Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Intrebare aminoacizi

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Salutari , vin si eu cu o intrebare , am 21 de ani 1.84 79 kg in prezent , ma antrenez cam de 3 luni dupa o lunga pauza in care mai faceam ici colo cate ceva , fac mult calisthenics ( mai combin uneori cu sala pentru anumite exercitii pe care le simt mai bine ) dar in mare parte calisthenics , ideea e ca de 3 saptamani am inceput sa iau aminoacizi la recomandarile unui prieten pentru a mai ajuta corpul ( AminoMax 8000 de la gaspari nutrition ) , partea aiurea la ele e ca sunt foarte mari , eu m-am mai uitat pe internet ce sa iau si ce si cum , numai ca vin aici cu o intrebare ce tablete de aminoacizi ar fi cele mai utile? cele esentiale? si de la ce firma ? Multumesc foarte mult






P.S: Rog parerea celor documentati si care au habar de ce am cerut , nu a wanna be trainer fara idee

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Nu mai luati toate prostiile

#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
La varsta ta mai bine lasa corpul sa se dezvolte...sa creasca natural,fara sa iei ceva. Nu are rost sa-ti otravesti ficatul si alte organe cu suplimentele alea care nu te ajuta decat sa devii dependent de ele. Sigur ca te dezvolti mai repede asa,dar daca nu vrei sa participi la concursuri s.a.m.d. nu are rost sa iei asa ceva. Cresti mai greu fara ele.......dar nu sunt sanatoase !

#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostVictor19R, on 16 aprilie 2017 - 12:18, said:







P.S: Rog parerea celor documentati si care au habar de ce am cerut , nu a wanna be trainer fara idee
Cam multe asteptari ai, 90% din postari vor fi precum cele 2 de mai jos de al tau.
Si nici macar aia care mai stiu cate ceva nu pot acoperi tot in materie de fitness. E mai usor sa postezi la misto decat sa incerci sa ajuti.
In afara de BCAA etc, toate  tabletele cu aminoacizi, au in 2017 aminoacizi esentiali in compozitie dar si alti aminoacizi neesentiali. Cei neesentiali nici nu conteaza foarte mult pentru ca ii poti lua din alimente sau sunt sintetizati in corp. Cred ca asta ai vrut sa afli. Astfel poti alege orice firma vrei pt. ca vei avea ce trebuie in compozitie. Majoritatea tabletelor sunt mai mari, nu e ca la aspirina. Eu in locul tau as fi ales o pudra proteica, cele 5-10g de aminoacizi/zi nu vor face mare branza pentru fizicul tau, vor fi insesizabili in contextul in care ai nevoie de 2g/proteina/kgcorp. 5g de aminoacizi e fix nimic, mai bine iesi cu un iaurt(ca sa ma exprim grosolan)

View PostYourFan, on 16 aprilie 2017 - 14:15, said:

Nu mai luati toate prostiile
Explicatia fiind ca?

View PostDJPocaitul, on 16 aprilie 2017 - 14:16, said:

La varsta ta mai bine lasa corpul sa se dezvolte...sa creasca natural,fara sa iei ceva. Nu are rost sa-ti otravesti ficatul si alte organe cu suplimentele alea care nu te ajuta decat sa devii dependent de ele.
Asta e o noutate, ca te afecteaza mai auzisem si eu dar nu stiam ca poti deveni chiar si dependent.

View PostDJPocaitul, on 16 aprilie 2017 - 14:16, said:


Sigur ca te dezvolti mai repede asa,
Serios? N-as zice! de unde stii? ai incercat?

#5
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View PostDJPocaitul, on 16 aprilie 2017 - 14:16, said:

La varsta ta mai bine lasa corpul sa se dezvolte...sa creasca natural,fara sa iei ceva. Nu are rost sa-ti otravesti ficatul si alte organe cu suplimentele alea care nu te ajuta decat sa devii dependent de ele. Sigur ca te dezvolti mai repede asa,dar daca nu vrei sa participi la concursuri s.a.m.d. nu are rost sa iei asa ceva. Cresti mai greu fara ele.......dar nu sunt sanatoase !
Natural este si daca iei suplimente  , nu e ca si cum introduc substante straine sau ma dopez cu chimicale, ficatul nu se otraveste asa usor mai ales daca tin doza recomandata , desi de multe ori administrez si mai putin  , dependenta nu e ceva real eu o consider o prostie .

View PostYourFan, on 16 aprilie 2017 - 14:15, said:

Nu mai luati toate prostiile
Si suplimentele alimentare , gen vitamine nu sunt tot prostii?

View Postsandu222, on 16 aprilie 2017 - 18:30, said:

Cam multe asteptari ai, 90% din postari vor fi precum cele 2 de mai jos de al tau.
Si nici macar aia care mai stiu cate ceva nu pot acoperi tot in materie de fitness. E mai usor sa postezi la misto decat sa incerci sa ajuti.
In afara de BCAA etc, toate  tabletele cu aminoacizi, au in 2017 aminoacizi esentiali in compozitie dar si alti aminoacizi neesentiali. Cei neesentiali nici nu conteaza foarte mult pentru ca ii poti lua din alimente sau sunt sintetizati in corp. Cred ca asta ai vrut sa afli. Astfel poti alege orice firma vrei pt. ca vei avea ce trebuie in compozitie. Majoritatea tabletelor sunt mai mari, nu e ca la aspirina. Eu in locul tau as fi ales o pudra proteica, cele 5-10g de aminoacizi/zi nu vor face mare branza pentru fizicul tau, vor fi insesizabili in contextul in care ai nevoie de 2g/proteina/kgcorp. 5g de aminoacizi e fix nimic, mai bine iesi cu un iaurt(ca sa ma exprim grosolan)


Explicatia fiind ca?

Asta e o noutate, ca te afecteaza mai auzisem si eu dar nu stiam ca poti deveni chiar si dependent.


Serios? N-as zice! de unde stii? ai incercat?

In legatura cu BCAA , am vazut si se recomanda de multe ori sa-i luam doar pe cei esentiali , am inteles ca si firma conteaza , cei esentiali stiu ca sunt foarte greu de procurat din alimente , ca alimentatie , o am destul de ok , nu-mi permite bugetul pentru mai mult momentan . Iti multumesc pentru raspuns.
La praf m-am gandit dar nu prea vreau , prefer tabletele , sunt bune astea pe care le iau? sau sa cumpar doar cele esentiale sau nimic.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ai vrea sa incerci sa faci asta dintr-o alimentatie mai calitativa ? Orice chestie chimica ai lua , vei suporta mai tarziu consecinte. Consecintele sunt variate .Poate fi acnee , dependenta , rezultate sportive proaste si pierderi de tonus si masa musculara . Fiecare corp este unic , are o chimie unica . Producatorii vand orice le aduce profit . Daca raul imediat nu poate fi demonstrat , astia iti vand si mercur pe post de elixir al tineretii ( au mai otravit niste medici  asa un imparat chinez , promitandu-i nemurirea ) . Esti tanar , ai putina rabdare si nu sari etape naturale . Uita-te pe youtube la culturisti celebri in tinerete si acum. S-ar putea sa ti se faca sila . Toti aia celebri au luat de toate , niciunul nu ar fi ajuns asa fara steroizi , dar au mai luat si " nevinovate " diverse suplimente.
Mai studiaza problema .

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostJurasikMan, on 16 aprilie 2017 - 19:54, said:

Orice chestie chimica ai lua , vei suporta mai tarziu consecinte.

Of, ce simplu e de zis. O buna parte din produsele pentru sportivi nu sunt de sinteza ci naturale si concetrate. Care ar putea fi problema cu a lua zerul de la vaca, a-l usca si a-l filtra, ca la final sa ai concentratia de proteina cat mai mare?

#8
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu sunt naturale suplimentele alea. Oricat de multa reclama li se face si cine le-ar fi folosit ! Reusesti sa cresti pana la un anumit ''nivel'',si dupa aia nu mai merge decat cu acele suplimente,mixuri,shake-uri sau cum le mai cheama. Fara ele nu mai cresti,nu te definesti ca cei profesionisti...dar asta-i o crestere FORTATA. Nimic nu e natural din ceea ce consuma culturistii si sunt scumpe. Oricat de putin ai lua un timp,o sa-ti maresti dozele singur cand observi rezultatele...dupa un timp. Eu personal sunt impotriva acestor suplimente. Daca esti sportiv de performanta si participi la concursuri,e altceva...dar nu asa doar ca sa arati bine.

#9
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View PostJurasikMan, on 16 aprilie 2017 - 19:54, said:

Nu ai vrea sa incerci sa faci asta dintr-o alimentatie mai calitativa ? Orice chestie chimica ai lua , vei suporta mai tarziu consecinte. Consecintele sunt variate .Poate fi acnee , dependenta , rezultate sportive proaste si pierderi de tonus si masa musculara . Fiecare corp este unic , are o chimie unica . Producatorii vand orice le aduce profit . Daca raul imediat nu poate fi demonstrat , astia iti vand si mercur pe post de elixir al tineretii ( au mai otravit niste medici  asa un imparat chinez , promitandu-i nemurirea ) . Esti tanar , ai putina rabdare si nu sari etape naturale . Uita-te pe youtube la culturisti celebri in tinerete si acum. S-ar putea sa ti se faca sila . Toti aia celebri au luat de toate , niciunul nu ar fi ajuns asa fara steroizi , dar au mai luat si " nevinovate " diverse suplimente.
Mai studiaza problema .

nu urmaresc sa ajung culturist , vreau sa ajung intre 85-90 kg daca se poate , am o constitutie fizica destul de buna construita genetic , ma enerveaza in mare parte bratele sunt prea mici comparative cu restul.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostDJPocaitul, on 16 aprilie 2017 - 22:49, said:

Nu sunt naturale suplimentele substantele alea. Oricat de multa reclama li se face si cine le-ar fi folosit ! Reusesti sa cresti pana la un anumit ''nivel'',si dupa aia nu mai merge decat cu acele suplimente substante mixuri,shake-uri steroizi, hormoni de crestere, insulina, diuretice sau cum le mai cheama. Fara ele nu mai cresti,nu te definesti ca cei profesionisti...dar asta-i o crestere FORTATA. Nimic nu e natural din ceea ce consuma administreaza culturistii si sunt scumpe. Oricat de putin ai lua un timp,o sa-ti maresti dozele singur cand observi rezultatele...dupa un timp. Eu personal sunt impotriva acestor suplimente substante. Daca esti sportiv de performanta si participi la concursuri,e altceva...dar nu asa doar ca sa arati bine.

Perfect deacord cu tine. Am corectat niste mici detalii in rest suntem pe aceeasi lungime de unda!

View PostVictor19R, on 16 aprilie 2017 - 22:49, said:


nu urmaresc sa ajung culturist , vreau sa ajung intre 85-90 kg daca se poate , am o constitutie fizica destul de buna construita genetic , ma enerveaza in mare parte bratele sunt prea mici comparative cu restul.

Spune te rog ce inaltime ai?

Edited by vinciun, 16 April 2017 - 22:58.


#11
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View Postvinciun, on 16 aprilie 2017 - 22:59, said:

Perfect deacord cu tine. Am corectat niste mici detalii in rest suntem pe aceeasi lungime de unda!



Spune te rog ce inaltime ai?
1.84 79 de kg , urmaresc sa ajung la 85-90 , nu caut sa arat bine pentru nimeni sau pentru ceva , fac asta pentru mine ca-mi place pur si simplu fizicul mai bine facut.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
86-88 kg cu 10% bf ar fi posibil dar cu multa munca si multi ani.

#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostDJPocaitul, on 16 aprilie 2017 - 22:49, said:

Nu sunt naturale suplimentele alea. Oricat de multa reclama li se face si cine le-ar fi folosit ! Reusesti sa cresti pana la un anumit ''nivel'',si dupa aia nu mai merge decat cu acele suplimente,mixuri,shake-uri sau cum le mai cheama. Fara ele nu mai cresti,nu te definesti ca cei profesionisti...dar asta-i o crestere FORTATA. Nimic nu e natural din ceea ce consuma culturistii si sunt scumpe. Oricat de putin ai lua un timp,o sa-ti maresti dozele singur cand observi rezultatele...dupa un timp. Eu personal sunt impotriva acestor suplimente. Daca esti sportiv de performanta si participi la concursuri,e altceva...dar nu asa doar ca sa arati bine.
Deja te-a corectat colegul Vinciun. dar zic sa mai adaug si eu ceva.
Stii si tu(sper, ca altfel am zice ca nu  ai puterea de a judeca singur) ca ideile pe care le emiti sunt rezultatul a ceea ce ai auzit si tu pe la alti, sau ai vazut pe la tv. Altfel nu ai avea cum sa emiti asemenea aberatii. Nu spun ca nu exista un 10% adevar in ceea ce spui, dar as fi vrut ca ideile prezentate aici sa fie rezultatul unei minime experiente personale, pe care e clar ca nu o ai. Ori daca nu stii despre ce vorbesti(nici macar nu ai prezentat vreun studiu ceva ca sa fii luat in serios) de ce o mai faci? Eu imi stiu locul, daca nu ma pricep la avioane, la sateliti, la chimie la electronica etc nu ma bag dar se pare ca aici toata lumea vrea sa isi arate priceperea pe care nu o are.

Edited by sandu222, 17 April 2017 - 14:57.


#14
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Poti ajunge fara aminoacizi la 85 kg in 2-3 ani de sala cu antrenamente standard de 3 ori/saptamana cate 2-3 ore. Daca lucrezi corpul si mananci zdravan si diversificat vei ajunge acolo. Am avut partea inferioara mult mai dezvoltata de la atletism facut in gimnaziu si bratele erau slabe de nu puteam face o tractiune ca lumea la 16 ani. Dar cu 1 an serios de culturism am rezolvat; aruncam mingea medicinala dintr-un capat in altul al salii de sport.

#15
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
O ora de antrenament cred ca e suficient.

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostUser107, on 17 aprilie 2017 - 17:41, said:

Poti ajunge fara aminoacizi la 85 kg in 2-3 ani de sala cu antrenamente standard de 3 ori/saptamana cate 2-3 ore. Daca lucrezi corpul si mananci zdravan si diversificat vei ajunge acolo. Am avut partea inferioara mult mai dezvoltata de la atletism facut in gimnaziu si bratele erau slabe de nu puteam face o tractiune ca lumea la 16 ani. Dar cu 1 an serios de culturism am rezolvat; aruncam mingea medicinala dintr-un capat in altul al salii de sport.

3 ore pe antrenament???

#17
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Antrenamentul meu dureaza cam 1,5 - 2 , nu fac in mare parte cu greutati , ci doar cu corpul , forta am nu asta e problema , ma enerveaza estetic , o sa incerc sa imi modific meniul ., ce recomandati?

#18
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Sa copii antrenamentul unuia bun din sala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate