Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Calisthenic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#181
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020
In epoca precedand steroizii, barbatul pe care cei mai multi il vedeau ca avand fizicul cel mai musculos si cel mai estetic din toate timpurile a fost John Grimek. Robust si viril, Grimek reprezenta paradigma perfectiunii fizice. Spre deosebire de culturistii de azi, care s-ar cere la mamica, acesta era si un atlet fenomenal, se poate demonstra cu imagini. Sfarteca in maini o carte groasa de telefon cu usurinta cu care ai rupe o foaie de hartie. Autorul Convict Conditioning il include printre super greii old school calistenics. Iata ce afirma:

Daca ar fi sa numesc cel mai important exercitiu care iti edifica forta, acesta ar fi podul. Niciun altul nici macar nu se apropie de acesta. Podul pentru spate, arta antrenarii muschilor coloanei vertebrale, astfel incat acestia sa capete forta, flexibilitate si elasticitate de otel, este practic necunoscut. Cultura moderna favorizeaza aparenta in detrimentul functionalitatii. Muschii spinali sunt mult mai importanti decat bicepsii pentru forta si calitati atletice generale.

Iata acum ce afirma colegul Minciun:

View Postvinciun, on 28 aprilie 2021 - 16:42, said:

Ce a scris el acolo sunt numai prostii. Daca  vrei iau fiecare rand in parte si-ti demonstrez ca vorbeste aiurea. Pomeneste de coloana puternica si da ca exemplu podul,

Sa urmarim acum de la min 1:19 un antrenament al lui John Grimek, care se antrena de mic copul cu exercitiile podului, am gasit scris asta undeva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqCK4NVMUy4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS Sa judece fiecare cu mintea lui care este mincinosul si cel care vorbeste aberatii in aceasta speta.

#182
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostGrimek, on 30 aprilie 2021 - 22:47, said:



Iata acum ce afirma colegul Minciun:


"Vinciun" se scrie.



Pai domnum ala al tau din clip e un steroidizat. Nu erai tu contra sportivilor care se dopeaza?

Eu zic sa urmarim cum se antrena Arnold.

https://m.youtube.co...h?v=my6IroYcyEI

Bine, acum ca esti pe topicul potrivit sa-i lasam pe aia.. Ia exemplu de la colegul Overseas si posteaza cum te antrenezi tu cu greutatea corpului. Cat mai multi cu atat mai bine :)

Daca ai observat chiar si eu mai scriu pe aici.

Edited by vinciun, 30 April 2021 - 22:56.


#183
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020

View Postoverseas, on 16 aprilie 2021 - 22:55, said:

plus plansa vreo 4 min in total

Overseas, overoceans, ce zici, o fi prea mult, de exemplu, 3-4 minute de plansa zilnic?

Edited by Grimek, 01 May 2021 - 16:17.


#184
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca eu eram exemplu de postat, nu neaparat de antrenament.
Nu stiu, dar vreo 10 ore de laptop ZILNIC o fi mult?

#185
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostGrimek, on 01 mai 2021 - 16:16, said:



Overseas, overoceans, ce zici, o fi prea mult, de exemplu, 3-4 minute de plansa zilnic?

Nu e mult deloc.

#186
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020

View Postvinciun, on 01 mai 2021 - 17:38, said:

Nu e mult deloc.

Asa am zis si eu despre exercitiul asta si dupa vreo 2 luni de 1-2 minute aproape zilnic ma dor articulatiile. Ce e mult strica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SrYBD4yCI84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Grimek, 01 May 2021 - 17:43.


#187
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai nu spuneai ca iti intaresti articulatiile cu greutatea corpului?

Acesta e altceva. Pune presiune mult mai mare pe articulatii fiindca mentii toata greutatea corpului in maini. In cazul plansei ai 4 puncte de sprijin nu 2. Uite si la pozitia corpului ca sunt situatii total diferite. Plansa o poti tine zilnic fara probleme. Poti cicliza efortul daca doresti. Sa zicem ca recordul tau e 4 min.

Incepi luni cu 3 min, marti 3.15, miercuri 3.30, joi 3.45, vineri 4, sambata tii cat poti in speranta sa-ti bati recordul dupa care iei 2-3 zile pauza. Si reincepi dar recalculezi totul in functie de noul record.



Sunt multe exercitii periculoase pentru articulatii, indiferent daca-s efectuate cu greutati sau nu. Astea nu merg facute zilnic, nici alea prea grele. De exemplu daca nu esti capabil sa faci cel putin 5 repetari corecte sau sa mentii muschii in tensiune cel putin 12-15 secunde inseamna ca e prea greu ca sa-l faci zilnic. O sa te supraantrenezi. Dupa un exercitiu de asta greu ai nevoie de cel putin 3 zile puza. 3 e minim, poate fi nevoie si de 7-8.

#188
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Am citit vreo 2 articole ca peste 2 min de plansa nu aduce multe beneficii, gen.

#189
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020

View Postvinciun, on 01 mai 2021 - 17:59, said:

Pai nu spuneai ca iti intaresti articulatiile cu greutatea corpului?

Daca lucrezi corect si progresiv le fortifici.

In Antrenamentul condamnatilor acesta este al doilea exercitiu din cei zece pasi din Flotari din stand in maini. Flotarile in stand in maini si Podul sunt recomandate a fi incepute si efectuate numai dupa ce stapanesti primii 6 pasi din cei 10 ai flotarilor normale, genoflexiunilor, tractiunilor si abdomenului, toate la un loc. Eu sunt departe de a fi ajuns aici, dar am practicat exercitiul asta, considerand ca e usor, io il execut ca sunt smecher. Vezi ce inseamna smecheria? Posted Image Ca sa nu mai spun ca, standardul avansat la exercitiul asta ar fi, dupa recomandarea autorului, de 1 minut pe saptamana, la inceput.
Acuma stau cuminte. De-asta imi place autorul Convict conditioning, simt ca spune adevarul in ceea ce zice.
Apropo, esti in stare sa executi o flotare din stand in maini pe 2 bare paralele? Io ieri am primit produsul, cred ca voi avea nevoie de foarte multa munca ca sa lucrez pe el.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HItqFefPahg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#190
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostGrimek, on 01 mai 2021 - 18:23, said:



Daca lucrezi corect si progresiv le fortifici.



Valabil pentru toate tipurile de antrenament.

#191
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Eu fac umeri, o varianta din stand in maini cu picioarele atarnate in Trx cat mai sus, dar nu vertical.

#192
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Plansa o singura data in viata am tinut ca sa ma testez si am stat vreo 4 sau 5 min. Nici nu-mi mai amintesc. Cred ca 5...

Pistoale fac vreo 20 cu greutatea corpului, nu ma sprijin de nimic. Tractiuni complete cu priza neutra 20. Flotari stat in maini nu fac. In primul rand 105kg e prea mult ca sa lucrez eficient. Nu are rost sa ma chinui cu una doua. Si in al doilea rand mi se ridica tensiunea la cap. In al treilea rand nu ma pasioneaza miscarea asta si nici nu-i vad utilitatea. Mai degraba de intalnesti in viata reala ca e nevoie sa ridici un obiect in sus decat sa faci flotari cu capul in jos.

Edited by vinciun, 01 May 2021 - 19:05.


#193
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020
Sa luam exercitiul urmator, ca exemplu. Ca sa-l executi CORECT trebuie sa atingi bara cu pieptul, intr-o executie lenta. Sa zicem ca atingi bara cu pieptul de 10 ori. Dupa cele 10 repetari, mai poti face repetari, dar fara a mai atinge bara cu pieptul, ca sa fie considerate CORECTE? Teoretic, eu zic ca nu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YN0vvoqssfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#194
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cred ca tu in afara de antrenamentul condamnatilor nu ai mai studiat nimic legat de pregatire fizica.  De aia iti pare ca ea e biblia.

View PostGrimek, on 01 mai 2021 - 19:07, said:

Sa luam exercitiul urmator, ca exemplu. Ca sa-l executi CORECT trebuie sa atingi bara cu pieptul, intr-o executie lenta. Sa zicem ca atingi bara cu pieptul de 10 ori. Dupa cele 10 repetari, mai poti face repetari, dar fara a mai atinge bara cu pieptul, ca sa fie considerate CORECTE? Teoretic, eu zic ca nu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YN0vvoqssfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Depinde ce urmaresti. In dependenta de scop standardele sunt diferite. Eu fac tractiunile cat mai sus ca sa pun accent pe trapezul median si inferior. Altii le fac pana ajung cu fruntea in dreptul barei ca sa izoleze mai bine marele dorsal. Daca te opresti cand nu mai atingi bara cu pieptul inseamna ca trapezul e epuizat dar nu si marele dorsal. Rezulta ca marele dorsal nu e recrutat cum trebuie.

Edited by vinciun, 01 May 2021 - 19:08.


#195
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020

View Postvinciun, on 01 mai 2021 - 19:07, said:

Eu cred ca tu in afara de antrenamentul condamnatilor nu ai mai studiat nimic legat de pregatire fizica.  De aia iti pare ca ea e biblia.

Mai conteaza ca acum multi ani aveam abonament la revista Culturism, eram un impatimit al culturismului, contraziceam idioti ca mine care imi explicau ca antrenamentul cu greutatea corpului e absolut suficient, trageam la sala pana imi ieseau ochii din orbite cu o felie de paine cu branza si 2 mere in stomac? Las-o asa cum crezi tu, nu conteaza...

Edited by Grimek, 01 May 2021 - 19:13.


#196
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ce zici? Sunt corecte tractiunile astea?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FJNZnfFeLNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru mine astea nu-s tractiuni. Pentru ei e corect.

View PostGrimek, on 01 mai 2021 - 19:13, said:



Mai conteaza ca acum multi ani aveam abonament la revista Culturism, eram un impatimit al culturismului, contraziceam idioti ca mine care imi explicau ca antrenamentul cu greutatea corpului e absolut suficient, trageam la sala pana imi ieseau ochii din orbite cu o felie de paine cu branza si 2 mere in stomac? Las-o asa cum crezi tu, nu conteaza...

Nu e vina mea ca nu stii sa extragi informatiile pretioase din mai multe surse.

Faptul ca trageai pana iti ieseau ochii din orbite cu o felie de branza si 2 mere spune multe despre capacitatile tale de intelegere si studiu. Faptul ca erai abonat la reviste de culturism nu inseamna automat ca si te pricepi.

#197
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Am avut disputa legata de tractiuni cu colegul cu Freeletics, Mariusvlad, totusi omul e cu noi si sunt(em) mandri de el.

#198
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Antrenamentul DOAR cu greutatea corpului e foarte limitat. Dar depinde si ce asteptari ai. Nu o sa ai forta adevarata in coapse niciodata in viata. Toti workout erii sufera serios la capitolul partea inferioara. E si normal sa poti face lejer flotari in cap cand jumate de corp aproape lipseste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate