Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Investitie spatii comerciale

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Ma gandesc serios sa investesc in unu saul doua spatii comerciale in orase de provincie cu 50-100 mii locuitori.

Ce parere aveti ? Preturile difera foarte mult de la caz la caz, intre 400 euro si 1000 euro pe mp. Ce ma ingrijoreaza este faptul ca in aceste locuri piata imobiliara pare sa nu se miste deloc.

Edited by bello1, 17 April 2017 - 15:19.


#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Oare din cauza ca este criza? Cine are 100-200.000€ pentru a cumpara o casa ??? Sunt destui bani....

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ce intelegi prin "sa investeti intr-un spatiu comercial"? ai terenul si vrei sa construiesti spatiul, ai imobilul si vrei sa-l amenajezi, vrei sa cumperi imobilul?
in functie de activitatea comerciala desfasurata acolo, locatia poate fi mult mai importanta decat orice. daca e un spatiu central sau "cu vad bun", investitia poate fi foarte buna.

#4
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

 _Smiley_, on 17 aprilie 2017 - 15:27, said:

ce intelegi prin "sa investeti intr-un spatiu comercial"? ai terenul si vrei sa construiesti spatiul, ai imobilul si vrei sa-l amenajezi, vrei sa cumperi imobilul?
in functie de activitatea comerciala desfasurata acolo, locatia poate fi mult mai importanta decat orice. daca e un spatiu central sau "cu vad bun", investitia poate fi foarte buna.


Nu, vreau sa cumpar spatii deja existente.

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca nu le cumperi pe 1$ de la stat ca Dragnea si altii ca ei, atunci stai linistit, ca nu faci mare afacere. Dai 400-1000 euro/mp si incasezi chirie intre 4-10 euro/mp daca ai noroc sa gasesti pe cineva...
Am trecut prin asta in trecut, multa vreme am spus ca mi-am luat teapa, pana cand am gasit o multinationala care sa imi acepte spatiul pentru un market...

Daca totusi urmezi calea asta, incearca sa iti aduci aminte cam cat de des a fost inchiriat acolo si cati chiriasi a avut in ultimii 5 ani... de obicei o sa constati ca spatiul e cam mort si acesta e si motivul pentru care se vinde... cel ce vinde face afacere buna, ca atunci cand l-a cumparat de la stat a dat pe el putini bani.

#6
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Ce treaba are piata imobiliara cu investitiile? Eu nu vad o conexiune, mai ales prin prisma faptului ca vrei sa cumperi spatiu cu destinatie pentru desfasurarea de activitati comerciale.
Ca sa-ti dau un exemplu recent, citeam anunturi in monitorul expres si o firma vindea un ap la parterul unui bloc cu 35.000 de euro, aflat in Buc, sos Alexandriei nr 96 iar suprafata utila era de 50 mp, ai zice ca e o investitie buna, dar daca nu are vad comercial zona degeaba cumperi acolo.
Am un prieten care are un magazin de cartier in Brasov, parter de bloc, ap de 3 camere si vrea sa-l cumpere de la proprietar, ii cere 70.000 de euro si ap are putin peste 60 mp.
Vezi si tu diferenta clara de pret pe metrul patrat, dar cu siguranta mai sunt si alti factori de luat in calcul, poate blocul din Buc e cu bulina etc.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 bello1, on 17 aprilie 2017 - 16:20, said:



Nu, vreau sa cumpar spatii deja existente.
in cazul asta e simplu. ceri istoricul spatiului si vezi cum a fluctuat chiria. iei legatura cu chiriasii anteriori si afli de ce au plecat si cat de bun era vadul.
in functie de asta, iti poti face o idee despre cat de usor iti va fi sa gasesti chirias si cam cat vei putea cere. mai ramane sa te hotarasti ce randament doresti si o sa ai toate variabilele necesare pentru a determina pretul maxim pe care-l poti oferi pentru acel spatiu.

#8
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Sos. Alexandriei 96 este in Rahova. Daca nu vinzi pe caiet, faliment scrie pe tine!

#9
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Și să nu mai vorbim te taxele de protecție...

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 YourFan, on 17 aprilie 2017 - 15:25, said:

Oare din cauza ca este criza?
Pentru cei ramasi cu mintea in urma cu ani de zile, facem o precizare deosebit de importanta:
- criza este definita de o scadere a indicatorilor economici

Dar indicatorii economici nu mai scad in Romania (si nici in lume) de ani de zile. Prin urmare, dupa orice definitie, perioada de criza a trecut de ani de zile. Ne aflam acum intr-o perioada de echilibru.

#11
10Tone

10Tone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 15.01.2010
La bv. Spatiu de 100mp - 150000 e. Chirie, sa zicem 1000e pe luna. Pe an 1000*12=12000e. 150000/12000 = 12.5 ani investitie amortizata. Destul de bun orizontul investitional, avand in vedere si munca prestata: stat la soare cu tigara in gura.
Dar, asta in conditii perfecte: grad ocupare 100% din timp, zona f buna, circulata intens.

 QuickSpeed, on 18 aprilie 2017 - 10:26, said:

Și să nu mai vorbim te taxele de protecție...

Mai exista asa ceva?

Edited by 10Tone, 18 April 2017 - 14:21.


#12
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Acum ii zice taxa de mentenanță...

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Pe naiba... ce taxe de protectie si la cine visati ca se platesc.
E un mit urban, va spus sigur ca am cunostinte si rude o gramada care au mici afaceri prin diverse orase, unii chiar din 1992, si nici vorba de "taxe de protectie" catre cineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate