Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Telefoane Aquos series... Sharp Japonia?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Am observat că nu sunt deloc pasionați și fani mărcile japoneze...De exemplu seria aquos de la sharp....Fabricate pentru piața japoneza..Design mișto...Merg perfect la noi...Dar cam slăbuță comunitatea...Chiar așa sa nu fie nici un pasionat,fan,etc??
Am câteva modele...Merg perfect la noi...Ceva opinii?? Mulțumesc

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Sharp are probleme mari si a vandut divizia de tv. Te mai intereseaza? Articolul de mai jos este din 2015 si cred ca s-a intamplat ce zice acolo.
http://www.techhive....rp-anymore.html
Scuze, am vazut ca era vorba de telefoane.

Edited by User107, 16 April 2017 - 09:17.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
In Japonia toata lumea avea iPhone. Era exceptie cand vedeai pe cineva cu alt tip de terminal.

#4
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Nu are nici o problema...Sharp a fost cumpărată de gigantul foxconn..Și merge bine in continuare...Eu mă refeream la telefoane...Daca sunt pasionați

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Am cautat de curios, dar nu am gasit telefoane Sharp de vanzare la noi. Nici pe e..ag, nici pe comparari de preturi gen pr..ce.ro.

#6
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Nici nu vei găsi.  Nu aduc nemernicii..Preturile sunt cam mari..Vezi ebay.  402sh,403sh,sh01f,sh04g...Ce am eu.. și 303sh doar local...Nu e listat pe ebay.  Doar pe kyoex.com.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sharp face sau a facut telefoane in sensul in care vreau eu sa fie, insa nu a mers pana la capat, nu a reusit sa faca ceva efectiv si decisiv suficient de diferit, asta pe langa faptul ca nu se importa in RO.

Eu vreau smartphone de maxim 114mm inaltime ( maxim 117 cu supracarcasa spate de silicon), altfel interesul meu pt. astfel de deviceuri este mai mic de zero, mai mic in sensul ca imi displac.

Mai concret, vreau smartphone cu ecran 720p de 4,7" cu rama de 3mm sus si 6,5 mm jos, cu butoane fizice jos, racordare la colturi de 2-3mm, minim 3GB RAM, 16-32 GB memorie interna, adreno 510 minim pt 720p sau 540 pt 1080p, CPU quad/six de 1,7 Ghz, buton de shutter cu dual stage AF, acumulator de minim 2,5 Ah - preferabil cat mai mare.

Sharp a facut modele cu rama de 1mm sus, ( are si de 3 sus), insa in partea de jos rama este lata, uneori chiar nesimtit de lata.
Au facut de 126mm cu ecran de 4,7" fata de Sony Z3/5 C care are 127mm cu ecran mai mic - de 4,6"
Sony X compact e culmea si mai inalt 129mm cu acelasi 4,6"...normal ca nu e cerere, si nici nu are un design interesant.
Sharp a facut mai demult si de 124mm cu ecran de 4,5", tot mare fata de 114mm cat vreau.

Eu vreau 4,7" pe 114mm.
Altfel nu ma intereseaza indiferent de marca.

Daca face Sharp sau altcineva asa ceva, si sunt suficient de compatibile si benzile de 2-3-4G si wifi, atunci mai vorbim.

Edited by loock, 16 April 2017 - 09:32.


#8
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Interesant...Caută poate găsești ceva.. la ce specs dorești. ..404sh cum ți se pare??

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Tot Xiaomi-ul ramane la putere, alaturi de samsung si apple, design-ul telefonului conteaza foarte mult, vad ca are 10.00 mm grosime :(

P.S. Frumos antutu https://www.kimovil....-crystal/antutu

Edited by YourFan, 16 April 2017 - 09:40.


#10
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
sunt atipice pentru noi pentru ca ruleaza pe alte benzi de frecventa. dovada? cele 2 modele ale tale. nu vezi ca nu le poti seta nici apn si nici nu te poti folosi de ele in retelele de la noi?

#11
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
303sh e o mica bestie...Merge super 3/4g. ..Dar e compact rău de tot.  Însă ecranul e ..Wow...Clar că lacrima.

303sh e o mica bestie...Merge super 3/4g. ..Dar e compact rău de tot.  Însă ecranul e ..Wow...Clar că lacrima.

View Postandroholic, on 16 aprilie 2017 - 09:40, said:

sunt atipice pentru noi pentru ca ruleaza pe alte benzi de frecventa. dovada? cele 2 modele ale tale. nu vezi ca nu le poti seta nici apn si nici nu te poti folosi de ele in retelele de la noi?
Shl24 l-am dat...Shl22 inca nu..Nu le pot face datele.. și nu știu care e buba.  Eu vorbesc acum de softbank și docomo..Care merg perfect la noi...Oare pe shl22 nu poate fi instalat rom de altă origine?? Se pricepe cineva?? As da unul pt teste...

View PostYourFan, on 16 aprilie 2017 - 09:39, said:

Tot Xiaomi-ul ramane la putere, alaturi de samsung si apple, design-ul telefonului conteaza foarte mult, vad ca are 10.00 mm grosime :(

P.S. Frumos antutu https://www.kimovil....-crystal/antutu
Da...Are spatele curbat.. dar feelingul e unic...Am avut și cristal...305sh de Japonia...Am crystal y2...403sh...Și crystal x 402sh...

View Postandroholic, on 16 aprilie 2017 - 09:40, said:

sunt atipice pentru noi pentru ca ruleaza pe alte benzi de frecventa. dovada? cele 2 modele ale tale. nu vezi ca nu le poti seta nici apn si nici nu te poti folosi de ele in retelele de la noi?
Au benzile de la noi.  Merg apeluri,SMS,etc...Doar datele nu știu ce să le fac..Voi merge și la shop..Să vad...Are opțiunea apn diferită...

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ma intrebi de 404SH care are 146mm, dupa ce am scris ca vreau o carcasa cu 32 mm mai scunda si ecran cu diagonala cu 1" mai mica.

303SH are 124mm cu ecran de 4,5".
Problema nu e atat la ecranul cu 5mm mai mic pe diagonala, cat la carcasa cu 1cm mai inalta fata de maximul pe care il accept.
Ecranul e 1080p dar cu GPU adreno 330 si CPU quad la 2,2 Ghz si acumulator de 2,1 Ah.
Acel CPU si GPU consuma prea mult, acumulatorul e prea mic pt ele, si pt 1080p adreno 330 are performanta mediocra, consuma si prea mult si probabil intra si in throttling.

1,7 Ghz e suficient pt un GPU fabricat cu tehnologia din generatia lor, ba chiar si cea de acum.
Ar fi chiar OK un CPU facut pt 2,5+ Ghz care sa fi setat cu undervolt si underclock la 1,7 Ghz.
La GPU, pt full HD trebuia un adreno 430 sau 540 tot asa cu undervolt si underclock.
Si acumulator de 2,5 Ah minim.
Diferenta ar fi fost foarte-foarte mare de autonomie si performanta practica - fara throttling, fara incalzire, consum mult mai mic si autonomie mult mai mare.

Edited by loock, 16 April 2017 - 10:05.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAdm, on 16 aprilie 2017 - 09:16, said:

In Japonia toata lumea avea iPhone. Era exceptie cand vedeai pe cineva cu alt tip de terminal.
Mai ales de anul trecut cand pot face paltile la Metrou/ tren/ magazine cu iPhone

Telefoanele japoneze sunt bune doar in Japonia unde le poti folosi cum trebuie. In rest, nu merita. Sunt pline de bloatware de la operator si zeci de functii valabile doar in JP.
Pe langa asta nu mai sunt fascinante cum erau inainte, acum ai telefoane misto pe toata planeta.
Ba chiar multe telefoane mai bune decat cele de pe piata exclusivista japoneza.


sa nu mai zic ca telefoanele japoneze au support software un sezon, pentru ca atata tin. Xda aproape inexistent.

Edited by Lex404, 16 April 2017 - 10:06.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostLex404, on 16 aprilie 2017 - 10:04, said:

Mai ales de anul trecut cand pot face paltile la Metrou/ tren/ magazine cu iPhone

Telefoanele japoneze sunt bune doar in Japonia unde le poti folosi cum trebuie. In rest, nu merita. Sunt pline de bloatware de la operator si zeci de functii valabile doar in JP.
Pe langa asta nu mai sunt fascinante cum erau inainte, acum ai telefoane misto pe toata planeta.
Ba chiar multe telefoane mai bune decat cele de pe piata exclusivista japoneza.


sa nu mai zic ca telefoanele japoneze au support software un sezon, pentru ca atata tin. Xda aproape inexistent.

Eu le vad naspa pe toate, de la toti fabricantii, si problema nu e la mine - sunt peste 2 miliarde de oameni care vor telefoane compacte cu performante decente, asa cum am amintit mai sus.

Compact inseamna maxim 114mm inaltime cu ecran de 4,7", cu rama de 3mm sus si 6,5 mm jos.

Daca am nevoie de ecran mai mare, prefer o tableta de 10-12" sau un monitor de  17-24".

E o prostie sa tragi de marimea ecranului unui telefon, pt ca oricat de mare il faci tot cacacios de mic o sa fie, dar ergonomia o distrugi clar.
Butoanele mici sunt o problema de software - fie se ia alt soft de tastatura cu un rand de butoane in plus, fie/si se intoarce pe orizontala si oricum scrii mai repede asa cu amandoua mainile.

Insa doar marimea ecranului nu rezolva compactizarea.
E nevoie si de rama ingusta si sus si jos,  de ex 3mm sus si 6,5mm jos.

Sharp a pus camera frontala jos - deci se poate.
Se poate pune si una escamotabila sus...
Pe mine personal nu ma intereseaza camera frontala - care in sine e o alta aberatie deoarece pt a reda capul nedeformat grotesc, neborcanat, e nevoie de 1,5m distanta - 5 diagonale spatiale/volumetrice ale capului.
Si Xiaomi Mi MIX are camera jos ca la Sharp.

Edited by loock, 16 April 2017 - 10:31.


#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@loock, vezi ca sunt 3 categorii de oameni ! scunzi, inaltime medie si inalti.

Oamenilor scunzi le sunt facile telefoanele de 110-129mm inaltime;
oamenilor cu inaltime medie li se potrivesc telefoanelel de 120-139mm inaltime;
iar oamenii inalti vor telefoane de peste 140mm inaltime !

Fiecarui grup de oameni li se potrivesc/recomanda telefoane cu inaltimea specifica........inaltimii lor.
Problema e ca producatorii de telefoane nu fac telefoane pt. fiecare grup de oameni (scunzi, medii si inalti) din cauza investitite prea mari;
plus ca unii oameni prefera telefoane mai mari decat palmele lor  :lol:

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am 181 cm inaltime, si alaturi de alte peste 2 miliarde de oameni - unii chiar mai inalti ca mine, consider ca ce trece de 114mm la un smartphone este complet neinteresant.
Sunt oricum cacacios de mici ecranele si la 7".
Si la 17" sunt mici ecranele, deci nu are nici un rost sa stric ergonomia pt. nimic.

Oricum ajunge la 117 mm cu supracarcasa spate de silicon, deci peste 114mm nu ma intereseaza deloc.

Am facut personal un studiu de piata, de curiozitate, aducand vorba si de telefoane pe langa subiectele principale.
~ 20% din femei si peste 30% dintre barbati vor smartphone cat mai compact, dar cu performante decente.
Si deocamdata nu sunt disponibile, asa ca cei 2 miliarde de oameni nu poarta smartphone.
Ar putea uneori sa poarte in geanta sau poseta, sau in buzunare laterale de pantaloni largi militaresti, insa genti si astfel de pantaloni nu se poarta tot timpul, si oricum din principiu e absurd sa dai bani pe ceva ce consideri o aberatie crunta.

Apropo, e o prostie si legatura dintre inaltime si marimea phablet-urilor.
Cunosc oameni de 1,98m care vor telefon mic asa cum am povestit.
Si cunosc si oameni scunzi, si femei si barbati care au Note 3/4/5/6/7...
Nu as afirma nici ca cei scunzi au frustrari si de aia vor phablet mare...decat cel mult in gluma...

Edited by loock, 16 April 2017 - 10:51.


#17
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
De unde sa fie pasionati, daca firmele nu sunt pasionate sa aiba consumatori altii decat din tara de origine sau regiunea de origine...
Cand vor incepe sa vanda si in alte tari/regiuni, atunci o sa apara si pasionatii... pana atunci, daca raman in tara/regiunea lor precum comunistii sa nu se astepte de la pasionati prin alte tari.

#18
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
În fine.  Eu nu am întâmpinat nici o problema.. in funcționalitate...Bloatware se dezactivează ușor..Asta e..Nu sunt interesați..Fani...Deloc..

403sh..Aquos crystal y merge brici..Cum merg și celelalte aquos ...3/4g

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate