Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Informatii metode contraceptive

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
JustAFlower

JustAFlower

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2017
Buna, am 16 ani am avut acum 3 luni primul meu contact sexual si de atunci am mai facut-o in continuare pana in prezent. Primele 2 dati a fost protejat fiecare contact avand loc la cate o luna. Al 3 lea contact sexual a fost partial neprotejat, prima data timp de o jumatate de ora nu am folosit prezervativul dupa care a fost aplicat astfel abia dupa jumatate de ora dandu-si drumul in el (el isi da drumul mai greu). Vreau sa stiu daca sunt sanse sa fii ramas insarcinata? Mentionez faptul ca ciclul mi-a venit pe 2 aprilie si m-a tinut 4 zile iar contactul l-am avut pe 10 aprilie. Ce metode contraceptive as putea sa aplic pentru ca am hotarat sa o facem neprotejat si sa-si dea drumul in mine? Ce alte metode recomandati in afara de prezervativ  si pilula de a 2 a zi? Sunt sanse sa ramai insarcinata daca isi da drumul in tine iar menstruatia ti-a trecut cu o zi doua in urma? Este adevarat ca perioada in care nu poti ramane insarcinata este de 2 zile?

Multumesc de ajutor!
*fara mistouri*

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Pilula de a 2 zi, nu este indicata sa o iei decat in cazuri extreme, iti da peste cap organismul daca abuzezi de ea, cauta un medic ginecolog bun du te la el sau ea sa iti faca analize si sa iti recomande anticonceptionale pe care sa le iei zilnic.

#3
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Cea mai buna metoda contraceptiva este aspirina, cu conditia sa fie tinuta strans lipita intre genunchi.

#4
JustAFlower

JustAFlower

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2017

View Postbaribalu, on 17 aprilie 2017 - 11:14, said:

Pilula de a 2 zi, nu este indicata sa o iei decat in cazuri extreme, iti da peste cap organismul daca abuzezi de ea, cauta un medic ginecolog bun du te la el sau ea sa iti faca analize si sa iti recomande anticonceptionale pe care sa le iei zilnic.
chestia e ca mi e frica sa nu ma ingras de la anticonceptionale !

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
De HIV/SIDA ai auzit ? Nici mama anticonceptionalelor nu te fereste de asa ceva sau de vreo boala cu transmitere sexuala, esti sigura 200% ca partenerul tau nu are asa ceva ? La varsta ta, prezervativul e cel mai potrivit, nu te juca cu sanatatea si viata ta doar de dragul sexului fara prezervativ.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostJustAFlower, on 17 aprilie 2017 - 11:30, said:


chestia e ca mi e frica sa nu ma ingras de la anticonceptionale !

Fara ele poate sa existe același fenomen, poți să te îngrași in zona burtii.
Mergi la medic să îți facă personalizare, nu se îngrașă oricine de la ele.

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostJustAFlower, on 17 aprilie 2017 - 11:30, said:

chestia e ca mi e frica sa nu ma ingras de la anticonceptionale !
Nu poti sa fii si cu zeama in tine si cu sufletul in rai... asa e in viata, trebuie sa faci compromis. Ori una ori alta.
Pana la urma si cu ele si fara ele efectul va fi acelasi, tot grasa o sa ajungi, doar ca la una din variante o sa ajungi si grasa si cu plodul dupa tine...

Edited by rumlegok, 17 April 2017 - 11:50.


#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postcorinadaniela, on 17 aprilie 2017 - 11:34, said:

De HIV/SIDA ai auzit ? Nici mama anticonceptionalelor nu te fereste de asa ceva sau de vreo boala cu transmitere sexuala, esti sigura 200% ca partenerul tau nu are asa ceva ? La varsta ta, prezervativul e cel mai potrivit, nu te juca cu sanatatea si viata ta doar de dragul sexului fara prezervativ.
Alea sunt cazuri extreme... spune de astea uzuale pe care le au toate proastele si de care nu mai scapi si toata viata te mananca, iti curge si iti pute acolo jos... si "tratamentele" sunt destul de scumpe (mai ales pentru cineva tanar fara venituri) si nu elimina problema, cel mult o amelioreaza temporar.
De ce crezi ca au inflorit cabinetele ginecologice mai ceva ca alea stomatologice... si au unele niste tarife... sub 50 euro unii nici nu se uita la tine. Sunt medici in domeniu care sunt multimilionari in euro numai din asa ceva.

#9
JustAFlower

JustAFlower

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2017

View Postbaribalu, on 17 aprilie 2017 - 11:14, said:

Pilula de a 2 zi, nu este indicata sa o iei decat in cazuri extreme, iti da peste cap organismul daca abuzezi de ea, cauta un medic ginecolog bun du te la el sau ea sa iti faca analize si sa iti recomande anticonceptionale pe care sa le iei zilnic.
imi este doar sa nu a ingras

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Eu zic sa-ti vezi de scoala ca ai doar 16 ani.
Acum 30 de ani fetele de 16 ani inca credeau ca putza se foloseste exclusiv la pipi. Acum vad ca pe la 14 ani umbla bortoase si se plang ca nu le-a ajutat dumnezeu in viata.
Asa ca mai bine pune educatia pe primul loc ca ai timp mai incolo si de baieti. Nu se termina p..enisul, e destul pentru fiecare, asa ca nu te mai grabi.
P..la nu tine de foame pe termen lung.

Edited by dan1980_25, 17 April 2017 - 12:18.


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
medic -> sterilet

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
ar mai fi o varianta. Legarea trompelor. Simplu, eficient si liber la ridicat coada pana la adanci batraneti.

#13
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
si copii....din parti?

#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
La asta duce educatia in spiritul "traditional-ortodox", sa pui intrebari naive pe forumuri in loc sa poti discuta liber cu parintii...

#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

View PostTsunnnami, on 17 aprilie 2017 - 12:24, said:

medic -> sterilet

La 16 ani? Si fara nici o nastere la activ? Ma indoiesc ca o sa gaseasca medicul care sa-i recomande sterilet.

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostSwatKat, on 17 aprilie 2017 - 14:32, said:

La asta duce educatia in spiritul "traditional-ortodox", sa pui intrebari naive pe forumuri in loc sa poti discuta liber cu parintii...
Daca discuta liber cu parintii in spirit "traditional-ortodox" se lasa cu bataie si pedepse :D

Si deaceea apeleaza la straini, pentru ca stie ca face ceva ce nu trebuie sa faca.

#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View PostJustAFlower, on 17 aprilie 2017 - 11:05, said:

Ce metode contraceptive as putea sa aplic pentru ca am hotarat sa o facem neprotejat si sa-si dea drumul in mine?
Il lasi sa termine acolo pe unde bei apa....
Sau pe unde faci caca...

Edited by wb626ek, 17 April 2017 - 17:26.


#18
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

View Postrumlegok, on 17 aprilie 2017 - 14:53, said:

Daca discuta liber cu parintii in spirit "traditional-ortodox" se lasa cu bataie si pedepse Posted Image

Si deaceea apeleaza la straini, pentru ca stie ca face ceva ce nu trebuie sa faca.
Pai de parinti zic... ca majoritatea considera chestiile astea tabu. Injuram toata ziua, mergem la inviere la 12 fara un sfert si plecam la si cinci, ca sa ne asezam la masa, ce naibi, ne e foame....
Ma uitam la slujba, in centrul Bucurestiului, la si 10 plecase jumate de poporean. Trist..Da' in rest, toti sunt crestini pana-n maduva oaselor.
Si sa discute cu copii acasa de astfel de probleme? educatie sexuala? ce-i aia? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate