Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

GeForce GTX1060 3GB probleme de overscan si de framerate in aplicatii 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De la inceput precizez. Referitor la titlu, cand ma refer la 3D aici, ma refer la filme 3D in format frame packing (de genul celui livrat de playerele blu-ray 3D) si la jocuri vizualizate 3D (nu poligoane si alte acareturi, ci senzatia de spatialitate creata de placa video).

Pe scurt, am o placa MSI GeForce GTX 1060 Armor OCV1 3GB, Windows 7 x64 Ultimate, televizor 3D LG, legatura intre placa video si televizor prin cablu HDMI 1.4. Pe 2D, jocuri, filme, aplicatii desktop, etc. placa ruleaza la 1920 x 1080p / 60 Hz perfect. E intinsa pe tot ecranul, am frame rate bun (am bottleneck pe procesor, dar e in regula, nu ne legam de el, pe acelasi procesor si o placa video mai slaba, dar AMD (HD7850) mergea foarte bine pe 3D), deci totul e in regula. Cum incerc sa vad un film blu-ray 3D sau sa joc un joc 3D (efect stereoscopic sau cum se numeste, sa nu incurc cu jocurile 3D), placa comuta pe 3D, lucru normal, dar comuta frecventa de refresh la 24 Hz si intinde prea mult imaginea pe ecran, capetele iesind rezonabil in afara zonei de vizualizare. In plus, frame rate-ul cade undeva pe la 5 FPS si nu pot nici juca nimic, nici viziona niciun film. Am citit ca NVIDIA, in infinita lor intelepciune, ofera doar 24 Hz la 1920 x 1080p sau 30 Hz la 1280 x 720p, dar niciunde nu pomeneste de problemele de framerate slab sau de overscan. In plus, in setari exista optiune de resize, dar nu la 3D (e shaded si nemodificabila).

Ceva idei si sugestii cum pot (daca pot) sa vad filmele cu framerate bun si cu imaginea pe tot ecranul ? Nu ma deranjeaza cei 24 Hz, in fond atat au discurile blu-ray, dar ma deranjeaza framerate-ul slab rau si imaginea intinsa prea mult. Dracu m-a pus sa-mi iau Nvidia in loc de AMD, dar acum faptul e consumat. Cu vechea HD7850 nu aveam problemele astea. Driverele de la Nvidia sint la zi. Procesorul e AMD FX-6300 si am 16 GB RAM DDR3. Suficient pentru a vedea filme 3D ok. Din nou, ce pot face ? Merci.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Televizorul ala nu e cumva si smart tv ? Daca da mai bine vezi filmele direct via DLNA folosind playerul tv-ului.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E smart, am si player blu-ray 3D standalone, deci pot vizionaliza discurile 3D direct, dar sa ramanem la problema care ma seaca. Posted Image Ma gandesc ca ar trebui sa poata fi rezolvata cumva.

Am uitat sa spun. Ca player software folosesc Total Media Theatre 6.0.

Edited by Ion_de_la_Raion, 17 April 2017 - 18:20.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Ce conexiuni ai cu monitorul, hdmi sau dvi ?

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
HDMI, am scris mai sus.

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 17 aprilie 2017 - 18:02, said:

legatura intre placa video si televizor prin cablu HDMI 1.4.

View Postandreic, on 17 aprilie 2017 - 18:34, said:

Ce conexiuni ai cu monitorul, hdmi sau dvi ?
Data viitoate sintem mai atenti ?!

#7
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
televizoarele nu-s bune pe post de monitoare. Deaia ii televizor si monitor, pentru ca is doua lucruri diferite. Tv-u ala nu cumva ii 1080i ? ii diferenta dintre 1080P si 1080i. Ca sa nu mai zic ca refresh rate-u la televizoare ii o gluma proasta. Parerea mea ii sa-ti iei un monitor mai mare, daca nu ai, si sa te uiti pe ala (is destule ultra wide cu rezolutii mari ideale pentru filme. Daca te joci jocuri, un 1440p (sau cat o fi) ii arhisuficient)
Placa video n-are nimic

Edited by turbocompresor, 17 April 2017 - 21:18.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Televizorul (sau televizoru cum ai spune tu) nu "ii" 1080i, e 1080p. Acelasi televizor, acelasi sistem (alta placa) mergea perfect.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 17 aprilie 2017 - 18:35, said:

HDMI, am scris mai sus.
Nu prea e overscan atunci... poate face scaling din setari pe video overlay.

Edited by andreic, 17 April 2017 - 21:45.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu ce face, cert e ca-mi intinde imaginea prea mult. Si merge si sacadat. Ceva sugestii ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate