Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Confortul pe sa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Salut. Mi.am cumpărat luna asta o biclă DHS Contura la 850 Ron de la magazinul oficial din Ploiești.
După primii 30 de km deja resimt dureri in fund. Șaua este plană vizavi de sol și la înălțimea corectă vizavi de lungimea piciorului meu, însă este confecționată dintr-un material dur. Este și îngustă. La orice plimbare de peste 9 km încep să simt dureri chiar daca toate plimbările se fac doar pe asfalt de bună calitate. Mai spun că încă nu mi.am achiziționat pantaloni pt ciclism.
Ce sa fac, să cumpăr sa aftermarket sau husă cu gel e de ajuns?
Mulțumesc !

#2
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Caută o şa cu o suprafaţă de contact mai mare şi cumpără o husă cu silicon (se mai găseşte la Lidl). Aceeaşi problemă am avut-o şi eu pe o bicicletă italiană.

Edited by Eltronik, 16 April 2017 - 13:37.


#3
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostEltronik, on 16 aprilie 2017 - 13:37, said:

Caută o şa cu o suprafaţă de contact mai mare şi cumpără o husă cu silicon (se mai găseşte la Lidl). Aceeaşi problemă am avut-o şi eu pe o bicicletă italiană.
Mulțumesc pt răspuns.
Modelul Contura e de asfalt ceea ce necesită un regim de pedalare destul de "dens" caz în care o șa prea lata poate sa rănească picioarele un pic mai jos de zona inghinală.
Ai și o lățime recomandată?

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,345
  • Înscris: 11.08.2003
Indura si mai plimba-te putin. Ti se va "tabaci" curu' si n-o sa mai doara asa rau. :) Asa e cand nu mai mergi de mult.

#5
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postsorin147, on 16 aprilie 2017 - 14:22, said:

Indura si mai plimba-te putin. Ti se va "tabaci" curu' si n-o sa mai doara asa rau. :) Asa e cand nu mai mergi de mult.
Mersi pt răspuns.
M-am gândit și la varianta asta, dar parcă mă și irit la piele. Și aș mai vrea sa montez pe ghidon doua coarne de 10 cm înălțime că nu prea "mă înțeleg" cu poziția aplecat în față. Să ridic ghidonul nu pot , nu permite axul pe care e prinsă pipa.
Iar ghidonul il voi folosi doar la acționarea frânelor și schimbarea vitezelor.

#6
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Pantalonii de ciclism fac o diferenta mare, mai ales daca ai o bicicleta de sosea, pe care se pun sei mai dure si inguste. Apoi si saua se mai rodeaza dupa 100-200 de km iar fundul tau se mai tabaceste intre timp. M-as gandi la o sa noua daca dupa 3-400 de km, cu pantaloni de ciclism, tot mai ai dureri.

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostEltronik, on 16 aprilie 2017 - 13:37, said:

cumpără o husă cu silicon (se mai găseşte la Lidl).
Husa e un rahat, mai bine cumpara sa cu gel, tot de la Lidl. Au avut acum o luna, dar oferta se repeta.

#8
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostPhaseZ, on 16 aprilie 2017 - 14:46, said:

Pantalonii de ciclism fac o diferenta mare, mai ales daca ai o bicicleta de sosea, pe care se pun sei mai dure si inguste. Apoi si saua se mai rodeaza dupa 100-200 de km iar fundul tau se mai tabaceste intre timp. M-as gandi la o sa noua daca dupa 3-400 de km, cu pantaloni de ciclism, tot mai ai dureri.
Ceva recomandări de pantaloni de ciclism scurți decenți la un preț bun?Nu prea știu piața luna asta m.am apucat de treabă asta.
Pe o vreme mai rece se pot lua peste ei pantaloni de trening fara să creeze disconfort/senzații ciudate?
Mulțumesc !

View Postlucifer76, on 16 aprilie 2017 - 14:50, said:


Husa e un rahat, mai bine cumpara sa cu gel, tot de la Lidl. Au avut acum o luna, dar oferta se repeta.
Mă gândesc și la varianta pe care mi.ai spus-o.
Mersi !

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostPhaseZ, on 16 aprilie 2017 - 14:46, said:

Pantalonii de ciclism fac o diferenta mare,
Daca saua e incomoda, pantalonii nu vor ajuta prea mult. Am trei bucati pe care nu le mai folosesc, doua venite cu bicicletele, una cumparata, dar nici cu pantaloni nu le pot suporta. Cu saua actuala dupa 60 km nici nu o simt, pe cand cu celelalte dupa 20 incepea sa devina incomoda.

Edited by lucifer76, 16 April 2017 - 15:03.


#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ar fi bine sa puneti si poze cu seile respective.

#11
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Posta3ds, on 16 aprilie 2017 - 15:15, said:

Ar fi bine sa puneti si poze cu seile respective.
Dacă te referi la mine, momentan nu sunt acasă. Am șaua stoc de la DHS Contura.

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlucifer76, on 16 aprilie 2017 - 14:58, said:

Daca saua e incomoda, pantalonii nu vor ajuta prea mult. Am trei bucati pe care nu le mai folosesc, doua venite cu bicicletele, una cumparata, dar nici cu pantaloni nu le pot suporta. Cu saua actuala dupa 60 km nici nu o simt, pe cand cu celelalte dupa 20 incepea sa devina incomoda.
ce sa este?

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Attached File  ede2d514f98d6713d0c492230003387683f03a59.jpg   114.04K   35 downloads

Daca se da jos nuca, se potriveste perfect cu celalalt sistem de prindere de tija.

#14
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Pare o șa de peste 100 €

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,727
  • Înscris: 01.10.2002

View PostEltronik, on 16 aprilie 2017 - 13:37, said:

Caută o şa cu o suprafaţă de contact mai mare şi cumpără o husă cu silicon (se mai găseşte la Lidl). Aceeaşi problemă am avut-o şi eu pe o bicicletă italiană.
Pantaloni de ciclism in primul rand. Husele sunt bune daca sunt alese in functie de dimensiunile seii si bine fixate, altfel se muta din pozitie in timpul pedalatului.

#16
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Daca faci drumuri lungi pantaloni de ciclism sunt obligatorii. Se îmbracă direct pe piele, trebuie evitat a lua o alta pereche de pantaloni peste pantalonii de ciclism.
Pantalonii de ciclism prezintă cateva avantaje majore fata de pantalonii clasici:
- au o zona cu burete care ajuta la distribuția uniforma a presiunii
- nu au cusaturi în zonele de contact cu șaua
- sunt strânși pe corp evitând astfel disconfort legat de frecare și de ce nu mai aerodinamici
- sunt dintr-un material care nu înmagazinează transpirația.
In ceea ce privește șaua - nu exista o soluție magica. Fiecare șezut e diferit, ceea ce funcționează perfect într-un caz poate sa cauzeze dureri unei alte persoane.
O concepție greșită e ca dacă e moale e mai confortabila. Nu e adevarat, ba chiar as spune o sa care e moale devine inconfortabila la drumuri lungi.
Sunt totuși câțiva pași de urmat:
- trebuie sa te asiguri ca poziția ta pe bicicleta e perfecta - dacă ai o poziție greșita pe bicicleta nu te ajuta nici o sa. Aici trebuie luata în considerare greutatea, flexibilitatea, lungimea ieșirilor tipice cu bicicleta, nivelul de fitness.
- alegerea unei șei care se potrivește - exista unii care măsoară lățimea recomandata, dar in general cel mai bine funcționează metoda "trial and error". Sunt magazine care te lasa sa testezi șaua pt câteva saptamani și sa o returnezi dacă nu se potrivește.
- o sa din piele se va forma după forma șezutului - cu timpul va deveni mai confortabila.
- nu trebuie subestimat timpul de acomodare cu o sa noua, in special pentru cineva care nu a mers de mult timp cu bicicleta.

Eu nu as recomanda husele pentru sa.

Edited by pro-e, 16 April 2017 - 18:59.


#17
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Am 1.73 cm, 60 -64 kg. Cadru de 530... cred :), șaua am lasat-o mai jos încât să nu întind piciorul la maxim- chiar dacă atingeam o viteza un picuț mai mare după aproximația mea mă simt mai bine să.mi rămână genunchiul puțin îndoit. Plus că nici nu.mi mai pune stres pe mâini.
Ca să exemplific altfel, cred că dacă iau o nucă o pun pe șa și-i ard un ciocan, sunt șanse bune să sparg nuca. Atât de tare e șaua.
Nu sunt sigur dacă găsesc pantaloni de ciclism pe măsura mea...

#18
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu cel mai bine ma impac cu pantalonii de la decathlon, modelul cel mai ieftin. De obicei ezit sa cumpar chiar ce e mai ieftin dar am incercat si o gama mai sus si mi au dat niste iritatii urate de la cusaturile care veneau prost pe mine. Fiecare fund cu forma lui, de aceea si seile sunt greu de recomandat, am si eu vre o 3 care stau pe raft. Acum am una fizik ardea acceptabila. Cea mai comoda sa a venit cu o bicla de ciclocross dar era marca proprie si cand si-a dat duhul nu am gasit sa o inlocuiesc.
Sigur gasesti pantaloni pentru tine. Cam atat aam si eu si de la decathlon am M sau L in functie de anul cand i-am cumparat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate