Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Oferta publica initiala Digi Communications (RCS-RDS)

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu sunt dintre cei care putin cunoaste.

Ce-i ala pret final, cand pretul la bursa variaza zilnic?

#20
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pretul final al ofertei initiale, pretul cu care investitorii cumpara prima data actiunile, inainte de a incepe tranzactionarea.

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Hai sa iti explic eu putin... cand se vrea sa se vanda niste actiuni, au un pret minim si unul maxim, de obicei, nefiind interes la granzi sa supraliciteze ca doar vor profit din prima zi, acestia "liciteaza" pentru pretul minim.  
Inteleg din postul de mai sus ca pretul maxim e de 56 si pretul minim e de 38 lei. Si cel mai probabil; pretul final va fi cel minim.
Dar presupunand ca se ajunge la 56, in prima zi va fi primul hop, unde vezi cu adevarat cat valoreaza, cum am spus mai sus, poate ajunge sa valoreze 40 sau 70... in functie de interes. Posted Image
De obicei cand se face treaba din asta sunt grupate categoriile in 3: investitori mici, mari si institutionali, si pot avea preturi diferite pe aceste categorii. Ei se clasifica dupa numarul de actiuni dorite.

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Din cate citesc eu nivele de ordine din piata de la ora asta, s-au terminat actiunile alocate cert 100% si de aici inainte se aloca cu pro-rata, daca e cazul.

Aviz amatorilor care "strugurii e acri".

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu stiam ca pretul dat investitorilor institutionali este fix.
Dupa aceea isi vand intre ei, la diferite preturi, sau le tin.

De aceea nu inteleg ce pretul initial nu este numit acesta.

Edited by don_dannielo, 28 April 2017 - 11:23.


#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Scrie totul in prospect pentru cine e curios.

Investitorii institutionali calificati oferteaza in intervalul 38-56. Investorii de retail (publicul larg) oferteaza la pretul fix de 56. In functie de ofertele primite, se stabileste la final un pret din interval (sau si din afara intervalului, dar e improbabil). Investitorii de retail isi primesc inapoi diferenta de bani, iar pentru investitorii calificati se incheie doar tranzactiile care au avut ca oferta cel putin pretul stabilit. Dupa ce se incheie aceasta etapa, titlurile se pot tranzactiona la BVB, dupa regulile pietei.

#25
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbladhaund, on 28 aprilie 2017 - 10:59, said:

Din cate citesc eu nivele de ordine din piata de la ora asta, s-au terminat actiunile alocate cert 100% si de aici inainte se aloca cu pro-rata, daca e cazul.

Aviz amatorilor care "strugurii e acri".
Din pacate eu o sa fiu dintre cei cu "strugurii sunt acri". N-am apucat actiuni din transa garantata, fiind pe drumuri toata ziua. Erau 500-700 lei, bani gratis usor de castigat. Asta e, ramane sa vedem ce o sa fie cu ceilalti.

#26
10MilesHigh

10MilesHigh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 31.08.2005
^^ deci a trecut, investitorii din retail mai pot cumpara doar dupa listare?

#27
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
nu a trecut, se poate poate cumpara cu alocare prorata, cu 7 % discount pana pe 5 mai.

"Investitorilor de Retail li se va acorda o alocare garantată de 100% pentru numărul maxim de
267 Acțiuni Oferite per Investitor de Retail, conform principiului „primul sosit, primul
servit”, până la un număr total de 534.000 Acțiuni Oferite. Investitorii de Retail au dreptul la:
· o reducere de 7% din Prețul de Ofertă pentru subscrierile efectuate în mod valabil în
primele 5 Zile Lucrătoare ale perioadei Ofertei (i.e., până la și inclusiv 5 mai 2017);
și
· o reducere de 3% din Prețul de Ofertă pentru subscrierile efectuate în mod valabil în
cea de-a 6-a Zi Lucrătoare și până la cea de-a 8-a Zi Lucrătoare a Perioadei Ofertei
(i.e., de la și inclusiv 8 mai 2017, până la și inclusiv 10 mai 2017)."

Edited by eddie85, 29 April 2017 - 20:42.


#28
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Posteddie85, on 29 aprilie 2017 - 20:40, said:

nu a trecut, se poate poate cumpara cu alocare prorata, cu 7 % discount pana pe 5 mai.

"Investitorilor de Retail li se va acorda o alocare garantată de 100% pentru numărul maxim de
267 Acțiuni Oferite per Investitor de Retail, conform principiului „primul sosit, primul
servit”, până la un număr total de 534.000 Acțiuni Oferite. Investitorii de Retail au dreptul la:
· o reducere de 7% din Prețul de Ofertă pentru subscrierile efectuate în mod valabil în
primele 5 Zile Lucrătoare ale perioadei Ofertei (i.e., până la și inclusiv 5 mai 2017);
Da, insa peste acum nu mai este vorba de alocare garantata, iar reducerea mare la nivel declarativ de 7%, va aduce destul de multi investitori, iar o parte vor beneficia probabil chiar si de imprumuturi dedicate pentru aceasta listare. Asa ca este posibil ca la 1000 de actiuni subscrise si platite, sa se primeasca numai 250 si diferenta de bani sa se restituie, ceea ce va face ca reducerea sa fie de numai 2% din suma totala blocata. Sper sa nu fie cazul, dar dupa cat de repede s-au terminat actiunile garantate, ma astept la surprize neplacute si de la restul transei pentru investitorii de retail.

Partea buna dupa ce am citit prospectul este ca pretul este cat de cat rezonabil si cred ca sunt sanse bune ca pe termen mediu si lung actiunile sa se aprecieze in valoare.

#29
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
Si la alocarea garantata suma blocata e cea maxima, sigur pretul nu va fi la 56. Oricum randamentul eu il consider doar pe suma care va fi decontata si efectiv riscata. La IPO medlife diferenta s-a restituit repede.
Ce anume din prospect te face sa o vezi ca investitie pe termen lung? Exista potential intr-adevar dar vad riscuri cum ar fi cel legat de robor, depreciere leu. De asemenea impartirea actiunilor pe clase; daca cea B valoreaza 56 sa inteleg ca cea A valoreaza 560? Asta ar influenta major un calcul EV/EBITDA.
Am reusit sa prind o parte in transa garantata dar inca nu sunt convins daca merita mai mult decat termen scurt. De aceea sunt curios ce anume te face sa o vezi ca investitie pe termen mediu sau scurt.

#30
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Posteddie85, on 29 aprilie 2017 - 23:21, said:

Ce anume din prospect te face sa o vezi ca investitie pe termen lung? Exista potential intr-adevar dar vad riscuri cum ar fi cel legat de robor, depreciere leu. De asemenea impartirea actiunilor pe clase; daca cea B valoreaza 56 sa inteleg ca cea A valoreaza 560? Asta ar influenta major un calcul EV/EBITDA.
Am reusit sa prind o parte in transa garantata dar inca nu sunt convins daca merita mai mult decat termen scurt. De aceea sunt curios ce anume te face sa o vezi ca investitie pe termen mediu sau scurt.
La impartirea pe clase, difera doar drepturile de vot, actiunile de clasa A au de 10 ori mai multe drepturi de vot decat cele din clasa B. Insa actiunile de clasa B vor fi cele care se vor putea vinde si cumpara la bursa. Daca managementul va dori in viitor sa mai vanda din actiunile detinute, va trebui sa ceara conversia in actiuni clasa B si apoi sa le vanda. Astazi impactul acestor clase este minim pentru ca Zolan Teszari si ceilalti actionari fondatori au 75% din actiuni si peste 95% din drepturile de vot. Dreptul la dividend si la cota parte din valoarea companiei este acelasi pentru fiecare clasa de actiuni.
Digi ca si companie are inca potential de crestere, se dezvolta cel mai bine pe internet, TV si pe telefonia mobila, m-am uitat la companiile de telecomunicatii din alte tari si au venituri stagnante sau usor in scadere si datorii chiar mai mari relativ la dimensiunea companiei. Obligatiunile emise de Digi au dobanda fixa, deci nu vor fi influentate de viitoare cresteri ale ratei dobanzii, iar din imprumuturile pe termen lung cu dobanda variabila, o parte importanta sunt acum denominate in lei, deci riscul valutar va fi mai mic.
Pe telefonia mobila Digi are cea mai buna oferta si acoperire comparabila cu concurenta, deci ma astept sa castige cote mari de piata in viitor, atat in Romania cat si in Ungaria.
La 38 de lei, pretul este rezonabil, in linie cu alte companii similare, la 56 este scump, dar nu ma astept sa ajunga acolo si oricum tinand cont de cresterea anticipata, va deveni rezonabil in 2-3 ani, dar compania va exista si peste 20 de ani.

Edited by yndy, 30 April 2017 - 06:07.


#31
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
Creditele lor depind de robor la 3M.
Eu totusi am anumite rezerve, daca citesti fragmentul de mai jos (din prospect), se intelege ca o actiune clasa A exprima 10 voturi dar si 10 actiuni clasa B.
Actiunile ordinare de 1 eur clar au fost impartite in 10 clasa A. Deci clasa A valoreaza 10 B conform logicii mele.

"In luna februarie 2017, Adunarea Generala a Asociatilor Societatii a hotarat, de comun acord,
urmatoarele:
- schimbarea denumirii Societatii din Cable Communications Systems N.V. in DIGI
Communications N.V.;
- modificarea actului constitutiv conform caruia, printre altele, vor fi create doua clase de actiuni,
dupa cum urmeaza: actiuni din clasa A, cu valoare nominala de 0,10 EUR (zece eurocenti)
fiecare si pentru fiecare parte sociala din clasa A pot fi exprimate 10 (zece) voturi si actiuni din
clasa B
, cu valoare nominala de 0,01 EUR (un eurocent) fiecare si pentru fiecare parte sociala
din clasa B poate fi exprimat 1 (unu) vot;
- conversia si divizarea fiecarei actiuni ordinare emisa in prezent in Societate cu valoare nominala
de 1 EUR in 10 (zece) actiuni din clasa A, cu valoare nominala de 0,10 EUR (zece eurocenti)
fiecare;
- anularea actiunilor detinute de Societate in capitalul social propriu; si
- majorarea capitalului social prin emiterea a unui numar de pana la 100 de milioane de actiuni
din clasa A, proportional cu procentul de detinere, sub rezerva disponibilitatii resurselor;"

Edited by eddie85, 30 April 2017 - 10:13.


#32
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
Nu stiu unde gasesc un bilant ante 2014 pentru compania mama Cable communications systems, fiind inregistrata in Olanda.
Se gasesc pe mfinante bilanturile 2011-2015 pentru RCS RDS.
CUI: 5888716 daca vreti sa le vedeti.

Edited by eddie85, 30 April 2017 - 12:05.


#33
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Posteddie85, on 30 aprilie 2017 - 10:04, said:

Creditele lor depind de robor la 3M.
Numai aprox jumatate din credite sunt legate de Robor, obligatiunile sunt la dobanda fixa 5%.
Iar cu actiunile eu imi mentin parerea exprimata.
In prospect ai situatiile financiare din 2014 care sunt exprimate in comparatie cu 2013, deci poti sa le vezi acolo. Interesant ca in 2013 EBITDA era comparabil cu cel din 2016, in 2014 a scazut, iar in 2015 si-a revenit putin.

#34
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Se cam urateste situatia la Digi. Suprasubscriere foarte mare, primesti actiuni doar de o fractiune din cat depui.
Maine ultima zi cu discount de 7%, ma astept sa se vehiculeze niste sume enorme.

#35
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
Aveam in plan sa subscriu si in POFS ca nu imi erau decontati toti banii vineri cand a inceput treaba. Vazand cum se dezvolta bid-ul am decis sa raman doar cu partea de pe POFA. La cat a e raportul am zis ca mai bine impart suma ramasa intre BRD si SNG Posted Image.

Edited by eddie85, 05 May 2017 - 08:15.


#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Vad ca acum e suprasubscrisa de peste 12 ori oferta, luand in calcul si actiunile suplimentare care se pot emite in caz de suprasubscriere.

Sau investitorii de retail au subscris de doua ori mai mult decat intreaga oferta.

Sau investotorii de retail (persoane fizice si juridice romane) au virat vreo 750 milioane euro. Cu putin efort, ar fi capabili romanii nostri sa vireze miliardul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate