Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Problema aerosoli aparat Laica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,523
  • Înscris: 15.06.2007
Am fost azi la pediatru cu fiul meu sa-l vada ca e cam racit,   si mi-a facut o reteta pentru aerosoli.
Ok, am cumparat cele necesare: fiole antibiotic GENTAMICINA 1ml;
fiole ser fiziologic 5ml
fiole antiinflamator dexametazona "dexamed" 2ml
Fac combinatia, 1ml gentamicina+1ml dexametazona+3ml ser fiziologic (apa cu sare 1%, cred) si nimic!
Aparatul avea apa pana la semn, recipientul cu medicament bolborosea continutul pe verticala  apoi se imprastia in apa dedesubt. Nici un "strop" de abur.
Wtf? Pun apa jos, apa in recipientul de sus, si merge! Face aburi.
Refac reteta, si nimic.
Pun iara apa cu apa, si iese abur!
Refac reteta a 3-a data , insa FARA Gentamicina, si functioneaza.
Ce naiba poate sa fie? Nu se amesteca antibioticul cu restul ingredientelor?
Pana la urma i-am pus copilului doar ser fiziologic cu dexametazona, ca doar asa functiona.
Intrebarea mea este, de ce nu face abur daca adaug gentamicina?

#2
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Daca e aparat cu ceata dinaia rece nu face "abur" in apa cu sapun, de exemplu. Banuiesc ca or mai fi si alte combinatii de lichide, cum ar fi medicamentul tau.

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
E cumva uleioasa? Chiar daca nu se vede la ochi, substantele uleioase nu pot fi nebulizate
cu aparat cu ultrasunete (sau in orice caz nu la o putere atat de mica).
Noi am incercat cu penicilina pulbere, pe care am dizolvat-o in serul fiziologic, si a mers.
Vezi daca se gaseste gentamicina sub aceeasi prezentare (pulbere).

Edited by Razvan_N, 17 April 2017 - 23:20.


#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
N-ai prin zona ta vreo salina? Te rezolva de toate probleme la copil si nu mai indopi copilu cu toate chimicalele din medicamentele alea

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca i-a prescris gentamicina copilul are infectie bacteriana. Nu se rezolva la salina.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Gentamicina se prescrie la infectii puternice , se evita pe cat posibil acest antibiotic datorita faptului ca organismul va crea imunitate fata de acesta , dupa 20 de ani daca va avea nevoie nu va sti de ce nu reactioneaza ... (daca este pentru amestec in solutie de aerosoli e altceva- ma refer strict la injectabil))

Edited by ldpe, 18 April 2017 - 07:41.


#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Mie mi s-a parut ciudat aparatul de la LAICA. Am si eu aceeasi reteta, in cantitate modificata si la mine aparatul functioneaza. Numai ca am mers pe ceva mai ieftin. Banuiesc ca tu l-ai luat pe cel la vreo 250 de ron.

Am vazut in prezentari ca cel de la LAICA are nevoie de lichid ( apa, parca ) undeva in recipient. Asta a fost motivul pentru care nu l-am ales. La mine combinatia de gentamicina + ser + dexametazona functioneaza. Fumeg ca furnalul...

Fa combinatia asa:
Dexa 1ml + Gentamicina 1ml in seringa si agit-o putin.
Serul il adaugi dupa ce faci prima combinatie. Il pui in recipient si incerci.
Daca am gresit cantitatile, le faci cum ti-a spus medicul. Eu ti-am indicat cum sa incerci.

PS: Atentie sa faceti gentamicina sub supraveghere medicala. Cel putin prima tratare. Pot sa apara dureri de cap, senzatie de gat uscat, inrosirea excesiva a fetei sau alte lucruri.

Edited by paso87, 18 April 2017 - 07:43.


#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Incearca sa pui aparatul la inaltimi diferite fata de masca - e o problema de "tiraj". Fa o proba fara furtun sa vezi daca merge.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,523
  • Înscris: 15.06.2007
Am vorbit si cu doctorul. Asta e! Am nimerit o farmacista care gandea cu p*** . Proasta trebuia sa-mi dea ceva  pretabil pentru aerosoli, nu injectabil. Am fost la alta farmacie si am cerut ACC,  si am primit o cutie pe care scria clar ca este destinat pentru aerosoli.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Am nimerit o farmacista"
Mai nou vorbim despre vanzatoare de medicamente !
Farmacist inseamna altceva ...

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,523
  • Înscris: 15.06.2007
Atunci nici farmacii nu mai exista.. farmaciile adevarate faceau preparate dupa reteta. Astea sunt doar niste pravalii de medicamente.

Edited by tfmercedez, 23 April 2017 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate