Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Au aparut laptopurile fara ventilatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si mi se pare un lucru bun, am testat modelul din link, sta foarte rece, singurul zgomot este cel produs de hdd, dar si acela este destul de silentios:
Cred ca vreo 10 ani sa tot tina fara desfacut curatat si schimbat pasta termoconductoare.

De ce am deschis topicul?
Pentru ca nu stiam ca exista asa ceva, ca s-a ajuns la un asemenea grad de eficienta termica, incat sa procesoarele de laptopuri sa poata fi racite pasiv.
Apoi mai e chestia unui comentariu de pe amazon care mi-a atras atentia. Pan anu l-am citit habar nu am avut ca modelul acela nu avea ventilator, cu toate ca mi s-a parut putin cam suspect cat de silentios era.

Quote

Nach 2 Tagen Benutzung defekt, keine Geräusche vom Lüfter und sonst ging auch nichts mehr. Dank Amazon war der Rücksendeprozess jedoch einfach!
In traducere, a returnat laptopul, crezand ca i s-a defectat ventilatorul Posted Image

Din cauza asta consider ca e bine intotdeauna sa nu iei de buna tot ce vezi scris in comentariile magazinelor online.

Dar aici este si vina producatorilor si/sau a magazinelor online, ca nu prezinta clar specificatiile.

Am intalnit un model de laptop dell care nu avea pe nicaieri mentionat cat duce placa de retea LAN.
De wi-fi nu mai spun, ca 99,99% din producatori nu mentioneaza chipsetul/modelul acesteia.


http://laptopmedia.c...pgrade-options/


P.S: Nu va luati modelul din imagine, difuzorul se aude mai prost/incet decat pe un telefon fake cu android.
Partea buna e ca il puteti conecta la o boxa BT sau prin wireless la un TV smart, ori ii bagati  niste casti.

Attached Files


Edited by gumball3000, 16 April 2017 - 13:53.


#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
super tare. si totusi era mai fain daca in loc de hdd ar avea ssd.

epica faza cu returul laptopului :lol:

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
am mai dat o editare cu niste completari

poate ca era mai fain, insa la modelul de mai sus au taiat chenezii de pe unde au putut, pana si cablul de alimentare intra in categoria celui mai scurt vazut vreodata.
Alimentatorul concureaza cu cele ale telefoanelor mobile (e la fel de mre ca al unui router asus ac3200), ecranul e mediocru, doar procesorul si pretul ce-l mai salveaza.


De placa wi-fi am ramas placut surprins, pe 5.0 ghz, 80 Mhz, duce 45 MB/s, acum e de inteles de ce are pe cablu doar 100 Mbps.

Tot pe emag m-a amuzat teribil cum se vaietau unii ca nu e compatibil cu W7, ca nu au putut sa-l instaleze.
Pai cum Dumniezo sa fie compatibil daca oamenii sunt retarzi si incearca sa instaleze W7 cu setare de UEFI only in BIos.
Am bagat W7 pe el, insa nu-i vedea deloc USB-urile pana nu am instalat driver,  singura cale de acces a fost unitatea optica, noroc ca am avut prin casa un dvd de la o placa de baza de pc cu drivere pt LAN realtek, ca altfel nu aveam nicio cale de intrare  ca sa transfer fisiere pe el.

Edited by gumball3000, 16 April 2017 - 13:52.


#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
totusi, e o evolutie. calea a fost deschisa. la cum se misca treaba cred ca in urmatorii ani vor exista laptopori de gaming supersilentioase si ''reci'' tot timpul.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 gumball3000, on 16 aprilie 2017 - 13:39, said:

Cred ca vreo 10 ani sa tot tina fara desfacut curatat si schimbat pasta termoconductoare.

Si totusi in mod sigur un softpedist o sa apara pe aici ca l-a desfacut imediat de la cumparare sa-i schimbe pasta si acum nu mai merge.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Apple are de multa vreme asa ceva :D
Sa-l stapanesti sanatos.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 f300, on 16 aprilie 2017 - 13:52, said:


Si totusi in mod sigur un softpedist o sa apara pe aici ca l-a desfacut imediat de la cumparare sa-i schimbe pasta si acum nu mai merge.
Sa-i curente ventilatorul :roflmaofast:

 serginho74, on 16 aprilie 2017 - 13:53, said:

Apple are de multa vreme asa ceva Posted Image
Sa-l stapanesti sanatos.
Poate la ceva ultrabook cu prozesoare de tableta (din seria Z)

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa stii ca lipsa coolerului nu e neaparat un lucru bun. Inclusiv la MAC.
Important este sa nu se auda, nu sa nu fie.

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Si mai e o chestie cu laptopurile astea, daca vrei sa i scoti bateria, nu mai poti..e fixata cu doua suruburi

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

 gumball3000, on 16 aprilie 2017 - 13:55, said:

Poate la ceva ultrabook cu prozesoare de tableta (din seria Z)
Posted Image http://www.pcgarage....eyboard-silver/
i5-5250U

Edited by STARTREK1, 16 April 2017 - 14:03.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In alta ordine de idei laptopuri fara ventilator sint de ceva timp cu m3&co de la Intel (inclusiv cel putin un Macbook). Fara ventilar dar cu hdd e cam penibil insa :-)
Un dezavantaj destul de substantial e ca la astea se presupune ca procesorul nu o sa mearga full prea mult timp - cit timp si la ce limita se plafoneaza performanta depinde insa de la model la model si posibil de la exemplar la exemplar (+pe ce il ai, cit de cald e in camera, etc).

 gumball3000, on 16 aprilie 2017 - 13:55, said:

Sa-i curente ventilatorul Posted Image

Dupa ce a formatat acumulatorul si a defragmentat SSD-ul.

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Lenovo IdeaPad 110 si eu am luat . Are o luna pe 16 , imediat .  Ma miram cat e de silentios . Zici ca sta cand merge . Acum stiu  de ce . Posted Image

#13
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006
Fain,tastatura lipita,memorie lipita pe placa de baza,baterie interna ,procesor lipit nu are soclu dupa o vreme cedeaza padurile de la caldura adica un mare rahat care este de unica folosinta.

#14
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Am si eu vreo doua fara... genial, no sound...
Am si vreo doua cu ventilator, dar intervine atat de rar incat e ca si cum nu ar avea.

Aia cu returul e maxima... totusi unde credea ca e ventilatorul, ca nu prea am vazut modele la care sa vezi un loc in care sa poti banui ca exista ventilator.

Edited by rumlegok, 16 April 2017 - 14:27.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 GingisHan2015, on 16 aprilie 2017 - 14:10, said:

Lenovo IdeaPad 110 si eu am luat . Are o luna pe 16 , imediat .  Ma miram cat e de silentios . Zici ca sta cand merge . Acum stiu  de ce . Posted Image
Cum te descurci cu difuzorul, corespunde si la la tau ceea ce am scris?

 bpsorin, on 16 aprilie 2017 - 14:20, said:

Fain,tastatura lipita,memorie lipita pe placa de baza,baterie interna ,procesor lipit nu are soclu dupa o vreme cedeaza padurile de la caldura adica un mare rahat care este de unica folosinta.
Hmm unde ai vazut treaba cu tastatura?
Dar da, nu te contrazic, si mie mi-a dat impresia de unica folosinta.

 A10, on 16 aprilie 2017 - 14:01, said:

Si mai e o chestie cu laptopurile astea, daca vrei sa i scoti bateria, nu mai poti..e fixata cu doua suruburi
Am si aici o chestie amuzanta cu cineva de statea cu bateria scoasa din laptop "ca sa o menajeze".
Nu stiu cum se comporta bateria dupa un an de nefolosire, amuzant a fost sa aflu ca nu a uitat pe unde a lasat-o si a fost nevoie sa-si cumpere una noua dupa vreun an-doi.

Sa revenim la tastatura, asa arata, in continuare voi boteza layout-ul de mai jos "layout-ul saracului"
[ https://i.imgur.com/Lqh4wtP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce l-am numit asa, pai simplu, tasta Pause lipseste cu desavarsire de pe ea, tastele shift au fost scurtate (economie de plastic).
Si bomboana de pe coliva, ambele au fost pozitionate cum nu se poate mai prost, in stanga apesi tot timpul din greseala pe \, iar in dreapta apesi tot timpul pe tasta sageata sus => mUE Lenovo.

SI acum ca sa intelegeti unde bat, sa nu spuneti ca sunt offtopic in propriul topic.
Cu toate ca in temperaturile stau destul de bine, vreo 37 grade pe cpu si 41 pe HDD in browsing (22 grade in camera).
Avand in vedere constructia saraca, tind sa cred si eu ca lipsa acelui ventilator are mai mult considerente economice, nu de eficienta termica.
Nici radiatorul acela din poze, nu-mi inspira mare incredere.

Edit: am corectat poza de mai sus, am pus una gresita initial.
Edit2: gata, acum am pus cu tastatura corecta.

Edited by gumball3000, 16 April 2017 - 15:19.


#16
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Procesoarele Core M nu au nevoie de ventilator, nici cele ARM, evident.

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Procesoarele atom, adica din gama slabă si foarte slaba sunt intenționate sa nu necesite răcire activă.

Se va putea într-o zi si procesoare de vârf cu răcire pasivă, dar mai e mult până departe.

#18
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Groot, on 16 aprilie 2017 - 15:11, said:

Se va putea într-o zi si procesoare de vârf cu răcire pasivă, dar mai e mult până departe.
i7 e de vârf?
http://ark.intel.com/products/95441

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate