Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Este adevarat ca iisus este copie dupa horus?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#109
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:13, said:

este logic ca crestini vor spune ca nu este adevarat asa ceva de asta as vrea  persoane care au studiat istoria religiilor sa imi raspunda  daca e adevarat si ce dovezii exista

in documentarul zeitgeist se afirma ca  iisus a fost inventat  cu ajutorul altor povesti din alte culturi  ,oare e adevarat asa cea?
''Zeitgeist"? 'Nuff said.

Astia amesteca cateva adevaruri cu muuuuuulta minciuna si pure inventii.
Anumite arhetipuri sunt universale si stravechi dar
1) de unde stii ca nu le-a raspandit Moise printre egipteni, de pilda?
2) autorii ''documentarului" baga expres similitudini false si care NU exista in miturile citate.

Edited by grrrrr, 24 April 2017 - 08:31.


#110
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ik7GRQ9hoVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6lqC8fvIspY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#111
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

View PostTravertin, on 17 aprilie 2017 - 21:47, said:

Eu inteleg ateii ca prin definitie li se fâlfâie de orice religie. Nu mai zic ca nu ar deschide topicuri de genul asta. Ceea ce tu nu pari. Cat timp esti interesat de Dumnezeu nu esti ateu.

Cum nu ma vei gasi pe mine pe arii gen: cum sa fac dresaj de caini, cate vieti are pisica, etc.

Ateismul e un raspuns la teism. Pana sa vina oameni sa sustina ca exista Dumnezeu, nu au existat topic-uri gen "nu cred in Dumnezeu" / "Dumnezeu nu exista". E suficient ca altii sa creada in Dumnezeu ca ateii sa fie interesati de ce cred ceilalti. Chiar si doar de pura curiozitate.

Dar cand acei credinciosi ajung sa influenteze aproape toate aspectele vietii necredinciosilor, interesul devine si mai mare.
Daca ai fi dus de mic obligatoriu la dresaj de caini, s-ar preda in scoli, dresorii ar fi scutiti de taxe (sau chiar le-ai plati tu taxele si salariile), s-ar omora oameni in functie de cine are dreptate sau cine dreseaza cel mai bine, cred ca ai fi macar putin intersat...


Legat de Iisus, consider ca se duce putin la extrem cu afirmatii gen "a fost o copie a lui X", si se duce inutil la extrem, facandu-se un "shifting the burden of proof".
Degeaba a existat (ca om) daca nu a facut miracole, nu a inviat din morti etc. Au fost si sunt multi oameni care sustin chestii cel putin similare... in vremurile noastre tind sa ajunga la balamuc in loc sa genereze o noua religie...

#112
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostNick_White, on 11 mai 2017 - 13:16, said:



1.Ateismul e un raspuns la teism. Pana sa vina oameni sa sustina ca exista Dumnezeu, nu au existat topic-uri gen "nu cred in Dumnezeu" / "Dumnezeu nu exista". E suficient ca altii sa creada in Dumnezeu ca ateii sa fie interesati de ce cred ceilalti.


2.Chiar si doar de pura curiozitate.

3
Dar cand acei credinciosi ajung sa influenteze aproape toate aspectele vietii necredinciosilor, interesul devine si mai mare.

1. Nu pricep. Topicuri pe vremea lui Solomon?

2. Atei nu au curiozitati. Ei le stiu pe toate. In ignoranta lor nemarginita.

3. Ateii reali, nu oamenii carora le place sa jigneasca ca sa fie fuduli, sunt sub 3% din populatia globului. Nu inteleg la ce te referi.

#113
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

View PostTravertin, on 11 mai 2017 - 13:44, said:

1. Nu pricep. Topicuri pe vremea lui Solomon?

2. Atei nu au curiozitati. Ei le stiu pe toate. In ignoranta lor nemarginita.

3. Ateii reali, nu oamenii carora le place sa jigneasca ca sa fie fuduli, sunt sub 3% din populatia globului. Nu inteleg la ce te referi.
1. Da, "topic-uri" (discutii), de inaintea vremii lui Solomon. Ateismul e un raspuns la o afirmatie, prima data trebuie sa existe afirmatia ("Exista Dumnezeu.").
2. Unii da, imi pare rau pentru ei. Dar as adauga si indoieli pe langa curiozitati.
3. Ce inseamna "atei reali" (no true scotsman)? Cele doua categorii de oameni - atei reali si celor care le place sa jigneasca - se pot suprapune, asa cum se pot suprapune jignitorii si cu teistii, nu vad o legatura stransa. Insa a nu accepta afirmatiile altora sau a le considera "copiate" de la altii (Horus etc.) nu le-as considera jigniri.

#114
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostNick_White, on 11 mai 2017 - 14:13, said:


1. Da, "topic-uri" (discutii), de inaintea vremii lui Solomon. Ateismul e un raspuns la o afirmatie, prima data trebuie sa existe afirmatia ("Exista Dumnezeu.").
2. Unii da, imi pare rau pentru ei. Dar as adauga si indoieli pe langa curiozitati.
3. Ce inseamna "atei reali" (no true scotsman)? Cele doua categorii de oameni - atei reali si celor care le place sa jigneasca - se pot suprapune, asa cum se pot suprapune jignitorii si cu teistii, nu vad o legatura stransa. Insa a nu accepta afirmatiile altora sau a le considera "copiate" de la altii (Horus etc.) nu le-as considera jigniri.

1. Ateii sunt tot un produs al religiei. 😂

2. Au multe indoieli

3. Atei reali sunt cei care nu ar putea scrie un articol despre credinta in Dumnezeu daca un preot le.ar cere.o. Sunt cei carora le curge prin vene. Mergi in Korea de Nord si vezi. Sau cauta stiri pe net.

#115
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostTravertin, on 11 mai 2017 - 21:04, said:

Atei reali sunt cei care nu ar putea scrie un articol despre credinta in Dumnezeu daca un preot le.ar cere.o.
Si de ce nu ar putea scrie? Le tremura mana cand scriu dumnezeu cu d mare?

#116
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostTOPCATBV, on 12 mai 2017 - 08:23, said:


Si de ce nu ar putea scrie? Le tremura mana cand scriu dumnezeu cu d mare?

Nu le vin decat idei trasnite, d-aia! :lol:

View PostNick_White, on 11 mai 2017 - 14:13, said:


1. Da, "topic-uri" (discutii), de inaintea vremii lui Solomon. Ateismul e un raspuns la o afirmatie, prima data trebuie sa existe afirmatia ("Exista Dumnezeu.").

Logica asta simpla este valabila in domenii simpliste, in care atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi formulate destul de usor, in orice caz foarte posibil.
Cand insa vine vorba de domenii in care chiar intrebarile se afla la granita posibil-imposibil, observabil-neobservabil, masurabil-nemasurabil, logica asta ar implica o tacere totala. Asa cum, in zilele noastre, fizicienii propun modele ale universului care chiar daca arata bine pe hartie, nu pot fi observate, masurate sau dovedite fizic, asa si filozofii si teologii antichitatii au gandit modele ale existentei bazate pe actul Creatiei.
Cu ce-ar fi mai ciudata ideea creatiei universului de catre o forta spirituala ( in afara materiei, universului ca stare ontologica) in comparatie cu ideea universurilor multiple, corzilor vibratoare de existente sau universului holografic?

#117
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostVerrde, on 03 iunie 2017 - 13:17, said:



Nu le vin decat idei trasnite, d-aia! :lol:



Logica asta simpla este valabila in domenii simpliste, in care atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi formulate destul de usor, in orice caz foarte posibil.
Cand insa vine vorba de domenii in care chiar intrebarile se afla la granita posibil-imposibil, observabil-neobservabil, masurabil-nemasurabil, logica asta ar implica o tacere totala. Asa cum, in zilele noastre, fizicienii propun modele ale universului care chiar daca arata bine pe hartie, nu pot fi observate, masurate sau dovedite fizic, asa si filozofii si teologii antichitatii au gandit modele ale existentei bazate pe actul Creatiei.
Cu ce-ar fi mai ciudata ideea creatiei universului de catre o forta spirituala ( in afara materiei, universului ca stare ontologica) in comparatie cu ideea universurilor multiple, corzilor vibratoare de existente sau universului holografic?

Tot ce face stiinta este sa explice Creatia lui Dumnezeu. Si va incerca la infinit. Nu am refuzat niciodata stiinta, dar nu are nici o treaba cu ateismul.  Stiinta nu este sinonima cu ateismul si rog ateii "cool" sa nu mai improaste cu noroi in oamenii de stiinta.

Si oamenii de stiinta din Arabia Saudita au facut o noua descoperire.

Breaking news:

https://www.cocoon.r...o-fiinta-umana/

Ei sunt oameni de stiinta. Asa e stirea. Suntem oameni de stiinta sau nu mai suntem?

Si stirea de la mama lor: http://www.journalde...-pas-un-humain/

Edited by Travertin, 03 June 2017 - 15:30.


#118
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdanb1961, on 17 aprilie 2017 - 13:18, said:

Uite acilea unu' care nu a evoluat..
“Cu cât studiez mai multă ştiinţă, cu atât cred mai mult în Dumnezeu“.
(Einstein, citat în Holt 1997).

Daaaa !!!
Sigur aici Einstein se gândea la dumnezeul biblic ...

View PostSfantul Jakob, on 17 aprilie 2017 - 13:31, said:

Bah fratiilor, mai suntetii multii ateii p'acii care stiiu ca iisus n-a existat?

Cine zice că n-a existat ?
A existat un Iisus dar era The One ?
Asta e întrebarea !

View PostDarwin92, on 17 aprilie 2017 - 14:01, said:

ce e mai  probabil   invierea , iluzia sau minciuna?

care sunt miile  de oameni care au  dat marturie?
Ăia care stau cu gura căscată la grota lui Iisus să iasă un trântor (popă) cu magica lumină .

#119
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postgenius, on 02 iulie 2017 - 11:07, said:



1. Daaaa !!!
Sigur aici Einstein se gândea la dumnezeul biblic ...



2. Cine zice că n-a existat ?
A existat un Iisus dar era The One ?



3. Aia care stau cu gura căscată la grota lui Iisus să iasă un trântor (popă) cu magica lumină .

1. Un evreu cum a fost Einstein nu se putea gandi decat la un singur Dumnezeu.
2. Da
3. Ce spui tu este valabil doar in ortodoxie. Doar la ortodocsi vine Lumina. Probabil nu stiai. :)


#120
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostTravertin, on 02 iulie 2017 - 13:06, said:

1. Un evreu cum a fost Einstein nu se putea gandi decat la un singur Dumnezeu.
Ţi-ar conveni , nu ?
Eu sunt sigur că nu la ăla se gândea .

View PostTravertin, on 02 iulie 2017 - 13:06, said:

2. Da

Argumente ?

Eu zic nu !

View PostTravertin, on 02 iulie 2017 - 13:06, said:

3. Ce spui tu este valabil doar in ortodoxie. Doar la ortodocsi vine Lumina. Probabil nu stiai. Posted Image

Scuze , am uitat că fiecare grup de trântori își face propriul set de prosteli : vorbitul în limbi , lumini magice etc

#121
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postgenius, on 02 iulie 2017 - 13:30, said:


Ţi-ar conveni , nu ?
Eu sunt sigur că nu la ăla se gândea .


Argumente ?

Eu zic nu !



Scuze , am uitat că fiecare grup de trântori Ă®și face propriul set de prosteli : vorbitul Ă®n limbi , lumini magice etc

Daca esti ateu e o discutie inutila


#122
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009

View PostTravertin, on 02 iulie 2017 - 13:06, said:

Doar la ortodocsi vine Lumina.
Pfai, și eu plăteam în fiecare lună.

View PostTravertin, on 02 iulie 2017 - 13:06, said:

1. Un evreu cum a fost Einstein nu se putea gandi decat la un singur Dumnezeu.
Bun argument. Ia-o p-asta: un ortodox ca mine nu se gândește la niciun Dumnezeu.
Nu știu dacă Einstein credea în Dumnezeu, dar dacă ar fi așa, 100% nu credea într-un dumnezeu cu sensul de ființă supranaturală.

#123
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostGhici_Cine, on 02 iulie 2017 - 16:21, said:


1. Pfai, și eu plăteam Ă®n fiecare lună.


2. Bun argument. Ia-o p-asta: un ortodox ca mine nu se gândește la niciun Dumnezeu.
Nu știu dacă Einstein credea Ă®n Dumnezeu, dar dacă ar fi așa, 100% nu credea Ă®ntr-un dumnezeu cu sensul de ființă supranaturală.

1. Vorbim de lucruri diferite. Nu stau sa.ti explic.

2. Cand tu te compari cu Einstein ...e no comment.


#124
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009

View PostTravertin, on 02 iulie 2017 - 16:27, said:

1. Vorbim de lucruri diferite. Nu stau sa.ti explic.

2. Cand tu te compari cu Einstein ...e no comment.
1. Tu vorbești complet pe lângă, nu înțelegi prea multe, drept dovadă vezi punctul 2.
2. Nu m-am comparat cu Einstein nicăieri.

Bye.

#125
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostGhici_Cine, on 02 iulie 2017 - 16:29, said:


1. Tu vorbești complet pe lângă, nu Ă®nțelegi prea multe, drept dovadă vezi punctul 2.
2. Nu m-am comparat cu Einstein nicăieri.

Bye.

Daca esti ateu, ai dreptate. Asa e, cum spui tu.

#126
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Ăla e ateu , nu vorbești cu el , celălalt e ateu , iar nu vorbești cu el .
Dar vino frate cu niște argumente ! Palpabile să fie ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate