Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Salut! Luni am avut un accidet si rog a ma sfatui ce sa fac sa fie mai bine pt ca am inceput cu stangul. De ce zic asta pt ca nu am chemat politia la fata locului. De fapt am chemat o dar n a venit. 

Sa va povestesc pe scurt. Ma deplasam cu masina pe un drum cu o singura banda pe sens cu linie punctata. Am observat un autoturism parcat in afara carosabilului. La aprox 10m in fata mea se pune in miscare fara semnalizare si patrunde pe banda de mers in fata mea. Avertizandu l claxonez franez si incercand sa l evit trag de volan stanga, moment in care el intoarce masina si lovesc in usa fata stanga. In urma impactului el e proiectat in niste salci pe partea stanga a carosabilului si eu pe margine tot pe stanga in niste bolovani. Imediat am sunat la 112 am anuntat accidentulsi m a intrebat daca avem nevoie de salvare. I am zis ca nu ca eram in regula amandoi dupa care mi a făcut legatura la politi. Am zis ca masinile sunt praf si politistul mi a zis ca nare ce face sa facem amiabil. L am intebat pe sofer si a fost de acord cu amiabila. A doua zi ne am prezentat la birul de daune al asiguratului euroins sa declaram ce s a intamplat si surpriza vinovatul a inceput sa declare ca el s a asigurat ca am vrut eu sa l depasesc ca el a virat la stanga sa intre pe un drum pietruit darvacolo nu e nici un drum. Acuma pe mine nu ma mai intereseaza decat sa mi recuperez prejudiciul masina este dauna totala s a completat dosarul si s a trimis la București. Inspectorul de daune m a avertizat ca daca am vrut sa l depasedc e culpa comuna. Ce ma sfatuiti sa fac sa se solutioneze repede dosarul si sa fie ok. Mulțumesc si sper ca nu v am plictisit ;) 

Paste fericit!

#2
ben_iamin

ben_iamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.11.2007
Îmi pare rău pentru situație. Eu am o nelămurire, care probabil nu te ajuta... când faci amiabila nu scriu amândoi cum S-a întâmplat și semnează? E un document care se întocmește.

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
nu faci amiabila la dauna totala, nenorocitii care nu se asigura merita sa stea fara permis cat mai mult

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Ce va fi ,nu-ti pot prezice.
Dar trebuia sa faci cateva poze si sa te prezinti personal la politie.
In cazul de fata este culpa comuna.

#5
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Am completat amiabila a semnat! Dar a doua zi cand am fost la inspectirul de daune a inceput sa se suceasca. Gresa a fost ca nu am chemat politia, n am stiut ca e nevoie de salvare sa vina politia

Degeaba a semnatAttached File  20170416_120719.jpg   89.01K   118 downloads

#6
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Nu au existat martori.
Ma gandesc ca tipul si-a schimbat povestea la sfaturile cuiva.

#7
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
La politie ce sa mai fac dupa o saptamana? La 112 am anuntat accidetul exact dupa cateva minute

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i nevoie de martori.
Schita ati facut-o?Macar atat sa ai in eventualitatea ca ajungi in instanta.

Edited by adisz, 16 April 2017 - 11:11.


#9
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Nu exista martori un drum drept liber la ora 6:40 dimineata. El recunoate vina nu e problema doar ca ce a declarat e putin altfel si asta o sa faca ssa dureze doasarul sau eventual sa dea culpa comuna

#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Din păcate cred că rămâi la mâna asiguratorului.
Din ce știu eu,dacă sunt două mașini implicate în accident,fără victimă,poliția nu este obligată să vină să facă constatare.
Sper să mă înșel eu,oricum,urâtă situația.

#11
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
Pai urme de franare , cioburi , ulei nu sunt la locul accidentului ?!. Inspectorul de daune este obligat sa mearga la fata locului sa faca cercetari . Pentru Dumnezeu in urma unui accident raman urme nu se poate declara accidentul in alta parte decat unde a avut loc . Eu nu inteleg de ce nu faceti cateva amarate de poze cu locul accidentului si masinile avariate acum ca toata lumrea are o camera la telefon.

bafta

Edited by cstrifu, 16 April 2017 - 11:17.


#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
de ce nu ai facut poze!?
ps. d'aia e buna orice ghioarta de camera video de bord

Edited by STARTREK1, 16 April 2017 - 11:29.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu cred ca un parlit de inspector de daune are pregatire criminalistica ca sa poate reconstitui un accident,chiar si fara victime.
Iar ca sa reconstituiesti un accident,conditia sine qua non este ca pe aceea portiune de drum sa nu se mai circule.Iar blocarea circulatiei o poate face (doar) politia rutiera.

Edited by adisz, 16 April 2017 - 11:28.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e degeaba a semnat, depinde CE a semnat, ce ati scris acolo? Lumea zice de poze, a zis initiatorul ca nu sint poze?

#15
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View Postadisz, on 16 aprilie 2017 - 11:28, said:

Nu cred ca un parlit de inspector de daune are pregatire criminalistica ca sa poate reconstitui un accident,chiar si fara victime.
Iar ca sa reconstituiesti un accident,conditia sine qua non este ca pe aceea portiune de drum sa nu se mai circule.Iar blocarea circulatiei o poate face (doar) politia rutiera.

Nu trebuie sa reconstituiasca nimic . Trebie doar sa mearga la locul accidentului sa vada daca exista drum la stanga sau nu si isi face idee care din cei doi mint . Il sfatuiesc pe initiator sa caute o persoana care se ocupa de accidente auto nerezolvate de catre inspectorii de dauna, acea persoana cunoscant toate tertipurile specifice domeniului .

bafta

Edited by cstrifu, 16 April 2017 - 11:36.


#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postadisz, on 16 aprilie 2017 - 11:28, said:

Nu cred ca un parlit de inspector de daune are pregatire criminalistica ca sa poate reconstitui un accident,chiar si fara victime.
ei (inspectorii) pretind ca au pregatirea....

#17
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Poze sunt de la fata locului. Dar nu am pozat asfaltul etc doar masinile. Acuma adtept raspuns de la București, a trimis dosarul si a zis ca așteaptă valoatea mașini Attached File  20170410_084847.jpg   181.07K   149 downloadsAttached File  FB_IMG_1491898087136.jpg   160.44K   146 downloads

#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
aia e dauna totala?
Oricum , el se face vinovat de producerea accidentului pentru ca nu s-a asigurat din spate la schimbarea sensului de mers. Daca-l loveai in fund, lucrurile se complicau pentru tine. Dar din moment ce impactul e in lateral, va reiesi ca tu erai in depasire in timp ce el , neasigurandu-se in spate a virat la stanga. Deci vinovat 100% celalalt, conform carei legi vrea el.
Iar inspectorul ala care ti-a zic ca daca vroiai sa-l depasesti e culpa comuna, cred ca e angajat acolo ca bucatar, nu are nici o treaba cu legislatia in vigoare.
In orice situatie, daca tu esti deja in depasire, iar depasitul vireaza la stanga si-l lovesti in lateral, el se face vinovat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate