Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Hard extern scapat pe jos

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001
Au ramas si acum in street view.
Incepi de la zero. Acum vei stii procedura. In fiecare zi cate un back-up.
HDD vechi il uiti.

#56
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdorin_2k, on 15 aprilie 2017 - 16:00, said:

Am desfacut vreo 20 HDD-uri sa le scot magnetii dar la niciunul nu am "reusit" sa sparg platanele. Cu toate ca le-am izbit de beton. Sunt metalice. Nu din ceramica.
Stiu ca a fost o vreme in care un producator a avut hdd-uri cu platane de sticla. Hdd-urile erau foarte performante dar stateau rau la capitolul fiabilitate.

#57
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu nu am vazut HDD cu platan de sticla... Sunt de metal tare.
Si sa spui ca se sparg platanele alea e o prostie... nici o sansa, poti sa iei unul in mana si sa incerci sa il indoi cu mana si tot nu crapa, ba chiar e posibil nici sa il indoi sa nu poti.
Si el e prins bine, chiar daca il scapi pe podea e fizic imposibil sa se sparga... cel mai probabil altele se strica la cazatura, dar platanul e cea mai solida si sigura piesa din ansamblul unui HDD.

#58
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Chestie banala de fizica: PENTRU CA E PRINS BINE se sparge. Daca era pe o chestie elastica ce amortizeaza socurile erau sanse mult mai mici.

Imposibil uite aici exemplu: https://ecodatarecov...-data-recovery/

Ca nu se sparge intotdeauna, ca nici macar nu sint platanele casante intotdeauna e nerelevant. Ce am spus e ca se mai poate scoate ceva DACA NU S-A SPART VREUN (da, deseori sint mai multe) PLATAN. In rest totul se poate schimba, capete, motor, electronica, orice. Insa pe platane sint datele.

#59
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu am trantit de asfalt HDD-uri atat intregi cat si dezmembrate si tot nu am reusit sa sparg ala...

Nu stiu cum a reusit cel cu poza aia... o fi fost din fabrica facut cu un defect care sa ii permita astfel de lucru.

#60
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postrumlegok, on 16 aprilie 2017 - 10:13, said:

sa spui ca se sparg platanele alea e o prostie... nici o sansa, poti sa iei unul in mana si sa incerci sa il indoi cu mana si tot nu crapa, ba chiar e posibil nici sa il indoi sa nu poti.
Ai dreptate, platanele Hdd-urilor nu se sparg ca nu sunt din sticla ori ceramica.
Dar se pot indoi ! am indoit eu cateva, dar nu cu mana goala.


p.s.:
am auzit legende urbane ca daca pui platanul Hdd-ului intr-o unitate optica poti sa recuperezi datele de pe el, platan.
Ca o fi real sau mit, Posted Image ca n-am avut sansa sa mai experimentez asta de cand am renuntat la unitatea optica

#61
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
https://www.pctechgu...ve-construction

Quote

Hard disks are rigid platters, composed of a substrate and a magnetic medium. The substrate – the platter’s base material – must be non-magnetic and capable of being machined to a smooth finish. It is made either of aluminum alloy or a mixture of glass and ceramic. To allow data storage, both sides of each platter are coated with a magnetic medium – formerly magnetic oxide, but now, almost exclusively, a layer of metal called a thin-film medium. This stores data in magnetic patterns, with each platter capable of storing a billion or so bits per square inch (bpsi) of platter surface.

Deci inca se fac si platane din sticla-ceramica.

Astea sigur se sparg.

#62
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu stiu, e posibil sa se faca, sau mai posibil e sa se fi facut in trecut (si in cartile de teorie apare scris ca exista asa ceva, desi nu se mai fabrica asa de pe vremea regilor)... eu in ultimii 15 ani nu am vazut asa ceva, si mi-au trecut destule HDD prin mana pe care le-am distrus de la diverse firme de diverse dimensiuni.

Faptul ca acel site a dat copy-paste dintr-o carte de teorie, nu inseamna ca se mai fac...
E in fapt cunoscut ca teoria din carti e cam in urma, cand citesti tu in carte deja nu mai foloseste nimeni treaba.

#63
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postrumlegok, on 15 aprilie 2017 - 16:14, said:

Da, "profesionisti" astia de la SaveData... nici macar un site corect nu sunt capabili sa aiba... nu as avea incredere in ei, siteul unei companii e oglinda companiei, daca e facut prost la fel de prost lucreaza si ei.

Cat despre vidatul mult discutat, cele mai multe chestii se fac in medii in care praful e inexistent, deoarece praful e unul din dusmanii tehnologiei. Daca se depune praf pe "platan" e nasoala treaba.
O prostie tipica nu situl lucreaza din pacate sunt firme cu situri de mii de euro cu servicii jalnice situl nu este niciodata oglinda firmei doar serviciile oferite

#64
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
IBM fabricat in Romania a fost un HDD de 3,5" cu platan de sticla, de asemeni si Toshiba sau Excelstor au fabricat unele serii de HDD-uri cu platane de sticla.
Majoritatea HDD-urilor de laptop (2.5") au platanul din sticla, din pricina densitatilor mari de date pe aceste platane mici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate