Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

ERASMUS Olanda - sistem de invatamant complet diferit

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dorkini

dorkini

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2017
Bună!

Urmează să merg la o universitate în Olanda pentru 5 luni. Ideea e ca universitatea unde merg nu pare sa aiba cursuri standard, sunt mai multe niste programe practice din care alegi să faci un proiect. Bănuiesc că unele lucruri nu se vor echivala la intoarcere, dar nu inteleg cum pot alege programul mai apropiat de ce fac eu la facultate în acest moment. Am uitat să menționez că sunt la facultatea de calculatoare, iar universitatea la care merg se numeste Zwolle Univeristy of Applied Sciences. Conform site-ului, am de ales intre urmatoarele programe: https://www.windeshe...eering-and-ict/ .

Sunt putin confuz deoarece tot semestrul pare sa se bazeze pe un dezvoltarea unei aplicatii/a unui proiect.

As aprecia daca mi-ati da orice informatie utila. Zi faina si sarbatori fericite!

#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
o să poți trage ce iarbă vrei timp de 5 luni.

#3
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
In Olanda sunt 2 tipuri de invatamant superior: HBO (hogeschool) si WO (universiteit).

Primul tip reprezinta facultatile de stiinte aplicate (UAS) unde accentul cade pe situatii real - life (faci proiecte, internshipuri, vizitezi companii etc). Al doilea reprezinta universitatile de cercetare unde accentul cade pe teorie multa, fara practica. Ramane la latitudinea individului sa aleaga.

Avand in vedere ca tu mergi la UAS, e evident ca vei face un proiect. In ce consta nu stiu, probabil il vei face in echipa. In principiu e mai lejer si folositor fata de Romania.

Edited by Villefort, 15 April 2017 - 19:28.


#4
dorkini

dorkini

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2017

 Villefort, on 15 aprilie 2017 - 19:27, said:

In Olanda sunt 2 tipuri de invatamant superior: HBO (hogeschool) si WO (universiteit).

Primul tip reprezinta facultatile de stiinte aplicate (UAS) unde accentul cade pe situatii real - life (faci proiecte, internshipuri, vizitezi companii etc). Al doilea reprezinta universitatile de cercetare unde accentul cade pe teorie multa, fara practica. Ramane la latitudinea individului sa aleaga.

Avand in vedere ca tu mergi la UAS, e evident ca vei face un proiect. In ce consta nu stiu, probabil il vei face in echipa. In principiu e mai lejer si folositor fata de Romania.
Ai idee daca mi se echivaleaza ceva?

#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 dorkini, on 15 aprilie 2017 - 20:08, said:

Ai idee daca mi se echivaleaza ceva?

Adica daca iti da vreun certificat?

Nu stiu sincer, poti trimite un e-mail la facultate. In mod normal pentru un "semester abroad" nu primesti nimic, ci doar experienta. Daca faci un "minor abroad" cred ca primesti ceva.

Le mai poti trimite si un mesaj pe facebook celor de la LSRS Olanda. https://www.facebook...SRS.NL/?fref=ts

#6
dorkini

dorkini

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2017
Eu la facultate fac niste cursuri. Si e foarte probabil sa am de dat examene la intoarcere avand in vedere ca eu fac altceva in olanda...

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 dorkini, on 16 aprilie 2017 - 00:42, said:

Eu la facultate fac niste cursuri. Si e foarte probabil sa am de dat examene la intoarcere avand in vedere ca eu fac altceva in olanda...

Din moment ce faci proiectul ăla ar trebui sa echivaleze examenele. Așa e normal. Dar întreabă la facultatea ta.

Dacă îți faci treaba bine acolo, aici continui de unde au rămas colegii tai.

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Din cîte știu eu ERASMUS e o chestie f. bine reglementată, deci opusul a ce spuneți voi. Înainte să pleci se face un soi de "learning agreement" semnat de ambele universităti, în care scrie clar ce cursuri vei face. Universitatea românească aprobă aceste cursuri și ți le echivalează cu cursurile de aici (tocmai de aia e ceva semnat) a.î. să nu pierzi nici un semestru. De aia se cheamă "sistem de credite transferabile".
Mai departe dacă din motive fortuite nu poți face exact cursurile promise, ai nevoie de aprobare, în continuare, pt orice modificare.
Deci mai multe detalii tehnice ar tb să-ți dea biroul ERASMUS din facultatea ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate