Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

A deschide focul asupra piratilor

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)E un joc.
Deci poate fi cum vrea creatorul lui!
2)Conform filmelor,captainul unui astfel de navă are cam drepturi totale(un fel de dictatură).Mai ales că este o navă militară.
Foarte posibil că ei să aibă dreptul să se apere.Chiar dacă de somalezi cu vadeta.Ăia de pe navă nu au de unde ști ce arme au somalezii.Așa că,probabil au dreptul să tragă(dacă se simt amenințați),apoi să verifice.
Dacă nu ar fi avut acest drept,probabil ar fi fost un număr mai mare de nave de război denaturate.
3)Suntem pe aria "Dezbateri Legislative",pe un forum românesc!
Din câte știu eu,cele 30000000 de distrugătoare românești,deocamdată sunt la stadiul de bărcuță de hârtie.
Ca atare,probabil nu avem treabă cu legile maritime care privesc distrugătoarele.
Deci, e foarte posibil să nu putem da un răspuns corect.

#20
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Da e dictatura ce ai vrea sa voteze? Suntem atacati de somalezi adunati toti ofiterii superiori sa vina la vot pana sa apuce sa numere voturile somalezii ii kilareau de 10 ori minim.

#21
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Oare Picard ce ar face?

#22
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016

View Postliviu_np, on 14 aprilie 2017 - 23:05, said:

Legitima aparare.

PS. Foloseste cuvantul "decat" doar cu o negatie inainte. Ex.: Nu este decat o proba. Fara negatie foloseste "doar". Ex: Este doar o proba.
Nu de alta, dar zgarie tare si la urechi cand vorbesti, si la ochi cand citesti. Posted Image

Nu cred în ce zici.
Decât că tizul tău Dragnea (Duie Mragnea) folosește cum și când vrea acest decât.
Nu ești tu mai tare ca Duie Mragnea.

#23
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Ala-i din Teleorman. Nu se pune.

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu inca incerc sa inteleg de ce a fost deschis topicul la juridic?Vrea vreun pirat somalez sa dea in judecata vreun capitan de vapor?

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Initiatorul vrea sa faca un joc politically corect.

#26
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Atunci sa faca un joc cu Dragnea,cu Iohannis,cu Ghita,furturi,puscarii,intrigi,iese ceva mai tare ca Assassin's Creed,are de unde se inspira

#27
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postarg, on 14 aprilie 2017 - 23:00, said:

Aberezi, nu se apropie nimeni de vase militare.
Nu vor trage in ei decat in momentul in care incerca sa se urce la bord.

p.s. dute si te culca nu-ti face bine privarea de somn, poate visezi si niste sirene pirate.


Nu abereaza deloc:

https://en.wikipedia...icholas_(FFG-47)

Quote


On 1 April 2010, Nicholas came under fire from Somali pirates while deployed in the waters off of East Africa near the coast of Kenya and Somalia conducting anti-piracy operations. Nicholas seized five pirates, sank their skiff and captured a pirate mother ship.[1] The pirates were tried in the U.S. and convicted of piracy, which carries a mandatory life sentence.[2][3]

https://en.wikipedia...hip_Somme_(A631)

Quote


Serving as the command vessel for the French forces participating in Operation Enduring Freedom, the Somme was attacked approximately 250 nautical miles (460 kilometres) off the Somalian coast in the night of 6 to 7 October 2009 by two motorboats of Somalian pirates who mistook the Somme for a civilian ship. The Somme repelled the assault rifle attack without sustaining damage or casualties and captured five of the pirates.[3]


#28
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Cât de bou să fii să ataci o navă de război (poate decât din greşeală) şi cât de bou să fii să aştepţi să vezi ce se întâmplă şi apoi să deschizi focul ?
Oricum nu cred că le interzice nimeni deschiderea focului dacă se simt ameninţaţi .

#29
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Din ce stiu somalezii nu ataca orbeste, au (aveau) sursele lor de informatii mai ales la traseul navelor si incarcatura. Ce nu stiu ei acuma este daca se uita la glontul care vine spre ei cu fata sau cu spatele. Ca sa ataci o nava de razboi, mai ales una care nu are tunuri vizibile cum era USS Nicholas (o diferenta care trebuiau sa o observe era ca avea cifre si nu nume) ori e o dovada de curaj (nebunie) ori simpla prostie. Oricum, din ce stiu, in apele maritime internationale, capitanul e seful teritorului tarii respective care este nava asa ca poate dispune apararea teritoriului. Din ce am observat din filmele de pe net referitoare la situatii adevarate, s-ar parea ca exista o strategie de a tine nava inafara razei de actiune a rpg-urilor somaleze. Dar, daca un singur glont este tras spre nava se considera atac si da dreptul capitanului sa-si apere nava. Dar mai este o situatie in care nu se da voie navelor sa intre in port cu arme la bord iar multe companii angajeaza mercenari inarmati. Cam asa vad eu situatia acum referitor la piratii somalezi

#30
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postgenius, on 15 aprilie 2017 - 12:08, said:

Cât de bou să fii să ataci o navă de război (poate decât din greşeală) şi cât de bou să fii să aştepţi să vezi ce se întâmplă şi apoi să deschizi focul ?
Oricum nu cred că le interzice nimeni deschiderea focului dacă se simt ameninţaţi .


USS Nicholas se vede de la vro 10 poste ca e nava militara si nu civila.
Nu ai nevoie de vreun antrenament special sa observi asta.

Si totusi, au atacat-o in 2010, conform articolului de pe wikipedia.

Cum am zis, multe "maimute" (mai ales din Africa si O.M.) isi inchipuie ca toti occidentalii sunt niste loaze fara OO si imediat vor face tot ce spun ei, pt caa.... "legile internationale si drepturile omului"

Fix aceeasi logica pt ca musulmanii migranti au atata curaj prin Occident - ca nu ii pune nimeni cu botu' pe labe, ceea ce le intareste parerea ca pot face ce vor.

Aceeasi gandire, dar pusa in practica de pirati somalezi, si nu e greu sa iti inchipui ca ar incerca sa atace o nava de razboi.
Alt argument, afara de acesta, ar mai fi ca, in eventualitatea unei capturi reusite, piratii aia s-ar scoate poate pe vreo 10 vieti ...ar fi o captura extrem de valoroasa.

Prostie + lacomie ...cea mai nasoala combinatie

#31
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Stiti ce e interesant ca urmare a capturarii piratilor? mercenarii de pe vasele acelea fac antrenament la tinta cu barcile piratilor care raman asa ca evenimentul nu e pierdut.
Ciumpalacii din barca nu sunt cei care comanda, aia sunt executantii iar daca comandantii le zic "ataca nava aia" nu stau sa comenteze "pai stai ca aia nu seamana a nava civila" ca altfel le zboara o idee intre urechi cu viteza destul de mare.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpinguinul666, on 16 aprilie 2017 - 02:18, said:



USS Nicholas se vede de la vro 10 poste ca e nava militara si nu civila.
Nu ai nevoie de vreun antrenament special sa observi asta.

Si totusi, au atacat-o in 2010, conform articolului de pe wikipedia.

Cum am zis, multe "maimute" (mai ales din Africa si O.M.) isi inchipuie ca toti occidentalii sunt niste loaze fara OO si imediat vor face tot ce spun ei, pt caa.... "legile internationale si drepturile omului"

Fix aceeasi logica pt ca musulmanii migranti au atata curaj prin Occident - ca nu ii pune nimeni cu botu' pe labe, ceea ce le intareste parerea ca pot face ce vor.

Aceeasi gandire, dar pusa in practica de pirati somalezi, si nu e greu sa iti inchipui ca ar incerca sa atace o nava de razboi.
Alt argument, afara de acesta, ar mai fi ca, in eventualitatea unei capturi reusite, piratii aia s-ar scoate poate pe vreo 10 vieti ...ar fi o captura extrem de valoroasa.

Prostie + lacomie ...cea mai nasoala combinatie

Piratii aia nu se scot cu nimic.
E investitie serioasa pirateria, ia sute de mii de $ in unele cazuri, si sint facute d ealtii, comandanti locali uneori cu capital venit din vest, de la somalezi emigrati cu relatii la ei in tara.
Astia pe care ii vedeti voi pe youtube sint niste amariti, trimis unii de foame unii cu forta sa atace vasele. Rasplata pentru ei e minora, live another day, 1000 de parai. Nu astia fac milioanele din rascumparari. In mod normal astia ar fi fost pescari, pe de o parte nu se mai poate ca pestele a cam disparut pescuit cu tehnica industriala, pe de alta parte tentatia unui ban aparent usor e mare cind iti vezi prietenii din copilarie cu adidasi reebok si nike. Sint vai de ei, nu au nici o alta varianta in viata.
Si in alte tari sint fraieri care nu invata ca e greu si le e lene....

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
apai cred ca un comandant de nava de razboi mai bine putrezeste in inchisoare decat sa suporte asa rusine ca sa ii fie capturata ditai nava de niste mainute cu mitraliere....ar fi culmea umilintei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate