Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Batai in volan

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, in cauza este o octavia de 1.6 aprox 76000 km. De curand am luat anvelope de vara noi(goodyear efficient grip) si le-am montat pe masina. Am observat ca pe la 120-140km/h apare o bataie in volan, parca putin si in scaun. Anvelopele au fost echilibrate bine (teoretic) cand au fost puse dar prietena a constatat bataile apoi azi vazui si eu. Poate sa fi fost si altceva sau sa ma duc sa echilibrez iar rotile in alta parte? E ciudat ca daca accelerez brusc pana la viteza aia nu pare sa se simta, trebuie sa mentin putin viteza sau sa las in frana d motor lent ca sa apara.... chestia e ca miercuri trebuie sa si plecam la ceva km in afara orasului si si incerc sa imi fac o idee cat d sigur este. Maine as face o reechilibrare dar parca canf ma uit la vulcanizarile astea....

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu cumva o fi vre-un suport de la motor uzat ?? Multi or sa spuna '' ce are sula cu prefectura '' , dar daca motorul are vibratii necontrolate , se pot transmite peste tot , mai ales ca spui si de scaun .

#3
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postgeopsi, on 17 aprilie 2017 - 22:12, said:

Salut, in cauza este o octavia de 1.6 aprox 76000 km. De curand am luat anvelope de vara noi(goodyear efficient grip) si le-am montat pe masina. Am observat ca pe la 120-140km/h apare o bataie in volan, parca putin si in scaun. Anvelopele au fost echilibrate bine (teoretic) cand au fost puse dar prietena a constatat bataile apoi azi vazui si eu. Poate sa fi fost si altceva sau sa ma duc sa echilibrez iar rotile in alta parte? E ciudat ca daca accelerez brusc pana la viteza aia nu pare sa se simta, trebuie sa mentin putin viteza sau sa las in frana d motor lent ca sa apara.... chestia e ca miercuri trebuie sa si plecam la ceva km in afara orasului si si incerc sa imi fac o idee cat d sigur este. Maine as face o reechilibrare dar parca canf ma uit la vulcanizarile astea....
ce jante are masina? Mai mult ca sigur prietena ta o dat cu ea de ceva si acuma or aparut respectivele batai. Nu au  de la ce sa fie inafara de roti sau ansamblu care conecteaza rotile de masina (care la fel se strica daca dai cu ea de ceva). Daca ii de la motor o sa simti miscari sau chiar vibratii neobisnuite in schimbator, "suturi" la mers constant, zgomot, vibratii, si mai is. Din ce an ii masina? Preventiv, eu am un sfat: Nu lasa masina pe mana femeii ca o sa apara tot mai multe dinastea. Du-te cu ea la echilibrat din nou si o sa intelegi
mai exista si varianta anvelopelor defecte din fabrica. Sirmele din ele rupte sau sa aiba bolfa, da la partea cu sirmele rupte is mai multe simptome

Edited by turbocompresor, 17 April 2017 - 22:33.


#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postturbocompresor, on 17 aprilie 2017 - 22:31, said:

Nu lasa masina pe mana femeii ca o sa apara tot mai multe dinastea.
WTF? :facepalm:

#5
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Pai daca face dupa ce ai schimbat rotile ti-ai raspuns singur la intrebare. Sfatul meu, du masina la un service mai serios care iti da garantie, eu m-am lecuit de vulcanizari dastea de la coltu' strazii unde habar nu au pe ce lume traiesc.

#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Echilibrarea teoretic buna poate sa nu fie buna deloc. Am trecut si eu prin asta si m-am dus inapoi la cei care mi-au montat anvelopelele.
Au luat toate rotile la reechilibrat, iar doua dintre ele le-au desfacut si montat anvelopa pe janta in alta pozitie.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai fi luat Tigaruri sau alte petarde d-astea ieftine, "asa face toate"... sunt de slaba calitate. Dar tu ai luat ceva bun... Vaz ca esti din craiova... la "clinica" aia din apropiere de metro ai fost?

Edited by _R_A_D_U, 18 April 2017 - 06:33.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am patit si eu .A sarit un plumb de echilibrare. A ramas doar tabla aia care il tine pe janta. Valabil la jante de tabla. La aliaj sunt plumbi lipiti.

#9
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postturbocompresor, on 17 aprilie 2017 - 22:31, said:

Nu lasa masina pe mana femeii ca o sa apara tot mai multe dinastea.
Exact, femeile nu au ce cauta la volan, la oala cu ele. Bine ai zis-o compresorule!

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
la orice set de anvelope noi trebuie refacuta echilibrarea dupa cateva sute de km

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postjericho, on 18 aprilie 2017 - 08:09, said:

la orice set de anvelope noi trebuie refacuta echilibrarea dupa cateva sute de km
De ce ?

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
pentru ca abia dupa 2-300 de km cauciucurile noi se vor aseza cum trebuie, atat pe asfalt cat si pe janta
cauciucurile noi pot avea mici diferente de greutate

Edited by jericho, 18 April 2017 - 08:32.


#13
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

View Postjericho, on 18 aprilie 2017 - 08:09, said:

la orice set de anvelope noi trebuie refacuta echilibrarea dupa cateva sute de km
Asa am auzit si eu, dar n-am pus in practica niciodata. Cica dupa cateva sute de km, se mai "lasa" anvelopele, se mai asaza pe janta...

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta mi se pare o aiureala maxima ! Odata fixata si umflata , anvelopa nu se mai roteste pe janta deci chestia cu " asezatul " mai bne dupa cateva sute de km este exclusa .Ar fi la fel cu o anvelopa sh montata pe o noua janta si o alta masina - pe bune ?!
Is curios de unde stiti chestiile astea ? Ceva sursa , teste sau doar presupuneri ?!

P.S. Ar fi ceva adevarat in cazul unei verificari daca anvelopa are defecte din fabrica , altfel nu prea .

Edited by Baxon, 18 April 2017 - 08:37.


#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Am patit si eu acelasi lucru. La mine problema a fost anvelopele vechi de iarna, cum le-am pus pe cele de vara nu s-a mai simtit nimic.

#16
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

View Postjericho, on 18 aprilie 2017 - 08:28, said:

pentru ca abia dupa 2-300 de km cauciucurile noi se vor aseza cum trebuie, atat pe asfalt cat si pe janta
cauciucurile noi pot avea mici diferente de greutate

Asta era valabil cu niste zeci de ani in urma.

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View PostNemo2017, on 18 aprilie 2017 - 08:39, said:


Asta era valabil cu niste zeci de ani in urma.
la mine a fost valabil anul trecut cu niste nokian-uri de iarna

#18
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Si eu patesc la fel pe o astra g, culmea tot la 120-140 km/h. Am facut o roluire, am echilibrat rotile si am scapat, testat duminica. Jante de tabla si anvelope BF Goodrich G-Grip

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate