Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Surubelnite precizie - Unior vs Holzer Profi

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Trusa chinezeasca de surubelnite pe care am cumparat-o cu 7 lei a rezistat cu voinicie 3 ani Posted Image insa nu au inceput sa se rada bitii. Cum se intampla sa desfac cate un laptop/unitate cam de 3-4 ori pe luna, vreau sa cumpar niste surubelnite mai bune.

In principiu, am nevoie de:
PH 000, PH 00, PH 0, PH 1 si drepte  1.5, 2, 2.5

Cat timp lungimea tijei este de macar 50 mm, este ok.

Acum, optiunile.
Am vazut asta la Dedeman: Holzer Profi, set 9 surubelnite - 25 lei https://www.dedeman....54109/p/1027371
Pot sa comand de la Unior, separat bucata cu bucata, dar ajung undeva la 100-110 lei. Scule Unior am folosit in service Mercedes si s-au comportat impecabil.

Intrebarile ar fi:

1. A lucrat cineva cu Holzer Profi? In descriere par a fi CrV, dar m-am mai pacalit eu asa.
2. Merita sa cresc de 4 ori bugetul ca sa cumpar Unior? Sunt mult mai durabile, in conditiile in care sunt folosite corect?
3. Ar fi alta marca / alt set pe care nu l-am vazut, si sa contina ceea ce vreau eu?

Edited by Ann0nyym0us, 17 April 2017 - 16:10.


#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
In general Dedeman vinde chinezarii de cel putin 14 ani. Unele chinezarii sunt bune. Daca desfaci doar suruburi de laptop chiar si chinezariile mai slabe vor tine mult.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/804x1500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1027371.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceste surubelnite de precizie Holzer Profi au garantie 24 luni: https://www.dedeman....54109/p/1027371

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxmanyacs77, on 17 aprilie 2017 - 16:10, said:

Aceste surubelnite de precizie Holzer Profi au garantie 24 luni: https://www.dedeman....54109/p/1027371

Pai de ele zic, maniacule. Am editat link-ul, vazusi acum ca nu era accesibil.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Eu sunt de parere ca surubelnitele sunt super ok!Posted Image

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostUser107, on 17 aprilie 2017 - 16:10, said:

In general Dedeman vinde chinezarii de cel putin 14 ani. Unele chinezarii sunt bune. Daca desfaci doar suruburi de laptop chiar si chinezariile mai slabe vor tine mult.

Nu inteleg, sunt produse vechi de 14 ani, sau de acum 14 ani a inceput Dedeman sa vanda de la chinezi? Cu PH00 si PH000 nu prea ai ce altceva sa desfaci in afara de electronice :D

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Surubelnitele profesionale si industriale e normal sa fie mai scumpe pt ca sunt mult mai bune, uneori practic infinit mai bune.

Nu vad la ce ai putea sa folosesti PH 000 si 00.
Nici la ceasuri n-am prea vazut asa ceva decat extrem de rar...

PH 0 e comuna la camere foto si obiective.
PH 1 e comuna la electrica mica.
PH 2 e comuna.
PH 3 e comuna la electrica mare.
Rar mai vad si PZ pe la unele echipamente dar destul de rar.
In general PZ sunt comune la holtzsuruburi.

Pt PH-uri vezi Proxxon, Felo, Wera, Irazola, Unior.
Recomand de 100-150 la PH0, dar se gasesc greu mai lungi de 60.
Lungimea te ajuta sa le ti perpendiculare.

Pt. plate recomand sa fie cu varf drept si pe latime si pe grosime, nu trapezoidal.
Trebuie sa fie racordate scurt pt grosime, si drepte pe latime.
Doar anumiti producatori le fac asa, si doar anumite serii sau modele sunt asa ca bitii, stil armurier.
Gasesti la Wera anumite serii, la Proxxon la anumite serii, poate si la Irazola la anumit serii.
La Felo mai greu...
La Unior sunt dar cu varful aberant de lung si este astfel supus unor forte de torsiune inutil si nejustificat de mari.
Eu am una Unior de 1,7 plata pt ochelari, dar in general prefer alte marci.

Mai demult existau scule industriale facute de Facom, foarte scumpe dar si foarte bune.
Intre timp a scazut pretul lor, dar a scazut si calitatea, asa ca nu risc sa mai recomand mai ales ca oricum sunt scumpe si daca nici nu e justificat pretul...
Unori nu sunt multumit nici de bitii Wera plati, care nu prea rezista bine la suprasarcina, si de impact n-am vazut plati...

Pot sa-ti spun ca surubelnitele Stanley sunt ridicol de proaste. Se mananca imediat mai rau ca un non-name chinezesc.

O alta problema e ca sunt si multe suruburi si holtzsuruburi care au alte capete.
Unele au chiar capete speciale anti-tamping, TT torx cu gaura/pin, altele au chiar 5 colturi in loc de 6 plus gaura/pin, triunghiuri de diverse marimi, torxuri de diverse marimi cu sau fara anti-yamping, cu 5 si cu 6 colturi, diverse spannere propietare, 3-wey de diverse feluri, etc., etc., etc., asa ca in general nu scapi asa usor doar cu 3 PH-uri si 4 drepte....
Sunt sute si sute de feluri si marimi...

Edited by loock, 17 April 2017 - 16:39.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
un tip pe gustul meu. care scoate scule de cateva ori mai scumpe decat obiectul care-l are de reparat. :)

mie-mi plac sculele Wiha.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postloock, on 17 aprilie 2017 - 16:21, said:

Surubelnitele profesionale si industriale e normal sa fie mai scumpe pt ca sunt mult mai bune, uneori practic infinit mai bune.

Nu vad la ce ai putea sa folosesti PH 000 si 00.
Nici la ceasuri n-am prea vazut asa ceva decat extrem de rar...

PH 0 e comuna la camere foto si obiective.
PH 1 e comuna la electrica mica.
PH 2 e comuna.
PH 3 e comuna la electrica mare.

Pt PH-uri vezi Proxxon, Felo, Wera, Irazola, Unior.
Recomand de 100-150 la PH0, dar se gasesc greu mai lungi de 60.
Lungimea te ajuta sa le ti perpendiculare.

Prefer sa cumpar scule de uz industrial, daca permite bugetul, in conditiile in care stiu ca le pot depozita si folosi ok, si nu ma trezesc dupa X timp ca nu mai sunt functionale din varii motive, sau se uzeaza deosebt de repede.

In al doilea rand, da, realizez ca PH 000 sunt sanse mici sa folosesc, insa PH 00 tocmai ce am utilizat astazi pe un Dell Vostro 1500. PH 3 cred ca iese din sfera mea de uz.

Wera gasesc doar pe TME, care vinde pentru persoane juridice.

View PostFane, on 17 aprilie 2017 - 16:34, said:

un tip pe gustul meu. care scoate scule de cateva ori mai scumpe decat obiectul care-l are de reparat. Posted Image

Sunt satul sa platesc acelasi produs de mai mult ori, iar suma cumulata sa faca cat unul rezistent. Ca m-au tinut chinezariile alea atata timp, a fost probabil un eveniment unic.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
tme vinde si pt persoane fizice. am cumparat eu componente electronice de la ei pe persoana fizica.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postloock, on 17 aprilie 2017 - 16:21, said:

O alta problema e ca sunt si multe suruburi si holtzsuruburi care au alte capete.
Unele au chiar capete speciale anti-tamping, TT torx cu gaura/pin, altele au chiar 5 colturi in loc de 6 plus gaura/pin, triunghiuri de diverse marimi, torxuri de diverse marimi cu sau fara anti-yamping, cu 5 si cu 6 colturi, diverse spannere propietare, 3-wey de diverse feluri, etc., etc., etc., asa ca in general nu scapi asa usor doar cu 3 PH-uri si 4 drepte....
Sunt sute si sute de feluri si marimi...

Sincer sa fiu, nu m-am lovit pana acum de astfel de suruburi, repet, lucrez cu 3-4 produse pe luna asa ca sansele sa prind ceva cu capat mai complex sau neobisnuit sunt destul de mici.

Daca TME vinde si la persoane fizice, o sa incerc sa vad ce pret scot acolo pt Wera si Proxxon, desi sunt aproape sigur ca depasesc cu mult gama de pret pe care mi-o permit.

Edited by Ann0nyym0us, 17 April 2017 - 16:45.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ai avut noroc chior, deoarece e comun in industrie sa se foloseasca capete speciale sau chiar anti-tamping.
Se folosesc si INBUS-uri f. mici, si torxuri cu 5 colturi in loc de 6 si cu pin/gaura in mijloc, si sute de alte feluri si marimi.
Nu exagerez cu sute - chiar sunt sute...

Legat de PH00 posibil sa gasesti cate ceva ultrafin, dar rar - orice e posibil, dar atentie ca unele surubelnite chinezesti  sunt denumite gresit.

De ex. am vazut PH 0 (real) care era notata cu 1 de chinezi, si PH 00 (real) care era notata cu 0...
Nici nu au unghiurile si forma corecta, pe langa aliajul catastrofal mai prost - de sute de ori mai slab fata de unele crom-molibden-vanadiu de marca Felo/Proxxon/Irazola/Wera/Unior.

Sunt unele chinezesti pe care scrie crom-vanadiu si sunt doar cromate si in rest fier moale sau otel slab, si se mananca imediat.

Am verificat si am una Unior plata din seria micro, crom-vanadiu, de 0,30 x 1,8 x 60.
Pana acum a rezistat, insa o folosesc rar si cu multa grija.
Ma enerveaza ca la Unior au varful absurd si nejustificat de lung, si e supus unor forte de torsiune inutil de mari.
E de cel putin 2X mai lung fata de cat ar fi deja ultraarhisuficient de lung.
Ar putea sa fie lejer si de cel putin 3X mai scurt...
De ex. la a mea cu varf plat de 1,8mm, varful are 7mm lungime de unde incepe sa se ingusteze din tija, si 5mm dupa racordaj.
La marimi mai mari sunt proportional mai lungi...
Eu nu ma simt bine cu asa ceva, mai ales ca am strambat odata si un bit Wera de 4mm care avea o lungime rezonabila mica...

Edited by loock, 17 April 2017 - 17:08.


#13
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Intamplator am vazut acest topic si doresc sa va intreb, daca nu va suparati, de cum se numeste acest surub (montat la un fier de calcat produs in RPC)

Partile hasurate sunt adanciturile.
Multumesc.

Attached Files


Edited by Erwin_Rommel, 17 April 2017 - 19:06.


#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca e exact ceea ce vorbea loock, anume surub anti-tampering.

Attached File  tamper-proof-screws.png   31.7K   12 downloads

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
@Ann0nyym0us adanciturile sunt pana in margine, am vazut suruburi din astea la un aspirator,
din pacate tot nu stiu cum se cheama

Quote

Merita sa cresc de 4 ori bugetul ca sa cumpar Unior? Sunt mult mai durabile, in conditiile in care sunt folosite corect?
da, folosite corect, merita,

Edited by MarianG, 17 April 2017 - 19:22.


#16
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Se desface cu surubelnita  cu varf < spanner bit>  ; am vazut asa ceva doar in Dede , in set la 52 de lei . Sau poti decupa varful unei surubelnite asa cum am facut eu inainte sa cumpar setul.
@ initiator : o trusa de surubelnite (asemanatoare cu cele din poza) - Viha sau Vifa (nu mai retin exact) era cam 130 de lei la tme. Au avut intre 11 si 14 apr.  oferta de transport la 1 ban...probabil ca o sa mai aiba ...

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Din asta?

Attached File  U-Notched-Spanner-Sheet-Metal-Screw_0036-L.jpg   5.42K   17 downloads

#18
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca desfaci un laptop sau o unitate de trei-patru ori pe zi inseamna sa ai o afacere in acest domeniu, deci faci bani. In concluzie 100-110 lei pentru niste scule profesionale Unior nu este mult.
Scuze, acum am vazut ca ai scris de 3-4 ori pe luna. Dar ramin la parerea initiala ca 100 lei nu este mult pentru niste scule bune.

Edited by Gaby_M, 17 April 2017 - 19:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate