Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motorul brushless.. are cuplu mare fata de cel cu perii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Am achizitionat un impactor dewalt dcf 887 brushless. A este motoare au cuplu mai mare fata de cele cu perii ... sau e doar marketing ?
Autonomla acumulatorului creste ... clar.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZQI2bLUa0xM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by A10, 16 April 2017 - 23:09.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
La sculele cu strangere cu impact tangential cuplul se obtine din turatie prin energie cinetica din impact tangential.

Functioneaza complet diferit de cele cu angrenaje demultiplicatoare.
Si la cele clasice cu reductor, depinde de model.
Unele au cuplu mai mic fata de cele cu perii, altele au similar, altele au mai mare.

Cele cu impact au dezavantajul ca fac mult zgomot, si trebuie casti ca sa nu-ti slabeasca auzul.
Exista si cu impact amortizat in ulei, ceva mai putin galagioase, pe la 40 Nm, dar si ele fac zgomot.

Se gasesc de toate felurile, dupa nevoie.

Sculele se aleg in f de scop, utilizare.
205 Nm e un cuplu mediu-mare cu o plaja limitata de intrebuintari.
Pt. multe lucruri e prea puternica, de fapt pt INBUS e clar prea puternica si distruge bitii imediat, rupe holtzsuruburile si suruburile normale, etc.
Pt. altele e prea slaba.
In general pe INBUS sunt pana la 160-170 Nm si se numesc impact driver, iar la cupluri mai mari se numesc impact wrench si au in general prindere Robertson (patrat).
Si 170 Nm este exagerat pt multe aplicatii, rupe bitii f. usor, strange prea tare, rupe suruburi si holtzsuruburi.
Si rupe sau distruge foarte usor biti dedicati de impact, din otel special superaliat pt tenacitate foarte mare.
Pe cei normali ii face praf imediat.

La prezoane auto se folosesc scule cu prindere Robertson (patrat) si cuplu diferit in f de modelul automobilului.
Majoritatea prezoanelor de turism sunt specificate la 100 Nm, altele 90, altele 120, altele 135 mai rar. Mai mult le strangi prea tare, se uzeaza si streseaza inutil.
Pt roti de camion, e posibil sa fie prea putin 205 Nm, depinde de prezoane.

Cu 205 Nm poti sa strangi holtzsuruburi de 7 x 100-250, 8 x 100-250, suruburi si prezoane de 10-12-14 cu diverse lungimi, insa e bine sa verifici in f de aplicatie cuplul recomandat.

Edited by loock, 17 April 2017 - 00:02.


#4
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Vreau sa achizitionez si o filetanta din gama Dewalt. Unii vanzatori spun ca generatia mai veche putin.. cu motoare cu perii... ar fi mai puternice... dar termina bateria mai repede.

Ma intereseaza.. daca e adevarat sau fals... asta cu teoria motoarelor c7 perii sau fara perii... cum ca cele cu perii sant mai puternice.

Intradevar Dcf 887 impact e o scula super. Are cele 3 trepte... fara de care ar fii foarte greu de folosit la insurubat holzsuruburi.

Pe treapta 3 desface prezoane la roti Golf 5 rapid. Problema e ca... folosind adaotor de la hex la 1/2 patrat.. se pierde cuplu. Caut tuburi impact cu prindere hex pina la 19. Daca ati vazut undeva ... lasati un link.. va rog.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 powershot, on 17 aprilie 2017 - 07:30, said:

folosind adaotor de la hex la 1/2 patrat.. se pierde cuplu

Err, adaptor de-ala simplu drept? Nu are cum sa se piarda cuplu decit daca se face tirbuson...
Daca era cu roti dintate (de-ala de gauresti "dupa colt") era alta poveste.

#6
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Se pierde cuplu la imbinari... odata in mandrina impactorului... apoi la tubulara. De aceea sant mai potrivite tubularele de impact cu prindere hex.

#7
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Zau?

#8
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 powershot, on 17 aprilie 2017 - 10:17, said:

Se pierde cuplu la imbinari... odata in mandrina impactorului... apoi la tubulara. De aceea sant mai potrivite tubularele de impact cu prindere hex.
Aoleo!!! Câte clase ai? Opt?
Nu de alta, dar dacă ai fi avut cel puțin zece, ai fi știut legea conservării impulsului care se învață la fizică în clasa a IXa.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Dcf 887 are trei trepte de viteza,  0-1,000 / 0-2,800 / 0-3,250 RPM si e specificata 240/1600/1826  in. lbs.
Asta inseamna 27 / 160 / 206 Nm, si e mai OK asa.

Insa nu ai un control cat de cat exact pt +/- 100 Nm.

Doar din varierea turatiei cu tragaciul, si din timpul de strangere, poti avea variatii extrem de mari intre strangeri, nu ai un control rezonabil asupra lor.
Adaptorul la patrat poate sa amortizeze putin din impactul tangential si implicit din cuplu, dar in acest caz particular cred ca e chiar de bine treaba asta....
Daca are joc adaptorul in jurul INBUS-ului, impactul e amortizat putin de masa adaptorului, insa destul de putin...

Oricum, chiar si in treapta 2 de 160 Nm o  sa uzeze repede bitii si adaptorul.
Cred ca era bine sa mai fie o treapta pe la 100-135 Nm, in functie si de ce vrei sa strangi.

Daca folosesti turatie prea mare, inclusiv din tragaci, sau daca strangi prea mult timp - conteaza si fractiuni de secunda, poti sa distrugi usor si suruburi de M8 si M10.
E valabil si pt scule de 160-175 Nm...

Edited by loock, 17 April 2017 - 11:41.


#10
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Mai " desteptaciune " .... cum iti explici ca... daca se foloseste tubulara de 17 cu prindere hex, desface mai rapin ca si cand se foloseste adaptor ? Mai ai vre.o lege ceva ? Eu iti vb din practica... realitate.

Loock .. ai perfecta dreptate.
Eu am observat diferenta mare de cuplu pt treptele 1si 2. Conteaza si daca acumulatorul e full.

Dar.. tot nu am atins scopul acestui topic.. este mai puternic un motor brushles.. fata de cele cu perii ?

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Puterea motorului depinde de modelul analizat.

Producatorii fac tzaspe modele fiecare.

Unele sunt mai slabe, altele sunt asemanatoare, altele sunt mai puternice; ai de unde alege.

Cu exceptia unor categorii sau clase particulare la care in mod rar si exceptional inca nu au aparut modele brushless cu putere comparabila - de ex. GSR 10,8 V-EC de 20 Nm - dar probabil o sa apara si mai puternice pana la urma - asa cum au aparut la cele de 14,4 si 18V, in general altele sunt problemele la modelele brushless.
Ele sunt mai rafinate, mai avansate, mai fiabile poate, mai economice poate, cu protectie a motorului mai buna poate la unele modele, dar si cand se strica, fie ca se intampla asta mai devreme sau de 10X mai tarziu in f. de model, pretul driverului electronic e posibil sa coste nesimtit de mult - am vazut si mai scump decat toata scula noua, am vazut si mai putin, dar oricum e mai mult decat niste perii, si mai mult si decat un motor capsulat de 30-40 lei de Makita pe care il arunci lejer chiar daca doar periile sunt duse.

Eu am si scule cu motoare capsulate cu perii, si cu perii care se schimba, si brushless.
Pana acum nu mi s-a stricat motorul sau driverul de la nici o scula brushless, dar astea le am mai noi si nici nu prea au fost abuzate, asa ca nu e un criteriu orientativ...

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 powershot, on 17 aprilie 2017 - 13:12, said:

Mai " desteptaciune " .... cum iti explici ca... daca se foloseste tubulara de 17 cu prindere hex, desface mai rapin ca si cand se foloseste adaptor ? Mai ai vre.o lege ceva ? Eu iti vb din practica... realitate.
Cred ca vorbesti de realitatea virtuala, ca in cea reala nu are cum sa se intample asa ceva.

Legat fix de subiect, motorul cu perii colectoare de cc este mai puternic decat cel fara.
Dar aici este irelevant atata timp cat ai si un sistem mecanic cu reductor in acest lant cinematic.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cele mai puternice scule din ultimii ani sunt cele cu motor brushless, clar peste ce s-a facut cu perii.

Am tot repetat, depinde de model, exista si mai slabe si la fel si mai puternice cu brushless.

La modele cu angrenaje, pe 10,8V Bosch inca nu a scos brushless cu putere similara sau mai mare fata de cele cu perii, GSR 10,8 V-EC are 20 Nm si GSR 10,8 2 LI are 30 Nm, dar gasesti mai puternice la alt producator, si de 35 Nm, de ex la Milwaukee, etc.
La 14,4 si 18V Bosch are si mai slabe, si la fel, si mai puternice cu brushless, in functie de model.
E adevarat ca cele cu putere comparabila sunt in general dintr-o clasa superioara de greutate, dar cred ca tine si de marca chestia asta...
La Makita la fel, DDF 480 brushless are 54 Nm, la mijloc intre modele cu perii cu greutate similara DDF 456 de 50 Nm si DDF 482 de 62 Nm.
Exista si DDF 484 brushless de 54 Nm in treapta I cu turatie de 2000 RPM in treapta II.
La categoria mai grea exista DDF 481 brushless de 115 Nm care e top de performanta, nu exista mai puternica nici cu perii si nici fara, indiferent de producator.

Sunt sigur ca si la cele cu impact tangential o sa gasesti de toate felurile.
Unii producatori au tzaspe modele in productie...
Makita are printre multe altele un model cu impact tangential brushless pe 18V care dezvolta 1050 Nm...

205 Nm inseamna 20,5 Kg in parghie de 1m
1050 Nm inseamna 105 Kg in parghie de 1m...

Daca ai 80 kg si te urci cu piciorul pe un levier de 1,31 m o sa dezvolti tot 1050 Nm...

Edited by loock, 17 April 2017 - 15:31.


#14
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Camioanele au piulite, pentru strangere, nu prezoane.

#15
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
@technics ... se intampla si chesti ciudate cu impactoarele astea.... ma minunez si eu.
Consider o discutie tehnica pe acest forum. Nu prea am rabdarea sa scriuatat.... mai ales de pe tel.

Daca ai curiozitatea ... baga nr meu 0752356647 si o sa vb acolo . Doar o chestie ciudata iti zic ..ca ex. Cu tub de 17 ..pagrat 3/ 4... nu desface. Daca ii pun cu patrat de 1/2... se desface. Ciudat nu ?

Cred ca au ajuns la un nivel tehnic destul de inalt aceste " jucarii ".

Loock... am un  coleg care detine impactorul de 1000 si ceva nm de la Dewalt. E bestial ce poate face. Desface  piulitele la cap planetara in joaca. Mie mi se pare Dewalt mult peste Bosch.. nu ma refer la Dewalt China.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
DeWalt e un brand american care a fost cumparat in 1960 de Black&Decker care intre timp a fuzionat si cu Stanley.
Au achizitionat si brandurile Porter-Cable, Craftsman si altele.

B&D a cumparat in 1994 si firma ELU din Germania, motiv intamplator pt. care unele scule DeWalt au fost fabricate in Germania - aveau fabrica si acolo...

In prezent ce se face in EU este catastrofal mai prost fata de ce se face in China.
Probabil ca sunt si exceptii, insa in general calitatea celor europene a scazut catastrofal.
A scazut si la cele chinezesti, dar mai putin.
Nasol e ca scade parca in fiecare an.
Anul trecut am luat scule Makita Made in China si pareau destul de aproape de cele facute in China cu 10 ani in urma.
Poate avea tolerante o idee mai mari, dar nesemnificativ in practica.
Anul asta insa, am luat un multicutter Makita tot made in China si deja elastomerii miroseau a stiren incomplet polimerizat, cablul era mai putin cauciucat, etc. chestii pe care nu le-am mai vazut inainte la scule industriale.
Anul trecut am luat si o Makita japoneza, (biscuit-joiner) si se balanganea butonul on/off cum n-am vazut niciodata la una chinezeasca de marca.

Nu vreau sa intru in polemica dupa ce mi-ai dat like...dar DeWalt nu o sa prea vezi in industrie.
O sa vezi Makita, Hilti, Fein, Atlas Copco, Ingersol Rand, etc.
Unii profesionisti o sa foloseasca si Mafell, Festool, Bosch albastru, etc.
La micii profesionisti si meseriasi o sa vezi si scule hobby, Ryobi (100% detinuta acum de chinezi alaturi de AEG si altele...), B&D scartaitoare, ba chiar si chinezarii 100%.
DeWalt nu convinge in practica la raportul pret/performanta - fiabilitate.
Are mult marketing si reclame si videouri mincinoase si ridicole de youtube - cu care se fac de rahat pt ca fac comparatie intre scule din clase evident foarte diferite, si le falsifica grosolan si pe alea...

Edited by loock, 17 April 2017 - 18:01.


#17
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Timpul ne va lamurii ce si cum. Eu cunosc scule Dewalt pe santier in Anglia... care merg de nu au aer... de ani de zile.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Timpul a lamurit de mult foarte clar sculele fabricate pana acum.

Ce se mai intampla de acum inainte - da ramane de vazut...

DeWalt e un brand american de la origine din 1923 si pana in prezent, si din 1960 e detinut de B&D si Stanley B&D care in prezent face niste panarame de scule.
Nu e scula nemteasca.
Au achizitionat ELU in 1994 si din cauza asta au fabrica si in Germania.

Si Makita are fabrica in Germania, am burghiue SDS Makita Made in Germany.
Ma lasa rece, atata timp cat gasesc chinezesti foate bune si mai ieftine.

Recent si cele chinezesti au inceput sa scada la calitate - asta e o problema, dar cele made in EU sunt deja praf de multi ani.

Acum si Hilti se fac in China.
Nu mai sunt la fel de bune ca in anii '80-'90 cand se faceau in Lichtenstein cu piese Bosch produse si dedicate special pt. Hilti, dar totusi sunt in top alaturi de Makita.
Hilti rezista mai bine pe santier la apa si socuri.
Daca vrei scule nemtesti vezi Maffel, Fein, Festool, insa si ele nu sunt facute toate la fel, unele sunt tzeapa, altele mai slab protejate, altele foarte bune, altele mai putin...
Si Bosch albastru mai are cateva modele facute in Germania, dar majoritatea se fac in Malaezia, ba au chiar si prin Rusia unele facute...
Festool face si cu strangere in impact tangential, dar sunt printre cele pe care chiar nu le recomand de la acest brand, pt ca pun cuplu si pe mana care tine scula...

Edited by loock, 17 April 2017 - 18:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate