tin cat de cat sub control a fost frectionarea zilnica cu lotiune Gerovital H3 (asta era prin 1983, cand inca se fabrica in Romania Gerovital de catre Institutul Ana Aslan, in ziua de azi nu stiu daca se mai gaseste). Si acest tratament a avut efect doar atata cat l-am aplicat. In momentul in care n-am mai gasit lotiunea respectiva, problemele au reaparut.
Neplacut a fost faptul ca, odata cu plecarea in armata si purtarea in permanenta a bonetei (si ulterior caschetei) militare, pe langa seboreea excesiva a inceput sa-mi cada masiv parul si nu s-a mai oprit deloc din cadere, cu toate tratamentele pe care le-am urmat in perioada 1987-1989. Din 1989 am realizat ca ma lupt cu morile de vant si m-am resemnat cu ideea ca la un moment dat voi fi chel. Asa se face ca, dupa ce in anii de liceu aveam un par atat de des incat atunci cand era proaspat spalat, efectiv nu puteam sa bag pieptenele in el, am ajuns in situatia in care de cca. 22 de ani eu nu mai folosesc pieptene, fiindca nu mai este cazul. M-am obisnuit atat de mult cu lipsa parului, incat cel care mi-a mai ramas (la ceafa si tample) il tund zero mereu, dar fac asta si pentru a evita seboreea, intrucat pe acele zone, cum creste cativa mm parul, imi apare din nou matreata si "cojile". Dupa fiecare spalare a capului (cu sampon antimatreata), frectionez scalpul cu Dermapin, o solutie pe baza de propolis si laptisor de matca, ce se gaseste pe la magazinele cu profil apicol sau cu produse pe baza de plante.

#9
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
eu nu fac coji, doar se ingrasa excesiv si am observat ca imi creste FOARTE lent spre deloc in partea de sus, adica in locul unde aplic zilnic sampon, pentru ca in parti sunt tuns foarte scurt si nu exista exces de sebum

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Calvitie nu am (inca) la cei 32 de ani neimpliniti, tatal meu a dezvoltat calvitie frontala incepand cu varsta de 45 de ani. Dar nu a avut niciodata matreata.

Am un par aspru, cret si foarte des pe care nu-l suport mare si de asta ma tund mereu cu numarul 1 indiferent de sezon. Caciula port doar la temperaturi de sub 0 C, avand si maneca scurta tot anul, iarna pe sub geaca. De armata din fericire am scapat.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostMaddow1, on 17 aprilie 2017 - 22:45, said:

Buna ziua,
de aproximativ 1 an ma confrunt cu o problema foarte mare de care nu pot sa scap si anume parul meu se ingrasa foarte repede, il spal dimineata iar seara deja are exces de sebum. Am folosit toate sampoanele din comert, si Seboderm, Dercos, Cattier zilnic si tot degeaba. Mentionez ca faceam coji dupa ambele urechi de care am scapat cu AURDERM in 1 saptamana. Se mai confrunta cineva cu aceasta problema ?

pai cu cat il speli mai des, cu atat mai rapid apare sebumul. e un cerc vicios. tenul, cum iti este - normal, uscat, mixt sau gras? cat de des iti dai cu mana prin par/pe crestetul capului ?
ia un supliment alimentar care sa contina seleniu, magneziu si zinc. acesta contribuie la reglarea secretiei de sebum la nivelul pielii fetei si scalpului.
evita o perioada mancarea nesanatoasa si prajelile. da, e greu, stiu. dar nu imposibil.
incearca si samponul uscat, astfel incat sa te speli pe cap mai rar. la 2 zile, apoi la 3, samd.
foloseste un sampon pentru bebelusi, este mai bland cu scalpul si parul.
sau poti incerca noile produse de la elseve, cele cu argila - masca, sampon, sampon uscat.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Banuiesc ca dermatologul va spune: "fara ciocolata, condimente, seminte".

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMaddow1, on 17 aprilie 2017 - 22:45, said:

Buna ziua,
de aproximativ 1 an ma confrunt cu o problema foarte mare de care nu pot sa scap si anume parul meu se ingrasa foarte repede, il spal dimineata iar seara deja are exces de sebum. Am folosit toate sampoanele din comert, si Seboderm, Dercos, Cattier zilnic si tot degeaba.

Un scalp foarte gras si plin de matreata, scuame si altele, e un scalp abuzat cu chimicale. Iti recomand sa-l speli cel mult o data pe saptamana cu sampon comun pentru par gras. In timp o sa-si revina.

#14
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Incearca cu otet de mere(bio). Stiu ca da rezultate okish. Gasesti pe net destule review-uri legate de asta.

#15
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012

View Postcorinadaniela, on 18 aprilie 2017 - 10:29, said:


pai cu cat il speli mai des, cu atat mai rapid apare sebumul. e un cerc vicios. tenul, cum iti este - normal, uscat, mixt sau gras? cat de des iti dai cu mana prin par/pe crestetul capului ?
ia un supliment alimentar care sa contina seleniu, magneziu si zinc. acesta contribuie la reglarea secretiei de sebum la nivelul pielii fetei si scalpului.
evita o perioada mancarea nesanatoasa si prajelile. da, e greu, stiu. dar nu imposibil.
incearca si samponul uscat, astfel incat sa te speli pe cap mai rar. la 2 zile, apoi la 3, samd.
foloseste un sampon pentru bebelusi, este mai bland cu scalpul si parul.
sau poti incerca noile produse de la elseve, cele cu argila - masca, sampon, sampon uscat.
tenul este mixt, iau de 1 luna Forcapil dar inca nu se vad rezultate. Am sa incep sa il spal la 2 zile iar in ziua in care nu o fac, sa folosesc sampon uscat Batiste.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate