Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Motorul brushless.. are cuplu mare fata de cel cu perii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 loock, on 22 aprilie 2017 - 00:31, said:

De asta ce parere ai:
https://www.shopexpe...i-Geanta-textil

#56
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
DCB183B-XJ   .... Este un cod de baterie Dewalt cu bluetooth. Cum functioneaza aceasta ?


#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se poate conecta wireless prin bluetooth la un device cu OS Apple sau Android prin intermediul unei aplicatii oferite gratuit, apoi poti sa controlezi nivelul de incarcare, managementul bateriei, si poti fi alertat daca acumulatorul iese din zona de acoperire - ca si masura de protectie antifurt.  Mai mult, se poate bloca acumulatorul tot prin intermediul aplicatiei, si daca este setat se poate bloca si automat la iesirea din raza de acoperire.

Edited by loock, 30 April 2017 - 01:51.


#58
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Asa ...
Deci astia cumparati second de la romanasi adusi din vest, posibil sa fie blocati, e bine de stiut.

Credeam ca se poate mari sau micsora puterea din aplicatie. Nu e ceva cum am vazut la Milwaukee.

#59
MOUGLY

MOUGLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.09.2007
Am citit ultimele pagini si am tot cautat bormasinile de care vorbiti însă sunt toate peste 1200 lei cu tot cu acumulatori. Imi puteti face si mie o recomandare pt o bormasina pana in 500 lei Ma orientasem catre un hitachi de 14v pentru ca avea 38nm
Însă imi plac, ergonomic vorbind, makita
Mentionez ca e pentru uz casnic însă nu vreau sa imi iau alta peste un an

Tare a fost cu festol care nu sunt sub 2100
IMI făcea cu ochiul si un METABO - BS 18 LI - MASINA DE GAURIT SI INSURUBAT CU 2 ACUMULATORI, LI-ION, 18 V, 2 AH, 48 NM, la 550 lei

Edited by MOUGLY, 03 December 2017 - 11:21.


#60
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 MOUGLY, on 03 decembrie 2017 - 10:57, said:


Thredul este despre cele cu motor brushless si driver electronic, eventual diferenta dintre ele si cele cu perii.

In 500 lei gasesti brushless doar scula fara acumulatori, fara incarcator si fara valiza.

Eu am luat Makita DDF 480 Z care e brushless de 54 Nm in T1 @ 400 RPM si are 1550 RPM in T2., cu ceva de genul 450 lei, a fost si mai putin la un moment dat, a fost si mai mult, pretul variaza in f de oferte si magazin.
Am luat separat 2 acumulatori de 18V @ 2 Ah, si incarcator Makita DC18 SD de 2,6 A, anume pt. ca am vrut sa pastrez greutatea in jur de 1,5 Kg si anume pt ca am vrut sa am si incarcatorul SD de 2,6 A pt. acesti acumulatori de 2Ah.
Am si acumulatori de 4,5,6 Ah si incarcator RC de 9A, insa le folosesc pt scule de putere mai mare.
Nu am luat si valiza, pt. ca am alte valize, si la transport prefer sa o pun intr-un L-Boxx Bosch albastru care are doua manere si pot sa o tin si in pozitie normala spre deosebire de makita makpac si valizele Festool care nu au maner pe cant ci doar pe o fata mare.
La momentul cand am luat-o oricum nu se gaseau in RO kituri cu acumulatori de 2Ah, erau doar de 4 si 5 cu ~ 300 g mai grele.
Exista si valize makita dedicate non-makpac insa repet in acel moment nu erau in RO kituri cu acumulatori usori de 2Ah si incarcator SD, si posibil sa nu fie nici acum.
Am vazut la DDF482 kituri cu acumulatori de 2Ah, nu retin ce incarcator au, daca e RC-ul de 9A sunt fortati rau...
DDF 482 e cu perii dar are cuplu ceva mai mare, insa probabil ca trage mai multi amperi si asta iar nu e bine pt acumulatorii cu un singur rand de celule, ar fi mai bine cu cei de 3/4/5/6 Ah cu doua randuri, care insa maresc greutatea cu ~ 300 g si iar nu ma mai intereseaza.
Am vazut DDF 482 Z si cu 380 lei...
Exista si DHP 480 si cred ca si DHP 482, care au si percutie.
La DHP-uri e fain ca au doua inele de selectare si poti trece rapid din pozitia cu limitator de cuplu in pozitie fara limitator ( percutia e a 3-a setare), nu mai trebuie sa treci prin tot inelul de pozitii al ambreiajului cu alunecare, ai si percutie la nevoie, insa pe de alta parte trebuie atentie mai mare ca ai doua inele si daca ai ceva fin de strans sa nu uiti ca ai setat separat pozitia de gaurire fara limitator...
Desigur cu acumulatori si incarcator pretul se duce uneori si peste ofertele de kit, chiar si cand gasesti preturi f bune.

La 499 lei am luat de 2 ori Bosch GSR 10,8 2 Li cu 2 x 2 Ah si incarcator de 3A plus valiza Lboxx - si numai Lboxxul care e o valiza faina costa separat destul de mult, deci a fost o oferta foarte buna.
A fost acum 1 an si 2 ani oferta in vara.
Am mai luat odata si cu 465 fara Lboxx dar tot cu 2 x 2Ah.
Am mai luat odata si cu 550 imediat dupa aparitie la o oferta f speciala, tot cu Lboxx si 2 x 2Ah.
Are 960 grame, 30 Nm in T1, si fac cu ea 99+ % din treaba.
Atentie sa nu fie kit cu acumulator de 1,5 Ah care e depasit rau, si atentie sa nu fie GSR 1080 care e o clasa inferioara.
Exista si 120, alt model.
Modelul similar (identic) de acum se numeste GSR 12V-15 cu acumulatori tot de 2Ah pe care scrie 12V.
Este identica cu cea pe care scrie 10,8 2 Li, scrie si pe siteul Bosch ca si acumulatorii si scula sunt identice.
Au 12V doar cand se scot din incarcator - si asa era si la modelul anterior. Sunt 3 celule Li care au 3,6 V nominal, 4 doar cand le scoti din incarcator. Turatia iar e data pt tensiunea maxima si nu cea nominala, de unde iar o mica diferenta...
Exista si varianta noua pt V-Ec brushless dar si ea e identica cu modelul anterior - are doar 20 Nm deci mai slaba.
A aparut si o varianta de 12V-15 FC cu perii care are capete interschimbabile, dar este evident mai scumpa daca iei kit.

Cu DDF 480 fac rar ceva - frezari de 35mm pt trecut cabluri, gauri pe teren pt balamale de masini de spalat rufe incorporabile ( teoretic pt ca practic le da in general altcineva cu alta bormasina care in general e pe cablu...), plus f rar carotari medii de 57-60-62mm, insurubari de 6 x80, 6 x 100, 7-8 x 100-120, toate lucruri de care am nevoie extrem de rar. Pot sa strang si cu mana cu surubelnita inca o turatie doua ce nu strange una de 30 nm pt 6 x 100 sau 6 x 80.
Am dat cateva gauri de cablu pt TV - nu trece stecherul de priza, doar cel mic care intra in TV sau in alimentator. Ca sa treaca stecher normal trebuie marita cu o pila sau trebuie carotare mai mare.
Dau mai intai cu un spiral de 2,5-3 mm gaura de strapungere, trebuie atentie ca poate sa fuga freza intr-o parte daca are joc pe gaura de strapungere, si apoi dau cu freza de 35 sau carota gaura din ambele parti ca sa nu sparga urat intr-o parte.
Cu una de 30-35 Nm poti sa gauresti dar o abuzezi si se duce si angrenajul si periile/motorul, si acumulatorul daca e compact.
Mai ales daca sunt mai multe PAL-uri suprapuse si o fortezi...
Pt. utilizare normala insa cea de 30 Nm face peste 99% din treaba.
Am dat cu GSR-ul de 10,8 2 Li si gauri in zidarie de caramida, cu burghie bune de 5 si 6mm cu cap widia.
Exista si GSB care are percutie, dar am preferat GSR care e mai compacta.
Pt beton sau gauri multe si mari in zidarie am rotopercutate Makita HR 2450 si DHR 241.

Acea metabo care e si acum la oferta la 548,99 lei pare la prima vedere o oferta foarte buna avand in vedere ca include si 2 x 2Ah si incarcator si valiza Metabo.
Metabo avea acum cativa ani un design cam aiurit cu o ergonomie mai dubioasa, insa acum arata mai OK.
Totusi Mafell n-a clonat modelul asta ( insa a clonat modelul de 10,8 care in ciuda puterii mai mari la fiabilitate e sub GSR 10,8 2 LI/ GSR 12 Li HD)
Are doar 1,3 Kg ( probabil cu tot cu acumulator) care pe de o parte pare f confortabil la ergonomie, dar pe de alta parte e cam de speriat - probabil e o coaja carcasa, sub GSR-uri, sub Makita care are 1,54 Kg cu acumulator de 2Ah, sub Festool, si sub unele industriale Fein s Hilti care au peste 1,7-1,8 chiar si cu acumulatori compacti, insa au carcase mult mai tapene incarcate nu doar armate cu un procentaj ridicol de mare de fibra de sticla.

Edited by loock, 03 December 2017 - 21:38.


#61
MOUGLY

MOUGLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.09.2007
Ooo merci de raspuns Am luat între timp o makita de 14.4 și  2 acumulatori

#62
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Buna. Reactivez topicul si as dori sa cer un sfat. ma intereseaza o filetanta cat mai puternica, in domeniul lemnului lucram, pt insurubat holzsuruburi, maxim de 150 mm, cel mai des lucram cu 4x50 mm si 5x100mm. Dam gauri in lemn pana pe la 20 mm. Percutie nu cred ca avem nevoie la ea, avem rotopercutor. Am ramas pe 2 marci, Makita si Dewalt, au reprezentanta in BM, de bosch ni s-a cam luat de la cele cu fir, tot prin service-uri stau. Din ce am citit aici, mai indicate sunt cele cu perii.  Pretul alocat ar fi in jur de 1000 lei. Ma ajutati cu ceva sfaturi? Second nu as prefera, ca nu stii ce iei. Are cineva in BM mai multe scule aduse de prin afara, dar sunt sceptic. Mersi

#63
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
makita DTD170 / DTD171. e compacta si foarte puternica.
gasesti corpul pe la 800-850.

#64
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
@loock ce parere ai de Milwaukee si in special M12FIWF12-0 339 Nm patrat 1/2" 12V/SOLO ?
Vreau versatilitate si n-am prea vazut scula electrica la 339NM sa poti strange/destrange si surubele cu ea si sa dai jos prezoane auto...

#65
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Singura cheie electrica cu impact pe care am folosit-o vreodata a fost un Milwaukee asemanator cu cel indicat de tine, dar nu retin ce model era.
Nu mi-a placut pt ca nu avea nici un fel de reglaj, avea doar On/Off. Forta avea destula dar greu spre imposibil de modulat. Rupea usor filete de metric 12 daca nu erai atent.
O fi avut vreo problema ( desi era aproape noua) aia pe care am folosit-o, sau asa era ea, habar n-am, dar mi s-a parut aiurea modul asta de functionare in care nu poti doza forta...

#66
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Pana la urma am luat-o dar am o nelămurire, sper sa ma ajutați. Pe ea scrie ca are cap patrat de 1/2. Am pus la ea toate tubularele ce le am de 1/2 și nu întra nici una. Mișto. Am citit pe net și se pare ca standard 1/2 e 12,5mm. Atât are cap patrat standard de 1/2. M-am uitat pe mașină și scrie ft mic, 1/2 (13mm). Cred ca de asta nu întra pe ea. E normal? Asta e metric de US? Găsesc tubulare pt ea? Preferabil de impact și adaptoare pt biti.

Edited by mark, 22 January 2022 - 14:34.


#67
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
M-am lămurit pana la urma. Am spus prostii mai sus. Seara faina!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate