Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Surubelnite precizie - Unior vs Holzer Profi

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Erwin_Rommel, on 18 aprilie 2017 - 20:41, said:

E normal ca un material de teapa Chrome Vanadium sa se indoaie in felul asta? Eu cred ca este un fals.
Asa cautam la un magazin specializat in aparate de foietaje si paste fainoase, la toate zicea INOX 19-10, dar le atragea magnetul...

Molibdenul ii da rezistennta - daca are. Chiar si 0,5% poate sa creasca rezistenta de cateva ori.
Vanadiul da tenacitate, rezistenta la uzura.
Cromul da duritate, dar aliajul devine mai casant.

Unior are la unele surubelnite aliaj crom-molibden-vanadiu, dar toate cele plate au capul prea lung...

Am si eu o ruleta Unior de 5m, modelul ceva mai compact. (sunt doua modele).
A mea e OK, deocamdata rezista bine si o folosesc profesional de aproape 2 ani.
Nu face insa singura toata treaba, pt. ca folosesc si un telemetru cu LASER Bosch albastru.

Edited by loock, 18 April 2017 - 21:17.


#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 Erwin_Rommel, on 18 aprilie 2017 - 19:39, said:

Sunt rare si scumpe din motivul securitatii, si probabil pentru ca nu exista cerere de asa ceva. Eu totusi nu pricep de ce la fierul meu de calcat era nevoie de surub se siguranta...Garantie nu a avut cine stie ce...
eu genul asta de surubelnita o bricolez singur cu o pila si o surubelnita veche.

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Fane, on 18 aprilie 2017 - 21:09, said:

eu genul asta de surubelnita o bricolez singur cu o pila si o surubelnita veche.

E o idee buna pt bricolaj si aplicatii limitate.
Dar trebuie sa ai surubelnite vechi stricate, eu nu am pt ca am doar surubelnite foarte bune care nu se strica daca nu sunt abuzate absurd.
Eu povesteam ca am torsionat odata un bit wera, nu o surubelnita...
Am avut o experienta neplacuta cu o surubelnita Stanley TT care s-a mancat de parca era din branza, insa era subtire si am scapat de ea. Nici sula nu merita sa fac din material asa de prost...
Sau poti sa folosesti si cuie sau piroane, dar cele din fier sunt moi, iar cele din otel se uzineaza greu.
Apoi trebuie sa le pui si maner...
Cele din otel pot fi decalite, prelucrate, apoi recalite si revenite, insa in timpul asta ma duc si fie imprumut una daca am nevoie urget, fie o cumpar sau comand.

Am avut de reparat odata pe langa scule industriale, si un foehn casnic de par.
Avea niste holtzsuruburi cu cap triunghiular de o marime ciudata.
A trebuit sa scotoceasca vecinul meu prin 3 truse de ciudatenii pana l-am gasit pe cel potrivit ( avea de 4 marimi relativ apropiate, si doar unul se potrivea...)

Edited by loock, 18 April 2017 - 21:49.


#40
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Am si eu la munca un set de 7 surubelnite pt electronisti de la Unior si 2 clesti pt electronisti. Desi le folosesc rar am fost dezamagit de ele, surubelnitele sunt slabe, una dreapta am reusit sa o torsionez desi n-am fortat-o tare iar la PH-uri se observa deja uzura. Clestii ( doua modele de ''sfic'') sunt oribili ,design execrabil, sunt foarte butucanosi si nepractici avand in vedere destinatia, ca material nu stiu inca pt ca-i folosesc f rar.
Inainte de setul asta de surubelnite am avut 3 surubelnite Wiha cumparate la bucata , desi le-am folosit mult mai des n-am avut ce sa le reprosez, mult mai rezistente.
Mai am la munca  de la Unior un cleste de sertizat RJ45 si RJ11, a sertizat sub 100 de mufe si deja da rateuri, se observa cu ochiul liber ca unii ''dinti'' sunt mai scurti ca ceilalti....
Mai am si o trusa de electrician cu 4 surubelnite si 2 clesti parca, la asta clestii par ok la calitate , surubelnitele insa sunt de calitate medie sau sub medie, cam ca cele care se vand la Lidl, exceleaza insa la husa, aia e intr-adevar robusta si de calitate :)
Concluzia mea e ca daca vreau neaparat o surubelnita fina sau un cleste mic de calitate nu asi alege Unior.

#41
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014


 loock, on 17 aprilie 2017 - 16:21, said:

Surubelnitele profesionale si industriale e normal sa fie mai scumpe pt ca sunt mult mai bune, uneori practic infinit mai bune.

Nu vad la ce ai putea sa folosesti PH 000 si 00.
Nici la ceasuri n-am prea vazut asa ceva decat extrem de rar...

PH 0 e comuna la camere foto si obiective.
PH 1 e comuna la electrica mica.
PH 2 e comuna.
PH 3 e comuna la electrica mare.
Rar mai vad si PZ pe la unele echipamente dar destul de rar.
In general PZ sunt comune la holtzsuruburi.

..

La aparate foto se folosesc cu precãdere șuruburi standard japonez. Seamãnã cu alea Philips dar au profilul diferit.



#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 DaculScoril0, on 19 aprilie 2017 - 07:16, said:

La aparate foto se folosesc cu precădere șuruburi standard japonez. Seamănă cu alea Philips dar au profilul diferit.

Te referi la JIS care seamana superficial cu Phillips dar are varful mai lung, si normal trebuie notata floarea cu un punct adancit pe unul din sectoare.

Insa majoritatea camerelor japoneze au PH, nu JIS.
Or fi si cateva ciudatenii cu JIS, dar mai degraba gasesti la motociclete asa ceva...

Problema cu unele PH0 de camere si mai ales de obiective e alta, si intradevar e o problema destul de mare.
Uneori suruburile sunt intepenite, oxidate, lipite, sudate, ba chiar si sigilate cu epoxi, pe langa alte threadlocker-e slabe/ medii / tari.
Si atunci daca nu compensezi cu ceva, desfacerea cu forta bruta ar necesita un cuplu de sute de ori mai mare fata de cel pt. care e proiectat capul PH0. adica in loc de 0,1 - 0,2+ Nm, ar fi nevoie de zeci de Nm, si evident ca surubelnita scapa si asta e catastrofa, evident ca se face praf si surubul - iar catastrofa, si surubelnita, poate si obiectivul de mii de euro, camera, etc...

Pt. asta pe cele oxidate se pune neofalina apoi WD40, etc.
Daca sunt sigilate cu epoxi sau threadlocker trebuie incalzite local cu un letcon sau ceva similar.
Si incalzirea e o problema pt. ca se dilata surubul si atunci e si mai intepenit...
Si foarte important, se folosesc surubelnite foarte speciale, EXTREM de ATIPICE, de FORTA pt. PH0, si se si utilizeaza cu o grija iesita din comun.
Se infoliaza si protejeaza partile fragile.
Se slabesc suruburile cu neofalina daca sunt oxidate in metal, sau cu incalzire daca sunt sigilate.
Ideal trebuie surubelnita cu tija de 100-150mm ca sa se poata pozitiona usor cat mai perpendicular, ca sa nu scape.
Tija si varful trebuie sa fie facuta din otel inalt aliat si sa reziste la cupluri de sute de ori mai mari decat e proiectat PH0 sa reziste. Exista asa ceva dar sunt extrem de rare, iar cele care au si rezistenta si tija de 100-150 mm sunt mai rare decat extrem de rare, dar exista si ele...
In fine, dupa slabire si inarmare cu scula speciala, se plaseaza cat mai perpendicular - extrem de important, si se apasa perpendicular  FOARTE-FOARTE puternic ca sa nu scape, si apoi se roteste cu un cuplu suficient care poate sa fie dupa cum am amintit si de sute de ori mai mare decat e proiectat PH0 normal sa reziste.
Mauser a facut pt Zeiss astfel de surubelnite, si dupa abuz zilnic inimaginabil timp de 50 de ani, inca au capetele OK....
Apropo de Mauser, otelul lor si obiective, ghici la ce e bun un subler Mauser - spanner pt desfacut obiective.
Oricum acum nu mai folosim modele cu vernier, si un subler Mauser vechi cu vernier are un otel asa de bun ca nu se decalibreaza nici cu miimi de mm doar de la desfacut inele de obiective.
Dupa care ai nevoie de colimator optic ca sa le faci la loc...

Edited by loock, 19 April 2017 - 12:37.


#43
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Erwin_Rommel, on 18 aprilie 2017 - 19:39, said:

Sunt rare si scumpe din motivul securitatii, si probabil pentru ca nu exista cerere de asa ceva. Eu totusi nu pricep de ce la fierul meu de calcat era nevoie de surub se siguranta...Garantie nu a avut cine stie ce...
Sint rare si scumpe deoarece nu trebuie sa fie la indemina fraierilor ! , ca este exclus scopul " sigurantei " ...
Fierul meu de calcat , l-am desfacut cu ciocanul , apoi am constatat ca avea un rahat de defect ce mergea reparat ...dar deja aveam altul ...
Acum masina de tocat , are un surub cu cap triunghi , bagat in c-rul unei adincituri de circa 7 cm ... dar asta dupa cum suna , ar putea merge direct la tomberon .
Asa sintem , piata de consum . sa dau 5 mil pe o trusa , sa desfac o panarama ...mai bine cumpar alta panarama , la jumatate de pret ....
Pacat ! In vremurile trecute , pe vremea raposatului , faceam din rahat bici , pocnea si tinea de te plictiseai , reparam , modificam , acum cumperi produse care multe merita lasate direct la gunoi . Indiferent de firma si pret .

#44
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 86-APP, on 19 aprilie 2017 - 16:43, said:

Sint rare si scumpe deoarece nu trebuie sa fie la indemina fraierilor ! , ca este exclus scopul " sigurantei " ...
Fierul meu de calcat , l-am desfacut cu ciocanul , apoi am constatat ca avea un rahat de defect ce mergea reparat ...dar deja aveam altul ...
Acum masina de tocat , are un surub cu cap triunghi , bagat in c-rul unei adincituri de circa 7 cm ... dar asta dupa cum suna , ar putea merge direct la tomberon .
Asa sintem , piata de consum . sa dau 5 mil pe o trusa , sa desfac o panarama ...mai bine cumpar alta panarama , la jumatate de pret ....
Pacat ! In vremurile trecute , pe vremea raposatului , faceam din rahat bici , pocnea si tinea de te plictiseai , reparam , modificam , acum cumperi produse care multe merita lasate direct la gunoi . Indiferent de firma si pret .
Adevarat, am uitat sa mentionez si problema asta.

#45
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ba..am surubelnite de pe timpu lui ceausescu care au trecut prin torturi groaznice,folosite si pe post de dalta si pe orice post...pe cuvant scule care te tin o viata,astia acum zici ca le fac din mamaliga chiar si astea profi daca le pui sa indure ce au indurat alea se distrug rapid

#46
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 I2O, on 19 aprilie 2017 - 22:30, said:

Ba..am surubelnite de pe timpu lui ceausescu care au trecut prin torturi groaznice,folosite si pe post de dalta si pe orice post...pe cuvant scule care te tin o viata,astia acum zici ca le fac din mamaliga chiar si astea profi daca le pui sa indure ce au indurat alea se distrug rapid
Am si eu doua surubelnite universale, cumparate din bazarul rusesc prin anii 90'... surubelnita plata a fost folosita si pe post de dalta, si nu are nimic. Cea in cruce s-a faramitat putin, dar de acum nu mai are nimic. Si acum se gasesc prin targuri saptamanale...

#47
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 DaculScoril0, on 18 aprilie 2017 - 08:38, said:


caută scule Wiha. Intr-o vreme le aveau la Hornbach, Calitate nemțească.


și mie Posted Image

Sculele wiha din Romania sunt mai slabe calitativ decat cele din Germania, chiar daca sunt frumoase, am lucrat cu ambele calitati. DIn Hornbach am cumparat si eu si nu mai cumpar. Ca fapt divers am cumparat din Bucur Obor niste inbus-uri la bucata foarte ieftine de 1,5, 2 2,5, si 3 mm, excelente, le folosesc zilnic de 3 ani si nu prezinta semne de uzura.

#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Are Wera o serie de surubelnite mecanice pe care le lauda chiar ei ca pot fi folosite si pt daltuire ca sa slabesti suruburi.

Kraftform Plus – Series 900 e seria, in care o parte sunt specificate pt daltuire, nu toate.

Sunt specificate si pt daltuire:
pt. surubelnite plate:
932 A SB  ( 1 x 1,5 x 100 / 1,2 x 7 x 125 / 1,6 x 9 x 150)
932 AS  ( 0,8 x 4,5 x 100 / 1 x 5,5 x 113 / 1,2 x 7 x 138 , au cote si pt tije hexagonale de 5/6/6 si pt hexagon de strans cu cheia de 8/10/10)
Fara daltuire dar cu varf extra rezistent mai sunt plate 932 A la care sunt mai multe marimi.

Si mai au cateva serii 900 capabile de daltuire pt phillips 3 serii, pozidriv 2 serii si torx o serie.

Sunt galbene cu negru, tija trece prin maner si are maciulie expusa in capatul manerului pt ciocanire la nevoie.

Eu insa consider ca e un abuz sa folosesti  bunatate de surubelnite pt daltuire.
Se gasesc dalti daca vrei dalti...

Edited by loock, 20 April 2017 - 00:34.


#49
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Erwin_Rommel, on 19 aprilie 2017 - 22:46, said:


Am si eu doua surubelnite universale, cumparate din bazarul rusesc prin anii 90'... surubelnita plata a fost folosita si pe post de dalta, si nu are nimic. Cea in cruce s-a faramitat putin, dar de acum nu mai are nimic. Si acum se gasesc prin targuri saptamanale...
Nu am mai vazut "rusi" prin targ de prin anii 90....acum toti sunt romani si cred ca se aprovizioneaza direct din dragonu rosu
Ps:o buna perioada am folosit o surubelnita dinaia mare si pe post de schimbator cand sa rupt...ce aventuri..si uite asa aproape ca-i stricam omului topicu

Edited by I2O, 20 April 2017 - 05:38.


#50
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

 A10, on 17 aprilie 2017 - 22:45, said:

de la dedeman am luat si eu trusa asta chiar saptamana trecuta. initial am mers pt un maner de surubelnita in care sa pot pune biti si am vazut trusa asta cu tot felul de capete. Pare a fi ceva de calitate.
bitii par relativ OK, marele avantaj e ca sunt mai neobisnuiti.
Dar uite ce am patit eu cu capul de surubelnita Wolcraft. Chinezarie ordinara. Attached File  cap.jpg   69.78K   54 downloads

#51
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Klaudio, on 03 mai 2017 - 22:03, said:

bitii par relativ OK, marele avantaj e ca sunt mai neobisnuiti.
Dar uite ce am patit eu cu capul de surubelnita Wolcraft. Chinezarie ordinara. cap.jpg
Surubelnita turnata..la asta se pricep chinezii foarte bine, la ''turnari'' :)

#52
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 loock, on 20 aprilie 2017 - 00:13, said:

Are Wera o serie de surubelnite mecanice pe care le lauda chiar ei ca pot fi folosite si pt daltuire ca sa slabesti suruburi.
renumita cheie romaneasca? :)

#53
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Ann0nyym0us, on 17 aprilie 2017 - 16:13, said:


Nu inteleg, sunt produse vechi de 14 ani, sau de acum 14 ani a inceput Dedeman sa vanda de la chinezi?
Asa e....Posted Image  De fapt toti vand aceleasi produse.....Eticheta difera......si pretul care e functie de cat ce colorata e eticheta.....Poate in Hornbach sa gasesti ceva mai bun.....

#54
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Tot din dede am luat o tubulara MOB cu maner de surubelnita in care sa pot pune biti. ceva asemanator cu ce a postat Klaudio mai sus. E mult mai strasnica decat originala de la wolfcraft.

Ei zic ca le fabrica in romania

http://www.mob-ius.r.../truse-cu-scule

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yh7LZX5Bj_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by A10, 10 May 2017 - 22:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate