Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

64 sau 128 mb cache?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012
Buna seara. Pentru calculatorul meu cu Intel I5, PLACA VIDEO GTX 750 TI, 8G RAM, placa de baza H81-K si internet de la RDS cu 300 mbs, are rost sa instalez un HDD cu 128 MB cache, sau este suficient un hard cu 64 MB cache? Este destul 1T. Voi instala jocuri ca Medal of honor ,Call of duty si Crysis3 ,jocuri pe care le am pe Steam si Origin si alte filme ,poze si alte lucruri personale. Va multumesc si va doresc sa aveti in continuare un Paste linistit ! (va cer aceste sfaturi deoarece renunt la al-2-lea SSD din calculator. Il folosesc pentru alt calculator.)

Edited by Tiberiu8mai, 16 April 2017 - 20:20.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca ai bani si vrei performanta, alege un SSD de minim 250-256GB.
Daca nu ai bani si te multumesti cu un simplu HDD de 1TB, alege Hdd-ul cu 128mb cache.

#3
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012

 super8, on 16 aprilie 2017 - 20:23, said:

Daca ai bani si vrei performanta, alege un SSD de minim 250-256GB.
Daca nu ai bani si te multumesti cu un simplu HDD de 1TB, alege Hdd-ul cu 128mb cache.
Urmeaza sa aleg...

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Parerea mea e ca merita cu varf si indesat investitia intr-un SSD de minim 250-256GB exclusiv pt. partitia C: a windowsului Posted Image
Iar Hdd-ul de 250-500-1TB (partitia D:) il folosesti doar pt. stocare.

Repet ! asta e doar opinia mea.

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Ssd de 120gb pentru Windows si orice hdd de 7200rpm ca stocare.
Buffer-ul nu te ajuta in practica.

#6
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012

 jeffy86able, on 16 aprilie 2017 - 21:22, said:

Ssd de 120gb pentru Windows si orice hdd de 7200rpm ca stocare.
Buffer-ul nu te ajuta in practica.
Acum am instalat un SSD  de 120 GB cu sistemul de operare ,antivirusul si alte programe cu care l-am incarcat pana la jumatate din capacitate. Nu am nevoie de mai multe programe.Poate mai instalez ceva in timp dar nu voi depasi cam 75% din capacitatea lui. Celalalt SSD, tot de 120 GB este prea mic pentru jocurile pe care le am si chiar daca este SSD, nu este deloc comod sa tot sterg un joc ca sa aibe loc altul si nu numai jocuri. Stii foarte bine ce inseamna lipsa de spatiu de stocare. Eu asi fi dorit sa scap de HDD din cauza componentelor mecanice din el si a vitexelor inferioare de incarcare- decarcare fata de SSD,care este mult mai performant. Te rog sa ma lamuresti inca o data ca daca instalez un HDD intern,acesta nu imi afecteaza calitatea jocurilor mari ,cum este Crysis3 sau Battlefield4, iar restul de filme descarcate  de pe torent sau poze si alte maruntisuri nu conteaza. Daca ai un HDD de capacitate mare nu se mai pune problema dezinstalare-instalare pentru a crea spatiu pentru ceea ce vreau sa folosesc.Si acum ,BANII ! Un HDD WD Blue de 1T este 229 lei  si un SSD ADATA  de 240 GB costa 389 lei, datele astea sunt de la EMAG. Raspunsul tau va fi ca o decizie definitiva pentru mine ca ma tot invart de o vreme nehotarat....

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca iti ajung 240GB doar pt. jocuri si programe, merita diferenta de 160 Lei dintre Hdd-ul de 1TB si SSD-ul de 240GB.
Daca nu iti ajung cei 240GB, alege Hdd-ul de 1TB chit ca vei avea o viteza de acces mica fata de SSD.

#8
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012

 super8, on 16 aprilie 2017 - 21:03, said:

Parerea mea e ca merita cu varf si indesat investitia intr-un SSD de minim 250-256GB exclusiv pt. partitia C: a windowsului Posted Image
Iar Hdd-ul de 250-500-1TB (partitia D:) il folosesti doar pt. stocare.

Repet ! asta e doar opinia mea.
Cunosc performanta SSD. Din cauza preturilor SSD-rilor mai mari de 250 GB sunt nehotarat....

 super8, on 17 aprilie 2017 - 07:51, said:

Daca iti ajung 240GB doar pt. jocuri si programe, merita diferenta de 160 Lei dintre Hdd-ul de 1TB si SSD-ul de 240GB.
Daca nu iti ajung cei 240GB, alege Hdd-ul de 1TB chit ca vei avea o viteza de acces mica fata de SSD.
Mutumesc!  A castigat SSD -ul.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Inteleg, deci te enerveaza pretul mare per GB al SSD-urilor.

Pai ti-am spus si mai sus:
daca ai bani si vrei performanta, alege un SSD de minim 250-256GB
daca nu ai bani si te multumesti cu un simplu HDD de 1TB, alege Hdd-ul cu 128mb cache.

Diferenta de performanta dintre un SSD de 250-256GB si un Hdd de 1TB nu doar ca exista, dar e si vizibila !

#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 Tiberiu8mai, on 17 aprilie 2017 - 07:34, said:

Acum am instalat un SSD  de 120 GB cu sistemul de operare ,antivirusul si alte programe cu care l-am incarcat pana la jumatate din capacitate. Nu am nevoie de mai multe programe.Poate mai instalez ceva in timp dar nu voi depasi cam 75% din capacitatea lui. Celalalt SSD, tot de 120 GB este prea mic pentru jocurile pe care le am si chiar daca este SSD, nu este deloc comod sa tot sterg un joc ca sa aibe loc altul si nu numai jocuri. Stii foarte bine ce inseamna lipsa de spatiu de stocare. Eu asi fi dorit sa scap de HDD din cauza componentelor mecanice din el si a vitexelor inferioare de incarcare- decarcare fata de SSD,care este mult mai performant. Te rog sa ma lamuresti inca o data ca daca instalez un HDD intern,acesta nu imi afecteaza calitatea jocurilor mari ,cum este Crysis3 sau Battlefield4, iar restul de filme descarcate  de pe torent sau poze si alte maruntisuri nu conteaza. Daca ai un HDD de capacitate mare nu se mai pune problema dezinstalare-instalare pentru a crea spatiu pentru ceea ce vreau sa folosesc.Si acum ,BANII ! Un HDD WD Blue de 1T este 229 lei  si un SSD ADATA  de 240 GB costa 389 lei, datele astea sunt de la EMAG. Raspunsul tau va fi ca o decizie definitiva pentru mine ca ma tot invart de o vreme nehotarat....
Nu ai de ce sa iti iei ssd pentru tinut jocuri pe el. Diferente vei vedea probabil de 2-3 secunde la incarcarea unui nivel. Problema e ca spatiul va fi redus si nu vrei sa stai sa instalezi\dezinstalezi jocuri zilnic. Eu am ssd de 120gb pentru Windows si un hdd de 1tb pentru jocuri, muzica, poze, etc.
N-as da banii pe un ssd doar ca sa imi tin jocurile pe el, diferenta in realitate e prea mica fata de un ssd la stocat jocuri.
Nu mai amintesc iar de capacitate.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Tiberiu8mai, userul de mai sus are dreptate cand spune ca diferenta dintre un SSD si un HDD e de cateva secunde.
Uite un clip Hdd vs SSD in jocuri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vCItBX8288Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acuma se pune intrebarea:
merita 160 Lei pt. 2-3 secunde in minus ?

Cred ca e mai bun sfatul colegului de mai sus; alege Hdd-ul de 1TB cu 128 cache pentru jocuri !
Dar nu te grabi, mai asteapta si alte opinii  Posted Image


L.E.:
cu cat ma uit la mi multe versusuri Hdd si SSD cu atat realizez ca de fapt merita 160 Lei in plus pt. un SSD !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IuSrdwdMud8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singurul dezavantaj la SSD e capacitatea de stocare mica.

Edited by super8, 17 April 2017 - 08:31.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca te intereseaza performanta hdd trebuie sa te uiti la teste, cit cache are nu e un indicator. Dar la nivelul asta de "hdd de 1TB" adica probabil cel mai ieftin sau pe acolo nu o sa vezi absolut nici o diferenta [in realitate].

Edited by f300, 17 April 2017 - 08:59.


#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Degeaba castiga 5 secunde la incarcarea jocurilor pe ssd daca pierde dupa o ora cu dezinstalat\reinstalat jocurile care nu ii incap din cauza spatiului scazut.
Nu mai zic de pret.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 jeffy86able, on 17 aprilie 2017 - 08:07, said:

Nu ai de ce sa iti iei ssd pentru tinut jocuri pe el. Diferente vei vedea probabil de 2-3 secunde la incarcarea unui nivel. Problema e ca spatiul va fi redus si nu vrei sa stai sa instalezi\dezinstalezi jocuri zilnic. Eu am ssd de 120gb pentru Windows si un hdd de 1tb pentru jocuri, muzica, poze, etc.
N-as da banii pe un ssd doar ca sa imi tin jocurile pe el, diferenta in realitate e prea mica fata de un ssd la stocat jocuri.
Nu mai amintesc iar de capacitate.
Iti spun din experienta ca nu se rezuma doar la 2-3 secunde, mai ales la jocuri recente cum ar fi Mass Effect Andromeda (unde si cu SSD stai destul pana incarca). Plus elimini complet zgomotul capetelor de citire/scriere.

Eu am atat SO cat si jocuri pe SSD-ul din semnatura si vad diferente destul de mari in jocuri fata de vechiul WD Caviar Black.

L.E.: am uitat sa mentionez si faptul ca la SSD nu prea ai cum sa prinzi momente cand se blocheaza jocul pentru 1-2 secunde pana incarca texturi in timp real (fara ecran de load intre nivele/cladiri/etc.).

Edited by Hider141, 17 April 2017 - 10:50.


#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Bun, deci a aparut si opinia pertinenta a unui user care se joaca si a avut Hdd cat si SSD si stie !

Acum ramane la puterea de cumparare a @initiatorului:
daca vrea performanta, sa faca un efort financiar pt. un SSD de minim 240GB (desi mai indicat ar fi 250-256GB);
daca nu are bani si se multumeste cu un simplu HDD de 1TB, sa aleaga Hdd-ul cu 128mb cache.

#16
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012

 super8, on 17 aprilie 2017 - 08:26, said:

@Tiberiu8mai, userul de mai sus are dreptate cand spune ca diferenta dintre un SSD si un HDD e de cateva secunde.
Uite un clip Hdd vs SSD in jocuri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vCItBX8288Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acuma se pune intrebarea:
merita 160 Lei pt. 2-3 secunde in minus ?

Cred ca e mai bun sfatul colegului de mai sus; alege Hdd-ul de 1TB cu 128 cache pentru jocuri !
Dar nu te grabi, mai asteapta si alte opinii  Posted Image


L.E.:
cu cat ma uit la mi multe versusuri Hdd si SSD cu atat realizez ca de fapt merita 160 Lei in plus pt. un SSD !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IuSrdwdMud8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singurul dezavantaj la SSD e capacitatea de stocare mica.
Prezentare de meserias! Voi pastra postarea ta!

 super8, on 17 aprilie 2017 - 11:51, said:

Bun, deci a aparut si opinia pertinenta a unui user care se joaca si a avut Hdd cat si SSD si stie !

Acum ramane la puterea de cumparare a @initiatorului:
daca vrea performanta, sa faca un efort financiar pt. un SSD de minim 240GB (desi mai indicat ar fi 250-256GB);
daca nu are bani si se multumeste cu un simplu HDD de 1TB, sa aleaga Hdd-ul cu 128mb cache.
Voi face efortul financiar .300 de lei am deja. Chiar acum un amic de-al meu imi spune ca ajut calculatorul in general daca renunt la mecanica unui HDD. Va multumesc pentru sfaturi.

 super8, on 17 aprilie 2017 - 08:05, said:

Inteleg, deci te enerveaza pretul mare per GB al SSD-urilor.

Pai ti-am spus si mai sus:
daca ai bani si vrei performanta, alege un SSD de minim 250-256GB
daca nu ai bani si te multumesti cu un simplu HDD de 1TB, alege Hdd-ul cu 128mb cache.

Diferenta de performanta dintre un SSD de 250-256GB si un Hdd de 1TB nu doar ca exista, dar e si vizibila !
Asa este ,pretul...

#17
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 Hider141, on 17 aprilie 2017 - 10:47, said:

Iti spun din experienta ca nu se rezuma doar la 2-3 secunde, mai ales la jocuri recente cum ar fi Mass Effect Andromeda (unde si cu SSD stai destul pana incarca). Plus elimini complet zgomotul capetelor de citire/scriere.

Eu am atat SO cat si jocuri pe SSD-ul din semnatura si vad diferente destul de mari in jocuri fata de vechiul WD Caviar Black.

L.E.: am uitat sa mentionez si faptul ca la SSD nu prea ai cum sa prinzi momente cand se blocheaza jocul pentru 1-2 secunde pana incarca texturi in timp real (fara ecran de load intre nivele/cladiri/etc.).
Or fi mai multe secunde, nu zic nu, dar e si diferenta e pret si de capacitate de care trebuie tinut cont aici.
Daca ti se blocheaza jocul 1-2 secunde cand incarca texturi mari inseamna ca n-ai fie destul ram, fie destul ram pe placa video.
N-are treaba cu ssd-ul.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Poate fi si asta. Dar cum am spus mai sus, odata ce am trecut pe SSD nu mai simt asta.
Iar cine parcurge jocurile in mod sistematic deja nu mai simte asa tare lipsa spatiului pe un SSD de la 240GB in sus. Cu tot cu over-provisioning, SO si programe incap cel putin 2 jocuri recente si mai ramane spatiu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate