Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Usb port - inlocuire plastic (cel albastru, usb 3.0)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012
De curand plasticul din portul usb s-a desprins, astazi am reusit sa il si pierd si ma gandeam daca il pot inlocui (fara sa desfac capacul, etc). Am un laptop asus, acela era portul ' quick charge ', si il folosesc des atat pentru incarcare cat si pentru ceva casti. Functioneaza ok, dar nu face contact perfect. Am atasat si o poza cu stirbul, astept sugestii..
[ https://i.imgur.com/m6wVGNn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lowly, 17 April 2017 - 12:18.


#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cumperi un cablu prelungitor USB, recuperezi din mufa mamă plasticul respectiv și-l lipești în locul celui pierdut.

#3
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View PostMircel, on 17 aprilie 2017 - 12:33, said:

Cumperi un cablu prelungitor USB, recuperezi din mufa mamă plasticul respectiv și-l lipești în locul celui pierdut.
Si, pentru a lipi, ce sa folosesc ? Picatura ? sau ?

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Rezolvarea corecta e inlocuirea mufei intr-un service sau singur acasa daca ai priceperea necesara.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View Postlowly, on 17 aprilie 2017 - 12:45, said:

Si, pentru a lipi, ce sa folosesc ? Picatura ? sau ?
Nu e de durata.
Cel mai bine schimbi mufa cu totul.

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
cumperi un hub usb, e mai ieftin decat reparatia la vreun service de cartier. oricum mai ai porturi usb si chiar 3.0

#7
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
de asta nu se cumpara asus ...sunt bune si performante pana vorbim de materialele din care sunt facute si de durabilitate apoi face loc sefilor dell, hp, chiar si lenovo

si eu zic tot asa dintr-u  alt usb iei plasticul si incerci sa il lipesti dar nu va fii de durata daca nici cel original nu a tinut...cel mai probabil tabla care il tine e prea flexibila

Edited by andreistefan24, 17 April 2017 - 15:03.


#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View Postandreistefan24, on 17 aprilie 2017 - 15:02, said:

de asta nu se cumpara asus ...sunt bune si performante pana vorbim de materialele din care sunt facute si de durabilitate apoi face loc sefilor dell, hp, chiar si lenovo

si eu zic tot asa dintr-u  alt usb iei plasticul si incerci sa il lipesti dar nu va fii de durata daca nici cel original nu a tinut...cel mai probabil tabla care il tine e prea flexibila
Cred ca visezi prietene..
Cate HP-uri am avut de reparat, atatea probleme am avut cu ele. Firmware de tot rahatul (bios modificat pentru HP -> jucarie), cablu display rupt, placa video defecta in urma supraincalzirii,  plastic de cea mai proasta calitate si decolorat de la uz normal, iar majoritatea se incalzesc de zici ca-s reactoare nucleare.
Cei de la ASUS au printre cele mai calitative laptop-uri. Majoritatea veneau la mine doar pentru reinstalari de Windows.

#9
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View Postandreistefan24, on 17 aprilie 2017 - 15:02, said:

de asta nu se cumpara asus ...sunt bune si performante pana vorbim de materialele din care sunt facute si de durabilitate apoi face loc sefilor dell, hp, chiar si lenovo

si eu zic tot asa dintr-u  alt usb iei plasticul si incerci sa il lipesti dar nu va fii de durata daca nici cel original nu a tinut...cel mai probabil tabla care il tine e prea flexibila
Eu sunt la al doilea laptop asus, al doilea pentru ca am facut un 'upgrade' (seria rog), predecesorul lui functionand impecabil chiar si in ziua de azi. Faptul ca s-a rupt acea bucata de plastic e numai vina mea, am reusit de cateva ori sa bag usb-ul chiar si invers (ik, xD). Dupa cum a spus si @red46 , asus produce device-uri fiabile, calitative din punct de vedere tehnic cat si estetic. Despre dell si hp inca nu am o parere (dar am multe cunostinte care detin unul, majoritatea nu sunt multumite cu ele), lenovo este o firma buna din experientele mele cu dispozitivele lor. Posted Image

Edited by lowly, 17 April 2017 - 15:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate