Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hard extern scapat pe jos

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 f300, on 15 aprilie 2017 - 15:43, said:

Citez chiar de pe pagina lor: $400-$900+ for anything requiring lab level tools(clean room/PC3000/conversion/decryption).

E peste 200 euro? Este! Aberezi complet? Este!
Iti dai seama cat sunt de seriosi Posted Image)) ... nu mai sta pe yutub si faisbuc ca-ti pierzi mintile...

PS- asta este firma de care specificam mai sus... sunt singurii care fac recuperari de date ca-n fabrica in mediu vidat. Clipu ala de pe yutub este facut de niste IDIOTI
http://www.savedata.ro/preturi/

Edited by bogdan181180, 15 April 2017 - 15:47.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bogdan181180, on 15 aprilie 2017 - 15:44, said:

Iti dai seama cat sunt de seriosi Posted Image)) ... nu mai sta pe yutub si faisbuc ca-ti pierzi mintile...

Mai seriosi decit aberantul de pe pagina precedenta care se intreaba "Ce intelegi prin mediu vidat" singur desi vidul adus in discutie e exclusiv doar cel din capul lui.

#21
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 f300, on 15 aprilie 2017 - 15:46, said:

Mai seriosi decit aberantul de pe pagina precedenta care se intreaba "Ce intelegi prin mediu vidat" singur desi vidul adus in discutie e exclusiv doar cel din capul lui.
Continui sa o tii pe a ta si asta nu este bine pentru sanatatea ta... prefer sa ma abtin... toate cele bune... o zi buna iti doresc Posted Image ... mai citeste carti de specialitate/tutoriale pe forumuri de specilitate....  si mai lasa yutubu si faisbuc ca pierzi contactu cu realitatea. Daca faceam un clip pe yutub ca reparam un hard turnand pe el rahat apoi il stergeam cu spirt si apoi bagam o filmare in ultimele secunde cu niste degete pe ecran si date recuperate... paream credibil... nu?... hai cu bafta... pierdem vremea... COSTA enorm producerea unor astfel de medii de stocare si recuperarea datelor de pe ele se face NUMAI sub vid

 f300, on 15 aprilie 2017 - 14:48, said:

Daca nu s-a spart vreun platan
SUnt sanse de ZERO BARAT sa se sparga un platan intr-un mediu vidat  Posted Image)).... LOL acum am citit aberatia astaPosted Image... parca zici ca este un CD/DVD bagat intr-o unitate optica

Edited by bogdan181180, 15 April 2017 - 15:59.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 f300, on 15 aprilie 2017 - 14:48, said:

Daca nu s-a spart vreun platan
Am desfacut vreo 20 HDD-uri sa le scot magnetii dar la niciunul nu am "reusit" sa sparg platanele. Cu toate ca le-am izbit de beton. Sunt metalice. Nu din ceramica.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bogdan181180, on 15 aprilie 2017 - 15:57, said:

SUnt sanse de ZERO BARAT sa se sparga un platan intr-un mediu vidat  Posted Image)).... LOL acum am citit aberatia astaPosted Image... parca zici ca este un CD/DVD bagat intr-o unitate optica

Din nou, vidul e exclusiv in imaginatia ta. In afara de cele foarte putine hard discuri noi cu heliu in hard discuri nu este vid!!!!! E aer normal la presiunea normala pe care o ai acum in camera. Un pic mai curat ca are un filtru dar atit. Termina cu prostia asta cu vidul pe care tu o aduci si dupa aia te oftici ca nu ti se leaga anumite chestii!

P.S. poate ne explici si de ce nu s-ar putea sparge un platan, chiar presupunind ca este vid inauntru (nu este, dar sa presupunem). Am impresia ca ai cam lipsit pe la orele de fizica.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Pt initiator. Du-l la o firma specializata. Nu faci nimic home made.

#25
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 dorin_2k, on 15 aprilie 2017 - 16:00, said:

Am desfacut vreo 20 HDD-uri sa le scot magnetii dar la niciunul nu am "reusit" sa sparg platanele. Cu toate ca le-am izbit de beton. Sunt metalice. Nu din ceramica.
Lasa-l ca abereaza si mai si jigneste aiurea.... Nu te complica cu omu care confunda un mediu vidat cu un mediu septic Posted Image . Pentru el a sta cu capu' in apa sau in acid clorhidric timp de 30 de secunde este la fel Posted Image

 f300, on 15 aprilie 2017 - 16:01, said:


Din nou, vidul e exclusiv in imaginatia ta. In afara de cele foarte putine hard discuri noi cu heliu in hard discuri nu este vid!!!!! E aer normal la presiunea normala pe care o ai acum in camera. Un pic mai curat ca are un filtru dar atit. Termina cu prostia asta cu vidul pe care tu o aduci si dupa aia te oftici ca nu ti se leaga anumite chestii!

P.S. poate ne explici si de ce nu s-ar putea sparge un platan, chiar presupunind ca este vid inauntru (nu este, dar sa presupunem). Am impresia ca ai cam lipsit pe la orele de fizica.
O zi buna iti doresc... toate cele bune Posted Image

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 dorin_2k, on 15 aprilie 2017 - 16:00, said:

Sunt metalice. Nu din ceramica.

Sunt metalice la cele metalice. Eu inca mai adun srapnel de la unul indoit de un prieten sa vada de ce nu se indoaie.

P.S. pina sa le spargi par metalice!

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 bogdan181180, on 15 aprilie 2017 - 15:44, said:

Iti dai seama cat sunt de seriosi Posted Image)) ... nu mai sta pe yutub si faisbuc ca-ti pierzi mintile...

PS- asta este firma de care specificam mai sus... sunt singurii care fac recuperari de date ca-n fabrica in mediu vidat. Clipu ala de pe yutub este facut de niste IDIOTI
http://www.savedata.ro/preturi/

is atat de buni aia din exemplul tau incat SSD-uri sunt:
Hard Diskurile SSD sunt componente mecanice complexe, dinamice, active, fiind astfel expuse la defectiuni destul de dese. Fiind componente dinamice, datelor stocate se pot pierde usor prin nenumarate modalitati.

Posted Image

Edited by Lex404, 15 April 2017 - 16:06.


#28
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 dorin_2k, on 15 aprilie 2017 - 16:01, said:

Pt initiator. Du-l la o firma specializata. Nu faci nimic home made.
I-am recomandat o firma care face CHIAR treaba http://www.savedata.ro/preturi/ ... daca mai stiti si altele ajutati-l. Firma aia m-a ajutat sa recuperez date contabile de la niste clienti

#29
tranzistor21

tranzistor21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.01.2010
Sunt  si din alt material platanele , mai ales la hdd-urile pt laptop. Am vrut sa indoi un astfel de platan si s-a spart in sute de bucati , noroc ca purtam ocheleri de protectie , iar doua bucati mi-au ramas infipte in piele.

@ Bogdan , priveste imaginea atasata luata de pe net.

Attached Files

  • Attached File  hdd.gif   27.46K   59 downloads

Edited by tranzistor21, 15 April 2017 - 16:07.


#30
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 Lex404, on 15 aprilie 2017 - 16:05, said:

is atat de buni aia din exemplul tau incat SSD-uri sunt:
Hard Diskurile SSD sunt componente mecanice complexe, dinamice, active, fiind astfel expuse la defectiuni destul de dese. Fiind componente dinamice, datelor stocate se pot pierde usor prin nenumarate modalitati.

Posted Image
De un idiot care face site-uri folosind copy/paste de la o pagina la alta .... ai auzit? Le-am trimis in contact eroarea specificata de tine Posted Image. Sunt firma serioasa si fac treaba buna... ca au lasat site-ul pe mana unui prost este alta treaba

Edited by bogdan181180, 15 April 2017 - 16:11.


#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint atit de firma serioasa de au numarul de contact pe un mobil :-)

#32
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Da, "profesionisti" astia de la SaveData... nici macar un site corect nu sunt capabili sa aiba... nu as avea incredere in ei, siteul unei companii e oglinda companiei, daca e facut prost la fel de prost lucreaza si ei.

Cat despre vidatul mult discutat, cele mai multe chestii se fac in medii in care praful e inexistent, deoarece praful e unul din dusmanii tehnologiei. Daca se depune praf pe "platan" e nasoala treaba.

Edited by rumlegok, 15 April 2017 - 16:14.


#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
P.S. citat tot de la firma recomandata: "dezasamblarea Hard Disk-ului in laboratorul Clean Room pentru a se evita contactul cu praful si impuritatile din aer"
Deci cum e, vid sau "clean room" ? Sau a gresit din nou webmasterul?

#34
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 bogdan181180, on 15 aprilie 2017 - 16:08, said:

De un idiot care face site-uri folosind copy/paste de la o pagina la alta .... ai auzit? Le-am trimis in contact eroarea specificata de tine Posted Image. Sunt firma serioasa si fac treaba buna... ca au lasat site-ul pe mana unui prost este alta treaba
Stai linistit, ca daca au lasat siteul pe mana unui prost o sa lase si HDD-ul tau tot pe mana unui prost... ca angajand prosti iese profitul gros, ca astia sunt ieftini ;)

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 f300, on 15 aprilie 2017 - 16:13, said:

Sint atit de firma serioasa de au numarul de contact pe un mobil :-)
Asta nu e criteriu de clasificare. Poate fi portat. De ce e obligatoriu sa fie telefonul legat cu sarme?
In trecut la Romtelecom trebuia sa ai pile sa iti instaleze un telefon. Eu am avut vreo 5 ani in derivatie cu un vecin telefonul (nu erau conditii tehnice in centrala).

#36
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 rumlegok, on 15 aprilie 2017 - 16:14, said:

Da, "profesionisti" astia de la SaveData... nici macar un site corect nu sunt capabili sa aiba... nu as avea incredere in ei, siteul unei companii e oglinda companiei, daca e facut prost la fel de prost lucreaza si ei.

Cat despre vidatul mult discutat, cele mai multe chestii se fac in medii in care praful e inexistent, deoarece praful e unul din dusmanii tehnologiei. Daca se depune praf pe "platan" e nasoala treaba.

 f300, on 15 aprilie 2017 - 16:14, said:

P.S. citat tot de la firma recomandata: "dezasamblarea Hard Disk-ului in laboratorul Clean Room pentru a se evita contactul cu praful si impuritatile din aer"
Deci cum e, vid sau "clean room" ? Sau a gresit din nou webmasterul?

 rumlegok, on 15 aprilie 2017 - 16:17, said:

Stai linistit, ca daca au lasat siteul pe mana unui prost o sa lase si HDD-ul tau tot pe mana unui prost... ca angajand prosti iese profitul gros, ca astia sunt ieftini Posted Image
Pentru mine sunt buni... au salvat niste date contabile la niste firme importante in zona mea... atat de importante incat partea mea a fost profitul dintr-o luna facut in 5 zile ... pareri si caterinca de 2 lei nu ma intereseaza... Ziua buna

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate