Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Accident - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
La primul calcul reparatis costa 170mil facut de el. Acelasi calcul făcut la Peugeot costa 270mil deci depaseste 75la suta fin valoarea masini

Bun ce parere aveti de acest accidet
http://www.trafictub...t-culpa-comuna/
In desvriere e si scrisoarea trimisa de asigurare. Sa vedeti ce aberații scriu

#20
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Poze de la cealalta masina din fata si/sau lateral? insa din se se vede din pozele pe care le-ai pus celalalt e vinovat 100%
Dauna totala mai dau cei de la asigurari cand valoarea reparatiei costa mai mult decat valoarea masinii ceea ce nu pare a fi din poze.

Masinile la nu au fost rasturnate presupun.

PS cred ca imi voi cumpara si eu o camera auto :-)

#21
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Pai e dauna totala din cauza ca reparatia depășește valoarea mașinii

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
pai cam ce e stricat la ea? Mie mi se pare ca in maxim 6-7 mii de lei se poate repara de calitate.
Intreb asa de curiozitate, nu ca ar conta in vreun fel.

Edited by dan1980_25, 16 April 2017 - 14:28.


#23
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Acolo e cu airbag-uri sarite si la cum arata Pejeul poate sa fie si un lonjeron afectat. Numai bordul plus airbag-uri si manopera aferenta cred ca sare de 6000 RON.

L.E. la cum arata Audi-ul, impactul a fost destul de tare, corect?

#24
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostdanX, on 16 aprilie 2017 - 14:31, said:

Acolo e cu airbag-uri sarite si la cum arata Pejeul poate sa fie si un lonjeron afectat. Numai bordul plus airbag-uri si manopera aferenta cred ca sare de 6000 RON.

L.E. la cum arata Audi-ul, impactul a fost destul de tare, corect?
Daca mai punem sa fie afectat radiator + eventual daune spre motor, aripi, capota, indreptat tabla, vopsitorii, plus piesele ascunse deja se ridica suma destul de serios.
Presupun ca nu aveai casco ca atunci altfel se punea problema.

@dan1980_25 la cum arata masinile cu 600-700 lei nici nu se pune problema de reparatie


LE observ in fundal la a doua poza si o borna kilometrica, sa ii faci o poza de aproape si de la departarea la ea ca sa se vada exact localizarea in spatiu a locului accidentului. Cu ea poti demonta existenta acelui drum inexistent

LLE

View Postkdyalex, on 16 aprilie 2017 - 13:34, said:

Bun ce parere aveti de acest accidet
http://www.trafictub...t-culpa-comuna/
In desvriere e si scrisoarea trimisa de asigurare. Sa vedeti ce aberații scriu
Aberatii e putin spus si mare greseala ca a dat filmarea; a doua greseala a fost ca a facut amiabila in situatia aia

Edited by costinuti, 16 April 2017 - 14:49.


#25
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postkdyalex, on 16 aprilie 2017 - 14:03, said:

Pai e dauna totala din cauza ca reparatia depășește valoarea mașinii
acum realizati in ce lume de cacat traim?! adica te obliga sa platesti taxa de poluare ca vezi doamne ca arzi 3000 l de combustibil cu o masina in 8 ani, dar este firesc sa arunci la gunoi 2 tone din aceeasi masina, pentru producerea careia s-a poluat mult mai mult, cu o avarie reparabila din pricina preturilor, evident umflate cu pompa, la piesele de schimb.

Edited by alexpet, 16 April 2017 - 15:10.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postalexpet, on 16 aprilie 2017 - 15:07, said:

preturilor, evident umflate cu pompa, la piesele de schimb

Daca nu insisti sa le iei de la reprezentanta preturile sint foarte ok iar pe majoritatea pieselor de la masinile comune (nu mai spun a consumabilelor) o concurenta acerba cu producatori din cel putin 5 tari si doua continente.

#27
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Trec doar piesele cu valoare mai mare. Airbag-urile plus centuri si plansa de bord, 2 jante, parbriz, si toata fata ma refer la plastice aripi bandou contra aripi grila trager faruri faruri ceata etc. Radiatoarele nu sunt sparte

Capota

Am explicat la primul calcul facut de inspector da 170mil! Acelasi piese la Peugeot sunt 270mil manopera vopsire si piese!

S ar putea sa fie stramb si lonjeronul oricum toata fata s a apropiat de motor cativa cm

Atata timp cat masina e a mea si nu s de vina de ce sa nu o duc la reprezentanta?

View Postdan1980_25, on 16 aprilie 2017 - 14:28, said:

pai cam ce e stricat la ea? Mie mi se pare ca in maxim 6-7 mii de lei se poate repara de calitate.
Intreb asa de curiozitate, nu ca ar conta in vreun fel.
:))

Alea sunt doar airbag-urile si bordul

#28
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Parerea mea este ca Euroins nu iti va da dreptate daca celalalt sofer nu si-a recunoscut fapta pe amiabila tocmai ca erai in spatele lui ca si pozitie (pe motiv ca nu te-ai asigurat sa reintrii corect in banda prin neasigurare la depasire).
Cred ca in final singura solutie de recuperare a prejudiciului este in instanta cu reclamatie catre ambii (sofer/Euroins) + reclamatie la ASF, cu mentiunea ca oricine poate castica. Oricum se va lasa cu o perioada destul de lunga de proces. Sa contactezi un avocat specializat pe acest specific.

La daunele acestea cel mai probabil aveai si viteza la impact. Poti pune cateva ss-uri si cu cealalta masina daca ai mai de aproape cu zona impactului ?


Euroins fiind cunoscuta pt tot felul de tertipuri de a nu plati polite; chiar a avut si o perioada de suspendare a autorizatiei de emitere RCA-uri in trecut.

Edited by costinuti, 16 April 2017 - 15:47.


#29
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Pe amiabila si a recunoscut fapta. In declaratie a scris ca a plecat de pe loc a mers 10m si a vrut sa vireze la syamga cand s a trezit ci mine. Attached File  FB_IMG_1491898082856.jpg   174.5K   58 downloadsAttached File  FB_IMG_1491898054505.jpg   137.16K   58 downloads

#30
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Sa vireze la stanga unde? ca nu avea nici un drum din cate zici tu.
Oricum dupa cum se vede din poze pare si a lui dauna totala fiind afectat sasiul cu stalpul si cam greu de crezut ca mai poate avea rezistenta.

Fa rost de probe, poze cat mai detaliate din teren ca nu e nici un drum la stanga si ai sanse sa il castigi dupa cum arata pozitia masinii lui prin neasigurarea directiei de mers, tu fiind deja in depasire.

Edited by costinuti, 16 April 2017 - 18:57.


#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
esti pe plus daca-ti dau dauna totala si ramai cu epava. Eu cu 5000 de lei as repara-o cu piese sh. Cred ca as iesi si la 4000. Bineinteles cu conditia de a nu fi stramb sasiul. Desi la tine cred ca doar jugul e deplasat.

Edited by dan1980_25, 16 April 2017 - 19:18.


#32
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
In declaratie a scris sa vireze la stanga pe drumul. Dar nu e nici un drum doar camp. A lui e dauna totala a zis ca o vide la cineva pt dezmembrat.
Pai poze nu am asa multe cu masina lui. Inspectorul de daune i a zis dupa ce scoate masina din pom sa faca poze la fiecare colt al ei si la seria de caroserie si sa le trimita pe mail. Bineînțeles ca el n a trimis nimica!
Dupa raspunsul de la asigurare se mai poate contesta in caz de nu mi convine? sau doar in instanta

Problema nu e de reparat ci sa primesc despagubirea. Sa nu dea un raspuns de genu ca eu sunt devina

#33
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postkdyalex, on 16 aprilie 2017 - 20:00, said:

In declaratie a scris sa vireze la stanga pe drumul. Dar nu e nici un drum doar camp. A lui e dauna totala a zis ca o vide la cineva pt dezmembrat.
Pai poze nu am asa multe cu masina lui. Inspectorul de daune i a zis dupa ce scoate masina din pom sa faca poze la fiecare colt al ei si la seria de caroserie si sa le trimita pe mail. Bineînțeles ca el n a trimis nimica!
Dupa raspunsul de la asigurare se mai poate contesta in caz de nu mi convine? sau doar in instanta

Problema nu e de reparat ci sa primesc despagubirea. Sa nu dea un raspuns de genu ca eu sunt devina

Poze, chiar daca nu ai cu masina lui, sa ai poze cu locul respectiv (ca presupun ca nu s-au sters toate urmele) cu cadre din toate directiile unde sa se vada ca e doar camp si nu e nici un camp la stanga, iar pozele respective sa cuprinda si borna kilometrica ce se vede pe una din poze cu ambele masini, boschetii, pietrele, lovite, plasticele pe jos etc.
Teoretic cred ca ai putea face contestatie daca nu primesti despagubirea sau primesti partial din suma, insa daca nu vor vrea cel mai probabil trebuie sa te duci cu ei in instanta+reclamatie la ASF la pachet. Doar cineva care lucreaza in domeniu iti poate spune concret.Eventual si de un avocat in functie de cum decurg lucrurile.

#34
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Momentan astept sa vad ce raspuns imi dau. O sa merg sa fac poze la drum la la masini nu mai am cum ca nu mai sunt acolo

#35
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View Postkdyalex, on 16 aprilie 2017 - 13:34, said:

La primul calcul reparatis costa 170mil facut de el. Acelasi calcul făcut la Peugeot costa 270mil deci depaseste 75la suta fin valoarea masini

Bun ce parere aveti de acest accidet
http://www.trafictub...t-culpa-comuna/
In desvriere e si scrisoarea trimisa de asigurare. Sa vedeti ce aberații scriu
A primit corect culpa comuna. Putea sa aibe ghinion sa fie vinovat 100%.
De ce? Pentru ca el nu s a asigurat la cedeaza, a zburat. Daca nu depunea filmarea la dosar, declara ca mergea si a sarit prostul din margine. Dar asa, cu filmare, practic s a ales cu culpa comuna, pentru ca el nu s a asigurat si cel cu Audi era pe contrasens. Cand ai cedeaza/stop, trebuie sa dai prioritate la orice masina de pe drumul prioritar ( chiar daca e pe contrasens si este dubla continua ). Asa este legea, chiar au fost super baieti cei de la asigurare. Cel cu filmarea chiar conduce foarte prost, daca zboara pe cedeaza asa. Ajung des acolo, am vazut des pe cineva pe contrasens, DAR NU ZBOR, chiar daca stii ca nu ai pietoni, si ai verde pentru inainte, poti sa ii dai talpa, nu e bine sa o faci.

#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dupa cum se vede este mult, mult mai sigur este sa mergi cu masina complet aiurea. In cel mai rau caz primesti culpa comuna, dar exista si sansa majora sa iesi nevinovat 100%!
Cu alte cuvinte nu conteaza ca unul merge cum si pe unde doreste pana lui, stergandu-se la dos cu jumatate din codul rutier, conteaza ca daca tu nu te scarpinai pe obraz fix in acel moment, accidentul putea fi evitat. Deci culpa comuna, daca ai noroc de inspector milos! daca mai si declari ca boul ca te scarpinai, esti vinovat 100%! Fireste!

Edited by alexpet, 17 April 2017 - 05:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate