Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Deviatie de sept - septoplastie sau rinoplastie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ursarul199

ursarul199

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2017
Buna ziua.

Am de multi ani deviatie de sept (in urma unei traume, nu la nastere) si a venit timpul sa scap de ea. Sunt 2 tipuri de operatie prin care se poate trata: septoplastia si rinoplastia.

Care dintre acestea e mai sigura si recomandata si de ce ? Ce efecte secundare ati avut dupa operatie ? Ce sfaturi le dati celor care doresc sa-si faca aceasta operatie ?

Rog sa comenteze doar cei care au trecut prin una dintre aceste operatii.

Multumesc anticipat.

Edited by ursarul199, 15 April 2017 - 14:03.


#2
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Septoplastia: lucreaza in interiorul nasului, doar septul si cu mici mici modificari la exterior de indreptare
Pe cand la rinoplastie poate sa lucreze si in interiorul nasului si in exterior. Mai cioparteste, mai taie, mai indoaie si il face micut si drept, fara cocoasa sau altele Posted Image
Fa-o cat mai repede, e o chestie necesara mai ales daca nu respiri cum trebuie si in al 2-lela rand esteticul
Am trecut si eu prin asa ceva cu incizie in interior, deviatie de sept+ indreptare+ridicare.
Nu-ti fie frica, te pune pe un pat, te adoarme si peste 3 ore te trezesti cu o praștie din tifon sub nas. Cateva nopti nedormite, mananci greu, bei greu. Respiri pe gura, ca catelu
Efecte secundare: nu
Timp de recuperare: Abia peste o luna se intareste scoarta si poti cat de cat sa sufli nasul bine. Intre 6 luni si 1 an e recuperarea totala. In primele saptamani fara efort.

Edited by Claudiu998, 15 April 2017 - 14:34.


#3
ursarul199

ursarul199

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2017
Multumesc frumos pentru informatii.

La ce va referiti prin "Intre 6 luni si 1 an e recuperarea totala" ? Pare o intrebare stupida, dar se regenereaza osul si cartilajul ca si cum nu ar fi existat deviatia de sept ?

Si cand se simt cu adevarat beneficiile ?

#4
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
.......si daca ai un loc de munca in care depui efort fizic ( ridici... ) si nu ai altul,ce faci ? Ramai fara serviciu ???...Ca asa-i in tara asta nenorocita

#5
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Eu dupa o luna m-am dus la sala si poc sangele Posted Image . Serviciul e altceva, eu ma referam la efort efort...caratul de mobila cutii ridicarea de greutati..chestii deastea

@initiator
Beneficiile le-am simtit imediat dupa ce mi-au fost scoase tampoanele de vata din nari. Eram libeer, parca alt nas si alt om:)
O sa te coasa cu ate care se dizolva(sau cum se numesc ele) dupa 2 luni dispar. Pentru alea nu-ti bate capul
Recuperare totala intre 6 luni si 1 an... Nu mai simti nici un discomfort cand faci efort, nu mai ai scoarta in nari, nu te mai doare nasul cand stranuti, se reface osul
Recuperarea de o luna, o luna si ceva e vitala ca sa nu-ti dea sangele pe afara si sa n-ai alte necazuri.

Edited by Claudiu998, 15 April 2017 - 17:59.


#6
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Tu vrei să-ți rezolvi doar problema legata de respirație sau vrei și modelare?  Sunt clinici unde fac ambele intervenții. Dacă vrei și modelare nas e mai dureros pentru ca îți ciopleste din os.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Operatia clasica e mai sigur ca avea avea efectele scontate. Rinoplastie adica

#8
ursarul199

ursarul199

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2017

 Swerige, on 15 aprilie 2017 - 19:45, said:

Tu vrei să-ți rezolvi doar problema legata de respirație sau vrei și modelare?  Sunt clinici unde fac ambele intervenții. Dacă vrei și modelare nas e mai dureros pentru ca îți ciopleste din os.

Din pacate am ajuns la concluzia ca imi trebuie ambele: septorinoplastie (septoplastie si rinoplastie).

Problema la mine e ca am si cornete nazale hipertrofice si sinuzita cronica, iar fiecare sunt in legaturi directe si indirecte intre ele. O sa ma duc la un ORL-list si revin cu update.

Am 4 in 1, deci e super greu. Pe la varsta de 8-14 ani (18 ani prezent) am luat o minge la fotbal in nas si aia mi-a cauzat deviatia de sept, iar deviatia de sept a avut consecinte grave de respiratie: a ajutat la hipertrofia cornetelor nazale, a dat nastere sinuzitei cronice si mi-a deformat putin nasul...

 unbrutus, on 15 aprilie 2017 - 20:53, said:

Operatia clasica e mai sigur ca avea avea efectele scontate. Rinoplastie adica

Nu e adevarat. Stiam inainte sa deschid topicul ca pentru a corecta deviatia de sept trebuie sa faci septoplastie, dar am vrut sa aud parerile oamenilor in privinta experientelor lor.

Edited by ursarul199, 16 April 2017 - 20:25.


#9
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Am suferit o intervenție deviație sept +cornete+sinuzita +polip și nu a fost groaznic deloc. În București îți recomand Institutul Hociota. Sănătate

#10
ursarul199

ursarul199

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2017
Multumesc de recomandare.

Ca fapt divers de motivare, imi poti spune cum a decurs si cum te simti ?

#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Vezi postul #17 de aici.
https://forum.softpe...olipi-unde-cum/

#12
ursarul199

ursarul199

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2017
Ce tip de anestezie recomandati ? Locala sau generala ?

#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Pentru acest gen de interventie doar anestezie generala se face

#14
Armcarmina

Armcarmina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.09.2020
Claudiu,ai pierdut din mobilitatea fetei dupa operatie,pentru ridicare ce procedeu se foloseste? Flexibilitatea nasului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate