Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Sfat achizitionare router WIFI in locul unui Huawei HG655b

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ce se poate cumpara in locul acestui Huawei HG655b in conditiile in care noul dispozitiv sa se poata conecta la furnizorul Telekom prin ADSL.
In acest moment asa se face conectarea, prin cablu ce vine de la un splitter al liniei telefonice fixe.
Beneficiarul nu doreste nicio schimbare in aceasta modalitate de conectare/provider, ci doar un sfat pentru un dispozitiv stabil si usor de montat, eventual ceva de genul plug&play.
Va fi folosit conectat direct la PC si este necesar sa poata emite semnal si pentru un smartphone in interiorul unui apartament de bloc.
Buget, in jur de 100 de lei, daca se poate mai putin cu atat mai bine.
Multumesc.

Edited by addumi, 17 April 2017 - 09:22.


#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postaddumi, on 17 aprilie 2017 - 09:18, said:

Ce se poate cumpara in locul acestui Huawei HG655b in conditiile in care noul dispozitiv sa se poata conecta la furnizorul Telekom prin ADSL.
nimic
in afara de routerul dat de Telekom, altceva nu va functiona; el (roteru) este imperecheat cu server-ul celor de la Telekom (roteru contine date de indentificare)

Edited by STARTREK1, 17 April 2017 - 09:32.


#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Solicita un HG 658 de la telekom, n-are sens sa cheltuiesti bani pe ceva ce poti primi gratuit atata timp cat ai contract cu providerul.

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Acest HG 658 are inclusiv WIFI? Nu am vazut pe frontul lui vreun indicator cum are HG655b.

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostSTARTREK1, on 17 aprilie 2017 - 09:31, said:

in afara de routerul dat de Telekom, altceva nu va functiona; el (roteru) este imperecheat cu server-ul celor de la Telekom (roteru contine date de indentificare)
Deaceea s-a inventat clonare MAC, ca sa nu stai sa pierzi timpul cu operatorii :D

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Multumesc, ceata s-a risipit ca prin farmec!

Edited by addumi, 17 April 2017 - 10:15.


#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postaddumi, on 17 aprilie 2017 - 10:05, said:

Acest HG 658 are inclusiv WIFI? Nu am vazut pe frontul lui vreun indicator cum are HG655b.
Desigur, are. Detin acest model si ma conectez exclusiv pe wifi. Nu-mi place sa stau legat de cabluri.

#8
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Multumesc pentru raspunsul clar!

#9
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
cu placere, @addumi

#10
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004

View Postrumlegok, on 17 aprilie 2017 - 10:09, said:

Deaceea s-a inventat clonare MAC, ca sa nu stai sa pierzi timpul cu operatorii Posted Image

Nu trebuie sa clonezi nimic.. Pui HG 655b in bridge si dupa el poti pune orice alt router.. Este important sa nu mai ai alte servicii suplimentare . Ex: VOIP.
Eu as recomanda sa pastreze  HG 655b, eventual sa-l inlocuiasca prin deranjament cu un HG 658. Este un router foarte stabil si cu semnal Wifi foarte bun pentru un apartament.

Se poate inlocui daca este posibil in zona respectiva sa aiba o alta tehnologie, Ex: FTTH.

#11
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postaschiuta, on 17 aprilie 2017 - 21:57, said:

Nu trebuie sa clonezi nimic.. Pui HG 655b in bridge si dupa el poti pune orice alt router.. Este important sa nu mai ai alte servicii suplimentare . Ex: VOIP.
Eu as recomanda sa pastreze  HG 655b, eventual sa-l inlocuiasca prin deranjament cu un HG 658. Este un router foarte stabil si cu semnal Wifi foarte bun pentru un apartament.

Se poate inlocui daca este posibil in zona respectiva sa aiba o alta tehnologie, Ex: FTTH.
hg 655b si hg 658 au aproximativ acelasi firmware cred, doar ca hg 658 e actual si nu e perimat hardware ca predecesorul sau, plus ca e securizat din start ca acces la interfata de administrare. la stramos intram cu user admin si parola tot admin parca, la 658 userul e admin dar parola e trecuta pe eticheta din spatele routerului ca Web Key si e formata din cifre si litere amestecate bine. am avut si hg 655b cu ani in urma, tot de la telekom, ambele ''bat'' cam la fel ca unde wifi, la aceeasi distanta si prin aceleasi obstacole. doar ca hg 658 apartine prezentului iar hg 655b e deja depasit fizic si nu te mai poti baza mult timp pe el. ah, inca un aspect, hg 658 e mult mai rece decat stramosul lui, are un design mult mai inteligent ''ventilat''. nu am voip acum, am avut cu multi ani in urma pe hg 655b dar pe hg 658 il ''simt'' destul de capabil sa duca in spinare toate taskurile simultan, fara sa gafaie,  si lan, si wan, si wlan, , ''sandokan, can-can, pam pam  , tam tam'' si voip, si tot ce mai are pe acolo. Posted Image asta e parerea mea umila si  obiectiva pentru ca am avut ''experiente impreuna'' Posted Image  cu ambele modele.

Edited by androholic, 17 April 2017 - 22:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate